Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.10.2016, 01:34:27
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit Bucatar neinstruit, solicit ajutor de urgenta!

.... Fratilor, sunt cel mai prost bucatar din lume!
In afara de omleta, ceai si cafea - nu ma pricep sa fac nimic comestibil la aragaz sau in jurul lui...! Nici macar laptele fiert nu-mi iese; mereu ard oala iar cand n-o fac, totusi (urmare a unei vigilente extreme), sunt lac de sudoare si indispus pentru toata ziua...
Ce-i de facut?
M-am gandit ca, poate, or mai fi alti nefericiti ca mine sau, poate, ca unora dintre baietii de pe forum le-o placea sa gateasca; ori poate au experienta in mestesugul culinar si ar dori sa ajute un semen aflat la necaz...
Ati dori sa lasam deoparte, cand si cand, diferentele de opinie in cestiuni doctrinare sau de alta orientare filosofica si sa impartasim din ale gatitului?
Pe vremuri mai schimbam impresii pe tema asta (si chiar in privinta gradinaritului) cu Ovidiu si cu CristianR.
Astazi poate ca sunt si alti doritori!

P.S. As vrea sa termin, deocamdata, mancarea de gutui pe care am inceput-o acum o ora. Singurul rezultat pana acum e ca am rupt un cutit, am umplut de ulei aragazul (nu stiam ca gutuile proaspat spalate nu se pun direct pe uleiul incins...), am ars gutuile (in carte zicea sa fie "rumenite") si am murdarit juma de bucatarie... Mai mult, am spalat cana in care pusesem ulei peste gutuile din chiuveta si asta mi-a complicat serios munca: a trebuit sa separ clabucii de la samponul de vase de mireasma gutuilor...
Urmeaza partea cea mai grea: cum sa transform zaharul alb ca neaua, in caramel?...

P.P.S. E necesar sa cumpar prosoape noi? carpele de pe calorifer sunt deja inutilizabile...

P.P.P.S. Fetelor, nu ne lasati va rog! Iertati badaraniile noastre trecute (si viitoare) si dati-ne o manuta (delicata dar priceputa) de ajutor!

Cu multumiri,
un bucatar netalentat dar care nadajduieste inca.
Reply With Quote