Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Pictura si Sculptura Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 28.03.2013, 11:30:01
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

De curand am intalnit si reprezentarea iconografica a Mantuitorului batand la usa, nascuta, foarte probabil, sub influenta binecunoscutei scene de factura pietista. Desi imprumuta in forma, caracterul iconografiei ortodoxe, se inscrie aceasta icoana in tiparul erminiei picturii bisericesti ortodoxe?



Reply With Quote
  #62  
Vechi 28.03.2013, 22:48:37
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Reprezentari iconografice pe coliva - Manastirea Vatoped, Muntele Athos.



Complicate imagini de pus pe coliva, intotdeauna m-am intrebat oare cum se fac, si mai ies si atat de exact si nemaipomenit de frumoase !
Reply With Quote
  #63  
Vechi 29.03.2013, 10:59:18
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Complicate imagini de pus pe coliva, intotdeauna m-am intrebat oare cum se fac, si mai ies si atat de exact si nemaipomenit de frumoase !
E nevoie de sabloane speciale si de rabdare. Am folosit si eu niste sabloane, nu chiar atat de complicate. Sunt de efect.

Uneori prefer sa ornez coliva simplu, cu o cruce din nuca si cu nuca de cocos inmprejur.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 29.03.2013, 15:46:01
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
De curand am intalnit si reprezentarea iconografica a Mantuitorului batand la usa, nascuta, foarte probabil, sub influenta binecunoscutei scene de factura pietista. Desi imprumuta in forma, caracterul iconografiei ortodoxe, se inscrie aceasta icoana in tiparul erminiei picturii bisericesti ortodoxe?
Întrebarea ta conține deja o bună parte din răspuns. Scena se înscrie morfologic în tiparul picturii bisericești numite astăzi neobizantine, dar tema nu prea are consistență iconologică, fiindcă nici măcar nu acoperă complet mesajul versetului biblic pe care pretinde că-l ilustrează . (Apocalipsa 3,20). Probabil această scenă, inspirată, după cum foarte bine ai observat, de un desen pietist popularizat pe filieră neoprotestantă, a fost zugrăvită undeva în pronaos sau pridvor, în spațiul rezervat preferințelor beneficiarului, unde apar de obicei multe năstrușnicii vizuale legate de tradiția locală, hituri artistice ce animă evlavia enoriașilor, familia și activitatea ctitorilor etc.
La Dionisie din Furna nu există niciun fel de sugestie pentru Apocalipsa 3:20, temele proxime fiind "Pilda ușii și staulul oilor" și "Pilda ușii", ambele amplificate ecleziologic și foarte bogate în discurs teologic, pe când această "Iată Eu stau la ușă și bat" este doar un flash tautologic al începutului unui verset din Apocalipsă. Însă trebuie precizat clar și răspicat că erminiile nu sunt nicidecum cămăși de forță ale iconografiei. Ele au apărut, ca și canoanele în general, în urma unor derive artistice ale iconarilor în al doilea mileniu creștin sub influența tabloului religios catolic și au avut ca scop păstrarea liniilor de forță ale artei vizuale bisercești în ograda Tradiției Bisericii Una. S-au făcut, și se vor mai face încă, tâlcuiri iconice oarecum inedite dar perfect tradiționale, în afara celor prescrise de erminii așa cum se vor produce și tot felul de zugrăveli analfabete teologic cu pretenție la statutul de icoane. Bunăoară, vor mai fi canonizați sfinți cu chipuri și fapte care vor primeni continuu patrimoniul iconografic al Bisericii.
Nu cu mult timp în urmă am fost solicitați să analizăm posibilitatea realizării în frescă a unei suite iconografice pe tema "Via Crucis" sau "Drumul Crucii", mai pe înțelesul nostru. Lucrarea a fost comandată de o comunitate greco-catolică care și-a zidit o biserică foarte frumoasă și pe care și-o doresc împodobită cu pictură bisericească autentică, dar vor musai și "Via Crucis". Am văzut pe viu iconostasul deja terminat și pot spune că dă clasă la 85% din bisericile ortodoxe construite recent, deși pictorul este ortodox, meșter de școală veche și înclinat să respecte cu acrivie dorințele clientului. Cu alte cuvinte, pictează bine sau prost după dorințele beneficiarul.
La greco-catolicii ăștia pictorul respectiv s-a molipsit de entuziasmul și dorința lor de a avea o biserică cu o pictură de mare calitate și o să le facă o pictură de mare calitate. Până acum doar iconostasul, dar am văzut studiile la scară pentru frescă și am rămas cu gura căscată, sesizând modul cum pictorul a înțeles că insereze ansamblul inedit al drumului Crucii fără să bruieze frizele consacrate din registrul superior, în urzeala cărora a strecurat trimiteri subtile și culte la secvențele pătimirii lui Hristos din imediata vecinătate. Și fiindcă pictorul este ortodox, nu l-a lăsat inima să lase Drumul Crucii în capcana dolorismului specific catolic în care celebra devoțiune cu același nume se împotmolește, finalizând ansamblul tematic exact în pragul Pogorârii la iad de unde continuă cu un ciclu al Învierii similar ca dimensiune, abordare stilistică și tematică cu Via Crucis, însumând toate popasurile praznicale ale Penticostarului, inclusiv un splendid subansamblu al Arătării lui Hristos la marea Tiberiadei.
Probabil, când vor fi trascrise în frescă, aceste soluții iconografice vor alcătui o lucrare de referință pentru pictura liturgică din vremea noastră.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #65  
Vechi 29.03.2013, 15:58:15
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
E nevoie de sabloane speciale si de rabdare. Am folosit si eu niste sabloane, nu chiar atat de complicate. Sunt de efect.

Uneori prefer sa ornez coliva simplu, cu o cruce din nuca si cu nuca de cocos inmprejur.
coliva are rolul ei, care nu este acela de a fi suport de icoana comestibila.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 29.03.2013, 20:35:10
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
coliva are rolul ei, care nu este acela de a fi suport de icoana comestibila.
De acord. Mi-am dat seama de asta abia dupa ce mi-am cumparat mai multe tipuri de sabloane, primind si laude nemeritate pentru frumusetea colivei. Un pic de mandrie tot mi s-a cuibarit in minte... Acum simt mai multa liniste in suflet cand o ornez simplu.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 30.03.2013, 06:18:33
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
E nevoie de sabloane speciale si de rabdare. Am folosit si eu niste sabloane, nu chiar atat de complicate. Sunt de efect.

Uneori prefer sa ornez coliva simplu, cu o cruce din nuca si cu nuca de cocos inmprejur.
Multumesc, Antonia. Mi-ar place sa pot face si eu asa o coliva frumos ornata, dar nu cred ca as avea rabdare. De aceea si eu tot la ornamentele simple apelez cel mai des. :)
Reply With Quote
  #68  
Vechi 30.03.2013, 06:21:30
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Am văzut pe viu iconostasul deja terminat și pot spune că dă clasă la 85% din bisericile ortodoxe construite recent, deși pictorul este ortodox, meșter de școală veche și înclinat să respecte cu acrivie dorințele clientului. Cu alte cuvinte, pictează bine sau prost după dorințele beneficiarului.
La greco-catolicii ăștia pictorul respectiv s-a molipsit de entuziasmul și dorința lor de a avea o biserică cu o pictură de mare calitate și o să le facă o pictură de mare calitate. Până acum doar iconostasul, dar am văzut studiile la scară pentru frescă și am rămas cu gura căscată, sesizând modul cum pictorul a înțeles că insereze ansamblul inedit al drumului Crucii fără să bruieze frizele consacrate din registrul superior, în urzeala cărora a strecurat trimiteri subtile și culte la secvențele pătimirii lui Hristos din imediata vecinătate.
Unde este biserica aceasta greco-catolica? Interesant de tinut minte, poate vreodata ne poarta pasii pe acolo.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 15.05.2013, 14:52:31
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit



Este prima data cand intalnesc o icoana de acest fel, in care Maica Domnului sa fie reprezentata purtandu-L in pantece pe Mantuitorul.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 15.05.2013, 18:55:17
AlinIosif AlinIosif is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2013
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Implicit intuiesc

poate ca sa se identifice femeile insarcinate cu Maica Domnului si barbatii sa ia aminte cu se poarta cu femeia insarcinata

dar si ca sa aminteasca felul venirii Mantuitorului pe Pamant, in contrast cu "adeptii Teoriei Astronautilor Antici" in care se arunca ipoteza ca Mantuitorul ar fi putut descinde dintr-o nava citita de cei 3 Magi ca stea...

nu stiu daca este canonica pictura sau daca si-a permis artistul prea mult

Last edited by AlinIosif; 15.05.2013 at 18:57:51. Motiv: adaugire
Reply With Quote
Răspunde

Tags
icoane

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Icoana nicoleta34 Arta bisericeasca in general 21 09.07.2013 20:01:16
Icoana teatru-copii Despre Biserica Ortodoxa in general 81 25.06.2013 17:31:55
Ce icoana e? VladCat Pictura si Sculptura Bisericeasca 4 28.04.2012 15:12:37
Omul - icoana a lui Dumnezeu, icoana - chip al omului îndumnezeit adam000 Pictura si Sculptura Bisericeasca 4 19.11.2009 13:34:52