Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.08.2009, 00:46:22
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanouela Vezi mesajul
spui ca ai citit ca in afara nu se impune nasterea prin cezariana in caz de epilepsie????? imi pare ft rau, eu sunt afara si urmeaza sa nasc peste cateva zile.....aici cand ai intrat pe usa spitalului ei raspund cu viata de tine iar la consultatii te intreaba si ce lapte ai supt de la mama...una din intrebari este daca ai antecedente in familie caz de epilepsie...deci nu cred ca intreaba doar de dragul de-a intreba. epilepsia nu e gripa....si nici nasterea sedinta de masaj....ory spune ft bine cam ce se intampla cu organismul uman...in crizele de epilepsie se produc niste descarcari la niv creierului, in procesul de nastere si dupa acest proces creierul are un rol foarteeeeeeeeee important, asa ca nu va jucati...
Nastere usoara si multa bucurie, emanouela!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.08.2009, 00:50:32
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

sarumana mult Fani
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.08.2009, 00:58:09
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanouela Vezi mesajul
sarumana mult Fani
Mai ales, nu te stresa. Este adesea mai usor decat se spune. Mai ales daca accepti peridurala.
Doamne ajuta!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.08.2009, 01:05:32
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

nu sunt deloc stresata nici macar nu mi-e frica....(ma mira si pe mine starea mea dar zic ca e bun asa, decat sa am atac de panica)....mai ales ca nasc in Bruxelles :D...la inceput am fost sceptica in privinta periduralei...dar mi-a trecut, m-am informat, am citit, am stat de vb cu medicu ginecolog, obstretician, moasa.... o intreaga armata si m-am relaxat. astept sa dea bebe semn ca ar vrea sa iasa...se pare insa ca-i lenes.
Doamne ajuta
va dati seama ca vin sa ma laud dupa....:D
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.08.2009, 01:09:24
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanouela Vezi mesajul
nu sunt deloc stresata nici macar nu mi-e frica....(ma mira si pe mine starea mea dar zic ca e bun asa, decat sa am atac de panica)....mai ales ca nasc in Bruxelles :D...la inceput am fost sceptica in privinta periduralei...dar mi-a trecut, m-am informat, am citit, am stat de vb cu medicu ginecolog, obstretician, moasa.... o intreaga armata si m-am relaxat. astept sa dea bebe semn ca ar vrea sa iasa...se pare insa ca-i lenes.
Doamne ajuta
va dati seama ca vin sa ma laud dupa....:D
Si eu stau la Bruxelles si tot aici am nascut!!
Sunt clinici foarte bune aici.
Dar suntem off topic. Daca vrei putem vorbi prin mesaj privat ;-)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.08.2009, 01:18:26
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

au, da, ai drepate....sigur
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.08.2009, 02:21:59
ilie20 ilie20 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit

eu zic sa mergeti pe mana medicului. el stie cu exactitate ce sa faca...
__________________
Bucura-te, preacinstita si de viata facatoare Crucea Domnului, care gonesti demonii cu puterea Celui ce S-a rastignit pe tine, a Domnului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos, Care S-a pogorat la iad, si a calcat puterea diavolului, si te-a daruit noua pe tine, cinstita Crucea Sa, spre izgonirea a tot vrajmasul.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.08.2009, 11:09:35
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mtudor Vezi mesajul
Doamne ajuta,

Sotia mea urmeaza sa dea nastere spre sfarasitul lunii septembrie, inceputul lunii octombrie. Nu sunt probleme pe sarcina, totul a decurs relativ bine, dar ne confruntam cu faptul ca ginecologul la care mergem insista ca nasterea sa se faca prin cezariana. Motivul este ca sotia mea a fost diagnosticata cu epilepsie acum 6 ani. O vreme a urmat un tratament medicamentos, apoi a renuntat la el (de aproape un an jumatate), iar de aproximativ 3 ani nu a mai avut nici o manifestare, deci sansele de aparitie a unei crize sunt foarte mici. In plus, din articolele pe care le-am mai citit pe tema asta, epilepsia, chiar cand se manifesta pe timpul sarcinii, nu impune nasterea prin cezariana in spitalele din afara. Sentimentul nostru e ca medicul ginecolog la care merge insista asupra cezarienei mai mult din comoditate decat din alte motive.
Duhovnicul ne-a cerut sa incercam sa gasim alt doctor, si am cam intrat in criza de timp. Daca ne-ati putea ajuta cu vreo recomandare asupra unui doctor despre care stiti ca nu e inclinat "din oficiu" asupra cezarienei, v-am fi foarte recunoscatori.

Dumnezeu sa va ajute!
Mihai
Mihai, daca duhovnicul v-a cerut sa intrebati si un alt medic, faceti exact cum v-a spus. Apoi veti lua o hotarare.
Daca nu esti din Bucresti, cauta pe net informatii despre doctori din orasul vostru. sunt o gramada de forumuri pentru mamici cu copii mici si toate vorbesc despre nasteri, doctori si maternitati.

La noi la biserica este o mamica diagnosticata cu epilepsie, o forma usoara. A facut tratament, apoi a rams insarcinata si trebuia sa nasca prin cezariana. Doctorul a vrut sa astepte declansarea naturala a travaliului si atunci sa faca operatia (asta e cea mai buna conduita in cazul in care se face cezariana). Ideea e ca ea a avut un travaliu foarte scurt si foarte usor, copilul s-a angajat repede si nu au mai putut sa faca cezariana. A nascut deci in mod natural fara sa aiba vreo problema ea sau copilul. Acum a mai nascut inca un copil.
Acesta a fost un caz fericit, dar mai sus a fost mentionat unul cumplit. Deci eu zic sa mergi sa mai vezi si un alt doctor si hotarati ce aveti de facut.

Mai vreau insa sa iti spun ceva, ar putea de aici sa vina dorinta voastra petnru o nastere naturala chiar in conditii de risc: inainte se spunea ca daca ai doua cezariene, alt copil nu mai poti face, asa ca ti se legau trompele. In prezent se face cezariana cu taietura orizontala foarte joasa si daca operatia e bine facuta si aveti grija sa respectati un interval necesar unei bune cicatrizari se pot face mai multe cezariene. Eu cunosc cateva persoane cu cate 4 cezariene, am auzit de una cu 5. Pe net, pe site-urile straine gasesti mai multe informatii.
Ceaiul de cretisoara, infuzie foarte scurta, o jumate de minut, dintr-o lingurita cu varf de planta la o cana cu apa fierbinte ajuta nespus de mult cicatrizarea si retragerea uterului. E bun si pentru lactatie si pentru echilibrarea hormonala dupa nastere. Se beau 3-4 cani pe zi si in timpul sarcinii si, mai ales, in perioada de lauzie.

Daca insa se face cezariana "de urgenta", sectiunea pe uter va fi verticala si in acest caz nu se mai discuta de mai mult de doua operatii.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.11.2018, 12:51:26
dadrian dadrian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2018
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit Cum a fost?

Salut Tudor,

Cum a fost nasterea? Scuze ca nu am raspuns mai demult, nu am avut cont pana ieri. Ti l-as fi recomandat pe domnul doctor Marius Mandroc, pe care-l gasesti la Spitalul CF2, sau la clinica Anima din Titan.

Multa sanatate!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.11.2018, 19:06:41
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Postul are 9 ani, o alta intrebare la fel de buna este ce face copilul si in ce clasa este...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
medic ginecolog ally123 Generalitati 11 13.09.2015 12:20:58
Medic ginecolog CristinaAdriana Generalitati 19 09.05.2015 15:09:04