Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.03.2011, 15:48:48
ioanacluj ioanacluj is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2011
Mesaje: 79
Implicit

suntem de aproape 2 ani impreuna, este cel mai bland om pe care l-am cunoscut si sincer ma pricep sa scot oamenii din sarite. La cate i-am facut lui altii au luat-o de mult la sanatoasa. Printre altele a prins si o perioada de-a mea lunga de depresie. Din aceasta perioada tot el m-a scos si a fost langa mine cand imi doream doar sa mor si sa se termine tot.
Acum el stie situatia cu mama mea, nu pot sa-l mint si ma sfatuieste sa mai am rabdare sa nu ma cert cu ea.

Va spun toate astea ca sa incerc sa-i conturez personalitatea.
Normal ca are si defecte. Dar am asa o senzatie ca a capatat o maturitate deosebita prin necazul lui. Mai are ceva : nu uraste pe nimeni ......incearca sa rezolve totul cu calm.

Sunt multe de povestit si de explicat, normal ca doar eu stiu ce se intampla. Nu mai sunt demult un copil si nici orbita de dragoste nu sunt.

Problema pe care o vad eu e ca toata lumea m-a ridicat pe un piedestal (pozitie buna sociala, salariu bun, bla bla bla) si acum li se pare ca imi cobor standardele maritandu-ma cu " fost puscarias"
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.03.2011, 16:06:49
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

esti prea visatoare....mai bine cauta o persoana de teapa ta....chestia cu depresia....fii mai tare si deschide ochii, nu vreau sa judec....e alegerea voastra...dumnezeu le aseaza pe toate...oricum ai merita ceva mai bun...

Citat:
În prealabil postat de ioanacluj Vezi mesajul
suntem de aproape 2 ani impreuna, este cel mai bland om pe care l-am cunoscut si sincer ma pricep sa scot oamenii din sarite. La cate i-am facut lui altii au luat-o de mult la sanatoasa. Printre altele a prins si o perioada de-a mea lunga de depresie. Din aceasta perioada tot el m-a scos si a fost langa mine cand imi doream doar sa mor si sa se termine tot.
Acum el stie situatia cu mama mea, nu pot sa-l mint si ma sfatuieste sa mai am rabdare sa nu ma cert cu ea.

Va spun toate astea ca sa incerc sa-i conturez personalitatea.
Normal ca are si defecte. Dar am asa o senzatie ca a capatat o maturitate deosebita prin necazul lui. Mai are ceva : nu uraste pe nimeni ......incearca sa rezolve totul cu calm.

Sunt multe de povestit si de explicat, normal ca doar eu stiu ce se intampla. Nu mai sunt demult un copil si nici orbita de dragoste nu sunt.

Problema pe care o vad eu e ca toata lumea m-a ridicat pe un piedestal (pozitie buna sociala, salariu bun, bla bla bla) si acum li se pare ca imi cobor standardele maritandu-ma cu " fost puscarias"
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.03.2011, 17:07:56
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit parere !

cred ca mama ta are mare dreptate si ar fi bine sa o asculti !!!

individul e ceea ce se numeste un recidivist, un vietas !
adica un om fara frane, care daca a fost in stare de talharie e in stare si de crima !

vezi sa nu ai probleme si tu, candva...

desigur, ca nu e el un extraterestru, gena crimei o avem si noi, oamenii obisnuiti,insa noi mai avem ceva pe langa asta care ne ajuta f mult, autocontrolul, infranarea, rusinea !

sunt niste chestii de metabolism cerebral, mult prea complicate,ca sa le explic, si nici nu e rostul,insa sunt validate dpvd psihiatric si neurologic !

cine nu asculta de parinti,pana la urma o sfarseste rau !
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.03.2011, 17:22:38
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Ehe, bine că mai există unul pe gLume care a ieșit din iad, eu dintr-unul mult mai rău și pervers, el doar din jaf și pârnaie... iar asta nu e mare brânză pentru că dacă te pocăiești se iartă totul...

...dar sigur s-a pocăit omul?.. sau s-a dat pe margine până vor da o altă spargere ca-ntre amici, poate ei fi chiar tu victima, Doamne ferește, și până atunci se folosește de naivitatea ta și te flatează în fel și chip?

Merge la Biserică? Merge la muncă? Are din ce să trăiască? S-a cumințit? Sau e un nevos care bate pe oricine și face scandal...

Sunt multe necunoscute... iar căsdătoria e ceva curat și nu un paravan după care s-a dat liber la sex...

Deci nu te juca stimabilă cu viața ta... căci în viața asta trebuie să te mântuiești și nu alte chestii... și vei da socoteală și pentru el... ține minte!

Bea tărie? Fumează? Înjură? Jignește? Domină și șantajează, amenință, insultă?

Cum a învățat în pușcărie să fie un om mai bun?

Femeile sunt ușor de cucerit căci sunt slabe dacă sunt flatate și mângâiate trupește... ele cedează și apoi dragostea vătămâtoare le distruge...

Căutați dragostea de Dumnezeu căci aia de sine vatămă... și nu o să ajungeți decât niște nefericiți...

Dar cu puțină credință puteți trece peste mamona și tatona... și de toți vrăjmașii care nu cred în marea dragoste curată.

Last edited by vsovivi; 22.03.2011 at 17:37:38.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.03.2011, 17:34:26
carmen_ carmen_ is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.03.2011
Mesaje: 1
Post ioana

exact prin acelasi lucru am trecut si eu ,,, doar ca eram mai mica de ani ,,, am cunoscut un baiat care a fost in puscarie ,, si avea si un copil ,,, iar parintii mei nu il voiau pt nimic in lume ,,, am loc impreuna ,,, vreo 2 ani ,,, dar numai eu stiu cat am suferit,,, cand au inceput sa is scoata coarnele ,,,(ca era dilit rau de tot din puscarie)si credea ca pote sa faca ce vrea cu mine odata ce nu miam ascultat parintii si am plecat cu el,,, am rabdat asa 2 ani cum iti spun ca imi era rusine sa plec de la el,, imi era rusine de ce o sa spuna lumea ,,,noroc ca ma luat o matusa si ma dus in starinatate asa am scapat de cosmar,,,si ii multumesc lui DUMNEZEU ca sunt bine acuma,,, ai grija ce faci ca numai o viata ai!tu trebuie sa vezi daca el merita increderea si dragostea ta.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.03.2011, 17:35:31
Gabita_30 Gabita_30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.02.2011
Mesaje: 24
Implicit

Sa ne amintim ca nu ne-am adunat aici in a da sfaturi, judecand omul. Toti le avem pe ale nostre...mai mici sau mai mari. Iar de cineva nu crede ca Hristos poate schimba omul...

Cum spuneam: parerea mea este ca tu singurica sa analizezi situatia. Raspunde-ti la intrebarile: este credincios? vrea sa nu se mai intoarca niciodata la trecut? cere ajutor la Domnul si nu se bazeaza pe el insusi...spunand multe...doar din gura? Observa-i pocainta....
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.03.2011, 19:01:22
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Draga Ioana,
am inteles din ce-ai scris ca prietenul tau e fost politist, adica nu e un borfas oarecare;
am mai inteles ca a incercat sa se sinucida, adica banuiesc ca i-a parut rau de ceea ce a facut;
am mai inteles ca te-a scos dintr-o depresie urata cand erai sa faci si tu un gest necugetat;
apropo, mama ta i-a multumit pentru faptul ca te-a scos din depresie si a fost langa tine in acele situatii delicate, cand, Doamne fereste, ar fi putut sa te piarda?
Nu-ti dau sfaturi pentru ca la 34, respectiv, 38 de ani sunteti deja maturi, dar te rog sa-l saluti din partea mea si sa-i spui ca atunci cand mai are ganduri negre sa intre pe forum si sa-l caute pe mosu MariS, ala cu patentu' de scos ganduri negre. Spune-i ca-s pacatos rau, am spart multe inimi nevinovate la viata mea, e drept ca n-am facut puscarie pentru asta desi meritam, da' patentu' meu nu da gres. Sa creada in Domnul, ca la Dumnezeu totul e posibil.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.03.2011, 19:46:50
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

De ce ai nevoie de acordul mamei? Daca ai constiinta impacata si esti sigura ca faci bine, ce te mai opreste?
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.03.2011, 21:11:17
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Primul lucru pe care nu-l inteleg este de ce ai nevoie de parerile celor de pe forum?Spun asta deoarece tu esti hotarata cu planul tau,ceea care iti creaza necazuri este mama ta care este de alta parere...probabil ca ar trebui sa-i arati mamei tale comentariile de aici de pe forum sa vada cum gandesc altii-desi din pozitia ei de mama,o inteleg perfect(vezi ce scria Melissa).

Este o asumare prea mare ca sa-ti dau eu un sfat daca sa-l iei de barbat sau nu,mai ales cand este de natura virtuala,cateodata ajuta daca cunosti persoanele in cauza,vezi cum interactioneaza,eventual observi schimbarea in bine a unui fost detinut.

Eu,personal nu cred in trecutul niciunuia daca observ ca persoanele si-au invatat lectia,au progresat,s-au cait pentru faptele lor si chiar prin acest mod au devenit credinciosi.Nu pot sa uit ca Iisus a venit nu pentru cei drepti iar intoarcerea fiilor ratacitori creeaza o bucurie de nedrescris in Cer !
Numai bine si alegeri bune,o viata fara probleme!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.03.2011, 02:22:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si totusi, acum cu ce se ocupa?

Are un rost in viata, unul decent, moral? Cu ce se ocupa totusi?

Cum sta cu credinta?
Chiar daca e ok ca si personalitate, omeneste vorbind, intr-o zi s-ar putea sa dea peste o ispita si toate lucrurile astea care acum par in regula sa nu mai fie atat de in regula.

Cei care sunt contra iti ofera motive reale, prezente sau doar prejudecati legate de trecutul lui?

Daca e vorba doar de prejudecati, poti sa le spui ca au fost relatii care au inceput cu oameni care ei i-ar fi considerat mai mult decat in regula si au sfarsit urat, ca intre ne-oameni.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se poate ierta un astfel de pacat ? marianmarian Generalitati 22 05.10.2013 09:45:59
Poate mama participa la botezul propriului copil? georgeval Botezul 50 17.05.2011 14:52:08
ce se intimpla cind o persoana nu poate ierta un rau care i s-a facut? patinina34 Generalitati 135 30.06.2009 22:37:03