Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.03.2012, 11:22:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Vad ca nici tu nu ti-ai declarat religia.
Ai primit multe sfaturi. De toate felurile. As zice ca unele sunt chiar foarte bune, temeinice.
Revin la o vorba spusa mai demult: uita-te intai cine vorbeste si apoi ce vorbeste...De la cine-ti vine sfatul...
E asa greu sa zici pe sleau ca _ruxa_ fiind atee, bate campii? :)
  #22  
Vechi 19.03.2012, 11:27:38
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu e nimic rau in a recunoaste ca ti-ai gresit prioritatile in viata.
Ba mai mult, faptul de a fi in stare sa recunosti asta duce spre o re-aranjare a lor.
Dar cine a spus ca mi-am gresit prioritatile in viata? :)
Tu sau eu? Eu probabil ca as face acelasi lucru, nu regret nimic.
  #23  
Vechi 19.03.2012, 11:29:06
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
De ce este ceva rau sa te casatoresti tanar? 20-25 de ani. Ce este rau in a avea dorinta sa asta?
Pt o fata cu fizic placut, e destul de usor, ca "ocheste" un barbat cu multi bani si n-are apoi treaba toata viata, doar ingrijeste de copii si lumea o vorbeste de bine, chiar daca mobilul casatoriei au fost doar banii!
Pt un barbat e mult mai greu, chiar imposibil, deoarece nu reuseste sa stranga atatia bani incat sa multumeasca "pretentiile" materiale ale unei posibile consoarte si ramane necasatorit deoarece anii trec si puterea lui scade, banii ii castiga din ce in ce mai greu, poate nu-i mai castiga deloc!
La peste 40 de ani nu mai ai puterea unui tanar sa realizezi ceva care sa-ti aduca venituri. Daca nu ai realizat ceva intelectual pana la 30 de ani, dupa chiar nu se mai poate pune problema!

Ascultati-ma ce va spun, "lamentarile" diferitelor fete ca nu reusesc sa se casatoreasca, pot sa ne umple de compasiune insa in realitate nu sunt decat efectul dorintelor de parvenire pe care multe femei le au, deci in fapt le este necaz ca nu au reusit sa determine un barbat cu bani ca sa le intretina. Ele stau si asteapta sa le pice in plasa unul fraier cu bani, pai de unde tata atatia barbati avuti pentru toate fetele!!! Si le vezi cum se plang preotilor ca ele de ce nu au "jumatatea" lor cand in realitate Domnul le-a oferit ocazia de a se casatori cu un barbat bun, insa ele i-au dat cu piciorul sub motivul ca nu are suficienti bani! Domnul le scoate in cale un barbat cu calitati morale, dar nu se ingrijeste ca fiecare fata sa aiba lux prin banii barbatului, ea sa stea la taclale toata ziua buna ziua si barbatul sa munceasca pt ea! Retineti, in procent de 90%, femeile asta vor!
  #24  
Vechi 19.03.2012, 11:39:09
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Domnul le scoate in cale un barbat cu calitati morale, dar nu se ingrijeste ca fiecare fata sa aiba lux prin banii barbatului, ea sa stea la taclale toata ziua buna ziua si barbatul sa munceasca pt ea! Retineti, in procent de 90%, femeile asta vor!
Daca ne referim la era noastra, barbatii timp de 1950 de ani au intretinut femeia :) Pana prin anii ’50, marea majoritatea a femeilor erau casnice, se ocupau de familie, de intretinere, de cresterea si educarea copiilor, in timp ce sotul suporta cheltuielile casei. Vi se pare o situatie indezirabila? Fiecare avea responsabilitatile lui. Azi, marea majoritate a femeilor muncesc, pentru ca sunt nevoite sa o faca.

Last edited by ioanna; 19.03.2012 at 11:42:33.
  #25  
Vechi 19.03.2012, 11:45:31
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Daca ne referim la era noastra, barbatii timp de 1950 de ani au intretinut femeia :) Pana prin anii ’50, marea majoritatea a femeilor erau casnice, se ocupau de familie, de intretinere, de cresterea si educarea copiilor, in timp ce sotul suporta cheltuielile casei. Vi se pare o situatie indezirabila? Azi, marea majoritate a femeilor muncesc, pentru ca sunt nevoite sa o faca.
Eu nu zic ca barbatul sa nu intretina femeia, insa sunt impotriva dorintelor nepotrivite pe care multe femei le au, adica sa profite in ultimul hal de banii barbatului, dorindu-si sa traiasca in lux, sa emigreze intr-o tara occidentala, si toate astea prin intermediul casatoriei.
Le vezi cum se uita cu ochii cat cepele dupa masini straine, se intereseaza unde lucreaza diversi barbati, cat castiga, ce bani au prin banci si dupa aceea trec la actiune! daca nu le iese, incep sa planga de necaz si sa se confeseze pe la duhovnici, ca ele de ce au partea lor!
Femeile care muncesc merita tot respectul nostru, acelea sunt femei de buna credinta.
  #26  
Vechi 19.03.2012, 11:52:25
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Le vezi cum se uita cu ochii cat cepele dupa masini straine, se intereseaza unde lucreaza diversi barbati, cat castiga, ce bani au prin banci si dupa aceea trec la actiune! daca nu le iese, incep sa planga de necaz si sa se confeseze pe la duhovnici, ca ele de ce au partea lor!
M-ar surprinde in mod placut ca genul acesta de femei pe care il descrieti sa aiba duhovnici.
  #27  
Vechi 19.03.2012, 11:56:15
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
M-ar surprinde in mod placut ca genul acesta de femei pe care il descrieti sa aiba duhovnici.
au, ca vor sa puna pe Domnul la treaba conform cu interesele lor "pecuniare" !
  #28  
Vechi 19.03.2012, 12:06:07
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dorintele in sine sunt inofensive, punerea lor in practica e cea care aduce probleme.

Nu e nimic rau daca ambii au ceea ce le trebuie pentru casatorie (psihic, moral, afectiv, profesional) versus lumea in care traiesc.
Daca nu au, ajung sa se casatoreasca tot pe la 30+.
A doua oara, sau mai rau.
Aici intervine educatia data de familie, mai ales cea religioasa. Caci multi tineri, trecuti de majorat, sunt sfatuiti de parinti "traieste-ti viata" "copii sunt o povara" "esti mult prea tanar/a sa iti intemeiezi o familie" "cariera,scoala intai si abia apoi casatoria". Chiar am citit o carte pe tema asta, ortodoxa, in care scria ca tinerii sunt pregatiti sa aiba familie,copii, insa nu sunt lasati. Societatea ii educa in asa fel incat sa divorteze si sa se casatoreasca tarziu. Autoarea afrima ca o tanara familie poate sa treaca peste probleme cu bine, daca familia sotilor le este alaturi si faptul ca tinerii nu se mai casatoresc este o problema mare. Si in scrierile duhovnicilor, oamenii sunt sfatuiti sa se casatoreasca tineri. Acum nu stiu cate din femeile care s-au casatorit dupa 30 de ani s-au pastrat curate si au trait crestineste.

Daca casatoria in sine devine o obsesie, reprezinta deja o problema. Insa in general, sa te casatoresti tanar nu este deloc gresit, este chiar preferabil. Si cum s-a zis mai sus, nu prea iti poti gasi un partener daca stai in casa si nu socializezi cu nimeni. Vorba aceea, nu pica din cer.
  #29  
Vechi 19.03.2012, 12:11:03
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Daca ne referim la era noastra, barbatii timp de 1950 de ani au intretinut femeia :) Pana prin anii ’50, marea majoritatea a femeilor erau casnice, se ocupau de familie, de intretinere, de cresterea si educarea copiilor, in timp ce sotul suporta cheltuielile casei. Vi se pare o situatie indezirabila? Fiecare avea responsabilitatile lui. Azi, marea majoritate a femeilor muncesc, pentru ca sunt nevoite sa o faca.
Era altfel. Cu salariul barbatului puteai trai decent si bine. Insa amu, nici salariile combinate nu prea mai fac fata. Se cere tot mai multa scoala, facultatea nu mai e de ajuns, trebe si master si doctorat etc. Din punctul de vedere al unora, femeile au fost puse la munca tocmai ptr. a distruge familia. Si intr-un fel e un adevar. E mult de zis.

@Profetul de carton. Sa stii ca si barbatii sunt materialisti. Oho si cati sunt. Si femeile si barbatii au uscaturile lor.
  #30  
Vechi 19.03.2012, 12:15:00
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Si cum s-a zis mai sus, nu prea iti poti gasi un partener daca stai in casa si nu socializezi cu nimeni. Vorba aceea, nu pica din cer.
Ma faceti sa zambesc, de parca fetele astea nu stiu ca daca stau in casa sansele de a intalni barbatul se reduc considerabil, este exact ca in bancul acela cand evreul se ruga sa castige la loto si vine raspunsul din cer: "trage, mai, si tu un bilet !".

Cunosc nu mai putin de 3 cazuri in institutia unde am lucrat, de fete care acum au peste 35 de ani, si desi au fost cerute de sotii ele au refuzat pe motiv ca respectivii nu au starea sociala dorita, acum plang frecvent, fac depresii puternice (iau medicamentatie), se miorlaie pe la prietene, si dau acatiste pe la manastiri ca sa prinda si ele ceva pana la urma. Veneau tot timpul calugarite pe la ele ca sa le consoleze, pana cand m-am hotarat eu sa sparg gheata si le-am spus direct:"te-a cerut X de sotie?"; "da", "de ce nu ai acceptat?", "pai doar nu o sa ma casatoresc cu un sofer". Atunci, le-am zis, "asteapta patronul ala plin de bani care nu o sa vina niciodata!"

Last edited by Profetul de carton; 19.03.2012 at 12:17:03.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suferinta costel Generalitati 34 28.11.2012 12:09:06
Suferinta Ovidiu_26 Generalitati 7 08.07.2011 12:35:54
Bunicul din visul fetei mele clementia Generalitati 13 17.06.2011 13:06:08
Suferinta unui orb Elena_Elena Intrebari utilizatori 3 13.09.2010 20:14:49
suferinta=mantuire? eulaura Generalitati 26 28.08.2009 01:15:19