Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.10.2009, 23:11:36
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit Despre blestem

Ma poate lamuri cineva, dintr-o perspectiva crestina, asupa a ceea ce reprezinta blestemul?

Vreau sa stiu cat de bine este el definit, de cate feluri este, cine poate blestema pe cine, care sunt efectele sale etc.

Multumesc anticipat.
__________________
User vechi: scrabble.

Last edited by hmiron; 12.10.2009 at 00:31:20.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.10.2009, 12:54:01
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Ma poate lamuri cineva, dintr-o perspectiva crestina, asupa a ceea ce reprezinta blestemul?

Vreau sa stiu cat de bine este el definit, de cate feluri este, cine poate blestema pe cine, care sunt efectele sale etc.

Multumesc anticipat.
Nu am informatii de specialitate , dar am sa-ti descriu in cateva cuvinte ce inteleg prin blestem.

Blestemul omului catre om.
Blestemul este o rugaciune, dar o rugaciune de impovarare a aproapelui.
Blestemul se naste din invidie si are ca scop obtinerea unei satisfactii, atunci cand cel blestemat sufera.
De blestemat poate oricie si cred ca o face toata lumea, in sensul ca si un gand de invidie asupra cuiva , tot blestem se numeste. Mai ales cei ce se afla intr-o competitie permanenta si care vazandu-si neputinta doresc umbrirea aproapelui.

Blestemul are forta pentru ca se face prin cuvant, iar cuvantul trebuie sa se implinesca. De va gasi loc de implinire acolo unde este trimis se va implini , iar de nu, va veni inapoi la cel ce l-a nascut pe el, pentru a se implini acolo.

Mai sunt si alte feluri de blesteme... dar nu cred ca ne sunt de folos
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.10.2009, 13:44:57
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luchian Vezi mesajul
Nu am informatii de specialitate , dar am sa-ti descriu in cateva cuvinte ce inteleg prin blestem.

Blestemul omului catre om.
Blestemul este o rugaciune, dar o rugaciune de impovarare a aproapelui.
Blestemul se naste din invidie si are ca scop obtinerea unei satisfactii, atunci cand cel blestemat sufera.
De blestemat poate oricie si cred ca o face toata lumea, in sensul ca si un gand de invidie asupra cuiva , tot blestem se numeste. Mai ales cei ce se afla intr-o competitie permanenta si care vazandu-si neputinta doresc umbrirea aproapelui.

Blestemul are forta pentru ca se face prin cuvant, iar cuvantul trebuie sa se implinesca. De va gasi loc de implinire acolo unde este trimis se va implini , iar de nu, va veni inapoi la cel ce l-a nascut pe el, pentru a se implini acolo.

Mai sunt si alte feluri de blesteme... dar nu cred ca ne sunt de folos
De ce are forta blestemul? Functioneaza pe acelasi principiu cu rugaciunea, doar ca in sens opus?

Daca la rugaciune persoana solicitata si cea care intervine e Dumnezeu, la blestem cine e?
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.10.2009, 14:30:01
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
De ce are forta blestemul? Functioneaza pe acelasi principiu cu rugaciunea, doar ca in sens opus?

Daca la rugaciune persoana solicitata si cea care intervine e Dumnezeu, la blestem cine e?
pai ti-am spus de ce are forta , pentru ca se face prin cuvant. Functioneaza pe acelasi principiu, dar ca cererea e diferita.

daca ne asemanam lui Dumnezu , inseamna ca si cuvantul nostru are forta, acum depinde in ce directie il indrepti.

blestemul ca multe alte rele sunt o speculatie a libertatii gresit interpretate.

stii cum e cuvantul, ca daca ai credinta ii vei spune muntelui sa se ridice si sa se arunce in mare si el asa va face. La fel functioneaza si aici. Nu ni se explica cine face actiunea, important e rezultatul.

Daca de exemplu esti numit sef peste un grup de oameni, oamenii aceia executa ce le spui tu , fara sa-l mai intrebe pe seful cel mare daca e bine sa nu. Dar seful cel mare vine si te verifica din cand in cand sa vada daca tu indeplinesti misiunea pe care ti-a dat-o.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.10.2009, 16:36:37
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luchian Vezi mesajul
pai ti-am spus de ce are forta , pentru ca se face prin cuvant. Functioneaza pe acelasi principiu, dar ca cererea e diferita.

daca ne asemanam lui Dumnezu , inseamna ca si cuvantul nostru are forta, acum depinde in ce directie il indrepti.

blestemul ca multe alte rele sunt o speculatie a libertatii gresit interpretate.

stii cum e cuvantul, ca daca ai credinta ii vei spune muntelui sa se ridice si sa se arunce in mare si el asa va face. La fel functioneaza si aici. Nu ni se explica cine face actiunea, important e rezultatul.

Daca de exemplu esti numit sef peste un grup de oameni, oamenii aceia executa ce le spui tu , fara sa-l mai intrebe pe seful cel mare daca e bine sa nu. Dar seful cel mare vine si te verifica din cand in cand sa vada daca tu indeplinesti misiunea pe care ti-a dat-o.
Deci daca la rugaciune raspunde Dumnezeu si uneori le da oamenilor ce doresc, tot Dumnezeu face astfel incat consecintele blestemelor sa aiba loc? E greu de crezut asa ceva, se calca pe picioare cu atotbenevolenta divina.

Pana acum am inteles ca blestemul inseamna niste cuvinte spuse care au puterea de a face rau cuiva. Ce confera blestemului aceasta putere? Este acelasi lucru a dori raul cuiva cu a blestema?
__________________
User vechi: scrabble.

Last edited by hmiron; 12.10.2009 at 16:42:53.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.10.2009, 18:00:13
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Deci daca la rugaciune raspunde Dumnezeu si uneori le da oamenilor ce doresc, tot Dumnezeu face astfel incat consecintele blestemelor sa aiba loc? E greu de crezut asa ceva, se calca pe picioare cu atotbenevolenta divina.

Pana acum am inteles ca blestemul inseamna niste cuvinte spuse care au puterea de a face rau cuiva. Ce confera blestemului aceasta putere? Este acelasi lucru a dori raul cuiva cu a blestema?
prietene eu ies din polemica asta... ca n-are rost. ce sa fac uit repede cu cine stau de vorba.

Succese maxime!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.10.2009, 18:26:04
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Ma poate lamuri cineva, dintr-o perspectiva crestina, asupa a ceea ce reprezinta blestemul?

Vreau sa stiu cat de bine este el definit, de cate feluri este, cine poate blestema pe cine, care sunt efectele sale etc.

Multumesc anticipat.
Puterea blestemului vine astfel : O persoana care este in stransa legatura cu diavolul,blestema o persoana care nu este intr-o legatura cu Dumnezeu.Acea persoana nefiind legata de Dumnezeu fie din cauza rautatii,fie din nepasare,fie din mandrie nu este aparata de blestem.

Exista si anateme date de biserica,tot un fel de blestem,insa se deosebeste de blestemul comun prin faptul ca Biserica anatemizeaza intr'un mod defensiv,neavand nici un castig propriu de pe urma anatemei :

Exemplu :

ANATEMA celor ce atacă Biserica lui Hristos învățând că Biserica Sa este împărțită în așa-zise „ramuri” ce se deosebesc în doctrină și în felul de viață, sau că Biserica nu există în chip văzut, ci va fi alcătuită în viitor când toate „ramurile” – sectele, denominațiunile și chiar religiile – vor fi unite într-un singur trup, și care nu deosebesc Preoția și Tainele Bisericii de cele ale ereticilor, ci spun că botezul și euharistia ereticilor sunt valabile pentru mântuire; prin urmare, celor ce cu bună-știință sunt în comuniune cu acești eretici mai-nainte-pomeniți sau celor ce susțin, răspândesc sau păzesc erezia lor ecumenistă sub pretextul dragostei frățești sau al presupusei uniri a creștinilor despărțiți, Anatema!

Dată de Sinodul Arhieresc al Bisericii Ortodoxe Ruse din Afara Granițelor, august 1983, iscălită de toți episcopii, spre a fi adăugată la sfârșitul anatemelor din Synodicon, și pomenită întotdeauna în prima Duminică a Postului Mare, Duminica Biruinței Ortodoxiei.
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.

Last edited by truthtostone; 12.10.2009 at 18:29:25.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.10.2009, 19:54:45
pacatosul's Avatar
pacatosul pacatosul is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.02.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit Bleteme!

Din cate stiu eu prin blesetem ceri dreptatea Lui Dumnezeu in acel moment.Daca ti-a facut cineva o nedreptate si il blestemi tu ceri Lui Dumnezeu sa-l pedepseasca pentru accea fapta si se prinde daca accea fapta a avut loc si ai avut de pierdut.Insa e periculos ca daca aceea nedreptate pentru care ii ceri socoteala nu exista si o spui la nervi se intoarce dreptatea Lui Dumnezeu impotriva ta si s-ar putea sa o incurci rau.
Cel mai periculos blestem este de la parinti catre fi asta se prinde chiar daca poate fi spus mai in gluma mai in serios si o incurci daca tu esti vinovat intr-o oarecare masura pentru o anumita fapta!
Sa evitam pe cat ne sta in putinta blestemele(si sa bletemam si sa fim bletemati) si sa iertam asa si noi o sa fim iertati,caci bletemul e urat in Fata Domnului si vom da plata pentru el.
Nu va faceti griji daca sunteti buni crestini si va rugati si tineti post si sunteti bletemati de oricine de la prieten pana la vrajitoare nu va poate atinge cu nimic,insa daca sunteti vinovat de aceea fapta sta la mila Domnului ceea ce se va intampla cu voi.
Insa noi la blesteme sa raspundem cu binecuvantare si asa aratam ca suntem cu adevarat crestini!!!
__________________
"Extra ecclesia nulla salus."
http://intorsdindrum.blogspot.com/
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.10.2009, 20:08:32
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luchian Vezi mesajul
prietene eu ies din polemica asta... ca n-are rost. ce sa fac uit repede cu cine stau de vorba.

Succese maxime!
Nu eu te-am pus sa-mi explici, tu te-ai oferit. Daca nu stii sa explici, nu da vina pe mine.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.10.2009, 20:15:26
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de truthtostone Vezi mesajul
Puterea blestemului vine astfel : O persoana care este in stransa legatura cu diavolul,blestema o persoana care nu este intr-o legatura cu Dumnezeu.Acea persoana nefiind legata de Dumnezeu fie din cauza rautatii,fie din nepasare,fie din mandrie nu este aparata de blestem.
Din ce spui tu inteleg ca oamenii credinciosi nu au de ce sa se teama, iar cei in cardasie cu diavolul sunt cei care pot arunca blesteme. Cei prinsi "la mijloc" sunt cei afectati.

Citat:
În prealabil postat de truthtostone Vezi mesajul
Exista si anateme date de biserica,tot un fel de blestem,insa se deosebeste de blestemul comun prin faptul ca Biserica anatemizeaza intr'un mod defensiv,neavand nici un castig propriu de pe urma anatemei :

Exemplu :

ANATEMA celor ce atacă Biserica lui Hristos învățând că Biserica Sa este împărțită în așa-zise „ramuri” ce se deosebesc în doctrină și în felul de viață, sau că Biserica nu există în chip văzut, ci va fi alcătuită în viitor când toate „ramurile” – sectele, denominațiunile și chiar religiile – vor fi unite într-un singur trup, și care nu deosebesc Preoția și Tainele Bisericii de cele ale ereticilor, ci spun că botezul și euharistia ereticilor sunt valabile pentru mântuire; prin urmare, celor ce cu bună-știință sunt în comuniune cu acești eretici mai-nainte-pomeniți sau celor ce susțin, răspândesc sau păzesc erezia lor ecumenistă sub pretextul dragostei frățești sau al presupusei uniri a creștinilor despărțiți, Anatema!

Dată de Sinodul Arhieresc al Bisericii Ortodoxe Ruse din Afara Granițelor, august 1983, iscălită de toți episcopii, spre a fi adăugată la sfârșitul anatemelor din Synodicon, și pomenită întotdeauna în prima Duminică a Postului Mare, Duminica Biruinței Ortodoxiei.
Ca tot veni vorba de anatema, ai dat un exemplu bun, dar cand biserica zice "anatema fie asupra lui x si y", ce inseamna de fapt? Ciuma neagra? Saracie? Excomunicare? Moarte? Toate relele din lume?

Mersi mult pentru lamuriri.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Probleme in a-mi gasi o partenera.... Blestem? mirceab26 Sectiune dedicata profesorilor de religie 32 28.04.2014 13:30:37
Blestem in molitfele Sfantului Trifon costel Generalitati 14 31.01.2013 15:34:04
Cum sa-mi apar fratele de Blestem Ovidiu_26 Rugaciuni 4 25.05.2012 10:57:46
Blestem?Tribut? Ioan-Victor Generalitati 38 10.12.2009 21:03:47
Blestem sau ghinion ?? electrogpm Generalitati 10 07.10.2009 18:14:48