Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 19.08.2010, 12:02:07
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Erai tu sigur că nu îl știu și de aia te dai mare, și ești obraznic..
Iar inventezi? Cu ce m-am dat mare si cu ce ma rog sunt obraznic? Te-am rugat sa ne spui si noua cand va veni Ilie,ca prea mare tam-tam faci pe aici.

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
. cu un biet bătrân de 92 de ani
Sau cu un mincinos?? NU ai 92 de ani.

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
cred că m-am lăudat când am zis că am ieșit din desfrânare, deci sunt chelbos, bălos și ud și așternutul... credeam că am reușit să ies din vsovi și să merg spre vsPovivi dar se pare că mai am lăstăraș din care iese seva...
Iti recomand un psiholog.

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Tu oricum n-ai priceput nimic și insinuezi prostii că aș fi susținut eu ce spui dumneata, Eu am zis către MariaMargareta că nu sunt botezat la Pucioși dar îi cred pe ei cu toată siguranța
Crede-i. Si Eva l-a crezut pe sarpe,esti la fel de liber ca ea. Doar de-aia te-a inzestrat Dumnezeu cu rationament.

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
și îl aștept pe Ioan-Ilie ca să vie să boteze ca să consfințească relația de credință...
Vine IOAN! Ioan si atat (ma refer la nume,ca asa va veni impreuna cu Enoh),niciun Ioan-Ilie sau ce mai debitezi dumneata.

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
și ăsta nu este un al doilea botez cum susține MM, ca să scoată că ar fi ei sectă, ci este ceea ce este și va fi cu siguranță, și nu înseamnă lepădare de Iisus Hristos când tocmai în Numele Domnului Iisus Hristos, Cuvântul lui Dumnezeu ne vom boteza, cei ce se vor boteza... În numele cel NOU al Domnului Iisus Hristos...
Wow,mai nou Dumnezeu are mai multe nume? Unul e vechi si demodat,nu se mai "poarta",e "expirat" si trebuie sa alegem numele cel nou al Lui ca altfel ne vom duce in iad,nu? Interesant.

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
căci Enoh, Duhul lui Enoh a fost deja peste părintele Arsenie Boca...
Crezi dumneata... Sfintii care au proorocit despre sfarsitul lumii si semnele vremii au proorocit cu totul altceva despre Ilie si Enoh. Interesant cum dumneavoastra indrazniti sa contraziceti cuvantul lui Dumnezeu trimis prin sfintii Lui.

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
ci spuneam ce cred că se va întâmpla foarte curând... presupun eu, că așa îmi iese mie la socoteli...
Daca socotelile va ies asa cum v-a iesit si varsta de 92 de ani atunci e clar

Au mai incercat si altii sa socoteasca... si nu-mi amintesc sa le fi fost de vreun folos.

Last edited by Raoul; 19.08.2010 at 12:04:40.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 19.08.2010, 12:48:07
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Raoul:
-Iar inventezi? Cu ce m-am dat mare si cu ce ma rog sunt obraznic? Te-am rugat sa ne spui si noua cand va veni Ilie,ca prea mare tam-tam faci pe aici.

-Păi ți-am răspuns! (vsovi)Despre ce tamtam vorbești? Că v-am răspuns tuturor obrăzniciilor!?

-Sau cu un mincinos?? NU ai 92 de ani.

-Mincinos ești dumneata!Am exact 92 de ani și 7 luni... de ce spui că nu am atâta? Tu cum ai socotit? Eu am socotit astfel încât să ies din sminteală! Și atât mi-a ieșit! Și unde e minciuna? Că nu am 42 de ani și 6 luni atâta cât vă iese vouă la socoteală? Păi e vârsta mea și nu a ta sau a altcuiva! Știe exact numai Dumnezeu cât am așa că nu mai insinua că ști mai bine ca mine ce vârstă am... auzi acolo eu mint... și care e interesul meu de a spune că am 92 ani și 7 luni... și cum te minte vârsta mea? Tu ai vrea să am și eu vârsta pe care o vrei dumneata?

-Iti recomand un psiholog.

-Deci mă faci din nou nebun, și apoi faci pe victima când îți zic obraznic... păi și dacă sunt să știi că nu sunt suficient și oricum nu mă tratez la medicii lui antichrist... a lui Froid și Menghele și alți jidoli asemenea lor...

-Crede-i. Si Eva l-a crezut pe sarpe,esti la fel de liber ca ea. Doar de-aia te-a inzestrat Dumnezeu cu rationament.

-Sigur că-i cred (pe sfinți, pe prooroci și pe Pucioși, pe adevăratul poBOR creștin ortodox al Domnului), doar că asemenea lui Eva care a crezut pe șarpe ești tu și ceilalți tari la cerbice și ceriad... voi vă hrăniți cu fructele răului... și răului.

-Vine IOAN! Ioan si atat (ma refer la nume,ca asa va veni impreuna cu Enoh),niciun Ioan-Ilie sau ce mai debitezi dumneata.

-Enoh-Arsenie Boca a fost deja deci ce să mai vie... Și eu debitez Ilie-Ioan și Ioan-Ilie în conformitate cu Calea, primadată a venit să pregătească Calea Domnului și să-L mărturisească pe Mesia iar a doua oară mărturisind pe Cuvântul lui Dumnezeu ne pregătește de judecată căci Enoh-Arsenie Boca L-a mărturisit deja pe Cuvântul lui Dumnezeu, sau nu te întrebi de ce Iisus Hristos nu are barbă în picturile de la Drăgănescu? Pentru că a vorbit prin Verginica și nu prin Desanka Nicolai... deci mărturisește pe Iisus Hristos Duhul, Cuvântul Lui Dumnezeu care nu are barbă din moment ce nu are trup omenesc ci Duhovnicesc... iar abea la judecată va veni și cu trup omenesc Domnul Iisus.Deci eu debitez ce știu, că noi mărturisim ceea ce știm, ce Cunoaștem, dumneata debitezi ce știu eu ce baaliverne...

-Wow,mai nou Dumnezeu are mai multe nume? Unul e vechi si demodat,nu se mai ''poarta'',e ''expirat'' si trebuie sa alegem numele cel nou al Lui ca altfel ne vom duce in iad,nu? Interesant.

-Exact, acum are un nume nou: Cuvântul lui Dumnezeu (Domnul Iisus Hristos și Sfânta Treime împreună cu toți sfinții și proorocii și drept credincioșii)

-Crezi dumneata... Sfintii care au proorocit despre sfarsitul lumii si semnele vremii au proorocit cu totul altceva despre Ilie si Enoh. Interesant cum dumneavoastra indrazniti sa contraziceti cuvantul lui Dumnezeu trimis prin sfintii Lui.

-Adică tot eu îndrăzneasc să contrazic... asta e cea mai bună gLume, Lume... Pe cine am contrazis? Un zvon fals ce plutește prin minți bolnave... păi voi n-ați priceput pe sfinți și iată acum osândiți cu tot felul de interpretări absurde intrate în moda gLumii bune... care-și zice ortodoxă... Nu am contrazis pe nimeni altcineva decât pe unii ca voi!

-Daca socotelile va ies asa cum v-a iesit si varsta de 92 de ani atunci e clar

-De ce nu te duci la BARBARBAR dacă mereu te distrezi de oamenii bătrâni și putreziți? Nu ți-e rușine? Ce e clar? Și ce e rău în felul cum mi-am socotit vârsta? Ce insinuezi?

-Au mai incercat si altii sa socoteasca... si nu-mi amintesc sa le fi fost de vreun folos.

-Râzi degeaba... și asta e tot ceea ce pootoareoare unii „ortodocși”...Și voi vă credeți ia uite ortodocși... dar și creștini... ști că e bună gLumea? e bună gLumea de mestecat... Dar mie-mi vine să plâng... să-i plâng pe cei pe care-i păcăliți... căci iată că diavolul v-a dat puterea lui și scaunul lui de domnie și vă ies mereu diversiunile... pentru că avea rana de moarte vindecată...păi n-aveți decât să mergeți după el...Eu m-oi duce după Cuvântul lui Dumnezeu. Amin. Singur Ortodoxia! Adică Domnul și nu eu, El e singurul ortodox care plânge fiindcă toată turma Lui iată că merge la pierzare... de aia plâng și eu și mă strofoc. Că mi-e milă de voi și să fac și eu ceva ca să nu stau degeaba... să vă spun Adevărul... căci acolo unde este Adevărul și se mărturisește prin trăire, acolo este Biserica Ortodoxă și acolo unde este Biserica Ortodoxă ar fi trebuit să se mărturisească Adevărul.

(Dar bine că adminul mi-a blocat butoanele... se pare că și lui îi e frică de omizi... dar nu așa veți scăpa de ele, blocând butoanele celui ce v-a deschis ochii! Nu așa! Ca să nu mai pot umple cu linkuri și cu citate... deci cine e dadaist și cui îi e frică de gLume? Mie nu! (defapt butoanele mi s-au blocat singure, de la ceva virus, că uite pot să inserez linkuri: omizile și rejele lor , deci nu adminul e vinovatul ci e o cenzură cenuși de pe undeva))

Last edited by vsovi; 19.08.2010 at 14:07:08.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 19.08.2010, 15:57:01
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit 248. Sfântul Ilie a venit deja, la Pucioasa!

248. Sfântul Ilie a venit deja, la Pucioasa! (I)

Pe Forumul Creștin Ortodox (la capitolul “Generalități”, secțiunea “Care este păcatul cel mai grav?”) s-a întețit polemica referitoare la venirea lui Ilie pe pământ. Un simpatizant al pucioșilor care se iscălește conspirativ când Vsovi, când Vsovivi, dă chiar o dată precisă, indicând până și ora și minutul când “Șfântul Ilie” va ateriza de pe norii cerului. Dialogul apare astfel:

Raoul: Vsovi, și ia spune-ne și nouă când vine Ilie? Bănuiesc că știi și anul și ziua și ora, nu? Ne poți lămuri te rog și pe noi păcătoșii?
Vsovivi: „La 12 noaptea fix în 2012… luna 12 ziua 12”…

Vsovi(vi) este un admirator neobosit al doctrinei Noului Ierusalim de la Pucioasa, dar se pare că nu a aprofundat-o suficient. Predicția lui atât de precisă referitoare la anul 2012 intră în conflict cu pretențiile pucioșilor, care reclamă că… Ilie a și venit! Ei spun că, asemenea “Hristosului Pucios”, și “Ilie Puciosul” a venit tot “în duh”, tot ca un fur, noaptea, încât nu l-a observat nimeni (în afară de liderii pucioși, desigur, cei care i-au și consemnat spusele cerești, în mai multe rânduri)
Încă de prin anii ‘60 ai secolului trecut pucioșii lansau această gogoriță: că Ilie nu va veni în trup, ci în duh! Atunci… ce rost ar mai fi avut suirea lui Ilie cu trupul la cer, așa cum ne-o relatează Biblia? Ca să se despartă de trup abia la revenirea lui pe pământ? Despărțirea de trup este moarte; va muri așadar proorocul Ilie în ceruri, înainte de a reveni doar în duh pe pământ? Pucioșii așa lasă să se înțeleagă, îndată ce pretind că Ilie nu va reveni în trup, ci în duh:

“Copiii Mei, e masa pusă pentru voi, e haina gata pentru voi. Să nu vă uitați înapoi, căci stâncă de sare vă veți face. Nu vă uitați că nu mai aveți casă și masă, și uitați-vă cum vine Domnul la voi, că după Mine vine Ilie, și nu este trup, ci este duh.[...] … Nu vă mai uitați înapoi, că stâncă de sare vă veți face. Nu vă mai uitați înapoi că nu mai aveți casă și masă, și uitați-vă că vine Domnul. După Mine vine Ilie, și nu este trup, și este duh.” (Citat din “Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa” din data de 1.05.1960)

Cincisprezece ani mai târziu regăsim iarăși, strecurată în cronicile pucioșești, gogorița cu “Ilie în duh”, aproape neschimbată. De data aceasta ei vin și cu o precizare: astăzi (16 aprilie 1975) Ilie este deja “în duh”, adică duhul lui s-a despărțit între timp de trup. A murit Ilie în ceruri, înainte de anul 1975, rămânând activ numai cu duhul? Pare-se că da, căci pucioșii au mare siguranță în ceea ce zic:

“… Așteptați pe Ilie în trup? A fost în trup, și astăzi e în duh și îl veți vedea la judecată.” (Citat din “Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa” din data de 16.4.1975)

După alți douăzeci de ani, lucrurile se precipită: Lumea face rele tot mai mari, "Sfântul Ilie" se umple de râvnă și de durere și se decide să se ducă în lume ca să-i dea acesteia pedepse, dureri și usturimi. Pucioșii consemnează evenimentul istoric de la 1 iunie 1995 : "Sfântul Ilie" era deja în lume, în lumea cea stricată, și îi aplica de zor corecțiile necesare:

“Lumea, tată, va intra în rele tot mai mari, în dureri tot mai mari, că sfântul prooroc Ilie s-a dus în lume, tată, s-a dus ca să Mă răzbune pe Mine, Cel ce sunt defăimat și batjocorit de lume și călcat în picioare de lume și de slujitorii cei din lume, care stau în numele Meu în fața omului din lume. Aceștia stau, și în zadar stau, că lumea se strică din ce în ce mai rău, și peștele își strică și el capul din ce în ce mai tare. Tot ce mai era sfânt s-a pângărit, și nu mai este loc curat, și proorocul Ilie s-a umplut de râvnă și de durere…” (Citat din “Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa” din data de 1.06.1995)

Tot în 1995 pucioșii lansează și o subtilitate teologică, anume că Ilie nu trebuie înțeles neapărat ca persoană, ci ca lucrare. Spus mai pe șleau, acest postulat pucioșesc pretinde că Ilie este însăși “lucrarea de la Noul Ierusalim – Pucioasa”:

Lucrarea Mea cu tine este Ilie, fiule. Ilie este scris pentru pregătirea cărării Mele. Ilie se numește cel ce Îmi pregătește cărarea.” (Citat din “Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa” din data de 2.08.1995)

Venirile tot mai dese și mai tainice ale “Hristosului Pucios” (dar numai în duh) la Glodenii Noului Ierusalim sunt însoțite uneori de venirile “proorocului Ilie” (tot Pucios, și tot în duh, firește). Ei vin în zori de zi la liderii pucioși și le aduc cuvinte de mare taină:

“Dis-de-dimineață vin cu duhul mângâierii, cu zi de serbare, cu Ilie, proorocul Meu, și pun mâna Mea cerească pe creștetul copilului care este de la Mine dat ție, și voiesc să-i dau în taină cuvânt de bucurie și duh de bucurie.”(Citat din “Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa” din data de 2.8.1996)

Dar de ce a venit Ilie tocmai la Pucioasa? De ce n-a ales el un alt loc? El vine la Pucioasa (cităm) ca “să întoarcă pe cei neascultători la înțelepciunea drepților” (deși “neascultători” sunt pretutindeni pe glob). Și de ce mai vine? Vine și (cităm din nou) ca “să gătească Domnului un popor pregătit”. Dar nu numai că vine, și este purtat cu duhul în “Cuvântul” de la Pucioasa, dar Ilie a și venit, căci venirea “Cuvântului” de la Pucioasa se anunță a fi împreună cu toți sfinții (deci, și cu Ilie amestecat printre ei). Iar sfinții nu vin nici ei la Pucioasa cu mâna goală, căci despre ei se spune că “au Duhul lui Dumnezeu”:

Ilie este în cuvântul Meu, și toți sfinții sunt în el, căci este scris că "vine Ilie să întoarcă pe cei neascultători la înțelepciunea drepților și să gătească Domnului un popor pregătit". Amin. [...] Este scris că "mai înainte de ziua Mea cea mare și înfricoșată, vine Ilie ca să întoarcă pe părinți spre fii și pe fii spre părinți", pe cei din cer spre cei de pe pământ, și pe cei de pe pământ spre cei din cer. Dar Eu vă spun că Ilie a și venit, fiindcă venirea Mea are în ea sfinții, precum este scris în Scripturile venirii Mele. Sfinții au Duhul lui Dumnezeu, și toți trăiesc în Mine, și sunt asemenea Mie, și Mă așteaptă să ajung cu voi, cei mai mici, să ajung până la ziua Mea și a lor, ziua plinirii vremii, ziua Domnului. Amin, amin, amin.”(Citat din “Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa” din data de 2.08.2001)

Anul 2003 este un an de cotitură în istoria mântuirii pucioșești: este anul în care Pucioșii își cumpără un domeniu pe Internet, construiesc un site (www.noul-ierusalim.ro) pe care îl intitulează “Cuvântul lui Dumnezeu” și se lansează în toată lumea cu doctrina lor milenaristă. Lui “Ilie” pucioșii îi rezervă și lui un rol, un rol primordial chiar. Este vorba de un rol de înger (sol) care urmează a vesti întregii lumi Evanghelia de la Pucioasa, dar și chemarea la pocăință, ca să nu lovească țara (aici nu se spune care țară: România, Bulgaria, Uzbekistan, Patagonia, Țara Oașului… dar din contextul general rezultă că în mod sigur ar fi vorba de România întreagă, acest “El Ombelico del mondo”) cu blestem – aceeași chemare pe care o făcuse el și în urmă cu câteva mii de ani (cu rezultate, e drept, cam modeste):

“Scrieți în cartea Mea cu voi, copii născuți din cuvântul celei de a doua veniri a Mea de lângă Tatăl cuvânt pe pământ, scrieți pe pământ ziua de pomenire a marelui prooroc Ilie când Eu, Domnul, prin lucrarea Mea cu voi și prin lucrul la care v-am așezat pentru vestirea venirii Mele, binecuvintez de lângă Tatăl și de lângă voi ieșirea voastră cu Mine peste tot pământul și propovăduirea Evangheliei venirii Mele care se vestește pe sine prin puterea cuvântului Meu din ea, iar proorocul Ilie este îngerul care vestește, după cum cuvintează Scriptura care spune: "Eu, Domnul, vă trimit pe Ilie proorocul înainte de venirea Mea cea mare și înfricoșătoare. El va întoarce inima părinților către fii, și inima fiilor către părinți, ca să nu vin să lovesc țara cu blestem". [...] Grăiesc cuvânt peste Israelul cel după trup, pentru fiii lui Iacov [...] Le amintesc și le spun: "Eu sunt Domnul și nu M-am schimbat[...] Și iată, Eu vă trimit pe Ilie proorocul", precum este scris în Scripturi. Amin, amin, amin.” (Citat din “Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa” din data de 2.08.2003)
Reply With Quote
  #144  
Vechi 19.08.2010, 16:01:19
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit 248. "Sfântul Ilie" a venit deja, la Pucioasa!

248. "Sfântul Ilie" a venit deja, la Pucioasa! (II)

“Noua Evanghelie” de la Pucioasa este menită să fie propovăduită prin Internet peste tot pământul, cu iuțeala fulgerului care răsare de la răsărit până la apus. Duhul lui "Ilie" și cu duhul poporului pucios de la Noul Ierusalim se vor îngemăna tainic, ca să vestească venirea “Fiului Omului” de la Pucioasa:

“ Iar tu, Ierusalime român, binecuvintează Evanghelia venirii Mele peste pământ, căci cei ce binevestesc vor avea plată de prooroci. Mergi, Ierusalime, iar mersul tău, care binevestește cea de a doua venire a Mea și împărăția Mea cu tine, să meargă ca fulgerul care iese de la răsărit și se arată până la apus, precum este scris de venirea Fiului Omului cu putere și cu slavă multă, cu cuvântul Lui de peste tine, Ierusalime român, Ierusalime nou, popor de fii credincioși Scripturilor venirii Mele. Proorocul Ilie este cu duhul tău, Israele român, copil al făgăduinței făcute de Mine peste Avraam. Duhul tău să fie în duhul lui, precum duhul lui este în Duhul Meu, ca să vestim venirea Fiului Omului, venirea Mea și masa Mea cu tine pe pământ, și vom serba praznicul cincizecimii coborârii cuvântului Meu, praznicul slavei Mele și al Duhului Sfânt, Care este în Tatăl și în Mine și în tine, Ierusalime nou.” (Citat din “Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa” din data de 2.08.2003)

Pucioșii pretind deci că Ziua Venirii Domnului a venit “ca un fulger care fulgerează”. Ea este dovedită de însuși “cuvântul Lui care curge din Noul Ierusalim”, iar îngerul fulgerului venirii Lui este “Sfântul Ilie” Înaintemergătorul de la Pucioasa:

“S-a scris în cer și pe pământ această zi, ziua sărbătorii marelui prooroc Ilie, pe care l-am luat la cer cu car și cu cai de foc ca să-l păstrez pe el pentru ziua venirii Mele care este ca fulgerul. Am făcut din el îngerul fulgerului venirii Mele, înaintemergătorul slavei cuvântului Meu care vine cu norii și care este ca tunetul, care fulgerează mai întâi, de la răsărit până la apus, și apoi se aude glasul lui. Mă port cu el de la marginile cerurilor până la celelalte margini și Mă vestesc în ziua aceasta peste tot pământul. Amin. Să audă și să vadă popoarele și să se înveselească și să creadă venirea Mea, înveselindu-se de ea, și să ia ele din râul vieții, care se dă în dar celui ce însetează după venirea Mea, după cuvântul Meu care curge din Noul Ierusalim. Amin.” (Citat din “Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa” din data de 2.08.2003)

Pucioșii reamintesc cu această ocazie că “împărăția cerurilor” a fost instaurată la Pucioasa și mai devreme. Cronicile lor spun că anul 2003, despre care vorbim acum, era “anul doisprezece de la începutul împărăției cerurilor pe pământ, pe pământul român, țara Noului Ierusalim”. Cu ocazia aceasta se dezleagă și dilema avută mai înainte cu privire la țara cea aleasă pentru venirea Domnului: ea se numește “țara Noului Ierusalim” și este localizată pe “pământul român” (aici se poate interpreta, dacă e vorba doar de teritoriul actual al României, sau pucioșii au ambiții ceva mai mari, de la Nistru pân’la Tisa… inclusiv Cadrilaterul, desigur, și neapărat Valea Timocului și Banatul Sârbesc).

Concluzia clară? Împărăția cerurilor pe pământ a început fix în anul 1991, la Pucioasa, dar nu prea i s-a făcut publicitate până în anul 2003, când pucioșii au reușit în fine să-și deschidă primul lor site oficial pe Internet. De-aia nu prea au dat năvală cei interesați, din lipsă de informare adecvată. Nu-i vorbă, că de-atunci și până azi au mai trecut vreo șapte anișori și cam tot degeaba… lumea nu prea se înghesuie. Interes scăzut, ce mai! Se vede că sunt vremuri de criză, nici “Împărăția cerurilor de la Pucioasa” nu prea are clienți dornici de investiții profitabile în lumea de Apoi. Se mai proorocește că va începe o perioadă de mare veselie, dar proorocia asta nu prea s-a împlinit (deoarece, ca efect imediat de la dezertarea masivă a unor adepți și contribuabili de frunte din “raiul pucios”, peste capetele liderii pucioși s-a așternut disperarea adâncă și dorința încrâncenată de răzbunare):

“Îngerii venirii Mele, însoțiți de Mihail arhanghelul și de marele prooroc Ilie, scriu în cer și pe pământ ziua a doua a lunii august, anul doisprezece de la începutul împărăției cerurilor pe pământ, pe pământul român, țara Noului Ierusalim. Aceasta este ziua pe care Domnul a făcut-o să Se veselească întru ea cu cei iubiți ai Săi pe pământ. Amin. Eu sunt Alfa și Omega, Cel dintâi și Cel de pe urmă, începutul și sfârșitul…” (Citat din “Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa” din data de 2.08.2003)

După afirmațiile pucioșilor, “Dumnezeul” lor nu coboară singur în Cuvânt peste oameni, ci însoțit de sfetnicul lui, “proorocul Ilie”, care lucrează cu duhul peste pământ, strigându-i pe toți în ziua sărbătorii lui (20 iulie pe stil nou, 2 august pe stil vechi), sărbătoarea de chemare a oamenilor la “Dumnezeul” Pucioasei:

“E sărbătoare de sfinți, și am cu Mine pe proorocul Meu Ilie, iar el are cu el râvna cea pentru venirea Mea cu sfinții pe pământ după două mii de ani de la slăvita Mea arătare de la Tatăl, Om și Dumnezeu desăvârșit între oameni, strigându-i cu dor spre slava vieții Mele, pe care am voit și voiesc s-o dau omului, de viață și de mântuire a lui din stricăciunea la care el trage de șapte mii de ani. Duhul Sfânt este gura Mea, și L-am pus pe El în gura proorocilor Mei din toate vremile, și l-am strigat pe om din moarte la viață, că n-am altă lucrare [...] E sărbătoare de chemare a omului spre Mine. E duhul proorocului Ilie peste pământ, [...]” (Citat din “Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa” din data de 2.08.2005)

În anul 2003 se manifesta un optimism imprudent, o invitație lipsită de acoperire la bucurie generalizată în cer și pe pământ (cităm): “Aceasta este ziua pe care Domnul a făcut-o să Se veselească întru ea”. Bucuria împărtășită lui “Ilie” de către “Domnul” în “Împărăția cerurilor de la Pucioasa” s-a dovedit a fi scurtă, căci s-a transformat repede în suspin:

Sunt azi cu proorocul Ilie în suspinul Meu cu care cobor pe pământ. Mă însoțesc sfinții în coborârea Mea, căci hrana lor este cuvântul Meu, și mult au așteptat ei masa Mea de cuvânt, statul lor la masă cu Mine pe pământ, căci pământul este așternutul cerului și nu altceva este locul celor din cer…” (Citat din “Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa” din data de 2-8-2006)

Liderii pucioși n-au suportat așadar cu noblețe, sau măcar cu stoicism, înfrângerea grea adusă de “dezertorii de la Pucioasa”. Nici “Ilie” nu le-a fost de prea mare folos, nici noua “Evanghelie” ticluită de ei, nici publicitatea sau spamurile lansate pe Internet, nici inaugurarea cu mare fast a “Împărăției cerurilor de la Pucioasa”. Toate aceste scamatorii s-au dovedit a fi neputincioase în fața Adevărului, care i-a trezit la realitate până și pe acei adepți care erau de zeci de ani înlănțuiți în somnul cel greu al înșelăciunii “proorocilor” pucioși. Iar adevărul i-a făcut, în sfârșit, liberi.

Dar mai sunt și alte oi care stau cu grumazul plecat sub jugul pucioșesc, care încă nu s-au lămurit de înșelăciune. Și pe acelea va trebui să le aducă Adevărul la libertate, și le va aduce.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 19.08.2010, 16:19:23
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

vsovivi cel putin am satisfactia ca te-am facut sa vorbesti normal (cel putin 97% din mesajul tau e scirs cum trebuie). Bravo,vezi ca se poate?

Si termina te rog cu prostia ta de varsta,ai 42 de ani si gata! Daca te-ai lua dupa Dumnezeu ai avea mai putin,ca la el o clipa e poate ca un an la noi,in niciun caz mai mult. Ia arata-ne buletinul tau. Esti nascut in 1918? Daca nu,inseamna ca esti un mincinos! Iar daca noi suntem prosti si nu calculam bine te rog lumineaza-ne pe noi explicandu-ne calculele tale. Chiar sunt curios.

Si inca ceva,Ilie si Enoh vor veni in acelasi timp si vor fi ucisi de antihrist! Din trupurile lor va curge mare de sange,asa am citit la sfinti! Deci nu mai veni cu tot felul de erezii. Tu esti in lumea ta. Uita-te la filmul "Tarul",esti la fel de intelept ca nebunii din film care asteptau sfarsitul!
Reply With Quote
  #146  
Vechi 19.08.2010, 17:16:02
Sf.Asteapta's Avatar
Sf.Asteapta Sf.Asteapta is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2010
Locație: La 2 saptamani dupa Pastele Cailor
Religia: Ortodox
Mesaje: 51
Implicit

RAOUL CITESTE ASTA : AM GASIT-O PE NET




248. Sfântul Ilie a venit deja, la Pucioasa!

Pe Forumul Creștin Ortodox (la capitolul “Generalități”, secțiunea “Care este păcatul cel mai grav?”) s-a întețit polemica referitoare la venirea lui Ilie pe pământ. Un simpatizant al pucioșilor care se iscălește conspirativ când Vsovi, când Vsovivi, dă chiar o dată precisă, indicând până și ora și minutul când “Șfântul Ilie” va ateriza de pe norii cerului. Dialogul apare astfel:



Raoul: Vsovi, și ia spune-ne și nouă când vine Ilie? Bănuiesc că știi și anul și ziua și ora, nu? Ne poți lămuri te rog și pe noi păcătoșii?

Vsovivi: „La 12 noaptea fix în 2012… luna 12 ziua 12”…



Vsovi(vi) este un admirator neobosit al doctrinei Noului Ierusalim de la Pucioasa, dar se pare că nu a aprofundat-o suficient. Predicția lui atât de precisă referitoare la anul 2012 intră în conflict cu pretențiile pucioșilor, care reclamă că… Ilie a și venit! Ei spun că, asemenea “Hristosului Pucios”, și “Ilie Puciosul” a venit tot “în duh”, tot ca un fur, noaptea, încât nu l-a observat nimeni (în afară de liderii pucioși, desigur, cei care i-au și consemnat spusele cerești, în mai multe rânduri)

Încă de prin anii ‘60 ai secolului trecut pucioșii lansau această gogoriță: că Ilie nu va veni în trup, ci în duh! Atunci… ce rost ar mai fi avut suirea lui Ilie cu trupul la cer, așa cum ne-o relatează Biblia? Ca să se despartă de trup abia la revenirea lui pe pământ? Despărțirea de trup este moarte; va muri așadar proorocul Ilie în ceruri, înainte de a reveni doar în duh pe pământ? Pucioșii așa lasă să se înțeleagă, îndată ce pretind că Ilie nu va reveni în trup, ci în duh:



“Copiii Mei, e masa pusă pentru voi, e haina gata pentru voi. Să nu vă uitați înapoi, căci stâncă de sare vă veți face. Nu vă uitați că nu mai aveți casă și masă, și uitați-vă cum vine Domnul la voi, că după Mine vine Ilie, și nu este trup, ci este duh.[...] … Nu vă mai uitați înapoi, că stâncă de sare vă veți face. Nu vă mai uitați înapoi că nu mai aveți casă și masă, și uitați-vă că vine Domnul. După Mine vine Ilie, și nu este trup, și este duh.” (Citat din “Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa” din data de 1.05.1960)



Cincisprezece ani mai târziu regăsim iarăși, strecurată în cronicile pucioșești, gogorița cu “Ilie în duh”, aproape neschimbată. De data aceasta ei vin și cu o precizare: astăzi (16 aprilie 1975) Ilie este deja “în duh”, adică duhul lui s-a despărțit între timp de trup. A murit Ilie în ceruri, înainte de anul 1975, rămânând activ numai cu duhul? Pare-se că da, căci pucioșii au mare siguranță în ceea ce zic:



“… Așteptați pe Ilie în trup? A fost în trup, și astăzi e în duh și îl veți vedea la judecată.” (Citat din “Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa” din data de 16.4.1975)



După alți douăzeci de ani, lucrurile se precipită: Lumea face rele tot mai mari, Sfântul Ilie se umple de râvnă și de durere și se decide să se ducă în lume ca să-i dea acesteia pedepse, dureri și usturimi. Pucioșii consemnează evenimentul istoric de la 1 iunie 1995 : Sfântul Ilie era deja în lume, în lumea cea stricată, și îi aplica de zor corecțiile necesare:



“Lumea, tată, va intra în rele tot mai mari, în dureri tot mai mari, că sfântul prooroc Ilie s-a dus în lume, tată, s-a dus ca să Mă răzbune pe Mine, Cel ce sunt defăimat și batjocorit de lume și călcat în picioare de lume și de slujitorii cei din lume, care stau în numele Meu în fața omului din lume. Aceștia stau, și în zadar stau, că lumea se strică din ce în ce mai rău, și peștele își strică și el capul din ce în ce mai tare. Tot ce mai era sfânt s-a pângărit, și nu mai este loc curat, și proorocul Ilie s-a umplut de râvnă și de durere…” (Citat din “Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa” din data de 1.06.1995)



Tot în 1995 pucioșii lansează și o subtilitate teologică, anume că Ilie nu trebuie înțeles neapărat ca persoană, ci ca lucrare. Spus mai pe șleau, acest postulat pucioșesc pretinde că Ilie este însăși “lucrarea de la Noul Ierusalim – Pucioasa”:



“Lucrarea Mea cu tine este Ilie, fiule. Ilie este scris pentru pregătirea cărării Mele. Ilie se numește cel ce Îmi pregătește cărarea.” (Citat din “Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa” din data de 2.08.1995)



Venirile tot mai dese și mai tainice ale “Hristosului Pucios” (dar numai în duh) la Glodenii Noului Ierusalim sunt însoțite uneori de venirile “proorocului Ilie” (tot Pucios, și tot în duh, firește). Ei vin în zori de zi la liderii pucioși și le aduc cuvinte de mare taină:



“Dis-de-dimineață vin cu duhul mângâierii, cu zi de serbare, cu Ilie, proorocul Meu, și pun mâna Mea cerească pe creștetul copilului care este de la Mine dat ție, și voiesc să-i dau în taină cuvânt de bucurie și duh de bucurie.” (Citat din “Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa” din data de 2.8.1996)



Dar de ce a venit Ilie tocmai la Pucioasa? De ce n-a ales el un alt loc? El vine la Pucioasa (cităm) ca “să întoarcă pe cei neascultători la înțelepciunea drepților” (deși “neascultători” sunt pretutindeni pe glob). Și de ce mai vine? Vine și (cităm din nou) ca “să gătească Domnului un popor pregătit”. Dar nu numai că vine, și este purtat cu duhul în “Cuvântul” de la Pucioasa, dar Ilie a și venit, căci venirea “Cuvântului” de la Pucioasa se anunță a fi împreună cu toți sfinții (deci, și cu Ilie amestecat printre ei). Iar sfinții nu vin nici ei la Pucioasa cu mâna goală, căci despre ei se spune că “au Duhul lui Dumnezeu”:



“Ilie este în cuvântul Meu, și toți sfinții sunt în el, căci este scris că «vine Ilie să întoarcă pe cei neascultători la înțelepciunea drepților și să gătească Domnului un popor pregătit». Amin. [...] Este scris că «mai înainte de ziua Mea cea mare și înfricoșată, vine Ilie ca să întoarcă pe părinți spre fii și pe fii spre părinți», pe cei din cer spre cei de pe pământ, și pe cei de pe pământ spre cei din cer. Dar Eu vă spun că Ilie a și venit, fiindcă venirea Mea are în ea sfinții, precum este scris în Scripturile venirii Mele. Sfinții au Duhul lui Dumnezeu, și toți trăiesc în Mine, și sunt asemenea Mie, și Mă așteaptă să ajung cu voi, cei mai mici, să ajung până la ziua Mea și a lor, ziua plinirii vremii, ziua Domnului. Amin, amin, amin.” (Citat din “Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa” din data de 2.08.2001)



Anul 2003 este un an de cotitură în istoria mântuirii pucioșești: este anul în care Pucioșii își cumpără un domeniu pe Internet, construiesc un site (www.noul-ierusalim.ro) pe care îl intitulează “Cuvântul lui Dumnezeu” și se lansează în toată lumea cu doctrina lor milenaristă. Lui “Ilie” pucioșii îi rezervă și lui un rol, un rol primordial chiar. Este vorba de un rol de înger (sol) care urmează a vesti întregii lumi Evanghelia de la Pucioasa, dar și chemarea la pocăință, ca să nu lovească țara (aici nu se spune care țară: România, Bulgaria, Uzbekistan, Patagonia, Țara Oașului… dar din contextul general rezultă că în mod sigur ar fi vorba de România întreagă, acest “El Ombelico del mondo”) cu blestem – aceeași chemare pe care o făcuse el și în urmă cu câteva mii de ani (cu rezultate, e drept, cam modeste):
Reply With Quote
  #147  
Vechi 19.08.2010, 17:17:02
Sf.Asteapta's Avatar
Sf.Asteapta Sf.Asteapta is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2010
Locație: La 2 saptamani dupa Pastele Cailor
Religia: Ortodox
Mesaje: 51
Implicit

2



“Scrieți în cartea Mea cu voi, copii născuți din cuvântul celei de a doua veniri a Mea de lângă Tatăl cuvânt pe pământ, scrieți pe pământ ziua de pomenire a marelui prooroc Ilie când Eu, Domnul, prin lucrarea Mea cu voi și prin lucrul la care v-am așezat pentru vestirea venirii Mele, binecuvintez de lângă Tatăl și de lângă voi ieșirea voastră cu Mine peste tot pământul și propovăduirea Evangheliei venirii Mele care se vestește pe sine prin puterea cuvântului Meu din ea, iar proorocul Ilie este îngerul care vestește, după cum cuvintează Scriptura care spune: «Eu, Domnul, vă trimit pe Ilie proorocul înainte de venirea Mea cea mare și înfricoșătoare. El va întoarce inima părinților către fii, și inima fiilor către părinți, ca să nu vin să lovesc țara cu blestem». [...] Grăiesc cuvânt peste Israelul cel după trup, pentru fiii lui Iacov [...] Le amintesc și le spun: «Eu sunt Domnul și nu M-am schimbat[...] Și iată, Eu vă trimit pe Ilie proorocul», precum este scris în Scripturi. Amin, amin, amin.” (Citat din “Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa” din data de 2.08.2003)



“Noua Evanghelie” de la Pucioasa este menită să fie propovăduită prin Internet peste tot pământul, cu iuțeala fulgerului care răsare de la răsărit până la apus. Duhul lui Ilie și cu duhul poporului pucios de la Noul Ierusalim se vor îngemăna tainic, ca să vestească venirea “Fiului Omului” de la Pucioasa:



“ Iar tu, Ierusalime român, binecuvintează Evanghelia venirii Mele peste pământ, căci cei ce binevestesc vor avea plată de prooroci. Mergi, Ierusalime, iar mersul tău, care binevestește cea de a doua venire a Mea și împărăția Mea cu tine, să meargă ca fulgerul care iese de la răsărit și se arată până la apus, precum este scris de venirea Fiului Omului cu putere și cu slavă multă, cu cuvântul Lui de peste tine, Ierusalime român, Ierusalime nou, popor de fii credincioși Scripturilor venirii Mele. Proorocul Ilie este cu duhul tău, Israele român, copil al făgăduinței făcute de Mine peste Avraam. Duhul tău să fie în duhul lui, precum duhul lui este în Duhul Meu, ca să vestim venirea Fiului Omului, venirea Mea și masa Mea cu tine pe pământ, și vom serba praznicul cincizecimii coborârii cuvântului Meu, praznicul slavei Mele și al Duhului Sfânt, Care este în Tatăl și în Mine și în tine, Ierusalime nou.” (Citat din “Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa” din data de 2.08.2003)



Pucioșii pretind deci că Ziua Venirii Domnului a venit “ca un fulger care fulgerează”. Ea este dovedită de însuși “cuvântul Lui care curge din Noul Ierusalim”, iar îngerul fulgerului venirii Lui este “Sfântul Ilie” Înaintemergătorul de la Pucioasa:



“S-a scris în cer și pe pământ această zi, ziua sărbătorii marelui prooroc Ilie, pe care l-am luat la cer cu car și cu cai de foc ca să-l păstrez pe el pentru ziua venirii Mele care este ca fulgerul. Am făcut din el îngerul fulgerului venirii Mele, înaintemergătorul slavei cuvântului Meu care vine cu norii și care este ca tunetul, care fulgerează mai întâi, de la răsărit până la apus, și apoi se aude glasul lui. Mă port cu el de la marginile cerurilor până la celelalte margini și Mă vestesc în ziua aceasta peste tot pământul. Amin. Să audă și să vadă popoarele și să se înveselească și să creadă venirea Mea, înveselindu-se de ea, și să ia ele din râul vieții, care se dă în dar celui ce însetează după venirea Mea, după cuvântul Meu care curge din Noul Ierusalim. Amin.” (Citat din “Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa” din data de 2.08.2003)



Pucioșii reamintesc cu această ocazie că “împărăția cerurilor” a fost instaurată la Pucioasa și mai devreme. Cronicile lor spun că anul 2003, despre care vorbim acum, era “anul doisprezece de la începutul împărăției cerurilor pe pământ, pe pământul român, țara Noului Ierusalim”. Cu ocazia aceasta se dezleagă și dilema avută mai înainte cu privire la țara cea aleasă pentru venirea Domnului: ea se numește “țara Noului Ierusalim” și este localizată pe “pământul român” (aici se poate interpreta, dacă e vorba doar de teritoriul actual al României, sau pucioșii au ambiții ceva mai mari, de la Nistru pân’la Tisa… inclusiv Cadrilaterul, desigur, și neapărat Valea Timocului și Banatul Sârbesc).

Concluzia clară? Împărăția cerurilor pe pământ a început fix în anul 1991, la Pucioasa, dar nu prea i s-a făcut publicitate până în anul 2003, când pucioșii au reușit în fine să-și deschidă primul lor site oficial pe Internet. De-aia nu prea au dat năvală cei interesați, din lipsă de informare adecvată. Nu-i vorbă, că de-atunci și până azi au mai trecut vreo șapte anișori și cam tot degeaba… lumea nu prea se înghesuie. Interes scăzut, ce mai! Se vede că sunt vremuri de criză, nici “Împărăția cerurilor de la Pucioasa” nu prea are clienți dornici de investiții profitabile în lumea de Apoi. Se mai proorocește că va începe o perioadă de mare veselie, dar proorocia asta nu prea s-a împlinit (deoarece, ca efect imediat de la dezertarea masivă a unor adepți și contribuabili de frunte din “raiul pucios”, peste capetele liderii pucioși s-a așternut disperarea adâncă și dorința încrâncenată de răzbunare):



“Îngerii venirii Mele, însoțiți de Mihail arhanghelul și de marele prooroc Ilie, scriu în cer și pe pământ ziua a doua a lunii august, anul doisprezece de la începutul împărăției cerurilor pe pământ, pe pământul român, țara Noului Ierusalim. Aceasta este ziua pe care Domnul a făcut-o să Se veselească întru ea cu cei iubiți ai Săi pe pământ. Amin. Eu sunt Alfa și Omega, Cel dintâi și Cel de pe urmă, începutul și sfârșitul…” (Citat din “Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa” din data de 2.08.2003)



După afirmațiile pucioșilor, “Dumnezeul” lor nu coboară singur în Cuvânt peste oameni, ci însoțit de sfetnicul lui, “proorocul Ilie”, care lucrează cu duhul peste pământ, strigându-i pe toți în ziua sărbătorii lui (20 iulie pe stil nou, 2 august pe stil vechi), sărbătoarea de chemare a oamenilor la “Dumnezeul” Pucioasei:



“E sărbătoare de sfinți, și am cu Mine pe proorocul Meu Ilie, iar el are cu el râvna cea pentru venirea Mea cu sfinții pe pământ după două mii de ani de la slăvita Mea arătare de la Tatăl, Om și Dumnezeu desăvârșit între oameni, strigându-i cu dor spre slava vieții Mele, pe care am voit și voiesc s-o dau omului, de viață și de mântuire a lui din stricăciunea la care el trage de șapte mii de ani. Duhul Sfânt este gura Mea, și L-am pus pe El în gura proorocilor Mei din toate vremile, și l-am strigat pe om din moarte la viață, că n-am altă lucrare [...] E sărbătoare de chemare a omului spre Mine. E duhul proorocului Ilie peste pământ, [...]” (Citat din “Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa” din data de 2.08.2005)



În anul 2003 se manifesta un optimism imprudent, o invitație lipsită de acoperire la bucurie generalizată în cer și pe pământ (cităm): “Aceasta este ziua pe care Domnul a făcut-o să Se veselească întru ea”. Bucuria împărtășită lui “Ilie” de către “Domnul” în “Împărăția cerurilor de la Pucioasa” s-a dovedit a fi scurtă, căci s-a transformat repede în suspin:



“Sunt azi cu proorocul Ilie în suspinul Meu cu care cobor pe pământ. Mă însoțesc sfinții în coborârea Mea, căci hrana lor este cuvântul Meu, și mult au așteptat ei masa Mea de cuvânt, statul lor la masă cu Mine pe pământ, căci pământul este așternutul cerului și nu altceva este locul celor din cer…” (Citat din “Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa” din data de 2-8-2006)



Liderii pucioși n-au suportat așadar cu noblețe, sau măcar cu stoicism, înfrângerea grea adusă de “dezertorii de la Pucioasa”. Nici “Ilie” nu le-a fost de prea mare folos, nici noua “Evanghelie” ticluită de ei, nici publicitatea sau spamurile lansate pe Internet, nici inaugurarea cu mare fast a “Împărăției cerurilor de la Pucioasa”. Toate aceste scamatorii s-au dovedit a fi neputincioase în fața Adevărului, care i-a trezit la realitate până și pe acei adepți care erau de zeci de ani înlănțuiți în somnul cel greu al înșelăciunii “proorocilor” pucioși. Iar adevărul i-a făcut, în sfârșit, liberi.

Dar mai sunt și alte oi care stau cu grumazul plecat sub jugul pucioșesc, care încă nu s-au lămurit de înșelăciune. Și pe acelea va trebui să le aducă Adevărul la libertate, și le va aduce.
Reply With Quote
  #148  
Vechi 19.08.2010, 18:46:08
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
vsovivi cel putin am satisfactia ca te-am facut sa vorbesti normal (cel putin 97% din mesajul tau e scirs cum trebuie). Bravo,vezi ca se poate?


Si termina te rog cu prostia ta de varsta,ai 42 de ani si gata! Daca te-ai lua dupa Dumnezeu ai avea mai putin,ca la el o clipa e poate ca un an la noi,in niciun caz mai mult. Ia arata-ne buletinul tau. Esti nascut in 1918? Daca nu,inseamna ca esti un mincinos! Iar daca noi suntem prosti si nu calculam bine te rog lumineaza-ne pe noi explicandu-ne calculele tale. Chiar sunt curios.

Si inca ceva,Ilie si Enoh vor veni in acelasi timp si vor fi ucisi de antihrist! Din trupurile lor va curge mare de sange,asa am citit la sfinti! Deci nu mai veni cu tot felul de erezii. Tu esti in lumea ta. Uita-te la filmul "Tarul",esti la fel de intelept ca nebunii din film care asteptau sfarsitul!
Iar nu îmi merg butoanele, e ceva cu windows 7 și IExplorer 8 că 9 n-a apărut... ceva virus, așa că îți răspund așa și așa:

-Dragul meu, toate mesajele mele sunt scrise cum trebuie 100%... dar zici așa pentru că ai priceput ceva mai bine acum ceea ce am scris, defapt stai liniștit că doar ți se pare că ai priceput din moment ce nici eu nu prea pricep ceea ce scriu. Dar nu-ți fă probleme că le descurcă Dumnezeu și pricepem amîndoi ceea ce a vrut El să zică... și a zis... din 1955 tot zice și proorocii au scris ce a zis... iar credincioșii au crezut și au plinit, ceilalți au fugit și acuma mint. Bravo și domniei tale că pare că începi să mai pricepi. Dar nu te bucura prea mult că îți risipesc avocățelașele lingvisviste și bruma de credință pe care ai căpătat-o...

-Nu m-am născut în 1918 ci în 1968 și cu toate astea am 92 de ani și 7 luni, și ți-am spus că eu nu am socotit după altceva decât ca să ies din sminteală... dar sigur că voi nu pricepeți acum ce este aia sminteală. Și atât mi-a ieșit deci am 92 de ani și 7 luni și de 1, 2, 3, 4 sau 5 ani sunt în Împărăția Cerurilor... care cică are deja 18 anișori, sau sunt acolo de prin *92 sau *93 sau *94, nu-mi mai amintesc exact... dar sunt acolo de când m-a binecuvântat Irineu pe vremea când credea pe față! Căci el m-a scos din iad împreună cu preasfânta Maria... Deci prostia cu vârsta mea nu este prostie și nu este prostia mea ci a celor ce se cred ei știutori ai vârstei mele... că au scos că cică eu mint... și tu le-ai crezut când martor este firul acesta și altele cine minte aici cu nerușinare: ispisicuțcuțele lui faraon.

-Enoh-Arsenie Boca a fost ucis de antichrist prin otrăvire și a murit ca martir... deci nu mai crede dumneata toate filmele și visele tălmacilor mincinoși și du-te la pictura de la Drăgănescu să vezi cum a mărturisit pe Iisus fără barbă, pe Dumnezeul Euharistic, Cel ce a vorbit prin sfânta Verginica... și privește acolo cum a mărturisit foarte clar pe Domnul adică... și privește și pe cel răstignit asemenea lui Iisus Hristos de acum 2000 de ani, pe Ioan-Ilie și care rabdă asemenea lui Iisus prin lepădarea de sine... toate minciunile și răutățile satanei și proorocului mincinos și ale dracilor...Deci el a mărturisit, voi însă așteptați cai verzi pă păreți ca să pricepeți și să credeți și vă luați mereu după concluziuniunile celor două lingvisviste absurde și rele căci răutatea lor vine din necredința lor ce au învățat-o de la alții căci să citești atâta și tot să nu pricepi și să nu crezi e chiar ridicol... ele răstălmăcesc absurd spre a lor pirzare căci vă fac pe voi să credeți că ele știu ce spun... dar ele spun viceversa vicentoarsa exact așa cum le-a învățat ispisisikaa lui nenea ca să slujească înțelepciunii tainice prozelitiste minteresate, mare apărătore de ortodoxie cică... păi are Domnul nevoi să-L apere cineva? Nu are oare miriade de îngeri și legiuni de arhangheli nebiruiți în oricebătălie? Crezi dumneata că se teme El de oameni? Păi într-o clipită putea spulbera cu o suflare pe toți răzvrătiții și tot sinedriul și toți oamenii... sau voi nu credți nici că a fost potop pe vreme lui Noe sau probabil Iacov n-a văzut miriadele de îngeri... sau Ezechiel n-a văzut carul lui Dumnezeu sau Ilie nu a dovedit cine este Dumnezeul cel Viu? Voi vă amăgiți cu apărarea... că cică vă apără pe voi un clan sau altul de mafihoți... păi nu uitați numai Dumnezeu te scapă, numai Cuvântul lui Dumnezeu, numele cel nou al Domnului Iisus Hristos...

Nu vă mai lăsați amăgiți cu prozelitismul ăsta al celui născut din desfrânata jidoavcă... Deci Ilie a fost și e în Duhul și vine mereu oridecâteori trebuie să înfrunte pe antichrist, deci vine și la 12 noaptea 2012, luna 12 ziua 12, atunci când unii vor să instaureze noua ordine mondială...

Deci e clar „Împărăția Cerurilor” a fost instaurată în 1991-1992! Dar ea vine în chip vizibil la început la morți apoi la credincioșii care au rămas și așa vom trăi împreună cu Domnul în veci, suindu-ne în nori împreună cu Dumnezeu. Iar gLumea piere mereu... în iad... nu se vede unde merge? Merge acolo și se trece... și numai Domnul Este măi Israele și Iudă, și numai El rămîne... Deci mesajele mele sunt 100% nebune pentru cine nu e din Dumnezeu: cei ce nu vor să recunoască pe Adevărul... căci mincinoșilor Crucea le este poticnire și nebunie... iar creștinilor ortodocși mântuire.

Last edited by vsovi; 19.08.2010 at 18:59:16.
Reply With Quote
  #149  
Vechi 19.08.2010, 19:16:19
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Dragă Sfântule Așteaptă, dumneata nu vezi că a postat MM ceea ce ai postat dumneata din nou? Sau ați postat aproape simultan, nu-i bai, dar baiul îi că vă lăsați manipulați de lingvisvistele diversioniste ale lui nenea și ale lui schevola care vă învață să ascultați de tanti grijania ce vă ghicește în zaț, că pământul și apele de jos e glob, că sunt milioane de ani de la întemeierea lumii și că Iisus odată ce s-a ridicat la ceruri acum 2000 de ani a urmat și urmează milioane de ani în loc de 1000 și încă 1000, și că eu și alții suntem secte milenariste...

Nu v-am explicat cine e ''sectă rea''? Ei au înscenat că toți ceilalți sunt secte și eretici și numai și numai ei nu sunt secte ci ortodocși puri sânge, au inventat un fel de pile, de privilegii în credință, dar iată că au căzut mai jos decât toți căci în ciuda Adevărului refuză până astăzi să accepte că ortodoxia este a Domnului Iisus Hristos, Cuvântul lui Dumnezeu... și nu a lor proprie și personală... De ce refuză? Păi poate pentru că au promis-o lui antichrist cu care se unesc pe ei și pe noi pe la 5 palme și apoi se îmbracă ei și ne învață și pe noi în haină de s-edomiți, haină de purpură și stacojiu, așa cum și-au bătut joc de preasfânta Maria și de Iisus și de sfânta Verginica... e aceiași poveste, timpul a trecut, năravul mârșav a rămas. Nu-i acuz ci vreau să se le dau întărire în Adevăr ca să se pocăiască și să iasă din mocirlă... nu osândesc pe nimeni căci nu mie ci lui Ioan-Ilie i-a fost dată puterea asta de îndreptare și nu mie păcătosului mare păcătos mirean din poBOR!

Last edited by vsovivi; 19.08.2010 at 19:52:40.
Reply With Quote
  #150  
Vechi 19.08.2010, 22:48:20
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Ilie si Enoh vor fi in vremea cand va imparati antihrist,timp de 1260 de zile. Iar in final vor fi omorati de catre acesta,ca sa cunoasca moarte trupeasca! Nu mai veni cu erezii pe un forum crestin-ortoodox!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce este pacatul? Definitia ortodoxa vs. romano-catolica si protestanta Eugen7 Dogmatica 80 08.02.2013 09:24:46
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 16:55:07
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
Ce este pacatul? Rodica50 Intrebari utilizatori 0 23.11.2010 13:11:18
Ce este pacatul? iosif Generalitati 77 24.03.2007 03:24:51