Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.12.2008, 16:03:34
luciamanta luciamanta is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.08.2008
Mesaje: 52
Smile casatorie cu binecuvantarea lui Dumnezeu

Buna ziua. Sunt din Bucuresti, am 43 de ani, sunt de profesie consilier juridic, am fost casatorita la varsta de 21 de ani, dupa un an de zile am divortat. Nu am copii din nefericire. Dupa divort am trait crestineste, m-am spovedit, m-am impartasit, am mers mereu la slujbele religioase, am trait in curatenie trupeasca. Anul trecut am cunoscut un barbat cu 16 ani mai mare decat mine, care este din Targoviste. Ne-am indragostit unul de altul, dar iubitul meu nu doreste sa se casatoreasca. A fost casatorit, a divortat in urma cu 16 ani, are 2 baieti mari. Unul din baieti nu vorbeste cu el. Trebuie sa spun ca am pacatuit trupeste si imi pare tare rau, iubitul meu vine la sfarsit de saptamana sa ma vada, mergem uneori la muntae, alteori la teatru, cam aceasta este relatia noastra. Eu as fi vrut o casatorie, cu toate implicatiile ei, sa stam impreuna, sa avem lucruri comune de facut, sa ne purtam unul altuia de grija. Daca totusi iubitul meu ar dori in cele din urma o casatorie cu mine, aceasta casatorie ar putea fi binecuvantata de Dumnezeu, avand in vedere diferenta de ani dintre noi, distanta dintre noi, faptul ca nu locuim impreuna? Va rog mult sa-mi imi dati un raspuns cat mai repede. Astept cu mult interes si nerabdare un raspuns. Cu multumiri, Manta Lucia
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.12.2008, 20:15:29
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luciamanta Vezi mesajul
Buna ziua. Sunt din Bucuresti, am 43 de ani, sunt de profesie consilier juridic, am fost casatorita la varsta de 21 de ani, dupa un an de zile am divortat. Nu am copii din nefericire. Dupa divort am trait crestineste, m-am spovedit, m-am impartasit, am mers mereu la slujbele religioase, am trait in curatenie trupeasca. Anul trecut am cunoscut un barbat cu 16 ani mai mare decat mine, care este din Targoviste. Ne-am indragostit unul de altul, dar iubitul meu nu doreste sa se casatoreasca. A fost casatorit, a divortat in urma cu 16 ani, are 2 baieti mari. Unul din baieti nu vorbeste cu el. Trebuie sa spun ca am pacatuit trupeste si imi pare tare rau, iubitul meu vine la sfarsit de saptamana sa ma vada, mergem uneori la muntae, alteori la teatru, cam aceasta este relatia noastra. Eu as fi vrut o casatorie, cu toate implicatiile ei, sa stam impreuna, sa avem lucruri comune de facut, sa ne purtam unul altuia de grija. Daca totusi iubitul meu ar dori in cele din urma o casatorie cu mine, aceasta casatorie ar putea fi binecuvantata de Dumnezeu, avand in vedere diferenta de ani dintre noi, distanta dintre noi, faptul ca nu locuim impreuna? Va rog mult sa-mi imi dati un raspuns cat mai repede. Astept cu mult interes si nerabdare un raspuns. Cu multumiri, Manta Lucia
NU mai pacatuiti trupeste!!! Rugati-va lui Dumnezeu, vorbiti cu un duhovnic si Dumnezeu va va ajuta.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.12.2008, 20:20:42
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luciamanta Vezi mesajul
Buna ziua. Sunt din Bucuresti, am 43 de ani, sunt de profesie consilier juridic, am fost casatorita la varsta de 21 de ani, dupa un an de zile am divortat. Nu am copii din nefericire. Dupa divort am trait crestineste, m-am spovedit, m-am impartasit, am mers mereu la slujbele religioase, am trait in curatenie trupeasca. Anul trecut am cunoscut un barbat cu 16 ani mai mare decat mine, care este din Targoviste. Ne-am indragostit unul de altul, dar iubitul meu nu doreste sa se casatoreasca. A fost casatorit, a divortat in urma cu 16 ani, are 2 baieti mari. Unul din baieti nu vorbeste cu el. Trebuie sa spun ca am pacatuit trupeste si imi pare tare rau, iubitul meu vine la sfarsit de saptamana sa ma vada, mergem uneori la muntae, alteori la teatru, cam aceasta este relatia noastra. Eu as fi vrut o casatorie, cu toate implicatiile ei, sa stam impreuna, sa avem lucruri comune de facut, sa ne purtam unul altuia de grija. Daca totusi iubitul meu ar dori in cele din urma o casatorie cu mine, aceasta casatorie ar putea fi binecuvantata de Dumnezeu, avand in vedere diferenta de ani dintre noi, distanta dintre noi, faptul ca nu locuim impreuna? Va rog mult sa-mi imi dati un raspuns cat mai repede. Astept cu mult interes si nerabdare un raspuns. Cu multumiri, Manta Lucia
Buna ziua Lucia.inteleg situatia ta pt ca si eu traiesc cam aceeasi poveste.intr-adevar e greu sa-ti refaci viata dupa un divort...eu fiind mult mai tanara ca tine,si cu un copilas in grija. dar propune-i prietenului tau sa va casatoriti religios ,eu consider ca asta este adevarata casatorie.intr-adevar e de dorit sa nu pacatuim in afara legii casatoriei dar nimeni nu doreste acest lucru.e greu e f greu fara sprijinul unui partener , moraliceste vorbind.vb din experienta.Dumnezeu a randuit ca femeia si barbatul sa fie impreuna. sa auzim de bine, DOAMNE -AJUTA!
__________________
[SIZE=3]"Dragostea adevarata se aseamana cu flacara unei lumanari. Oricate alte lumanari s-ar aprinde din ea, flacara primeia ramane intreaga si nu se micsoreaza deloc. Si, fiecare noua lumanare, are aceeasi flacara ca si precedentele...,,[/SIZE]
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.12.2008, 22:32:20
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luciamanta Vezi mesajul
Buna ziua. Sunt din Bucuresti, am 43 de ani, sunt de profesie consilier juridic, am fost casatorita la varsta de 21 de ani, dupa un an de zile am divortat. Nu am copii din nefericire. Dupa divort am trait crestineste, m-am spovedit, m-am impartasit, am mers mereu la slujbele religioase, am trait in curatenie trupeasca. Anul trecut am cunoscut un barbat cu 16 ani mai mare decat mine, care este din Targoviste. Ne-am indragostit unul de altul, dar iubitul meu nu doreste sa se casatoreasca. A fost casatorit, a divortat in urma cu 16 ani, are 2 baieti mari. Unul din baieti nu vorbeste cu el. Trebuie sa spun ca am pacatuit trupeste si imi pare tare rau, iubitul meu vine la sfarsit de saptamana sa ma vada, mergem uneori la muntae, alteori la teatru, cam aceasta este relatia noastra. Eu as fi vrut o casatorie, cu toate implicatiile ei, sa stam impreuna, sa avem lucruri comune de facut, sa ne purtam unul altuia de grija. Daca totusi iubitul meu ar dori in cele din urma o casatorie cu mine, aceasta casatorie ar putea fi binecuvantata de Dumnezeu, avand in vedere diferenta de ani dintre noi, distanta dintre noi, faptul ca nu locuim impreuna? Va rog mult sa-mi imi dati un raspuns cat mai repede. Astept cu mult interes si nerabdare un raspuns. Cu multumiri, Manta Lucia
IN PRIMUL RIND DIFERENTA DE VIRSTA INTRE SOTI ADMISA DE BISERICA ORTODOXA ESTE DE MAXIMUM 10 ANI .DECI ESTE O ispita ACEASTA RELATIE IN CARE ATI CAZUT SI TRE SA RENUNTATI MACAR UN TIMP PT LIMPEZIREA APELOR ,SA VA SPOVEDITI CA E POSTUL CRACIUNULUI sa faceti canonul pe care vi-l va de duhovnicul si ce e mai imp ortant :SA NU MAI FACETI PACATUL ,ca este considerat in ochii lui Dumnezeu DESFRINARE ,cel mai urit pacat ,caci trupul este templu al DUHULUI SFINT si ...dumneavoastra ...ce ati facut acuma!!??de aceea nici nu doreste respectivul casatoria pt ca nu va iubeste cu adevarat ci doreste doare satisfaciile animalice!PAZITI-VA DE EL .LASATI-L pina nu va va intindr cel rau capcane mai mari ,in care nu veti avea ajutor de la DUMNEZEU ,daca veti continua sa pacatuiti cu buna stiintA!DUMNEZEU SA VA AJTE SI SA VA LUMINEZE!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.12.2008, 23:51:56
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
IN PRIMUL RIND DIFERENTA DE VIRSTA INTRE SOTI ADMISA DE BISERICA ORTODOXA ESTE DE MAXIMUM 10 ANI .
????????? E prima oara cand auda asta. Serios, unde scrie asa ceva?????
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Binecuvantarea de casatorie data de catre episcopul locului costel Preotia (Hirotonia) 8 05.09.2009 23:16:33
binecuvantarea o_copila Generalitati 5 28.07.2009 12:38:40
Binecuvantarea.. oanna77 Generalitati 7 14.12.2008 16:19:05
Binecuvantarea parintilor pentru casatorie Elena78 Generalitati 34 17.08.2008 04:17:05
BINECUVANTAREA iosif Pocainta 76 10.07.2008 14:26:19