Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.05.2008, 22:55:40
Carmen26 Carmen26 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2007
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coman
irina,la mine in ardeal e o vorba,"femeia te face si bun si rau" este cit se poate de adevarata.Daca va indragiti va puteti schimba indiferent de "problemele" ce le -ati avea.Dumnezeu sa va ajute.
asa e in basme sau in filmele siropoase; nu vreau sa fiu ironica dar in viata asta de zi cu zi e cam greu, doar daca unul e mai "smeker" si stie sa il faca pe celalalt sa faca ce vrea el, crezand ca vine din propria-i initiativa..e o tehnica si asta...importnt e sa nu iti "pierzi capul" ...........
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.05.2008, 05:39:36
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rebellu007
te poti mantui si cu cineva care alt scop. ideea este daca accepti toata viata sa te sacrifici pentru scopul final: mantuirea.:)
mi se pare cam aiurea "ideea" asta cu scopul final.
mantuirea nu se obtine ca rasplata, ci este un dar, nu-i asa?!

in al doilea rand, cum vezi tu viata de zi cu zi si acel "sacrificiu" alaturi de cineva ptr care credinta (si implicit manifestarea ei) e ceva neglijabil?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.05.2008, 09:03:08
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de rebellu007
te poti mantui si cu cineva care alt scop. ideea este daca accepti toata viata sa te sacrifici pentru scopul final: mantuirea.:)
mi se pare cam aiurea "ideea" asta cu scopul final.
mantuirea nu se obtine ca rasplata, ci este un dar, nu-i asa?!

in al doilea rand, cum vezi tu viata de zi cu zi si acel "sacrificiu" alaturi de cineva ptr care credinta (si implicit manifestarea ei) e ceva neglijabil?
:), iarta-ma pentru exprimare. am folosit cuvantul scop doar ca sa ma fac inteles. nu mi-a iesit...
vezi tu mirela, sunt unii dintre noi care nu facem tocmai alegerile potrivite... insa ne este foarte greu sa renuntam... chiar si asa cum spui tu, pentru cineva pentru care credinta e ceva neglijabil. am facut o alegere. si cei care au stat inchisi pe la aiud au facut o alegere. sa-si marturiseasca si sa-si pastreze credinta. puteau sa abandoneze pur si simplu si sa se vanda... insa n-au facut-o si au devenit mucenici. nu zic ca e obligatoriu sa ramai langa cineva si sa induri persecutii insa spun si sustin ca o femeie sau un barbat care indura si rabda o astfel de viata are o mare rasplata...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.08.2009, 16:30:30
Anushca Anushca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.08.2009
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irini Vezi mesajul
Sunt noua pe acest forum, desi pe site intru destul de des. Am ales sa scriu aici in urma unei experiente nu tocmai placute in ideea de a cunoaste si de a ma imprieteni si cu alte persoane care il cunosc pe Dumnezeu.
Am terminat Teologia si anul acesta termin si Finante Banci.Povestea mea este in legtura cu o realatie ce a durat 2 ani si ar fi trebuit sa se implineasca cu nunta in vara acesata; doar ca nu a fost asa si nu s-a implinit desi a fost planificata de 3 ori.
Eu sunt o fire binedispusa si care se bucura de orice, doar ca acum sunt putin confuza si de aceea mi-ar face sa placere sa stau de vorba si asa cunosc oameni noi.
As vrea sa va intreb unul lucru: credeti ca este posibil ca o relatie sa mearga daca cei doi nu au acelasi scop in viata? sau credeti ca se poate schimba un om in gadnire si in comportament dupa 27 de ani traiti fara Dumnezeu?
Draga Irina, nu stiu daca mai intri pe acest site pentru ca nu ai mai postat demult. Cred ca oamenii se pot schimba. la fel ca ceilalti care ti-au raspuns am vazut si eu oameni schimbandu-se si m-am schimbat si eu. Conditia este sa vrea sa se schimbe. daca el nu-si doreste asta, degeaba iti doresti tu si orice ai face nu il schimbi. Iar daca se schimba, acest proces dureaza foarte mult.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.08.2009, 16:37:12
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Scopul trebuie sa fie acelasi ca oamenii sa fie impliniti.Precum toti oamenii trebuie sa fie alaturi de Dumnezeu pentru ca El a facut lumea si ne-a facut pe noi asa si un cuplu trebuie sa aiba acelasi scop sa se inteleaga.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cautare duhovnic danut.g Generalitati 0 05.08.2012 01:13:06
despre prieteni fallen Intrebari utilizatori 10 11.07.2011 20:24:48
Google - motor de cautare sau biserica? Anca-Miha Stiri, actualitati, anunturi 13 09.05.2009 19:40:51
prieteni Saurian Generalitati 0 16.09.2007 14:54:45
Nu am prieteni marin80 Generalitati 52 30.08.2007 19:01:59