Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.08.2012, 23:43:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cea mai (relativa) usoara cale de a face rost de un copil adoptabil: de la o clinica de avorturi, cu post si rugaciune si rugaminte catre cele care aproape ar fi putut fi mame: sa amane o crima cateva luni si sa dea copilul spre adoptie.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.09.2012, 00:20:02
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dragii mei, legea adoptiei s-a schimbat...acum este mult mai usor sa infiezi trebuie doar sa vrei, sunt f multi copii adoptabili.

Eu una as dori sa gasesc o fata/femeie care este insarcinata si care nu vrea copilul, si dupa nastere sa infiez copilul, si in acest fel impusc 2 iepuri dintr-un foc si un copil infiat si un copil scapat de avort.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.09.2012, 05:04:58
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
Dragii mei, legea adoptiei s-a schimbat...acum este mult mai usor sa infiezi trebuie doar sa vrei, sunt f multi copii adoptabili.

Eu una as dori sa gasesc o fata/femeie care este insarcinata si care nu vrea copilul, si dupa nastere sa infiez copilul, si in acest fel impusc 2 iepuri dintr-un foc si un copil infiat si un copil scapat de avort.
Da dar nu poti sti cum se schimba mamica cind isi vede puisorul.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.09.2012, 10:34:25
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Da dar nu poti sti cum se schimba mamica cind isi vede puisorul.
Da...s-a intamplat si asta, nasa mea a gasit o fata care vroia sa faca avort, a convins-o sa nu faca in ideea ca copilasul va ajunge la Pr Nicolae Tanase, fata a fost de acord dar dupa ce a nascut nu a mai vrut sa renunte la copil.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.09.2012, 21:45:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
Da...s-a intamplat si asta, nasa mea a gasit o fata care vroia sa faca avort, a convins-o sa nu faca in ideea ca copilasul va ajunge la Pr Nicolae Tanase, fata a fost de acord dar dupa ce a nascut nu a mai vrut sa renunte la copil.
Cred ca mai mult de jumatate ar proceda astfel dar din pacate nu gasesc nici o mana intinsa la timpul potrivit.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.09.2012, 22:05:59
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cred ca mai mult de jumatate ar proceda astfel dar din pacate nu gasesc nici o mana intinsa la timpul potrivit.
Da, asa este.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.09.2013, 12:18:54
diador diador is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

dupa inca o incercare de adoptie acum un an bietii nostri prieteni au renuntat.au gasit o familie cu doua fetite dispuse sa dea una spre adoptie cu toate formalitatile necesare.dupa ce au vazut ca oamenii sunt hotarati au pus conditia ca nu mai dau decat ambele fetite.apoi le-au cerut bani pe langa faptul ca o saptamana din luna doreau sa vina sa locuiasca cu ei in casa.era chiar aberant ,iar bietele fetite ar fi fost supuse unui chin psihic.prietenii au renuntat la adoptie si la orice gand de acest fel.mama fetitelor a mai facut un copil intre timp,iar acum cauta sa-si plaseze copilele pe undeva ca ii e greu de ele.eu nu stiu ce sa mai zic.nu vreau sa judec.dar stau si ma uit ca da Dumnezeu copii unor oameni care nu-i doresc si ii folosesc drept paravan pt a stoarce bani din mila concetatenilor.sa recunoastem,in fata copiilor necajiti plecam capul .sunt oameni care-si doresc copii si nu-i pot avea.sunt parinti ce sufera deoarece n-au cu ce-i creste si-ar da sufletul pt copiii lor.dar e plin de oameni ce sunt parinti si nu merita acest statut.de ce oare ingaduie Dumnezeu atata suferinta ?rog administratorul sa inchida acest topic.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.09.2013, 23:07:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Spuneai ca pe calea obisnuita dureaza 2-3 ani adoptia.
Au trecut 3 ani de cand a fost deschis topicul.

Daca ar fi avut rabdare in loc sa caute scurtaturi, problema era deja rezolvata..

In ceea ce priveste nelamurirea ta...poate ca unii au nevoie de copiii pentru a deveni oameni mai buni (desi nu neaparat isi valorifica aceasta sansa). Altii poate ca nu..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 26.09.2013 at 23:13:57.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.09.2013, 00:19:55
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

"Cel ce va primi un prunc ca acesta în numele Meu pe Mine Mă primește" - a spus Mântuitorul nostru Hristos.
Cred că una dintre faptele cele mai bine plăcute în fața lui Dumnezeu este aceea de a adopta un copilaș, de a-l lua dintr-o instituție a statului (unde va fi crescut, ca vai de lume, până la majorat, când va fi lăsat, la propriu, pe străzi) sau dintr-o familie iresponsabilă și de a-i oferi dragostea părintească după care orice suflet de copilaș tânjește din toată ființa lui!
Dumnezeu să le ajute tuturor celor care au această frumoasă, creștinească intenție să aibă copilași adoptivi buni, recunoscători, iubitori de părinți!
P. S. Cunosc personal mai multe cupluri care, după ce au adoptat un copil, au avut și proprii copii biologici. Desigur, după ce ai ales să înfiezi un copilaș, acela îți aparține, îți este fiu/ fiică, în aceeași măsură ca un copil natural (de vreme ce ți-ai asumat, în fața lui Dumnezeu, responsabilitatea de părinte). Totuși, cred că aceste "întâmplări" (neîntâmplătoare...) sunt semne din partea lui Dumnezeu că fapta adopției a fost... scrisă-n Cartea Vieții. :)
Doamne ajută!
P. S. 2. Mi-am pus de multe ori întrebarea: din ce motiv, oare, unii copii adoptați, atunci când află că părinții lor nu le sunt părinți biologici (ca și cum asta ar fi important...), vor să-și cunoască "părinții" naturali.
Adică pe cine vreți să cunoașteți? Pe ăia care v-au abandonat?!...
Cred că, dacă mâine mi s-ar spune că mama și tata îmi sunt părinți adoptivi (nu biologici), nu aș avea nici cea mai mică tresărire, în sensul unei dorințe de a recunoaște alți părinți în afară de ei! Părinții adevărați, așa cum atât de frumos scria Sfântul Ioan Gură de Aur, sunt nu doar cei care dau naștere unui copil (de fapt, viața o dă Domnul, Tatăl ceresc), ci cei care-și câștigă calitatea de părinți prin faptul că-i cresc pe copii cu dragoste, oferindu-le afecțiunea, protecția și educația de care au nevoie.
Părinților adoptivi Mântuitorul le va spune, neîndoielnic, în ziua Judecății:
"străin am fost și M-ați adus la voi".
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.09.2013, 00:45:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Hehe, am fost indopati cu filme de doi bani in care copilul afla ca nu parintii care l-au crescut cu dragoste pana atunci nu sunt parintii biologici si atunci tragedii si furtuni. acuzatii ca "de ce nu mi-ati spus", spate intors celor adevarati si cautar a celor biologici, ca deh.. "glasul sangelui".

Si din pacate indoctrinarea asta prinde la multi care se tem sa infieze copii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Stie cineva? delia31 Biserica Ortodoxa Romana 8 06.12.2013 21:08:13
Stie cineva...? Noesisaa Generalitati 14 07.05.2011 13:05:14
Poate stie cineva... mister_nashoo Botezul 0 25.10.2006 22:31:53
Stie cineva? Laurentiu Generalitati 0 29.09.2006 15:07:52