Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 11.04.2013, 16:50:14
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
O alta marturie: http://www.homosexualitate.ro/stiuacum.html
" 1. Așa m-am născut și nu mă pot schimba, pentru că este ceva genetic.
Am înghițit această gălușcă. Am citit multe cărți ca să găsesc răspuns la întrebările mele - de ce sunt atras de același sex. Majoritatea cărților îmi spuneau că nu mă voi putea schimba, că nu există nici o soluție. Dar tot ce știam din cărțile pro-homosexualitate era că asta era ceva înnăscut și că trebuie să mă accept așa cum sunt.
Sunt aceleasi idei demente care au dus la aparitia Eugeniei si a Nazismului si care au nenorocit o gramada de oameni la inceputul sec XX. Doar ca acum se promoveaza asta ca un lucru normal, pentru ca homosexualii au ajuns la putere. In rest este exact acelasi lucru, si atunci si acum se afirma ca homosexualitatea e ceva genetic.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 11.04.2013, 18:01:41
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Stiati ca in Australia s-a introdus o lege prin care heterosexualitatea este o infractiune? Si vor sa introduca si in scoli un program prin care sa promoveze aceasta idee, cum ca daca esti hetero si te multumesti cu asta, inseamna ca ii urasti pe homosexuali, ca esti homfop etc.

In Romania manualele nu mai sunt acreditate daca nu sunt impartiale cand vine vb. de oriantarea sexuala. Tot in manuale se descrie familia normala ca fiind ceva depasit si se promoveaza familia cu 3-barbati,femei,1 barbat 2 femei,1 femeie 2 barbati.
Si noi trebuie sa adoptam pozitia inertului care nu zice nimic ptr. ca altfel tipa si mai tare grupurile tacanite? Da' ce, crestinii nu sunt discriminati si pusi la zid, numai homosexualii?

Cred ca din toata Europa, romanii sunt cei mai pasivi si lupta cel mai putin ptr. a isi apara drepturile si valorile. In Franta cate proteste s-au facut impotriva scoaterii cuvantului de mama si tata din buletine, impotriva casatoriilor gay si au fost pe putin un mil de oameni. E foarte trist ce se intampla intr-o tara asa zis ortodoxa.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 11.04.2013, 18:05:22
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Stiati ca in Australia s-a introdus o lege prin care heterosexualitatea este o infractiune? Si vor sa introduca si in scoli un program prin care sa promoveze aceasta idee, cum ca daca esti hetero si te multumesti cu asta, inseamna ca ii urasti pe homosexuali, ca esti homfop etc.
unde ai citit asta?
Reply With Quote
  #44  
Vechi 11.04.2013, 19:28:43
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
unde ai citit asta?
http://www.dailytelegraph.com.au/new...-1226497360980
Reply With Quote
  #45  
Vechi 11.04.2013, 20:00:24
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ceea ce înțeleg eu din articolul ăsta este altceva: și anume că se cere să nu se mai ia ca normă heterosexualitatea, se încearcă să se schimbe, artificial, mentalitatea adolescenților că celelalte forme de sexualitate sunt anormale. Nici asta nu este bine, însă e altceva decât ce a afirmat Parascheva.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 11.04.2013, 20:14:56
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Ceea ce înțeleg eu din articolul ăsta este altceva: și anume că se cere să nu se mai ia ca normă heterosexualitatea, se încearcă să se schimbe, artificial, mentalitatea adolescenților că celelalte forme de sexualitate sunt anormale. Nici asta nu este bine, însă e altceva decât ce a afirmat Parascheva.
Da, e altceva, dar e totusi indoctrinare foarte periculoasa. Ce e si mai rau e ca dupa ce o sa-i indoctrineze pe ai lor or sa vina incoace.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 12.04.2013, 04:51:47
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Intr-adevar nu are nici o legatura cu ceea ce a scris doamna Parascheva si chiar nu inteleg de ce exagerarile sunt atat de iubite.
Este vorba de o lege care sa impiedice atitudinea homofoba,limbajul acid la adresa persoanelor homosexuale si orice comportament de acest gen:

Citat:
"It involves ignoring, making invisible or discriminating against non-heterosexual people, their relationships and their interests.
Tot in Australia a fost obtinut acum cativa ani in instanta,legat de accesul intr-un pub frecventat de homosexuali,interzicerea ca persoane heterosexuale sa patrunda in incinta deoarece,ii agresau,isi bateau joc de ei etc.
Personal mi se par de bun simt aceste masuri,atata vreme cat nu se vor duce cu ele spre o alta extrema.Insa eu nu am citit niciunde pana acum ca heterosexualitatea ar fi devenit sau este pe cale sa devina o ilegalitate in Australia,ci atitudinea homofoba.Cand afirmam niste lucruri sa cautam totusi sa ne bazam si pe niste argumente mai solide.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #48  
Vechi 12.04.2013, 05:31:47
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
heaven crezi ca pedofilii se nasc pedofili ? Daca nu care este motivul pentru care sustii ca homosexualii se nasc homosexuali dar pedofilii sau zoofilii nu ?
Sunt doua aspecte distincte,din mai multe puncte de vedere.
Vorbind acum strict de homosexualitate si pedofilie,ultima este considerata ca fiind o parafilie (in timp ce homosexualitatea nu este!) si comparativ cu prima este un real pericol asupra societatii si mai ales asupra membrilor ei cei mai tineri si vulnerabili,mai ales ca aici apare componenta abuzului,iar efectele acestuia sunt catastrofale asupra dezvoltarii sanatoase a unui individ.
Cauzele homosexualitatii sunt controversate de oamenii de stiinta.Nu eu am facut pentru prima oara afirmatia ca exista posibilitatea unei implicatii genetice si hormonale.Nici nu mi-as permite acest lucru.In schimb,ceea ce am observat la persoanele cu aceasta orientare pe care mi-a fost dat sa le cunosc,este faptul ca,nu la toate,insa la unele dintre ele se observa faptul ca prezinta inclusiv unele caracteristici fizologice apartinand persoanelor de sex opus.Ceea ce,m-a facut sa imi spun ca ipoteza acestor oameni de stiinta este posibil sa aiba si un fundament real.
Oricum,sunt greu de determinat niste cauze exacte,pentru ca sunt foarte multi factori implicati si care se intrepatrund si ma gandesc ca vor mai trece ceva ani si multe cercetari vor fi facute pana se va reusi sa se puna punctul pe i in aceasta chestiune.
Si referitor la cauzele pedofiliei,acestea sunt deasemenea intens dezbatute si controversate:unii afirma ca tulburari neurologice ar fi implicate,abuzuri in copilarie,traumatisme craniene la o varsta foarte frageda,dar si un nivel de intelect si educatie foarte scazut,ultimele doua putand fi implicate si in anumite cazuri de zoofilie,ca tot am fost intrebata de acest subiect.Spre exemplu,nu in toate cazurile in care cineva a avut un astfel de contact cu animale putem vorbi despre o zoofilie autentica.
Este cazul acelor persoane care traiesc in medii rurale,cu un nivel de intelect extrem de scazut si a caror viata sociala se cam rezuma la mersul cu oile pe munte etc.Insa,atunci cand ies din acel mediu si reusesc sa isi gaseasca o partenera,revin in sfera normalitatii.
Un astfel de comportament este considerat cu adevarat o parafilie atunci cand devine unic mod de a gasi placerea si,din pacate,exista si astfel de cazuri.
Spre deosebire de homosexualitate,care se gaseste cam in procent egal si la barbati,dar si la femei,ca sa nu mai vorbim despre bisexualitate,care este si mai frecvent intalnita la ambele sexe,se pare ca in sfera parafiliilor,barbatii sunt cei care domina detasat,cazurile de femei care au astfel de comportamente deviante fiind destul de rar intalnite.Ceea ce iarasi ridica un semn de intrebare daca ne gandim la cauzele care genereaza cele doua comportamente.
Dar,ca sa pun si eu o intrebare,ca tot vorbim de normalitate versus anormalitate in sfera comportamentului sexual si avand in vedere ca cineva recomanda abstinenta sexuala...care sunt criteriile pe care va bazati cand spuneti ca aceasta abstinenta este o normalitate?Este o trasatura cu care ne nastem?Va multumesc...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 12.04.2013 at 06:00:44.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 12.04.2013, 07:30:07
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In link-ul meu erau si marturii. Am dat si un argument puternic ca nu e ceva ce doar unii au din nastere, in Grecia antica sau in alte parti se spune ca majoritatea aveau si astfel de inclinatii, deci depinde si de mediul din jur, ce e considerat "normal". Repulsia din zilele noastre se datoreaza religiei si constiintei, altfel daca toti aveau in jur si astfel de relatii vedem din Grecia antica faptul ca toti aveau si astfel de relatii intime, adica toti se nastea asa?
E doar propaganda facuta de cei din miscarea gay, ca sa justifice cumva inclinatia lor. Uite ca sunt marturii ale celor ce aveau astfel de inclinatii de la 13 ani, unul din ei fusese un militant cunoscut al drepturilor homosexualilor, la 30 de ani a devenit heterosexual. Bineinteles, cazurile sunt din Occident (SUA in special). .
Va multumesc!Aseara m-am uitat pe unul dintre linkurile pe care mi le-ati dat:

http://www.homosexualitate.ro/stiuacum.html

Din cate inteleg este un site care preia articole din afara si le traduce.
Acele marturii,atat cat am observat sunt date de niste anonimi.Nu stim exact cine sunt "Lisa,John,Cindy" etc.Oricine poate scrie absolut orice sub adapostul anonimatului si tese oricate povesti doreste.
Deasemenea nu am inteles prea clar ce gen de terapie se aplica.Daca este vorba de o terapie cognitiv-comportamentala,am mari dubii,nu ca in privinta altora nu as avea ca functioneaza in astfel de cazuri.
Acest gen de site-uri mie nu mi se par niste "argumente puternice" si cu atat mai putin credibile,insa,pentru ca ma intereseaza subiectul,voi cauta sa il aprofundez si mai mult,sa vad daca gasesc si alt gen de surse care sa fie mai credibile.
Iar referitor la subiectul Grecia Antica,noi discutam aici despre homosexualitatea autentica si nu despre un comportament practicat pentru ca "asa este la moda",cum este cazul bisexualitatii la femei,care este in mare voga si pe gustul domnilor din ziua de astazi,avand ca efect faptul ca foarte multe donsoare,pentru a fi "cool" se saruta cu femei sau chiar merg mai departe in aceasta directie.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 12.04.2013 at 07:38:55.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 12.04.2013, 09:20:04
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Dar,ca sa pun si eu o intrebare,ca tot vorbim de normalitate versus anormalitate in sfera comportamentului sexual si avand in vedere ca cineva recomanda abstinenta sexuala...care sunt criteriile pe care va bazati cand spuneti ca aceasta abstinenta este o normalitate?Este o trasatura cu care ne nastem?Va multumesc...
Mă încumet să încerc eu un răspuns. Am în vedere normalitatea nu doar biologică sau fiziologică, ci a omului cu tot ce înseamnă el: suflet și trup. Să nu o definim luând natura ca model (chiar dacă în multe aspecte ea și-a păstrat normalitatea), pentru că omul nu e doar natură și nu ne putem raporta până la capăt la ea, căci nu vom fi de acord să ne abandonăm rațiunea, natura fiind guvernată de instinct, nu de rațiune, sau, mai bine zis, de rațiunea instinctului.

Normalul nostru, ca oameni, este viața în har. De la căderea din har nu mai putem vorbi de o viață normală. Creștinul caută să regăsească normalitatea întorcându-se către Dumnezeu, pe care încearcă să-L cunoască, să-L iubească. Și cunoscându-L înțelegi și ce este normalul, ce este sănătatea, ce este binele. Nu avem alt reper pentru astea. Nu ne putem mulțumi cu reperele pe care ni le oferă lumea, vădit fiind că ea este coruptă, că merge spre nonsens, spre moarte.

Deci privind la Dumnezeu cel mereu bun, vedem că El creează și că tot ce face (și a făcut) are sens. Toate făpturile au sens și trăiesc cu sens. Doar omul are probleme să-l mai găsească, din pricina rațiunii care-i poate juca mari feste.

Revenind la sexualitate: Este clar că și ea are un sens, că nu e degeaba, și că nu degeaba avem organe diferite, fiecare cu scopul său. Iar scopul nu este plăcerea, evident – chiar dacă și ea are un rost important – ci nașterea. De aceea se spune că împlinirea nunții este nașterea de prunci, căci fără ei rămâne neroditoare. Însă atunci când este între bărbat și femeie este măcar conformă cu datul lor fiziologic și sufletesc.

Dacă nu poți realiza asta, dacă nu poți iubi o persoană de sex opus, în schimb te atrage o persoană de același sex, evident că nu poți crea nimic unindu-te trupește. Vei da doar curs unor instincte oarbe și-ți vei transfera asupra lui afecțiunea sau nevoia de afecțiune pe care în mod normal ai face-o cu o persoană de sex opus.

Devenim confuzi în privința normalului din cauză că încercăm să-l stabilim pe principiul iubirii. Justificarea homosexualității este, de multe ori, nevoia de a iubi și de a fi iubit. Însă dacă nu facem uz și de rațiune, vom avea parte de o iubire bolnavă, iar ca psiholog cred că știi mai bine decât mine în câte feluri este întrebuințat cuvântul ăsta și de câte ori este cu totul altceva.

Iar abstinența este normală așa cum este normal postul, din ascultare de Dumnezeu. Și este mult practicată și de creștinii heterosexuali, de multe ori chiar în familie. E strâns legată de responsabilitate.

Nu știu dacă am reușit să răspund destul de bine; poate din cauză că mi se pare că se vede cu ochiul liber normalul în cazul ăsta.

Și mereu, ca exemplificare, îmi vine în minte un documentar care arăta cum un tânăr și prostuț rățoi se „îndrăgostește” de o rață de lemn, încercând să aibă o „relație” cu ea (în alt caz obiectul „dragostei” era un cățel). Cred că dacă ne dispensăm de gândire (ceea ce chiar se întâmplă când ne îndrăgostim), sau ea devine afectată în mare măsură de ceea ce simțim, suntem exact în situația bietului rățoi.

Last edited by N.Priceputu; 12.04.2013 at 09:34:59.
Reply With Quote
Răspunde