Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.05.2007, 21:08:40
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Am vazut ca pe acest forum pericolele pentru Biserica sunt identificate, in special, cu "exteriorul" (secte, ecumenism, globalizare, UE etc).

Vreau sa aduc in discutie si pericolele din interior: ignoranta, incultura, "gruparile religioase" din interiorul Bisericii si, nu in ultimul rand, neascultarea fata de ierarhi.

In stilul-mi caracteristicv va rog scrieti argumentat. Eventual fara atacuri la persoana (prietenii stiu de ce...). :D

Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.05.2007, 23:08:37
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.546
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
pericolele din interior: ignoranta, incultura, "gruparile religioase" din interiorul Bisericii si, nu in ultimul rand, neascultarea fata de ierarhi.

In stilul-mi caracteristicv va rog scrieti argumentat.
Avem dovezi bine documentate,:D.... nu ai decit sa citesti postarile tale si ale lui Iosif referitor la ecumenism, "nevoia arzatoare" de Dialog si cele referitoare la neascultarea fata de ierarhi si de invataturile Sfintilor Parinti
:)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.05.2007, 23:48:38
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Daca anumiti `drept marturisitori` de pe acest forum ar scoate capul din sacul in care traiesc si gandesc si ar vedea unde suntem, ce pierdem si incotro ne indreptam, ar fi un pas mare inainte. Din pacate, reticenta fata de cultura TEOLOGICA (nici nu mai vorbesc de cea profana) ascunsa sub masca unei piosenii bolnave si gresit inteleasa, ridicarea inculturii la rang de mare virtute crestina sunt la ordinea zilei.

Ce avem de pierdut? Totul... Pierdem credinciosi, uitam ca adevarata Ortodoxia s-a cladit pe scrierile unor oameni culti in aceiasi masura in care virtutile unor adevarati traitori au facut-o.


Binenteles, deja ma aflu in aceiasi caruta cu `paganul` Mirean si habar nu am ce inseamna Ortodoxia vazuta prin ochelari de cal...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.05.2007, 23:50:14
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Sunt extrem de curios cine o sa il contrazica pe Mirean... :satisfied:, desi am deja o idee :p
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.05.2007, 15:02:17
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Cozia, sunt dispus sa discutam in continuare despre ecumenism. Consider ca in mimentul de fata este vorba de neintelegerea unor termeni, dar e posibil sa ma insel.

Oricum, am facut referire si la ignoranta, incultura, "gruparile religioase", poate ai cev de spus aici.

Inca ceva: desi ma asteptam, sunt dezamagit "crestine" ca prima postare este "atac le persoana"!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.05.2007, 21:15:29
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
Cat de periculoasa este neascultarea de ierarhi?
dak te indeamna la bine... atunci e periculoasa rau. dak te invata la rau, atunci e foarte buna neascultarea intrucat il pui pe Mantuitor (indemnarile, invataturile Lui) inaintea ierarhului neascultator...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.05.2007, 21:35:13
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
Citat:
Cat de periculoasa este neascultarea de ierarhi?
dak te indeamna la bine... atunci e periculoasa rau. dak te invata la rau, atunci e foarte buna neascultarea intrucat il pui pe Mantuitor (indemnarile, invataturile Lui) inaintea ierarhului neascultator...
De acord cu tine. Dar cum stim daca ierarhii au luat-o in directia buna sau pe aratura?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.05.2007, 21:50:50
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

as vrea sa-ti pot raspunde.
nu stiu... stii kre e ultimul gest atunci knd nu mai stii in cotro "te rogi". :|
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.05.2007, 21:51:35
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

as vrea sa-ti pot raspunde.
nu stiu... stii kre e ultimul gest atunci knd nu mai stii in cotro, "te rogi". :|
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.05.2007, 07:20:31
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

si daca sa zicem ca e clar ca o iau pe aratura (intreg sinodul) ce e de facut? O noua Biserica? Se condamna f mult ecumenismul dar cred ca pana la urma e o forma de comunicare, de acceptare a celuilalt Deja in au aparut niste miscari dubioase gen Biserica Secreta sau cele care se cred oarecum superioare gen Oastea Domnului etc

Eu ma consider ortodox dar nu ma regasesc in multe idei pe care le au unii despre ortodoxie (chiar si pe forum) F rar am intalnit oameni cu care sa fiu in acelasi duh , sa simt efectiv o comuniune. Spre ex am intalnit o diferenta intre adeptii Impartasaneie f dese si cei care nu considera la fel.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ochiul interior Florin-Ionut Teologie si Stiinta 23 21.05.2018 14:27:49
Adevarul interior sau exterior omului; Realitate sau falsitate interioara a oamenilor Tangun Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 90 05.08.2011 20:33:11
Blasfemia unor adventiști la adresa Bisericii lui Hristos: un cult antropofagic doctor_faustus Secte si culte 5 28.11.2010 23:47:42
Nu mai imi gaseam linistea si echilibrul interior Ioan_Ciobota Generalitati 1 12.05.2007 01:58:05