Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.05.2012, 00:37:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation Aceasta e "problema " ! ! !

Data înregistrării: 11.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 12


intrebare despre Spovedanie
Doamne ajuta fratilor.As avea si eu o intrebare legata Sfanta Spovedanie: sa spunem ca o persoana,la o vreme dupa Spovedanie,isi da seama ca a gresit din nou si se caieste cu adevarat.Rugandu-se,primeste iertarea si Harul din nou se coboara peste el si se simte usor si fericit.Deci a fost iertat.Peste o vreme urmeaza sa mearga iar la Spovedanie.Pacatele pentru care s-a cait mai e nevoie sa le marturiseasca sau doar cele de dupa momentul pocaintei?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.05.2012, 00:37:25
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Mai fratilor , hai sa fim oleaca mai isteti , si sa ne dam seama ca si acest user , precum si patricia2006 , au intrat aici pentru bascalie . De ce sa stricam astfel de thraduri facandu-le jocul ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !
Se poate.......problema e a ei...
Cat despre doamna care a cerut sfatul, s-a inscris pe lista de rugaciune pentru Mihaela Teodora, presupun deci ca este de buna credinta.... altfel.. e si mai grav, dar problema ramane a fiecaruia, pe raspunderea proprie, cum s-ar zice. Raman la ideea ca doamna care a cerut sfatul a fost onesta.

Last edited by Adriana Cluj; 20.05.2012 at 00:42:55.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.05.2012, 00:43:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Se poate.......problema e a ei...
Cat despre doamna care a cerut sfatul, s-a inscris pe lista de rugaciune pentru Mihaela Teodora, presupun deci ca este de buna credinta.... altfel.. e si mai grav, dar problema ramane a fiecaruia, pe raspunderea proprie, cum s-ar zice.
Nu m-am referit la doamna care a deschis threadul , caci daca era cu "probleme ' nu-i raspundeam , e vorba de patricia2006 si andravenache .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.05.2012, 00:46:09
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Nu m-am referit la doamna care a deschis threadul , caci daca era cu "probleme ' nu-i raspundeam , e vorba de patricia2006 si andravenache .
Da, acum am inteles.
Pana la urma eu nu ma consider pagubita cu nimic ca am raspuns chiar unui troll daca cerut ajutor/sfat (nu aici, in alte situatii), cum am zis: problema nu-i a mea.....E a acelora care se joaca cu astfel de lucruri.

Last edited by Adriana Cluj; 20.05.2012 at 00:55:44.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.05.2012, 00:51:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Pacatele repetate de la ultima Sfanta Spovedanie se vor marturisi din nou cu cainta , regret , fara a aduce justificari . Deci doamna draga , nu ne iertam noi pe noi , nu inventam reguli noi , nu inventam noi coborarea Harului , ci respectam regula de baza stiuta de orice crestin Ortodox . Am facut pacatul X , il marturisesc , iar daca-l repet il marturisesc din nou . Pacatele indreptate nu mai fac obiectul unei viitoare spovedanii , dar atunci cand , din anumite motive , schimbam Duhovnicul , vom marturisi la noul Duhovnic tot ce am savarsit cu mintea , cu cuvantul si cu fapta de cand suntem pe asta lume si pana in momentul cand ne spovedim . In rest fiecare e liber sa "creada" ce vrea , sau sa se joace cum vrea si cu cine vrea , dar Sfintele Taine raman neschimbate in vecii vecilor : Amin !
Poate gasiti cate ceva si aici :
http://www.parinteleilarionargatu.ro...e-marturisire/
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.05.2012, 12:02:16
crestina obisnuita crestina obisnuita is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2012
Locație: Bucuresti- orasul despre care Parintele Arsenie Boca a spus ca va fi Noul Ierusalim
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit

Multumesc pentru raspunsuri si am sa iau aminte.Dar de la cei de un crez cu mine,dreptmaritori.Am avut o nelamurire doar,asta nu inseamna ca automat sunt in afara Adevarului,cu totii mai avem nelamuriri si intrebari.Sunt ortodoxa si asa vreau sa raman pentru totdeauna.Cat despre cei ce cred altele,sa inteleaga si sa se plece,asta e forum crestin ortodox nu altceva...Doamne ajuta
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.05.2012, 12:56:42
crestina obisnuita crestina obisnuita is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2012
Locație: Bucuresti- orasul despre care Parintele Arsenie Boca a spus ca va fi Noul Ierusalim
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit

Multumesc pentru raspunsuri si am sa iau aminte.Dar de la cei de un crez cu mine,dreptmaritori.Am avut o nelamurire doar,asta nu inseamna ca automat sunt in afara Adevarului,cu totii mai avem nelamuriri si intrebari.Sunt ortodoxa si asa vreau sa raman pentru totdeauna.Cat despre cei ce cred altele,sa inteleaga si sa se plece,asta e forum crestin ortodox nu altceva...Doamne ajuta
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.05.2012, 14:27:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestina obisnuita Vezi mesajul
Multumesc pentru raspunsuri si am sa iau aminte.
In legatura cu rugaciunile de umilinta , de iertare in general , acestea nu inlocuiesc Sfanta spovedanie prin care se face marturisirea si iertarea pacatelor . Mai scria cineva pe un alt thread ca Dumnezeu ne iarta prin insusi faptul ca citim astfel de rugaciuni , dar uitam ca aceste rugaciuni sunt defapt pregatirea noastra continua de dinaintea Sfintei Spovedanii , cand nu avem timp sa ne caim si sa ne cerem iertare asa cum se cuvine pentru ratacirile noastre . Multi sunt tentati sa creada ca citind o rugaciune , doua , noua , in care cerem iertare , suntem automat iertati . Gresit ! Iertarea este pe jumatate , dar dezlegarea de pacate se face numai si numai la Sfanta Spovedanie .
Dumnezeu sa va binecuvanteze !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 20.05.2012, 14:40:37
crestina obisnuita crestina obisnuita is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2012
Locație: Bucuresti- orasul despre care Parintele Arsenie Boca a spus ca va fi Noul Ierusalim
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit

Iar pentru andravenache:

Sa te lumineze Dumnezeu.Ca Spovedania e precum o cheie ce deschide Poarta Raiului.Mergi la un parinte ortodox,si ai sa vezi cat de frumoasa e calea credintei,ai sa te indragostesti iremediabil de Ortodoxie,pentru ca asta e adevarata fire a omului.Si nu-ti insir doar teorie,caci din proprie experienta iti garantez ca e minunat la Spovedanie,si ca e cea mai fericita cale,viata in Hristos.Tu ziceai ca nu te marturisesti...si ca nu te consideri apartinand vreunui cult.Pacat.E alegerea ta si nu te pot manipula,dar pe un forum crestin ortodox,vorbim noi ortodocsii.
Iertare si Doamne ajuta
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.05.2012, 23:08:25
andravenache andravenache is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.03.2011
Locație: Timisoara
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestina obisnuita Vezi mesajul
Iar pentru andravenache:

Sa te lumineze Dumnezeu.Ca Spovedania e precum o cheie ce deschide Poarta Raiului.Mergi la un parinte ortodox,si ai sa vezi cat de frumoasa e calea credintei,ai sa te indragostesti iremediabil de Ortodoxie,pentru ca asta e adevarata fire a omului.Si nu-ti insir doar teorie,caci din proprie experienta iti garantez ca e minunat la Spovedanie,si ca e cea mai fericita cale,viata in Hristos.Tu ziceai ca nu te marturisesti...si ca nu te consideri apartinand vreunui cult.Pacat.E alegerea ta si nu te pot manipula,dar pe un forum crestin ortodox,vorbim noi ortodocsii.
Iertare si Doamne ajuta
Iti multumesc. Dumnezeu sa ne lumineze pe toti!
Nu am spus ca nu m-am spovedit niciodata. Asa cum am mentionat, ma preocupa religia de foarte mult timp. Cand eram mai mica si chiar adolescenta am avut obiceiul sa merg in fiecare duminica la biserica (ortodoxa, caci asa am crescut), si am tinut posturi, si m-am spovedit si m-am impartasit de mai multe ori. Ceea ce am spus este concluzia mea. Daca tu (voi) credeti altfel, ar trebui sa faceti asa cum credeti, pentru ca am citit undeva in Biblie ca ce nu vine din convingere este pacat.
Referitor la faptul ca este un forum ortodox... sper sa nu va suparati pe mine, dar cred ca nu ar trebui sa fiti asa exclusivisti. Daca am gasit forumul asta este pentru ca am cautat ceva, iar daca nu sunt deacord cu anumite aspecte ale ortodoxiei nu inseamna ca le contest pe toate.
Incerc sa discut cu persoane diferite (ortodocsi sau nu) pentru ca eu cred ca toti avem de invatat ceva unii de la altii. Si ma rog la Dumnezeu sa imi descopere cum sa fac voia Sa. Astfel, eu nu stiu nici in prezent daca o femeie aflata la menstruatie ar trebui sau nu sa mearga la biserica. Daca vei intra pe profilul meu, vei vedea ca asta a fost primul meu post. Astfel am gasit forumul asta - respectiv, l-am gasit pentru ca am vrut sa aflu care este parerea oficiala a Bisericii Ortodoxe legata de acest aspect, bazandu-ma pe faptul ca aceasta are o anumita vechime si traditie mostenite (banuiesc) de la primii crestini. Pentru ca as pretui si as avea incredere in aceasta parere, am cautat aici raspunsul. Din pacate insa, nu l-am gasit....
Inca o data, imi cer scuze daca prin postarile mele am jignit pe cineva. Mi-am spus doar parerea, in speranta unor raspunsuri pro sau contra parerilor mele ... argumentate, astfel incat sa am de invatat.
O seara frumoasa tuturor!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
spovedanie- o intrebare ilinca20 Intamplari adevarate 2 26.07.2011 13:59:33
despre spovedanie euftalia Pocainta 21 16.08.2010 03:24:33
Spovedanie-intrebare Anna Pocainta 12 16.08.2010 02:48:23
Despre Spovedanie. marcel_ioan Despre Biserica Ortodoxa in general 1 21.12.2009 21:30:59