Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 16.10.2014, 00:14:45
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Catalin2, nu ai vazut ca abaaaabbbb63 nu cunoaste nici macar abc-ul ?
Eu nu sunt sigur ca a terminat nici macar liceul. Are un nivel foarte scazut de pricepere din pacate.
Probabil ca se crede inteligent nevoie mare, nu ai vazut ce tupeu are si cum ne da el lectii de religie ?
L-am intrebat de mai multe ori, sub diverse forme, ce cauta el pe acest forum si nu a raspuns. Este evident ce intentii are?

Last edited by AlbertX; 16.10.2014 at 11:12:02.
  #122  
Vechi 16.10.2014, 11:42:15
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Dupa parerea mea tu - abaaaabbbb63- ar trebui sa fii banat. Pentru ca nu esti ortodox, nici nu te intereseaza ortodoxia. Pana aici nu e o problema, poti sa-ti expui credinta, daca nu ne jignesti. Dar tu vrei si sa iti bati joc.
Si eu cred la fel! Asta insemna ca nu am avea o problema cu ateii si agnosticii care posteaza pe acest forum ortodox atata timp ca acestia respecta regulile acestui forum si nu jignesc pe nimeni. Dar abaaaabbbb63 merita din plin sa fie banat.

Last edited by AlbertX; 16.10.2014 at 11:49:35.
  #123  
Vechi 16.10.2014, 14:41:27
t4ilgunn3r's Avatar
t4ilgunn3r t4ilgunn3r is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2013
Mesaje: 308
Implicit

Oarecum offtopic, dar daca tot se discuta despre minunea luminii de Pasti imi permit sa intervin. Nu obisnuiesc sa ma bag unde nu ma pricep si sa fac presupuneri asa ca am cautat si am gasit aceasta descriere:

Citat:
[...] toata lumea din biserica observa o lumina puternica, ca o scanteie luminoasa de fulger, coborand in zigzag prin cupola mare a Bisericii, in multime se aud glasuri de emotie in toate limbile. Scanteia dumnezeiasca coboara deasupra Capelei Sfantului Mormant, ca un glob de lumina ce se sfarama in mici bucaati. Apoi intra inauntru ca o subtire raza de foc. Coboara pe lespedea Mormantului si aprinde vata presarata deasupra.
sursa

Incerc din rasputeri sa imi imaginez aceasta; eforturile mele s-au concretizat in urmatoarea ilustratie:





Cei care cunosc mai bine as vrea sa-mi spuna daca desenul meu descrie (macar) corect fenomenul?
  #124  
Vechi 16.10.2014, 17:03:35
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Si eu cred la fel! Asta insemna ca nu am avea o problema cu ateii si agnosticii care posteaza pe acest forum ortodox atata timp ca acestia respecta regulile acestui forum si nu jignesc pe nimeni. Dar abaaaabbbb63 merita din plin sa fie banat.
Multi au fost "banati" de biserica pentru parerile lor. Aparent asta este singura metoda pentru a-i face sa taca. ex Giordano Bruno
  #125  
Vechi 16.10.2014, 17:21:16
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Pai da, peste oricine ar da depresia daca in floarea tineretei l-ar lovi o astfel de
boala.

Nu-l condamn.Stephen traieste intr-o societate(la el acolo) careia nu-i pasa
de durerea sau drama aproapelui.Pai ei(aceea societate) o intereseaza
savantul Stephen si nu omul Stephen.
Paradoxal daca Dumnezeu nu i-ar fi dat lui Stephen mintea pe care o are
atunci nu ar mai reprezenta nici un interes pt societatea in care traieste
si nu si-ar mai putea castiga existenta.
Societatea în care trăiește el - cea occidentală - nu doar că este interesată de suferința aproapelui, dar a reușit să-i dea unei persoane complet imobilizate la pat posibilitatea de a deveni unul dintre cei mai cunoscuți savanți ai momentului.
În România, nu doar că inteligența sa s-ar fi pierdut, dar, cel mai probabil, ar fi și murit, purtat dintr-un spital în altul...
Așa că mi se pare cel puțin nedrept să acuzăm societatea occidentală pentru "crima" de a fi făcut un savant dintr-o persoană extrem de inteligentă, dar care, în țara noastră "creștină", n-ar fi avut nicio șansă de a obține asemenea performanțe.
Cât despre declarațiile sale... mi-e greu să înțeleg de ce se discută atât de mult despre faptul că o persoană este atee, între mulți alți atei.
"Autoritatea" sa în domeniul teologic are exact aceeași valoare ca "autoritatea" mea în domeniul fizicii. Prin urmare, neavând studii teologice, convingerile sale religioase trebuie tratate cu aceeași toleranță ca punctele de vedere ale oricărui alt ateu și punct. Nu vorbește aici în calitatea sa de erudit om de știință (pentru că știința nu poate nici să susțină, nici să desființeze religia, având un cu totul alt scop decât credința, precum și alte mijloace și un cu totul alt obiect de cercetare decât teologia), ci în calitate de cetățean cu dreptul la a-și exprima liber opiniile.
Iar dacă el gândește altfel, dacă vorbește despre Dumnezeu în calitate de fizician, atunci se face responsabil de sofismul "apelului la autoritate" ("argumentum ad verecundiamȚ), atitudine ce-l descalifică în privința dezbaterilor pe teme religioase.
Puțin mă interesează care este motivația sa psihologică, nu sunt psiholog... Nu știu dacă a devenit ateu dintr-o frustrare sau din convingere. Iar acest fapt are atât de puțină relevanță pentru discuția noastră... Importante sunt ideile și calitatea argumentelor, nu motivațiile ascunse ale persoanei care le susține.
Nu-l compătimesc pe acest om de știință pentru starea sa fizică, dimpotrivă: îl respect ca savant și ca persoană capabilă de a-și învinge într-un mod atât de frumos obstacolele. Performanța sa este o mărturie a puterii lui Dumnezeu Care, în bunătatea Sa, i-a oferit șansa de a-I putea nega existența într-o stare în care, în mod normal, i-ar fi fost imposibil să se exprime.
Acum, revenind la ceea ce este relevant - argumentele lui S. H. - o parte de adevăr cuprind, cred, aceste declarații: miracolele nu pot fi explicate științific - tocmai de aceea sunt miracole. N-aș spune că sunt "incompatibile" cu știința, ci depășesc legile naturii, testabile științific.
Ceea ce nu-nțelege fizicianul, din punctul meu de vedere, e tocmai faptul că religia și știința nu pot fi în conflict și nici nu se pot justifica una pe cealaltă, din simplul motiv că au scopuri diferite, sunt forme de cunoaștere diferite, exercitate în planuri ontologice diferite.
Dumnezeu a creat universul, probabil în modul în care știința ne spune că universul a evoluat.
Dumnezeu a creat legile naturii pe care știința le descoperă.
Știința studiază lumea creată;
credința e relația cu Creatorul.
Unde să fie conflictul?
Dacă vom încerca să justificăm credința prin știință, vom păcătui față de ambele forme de cunoaștere: față de știință, fiindcă am instrumentaliza-o; față de credință, fiindcă am încerca s-o justificăm, când ea este, de fapt, criteriul de evaloare și justificare pentru viața și lumea în care trăim.
Dacă, dimpotrivă, am încerca să negăm credința prin știință, am păcătui față de ambele domenii:
față de credință, fiindcă am nega-o;
față de știință, fiindcă iarăși am instrumentaliza-o și am transforma-o în ideologie.
Lucrurile sunt atât de clare:
1. credința este comuniunea cu Creatorul, iar știința studiază lumea creată;
2. fizicienii se ocupă de fizică, nu de filosofie sau teologie, având dreptul de a avea convingeri filosofice și/ sau religioase în calitate de persoane umane, NU în calitate de fizicieni;
3. nu are nicio importanță dacă S. H. are sau nu frustrări personale, acest fapt neținând de sfera dezbaterilor teologico-filosofice, ci de domeniul psihologiei - indiferent de motivația sa, convingerile sale religioase au exact aceeași valoare (opiniile unui om, asemenea nouă, opinii pe care, desigur, are tot dreptul de a le exprima în mod public);
5. folosirea propriilor competențe științifice pentru a-ți credibiliza o opinie dintr-un domeniu în care nu ești specializat = sofismul "argumentum ad verecundiam";
6. prin urmare, S. H. a pierdut polemica despre credința religioasă, rămânându-i doar dreptul de a-și exprima în continuare opiniile în această privință.
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
  #126  
Vechi 16.10.2014, 17:34:37
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Scurta si la obiect sinteza a diferentei.Cu tot respectul pentru eruditia sa concluziile domnului Hawking sunt fara nici o relevanta in domeniul teologic.In plus opiniile dansului, conform carora miracolele credintei sunt incompatibile cu stiinta nu sunt concluzii personale,pe care le-ar fi descoperit dansul,ci isi au originea in alta perioada istorica, dansul doar a mostenit aceasta viziune dar, teologic vorbind,nu a putut niciodata infirma posibilitatea existentei miracolelor.Ce spune dansul de fapt suna cam asa:,,Din punctul meu de vedere, strict in limitele stiintei actuale,nu pot reconcilia teoria stiintifica cu adevarurile credintei si atunci le resping pe ultimele, intrucat aleg sa cred doar in ceea ce,oricat de limitat ar fi,imi poate oferi stiinta,adica cunoasterea noastra actuala,oricat de limitata ar fi".In esenta este o respingere a posibilitatii existentei unei stari dincolo de limitele intelegerii tale.Asta este ceva atat de subiectiv in esenta incat iti trebuie o doza serioasa de umor :) pentru a percepe o asemenea declaratie drept produs al stiintei.
Exact, sunt întru totul de acord cu dvs (ca de obicei...)!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
  #127  
Vechi 16.10.2014, 18:15:15
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Talking

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Multi au fost "banati" de biserica pentru parerile lor. Aparent asta este singura metoda pentru a-i face sa taca. ex Giordano Bruno
Ai ajuns sa te compari si cu Giordano Bruno ... Cu tine e mult mai simplu, am sa te ignor.
  #128  
Vechi 16.10.2014, 19:23:30
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Ai ajuns sa te compari si cu Giordano Bruno ... Cu tine e mult mai simplu, am sa te ignor.
Nu, nu ma compar cu el. Compar situatia.
  #129  
Vechi 16.10.2014, 20:50:53
t4ilgunn3r's Avatar
t4ilgunn3r t4ilgunn3r is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2013
Mesaje: 308
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
[...] Pe langa asta, ar trebui ca toate lumanarile sa fie sincronizate sa se aprinda in acelasi timp, chiar in momentul in care apare fulgerul. [...]
In momentul in care apare fulgerul se aprind de la sine toate lumanarile? Ce rost mai are atunci vata de pe lespede?? Va reamintesc, vata de pe lespedea sf mormant este aprinsa de o scanteie sub forma de "raza de foc", am dat citatul exact mai sus. De la vata arzanda, Patriarhul aprinde cele 33 de lumanari, pentru a da lumina mai departe multimii din biserica. Dar, asa cum sustineti, acestia au deja lumanarile aprinse - s-au aprins de la sine, cu cateva momente mai devreme.

Citat:
In concluzie, mai intai informeaza-te.
In lumina acestui indemn, cu care sunt intru totul de acord, te rog sa ne dai referintele dumitale despre fenomnul discutat.
  #130  
Vechi 16.10.2014, 20:51:45
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Multi au fost "banati" de biserica pentru parerile lor. Aparent asta este singura metoda pentru a-i face sa taca. ex Giordano Bruno
Cum spuneam si in mesajele precedente, tu nu cunosti aproape nimic din crestinism sau ortodoxie. Daca te informai doua minute vedeai ca Biserica Ortodoxa nu a avut nimic de-a face cu inchizitia, asta era la catolici. Dimpotriva, este impotriva. Si mai vedeai ca de aproape 1000 de ani ortodocsii nu mai au nicio legatura cu catolicii, ii consideram rupti de Biserica, in afara ei. De aceea au si inceput sa devieze dupa Schisma, aici intrand si cruciadele si inchizitia.
In al doilea rand Bruno fusese calugar si preot catolic.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare