Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.06.2013, 00:38:48
MKomm MKomm is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.01.2009
Mesaje: 2
Exclamation Cipuri in tatuaje si pastile - ce parere aveti?

Am gasit putin mai devreme un material despre cum Motorola se pregateste sa produca cipuri de identificare ce pot fi aplicate ca tatuaje sau inghitite pur si simplu in niste pilule.

Aici: http://phys.org/news/2013-06-motorol...oos-pills.html
(Imi cer scuze, am gasit doar in engleză - abia ce a fost publicat materialul la phys.org.)

Last edited by MKomm; 02.06.2013 at 00:39:56. Motiv: Refrazare
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.06.2013, 21:12:15
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MKomm Vezi mesajul
Am gasit putin mai devreme un material despre cum Motorola se pregateste sa produca cipuri de identificare ce pot fi aplicate ca tatuaje sau inghitite pur si simplu in niste pilule.

Aici: http://phys.org/news/2013-06-motorol...oos-pills.html
(Imi cer scuze, am gasit doar in engleză - abia ce a fost publicat materialul la phys.org.)
Și dvs chiar credeți că aceia vor pune cipuri în pastile?... Dvs nu vă dați seama că cei care au inventat astfel de idei au făcut-o... în cel mai fericit caz, din pură plictiseală?...
Am inițiat, acum câteva săptămâni un topic, la care am primit răspunsuri deosebit de interesante (doar că, din păcate, n-am mai putut continua discuția în acele zile, din lipsă de timp...): "Autoevaluare duhovnicească: ai încredere în aproapele tău?" (la rubrica de "Morală creștină").
Toate aceste teorii naive și ilogice despre conspirații, cipuri în pastile etc arată, între altele, cât de neîncrezători suntem în relația cu aproapele nostru... Oameni buni, semenii noștri NU ne sunt adversari, nu complotează împotriva noastră, ci sunt fii ai Aceluiași Tată ceresc și conlocuitori ai... aceleiași planete. :)
NU mai credeți în toate aberațiile postate pe internet!...
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.06.2013, 21:48:01
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MKomm Vezi mesajul
Am gasit putin mai devreme un material despre cum Motorola se pregateste sa produca cipuri de identificare ce pot fi aplicate ca tatuaje sau inghitite pur si simplu in niste pilule.

Aici: http://phys.org/news/2013-06-motorol...oos-pills.html
(Imi cer scuze, am gasit doar in engleză - abia ce a fost publicat materialul la phys.org.)
Asemenea povesti nu cred ca sunt SF. Exista tehnologie suficienta si pentru tatuaje si pentru pilule.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.06.2013, 22:02:51
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Asemenea povesti nu cred ca sunt SF. Exista tehnologie suficienta si pentru tatuaje si pentru pilule.
Da, da. Exista. Exista si omuleti verzi pe Marte.
Exista multi oameni naivi pe care diavolul i-a prins altfel. Cum nu ii putea prinde cu pacatele lumii actuale i-a intors impotriva celorlalti. Si au inceput cu masoneria, cu ecumenismul, cu atacuri parapsihologice, cu cipuri, etc. Nimeni nu spune ca ele nu exista. Doar ca sunt la o alta scara. Dar adeptii teoriilor conspirationiste ce fac? Ajung sa isi urasca semenii, sa vada peste tot dusmani, sa caute semne si simboluri ascunse... Asa ajung sa piarda iubirea fata de aproape si isi pierd vremea cu lucruri inutile in loc sa caute cele folositoare.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.06.2013, 22:23:20
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Și dvs chiar credeți că aceia vor pune cipuri în pastile?... Dvs nu vă dați seama că cei care au inventat astfel de idei au făcut-o... în cel mai fericit caz, din pură plictiseală?...
Am inițiat, acum câteva săptămâni un topic, la care am primit răspunsuri deosebit de interesante (doar că, din păcate, n-am mai putut continua discuția în acele zile, din lipsă de timp...): "Autoevaluare duhovnicească: ai încredere în aproapele tău?" (la rubrica de "Morală creștină").
Toate aceste teorii naive și ilogice despre conspirații, cipuri în pastile etc arată, între altele, cât de neîncrezători suntem în relația cu aproapele nostru... Oameni buni, semenii noștri NU ne sunt adversari, nu complotează împotriva noastră, ci sunt fii ai Aceluiași Tată ceresc și conlocuitori ai... aceleiași planete. :)
NU mai credeți în toate aberațiile postate pe internet!...
Parintele meu duhovnicesc de asemenea accentua in predica bunatatea mielului. Crestinul trebuie sa se asemene cu mielul atunci cand vede lupul, nu sa devina si el lup. Dar ar fi neintelept sa spuna ca lupul e miel.

Mielul biruieste chiar si atunci cand este jertfit. Daca Hristos a inviat, avem un model, viata si moartea noastra au un sens.

Da, putem avea dragoste fata de cei care gresesc, dar pacatul se cuvine sa-l uram. Cel mai mare adversar al meu sunt eu insami, din cauza pacatelor care-mi pun in pericol viata vesnica. Nimeni nu-mi poate face atata rau cat imi fac eu insami.

Din pacate, pentru vremurile din urma a fost prorocita o racire a dragostei.

Cine e lupul? Pacatul care salasluieste in om. Pacatul care tinde sa domneasca, sa subjuge si sa acapareze. E nevoie de sfintenie pentru a iubi crestineste in asemenea conditii. Adica de o stradanie puternica de a ierta, de a face un sir de alegeri placute lui Dumnezeu, de jertfa chiar.

Suntem raspunzatori de pacatele straine atunci cand il ifluentam pe aproapele nostru intr-o directie gresita.

Un parinte spunea ca multi sfinti ar fi vrut sa se nevoiasca in aceste vremuri. Exista provocari mari pentru crestini, pe care sfintii din vechime le-ar fi valorificat.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.06.2013, 22:34:22
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Da, da. Exista. Exista si omuleti verzi pe Marte.
Exista multi oameni naivi pe care diavolul i-a prins altfel. Cum nu ii putea prinde cu pacatele lumii actuale i-a intors impotriva celorlalti. Si au inceput cu masoneria, cu ecumenismul, cu atacuri parapsihologice, cu cipuri, etc. Nimeni nu spune ca ele nu exista. Doar ca sunt la o alta scara. Dar adeptii teoriilor conspirationiste ce fac? Ajung sa isi urasca semenii, sa vada peste tot dusmani, sa caute semne si simboluri ascunse... Asa ajung sa piarda iubirea fata de aproape si isi pierd vremea cu lucruri inutile in loc sa caute cele folositoare.
Iubirea aproapelui nu se poate predica de pe tun!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.06.2013, 23:29:45
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Iubirea aproapelui nu se poate predica de pe tun!
Iubirea aproapelui se traieste si se experimenteaza, se ofera ca model. Asta este predica iubirii. Hristos a predicat-o in templu cu biciul.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.06.2013, 01:32:11
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Cipuri in tatuaje si pastile

Trebuie sa fii complet idiot ori tampit la cap sa-ti implantezi cipuri in corp ori in piele! Nu vad nici un motiv sau argument pentru care un om intreg la minte sa faca asa ceva!
Iar cu forta nu cred ca ar incerca sa faca cineva asa ceva- l-ar lua cu paru'!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.06.2013, 03:53:47
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Trebuie sa fii complet idiot ori tampit la cap sa-ti implantezi cipuri in corp ori in piele! Nu vad nici un motiv sau argument pentru care un om intreg la minte sa faca asa ceva!
Iar cu forta nu cred ca ar incerca sa faca cineva asa ceva- l-ar lua cu paru'!
Si totusi exista astfel de oameni. Motivatia tine de tipul omului, faptul ca este ceva nou si prin asta te crezi mai special, dorinta de a iesi in evidenta, faptul ca ti se promit anumite avantaje, etc. Aceasta etapa este doar o desensibilizare, o incercare de a ne obisnui cu aceste lucruri.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.06.2013, 07:19:01
adrian7 adrian7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 82
Implicit

Cred ca ar fi bine sa ne si rugam sa ne pazeasca Dumnezeu de aceasta amenintare.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
cip, identificare, rfid, tatuaje

Thread Tools
Moduri de afișare