Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 23.11.2009, 12:25:58
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Sora, am citit toate postarile de pe thread (nici nu sunt multe )si vazind ca ai ajuns in acest punct ,oarecum asemanator omului care coborise de la Ierusalim la Ierihon si care cazuse intre tilhari(iacata pilda recenta de la dumnezeiasca liturghie),m-am gindit ca daca tot te intilnesc in cale sa ma opresc si sa-ti spun : al doilea mare pacat al forumului (defapt al ,,vorbitorilor")este ca atunci cind tu ai scris ,,soson" , ei au inteles ,,galos" si de aici intreg necazul . Cam ar semana galosul cu sosonul dar nici pe departe nu sunt aceleasi lucruri. Asta este . Si exemplele sunt la tot pasul . Intimplarea ta, ca si a altora ,se aseamana atit de bine (in toate partile si personajele !)...pina la identificare cu pilda samarineanului milostiv. Lipseate doar samarineanul pt. ca insuti ai inteles dindu-ti seama de ce se intimpla.
Fi tare, poate urma ...orice ...din iubire !
mi-am mai revenit credeam ca deja am coarne si coada
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 23.11.2009, 17:11:32
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Mirela - sunteti casatoriti si totusi nu are voie sa slujeasca? Si atunci ce face? Din ce traiti?
Inteleg ca problemele voastre nu sunt din cauza profesiei lui (lipsa de timp, post, lipsa de acasa etc.).

In orice caz grea cruce este preotia, in sensul ca este mai dur ca la mireni, trebuie sa alegi.
Si daca vinovata este sotia, tot singur trebuie sa ramana preotul si asta nu mi se pare corect, sa plateasca el pentru toate.
Fiindca pana la urma el ramane si singur, si fara copii, si cu probleme cu slujitul (daca mai are voie sau nu), si cu suferinta in suflet, iar fosta preoteasa se re-castoreste bine mersi, are si serviciul ei si copiii.
Buna Sophia,

Eu traiesc singura, nu ma mai vrea sotul pt ca sunt bolnava de trei ani de cancer, fac citostatice tot de atunci, bani nu mi-a dat niciodata.dar am continuat sa raman in numele lui.......pt ca imi iubesc sotul chiar daca el ma bate, nu vine pe la mine decat o data pe luna,.......ce sa fac traiesc din pensia bunicilor.....lupt pt viata.
Duhovnicul mi-a spus de n ori sa divortez pt ca voi plati cu viata......insa......Cat despre recasatorie nu au voie sa se recasatoreasca nici unul nici celalat.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 23.11.2009, 17:14:16
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
nu e chiar asa sophia. cel putin la noi in banat. am vazut familii de preot recasatorite(amandoi) si el slujeste in continuare.ierarhul nostru e bland...

dar e mare bai e sa amarasti un preot...
Dar sa parasesti un om la greu nu-i bai?Slujeste si sotul meu dar pe unde apuca, prin manastiri, e f bun are voce e destept..dar moralitate.............????????
Reply With Quote
  #44  
Vechi 23.11.2009, 23:10:25
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Mirela - sanatate multa. Sa-ti ajute Dumnezeu sa invingi boala.
Imi pare rau ca sotul tau se poarta asa cu tine.
Nu-mi sunt clare regulile aste asla preoti.
Stiu cazuri de recasatorire si slujesc mai departe.
Altii nu se mai casatoresc si slujesc.
Preotesele cred ca se pot recasatori.
Dupa cum vad, depinde numai de episcopul locului.
Ai grija de tine.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 24.11.2009, 06:33:16
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.b Vezi mesajul
Buna Sophia,

Eu traiesc singura, nu ma mai vrea sotul pt ca sunt bolnava de trei ani de cancer, fac citostatice tot de atunci, bani nu mi-a dat niciodata.dar am continuat sa raman in numele lui.......pt ca imi iubesc sotul chiar daca el ma bate, nu vine pe la mine decat o data pe luna,.......ce sa fac traiesc din pensia bunicilor.....lupt pt viata.
Duhovnicul mi-a spus de n ori sa divortez pt ca voi plati cu viata......insa......Cat despre recasatorie nu au voie sa se recasatoreasca nici unul nici celalat.
Mirela,duhovnicul tau stie ce stie cand ti-a spus sa divortezi ca sa iti salvezi viata,pentru ca bolile trupesti tot de la suferintele si patimile sufletului vin.
Imi pare rau ca treci prin asa ceva,nu stiu daca sfatul meu este musai cel mai bun,dar sper ca bunul Dumnezeu sa iti scoata inainte mesageri si ajutoare care sa te ajute sa depasesti aceasta incercare.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 24.11.2009, 10:48:49
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit PENTRU mirela.b

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Mirela,duhovnicul tau stie ce stie cand ti-a spus sa divortezi ca sa iti salvezi viata,pentru ca bolile trupesti tot de la suferintele si patimile sufletului vin.
Imi pare rau ca treci prin asa ceva,nu stiu daca sfatul meu este musai cel mai bun,dar sper ca bunul Dumnezeu sa iti scoata inainte mesageri si ajutoare care sa te ajute sa depasesti aceasta incercare.
Da, adevarat este, poti sa-ti salvezi viata facind porunci lumesti (de mila, de compasiune, de intarire, de speranta,de renuntare ,etc,etc) dar tu esti preoteasa(cit vei trai) si esti supusa legilor dumnezeiesti .Aceste legi ai avut obligatia sa le cunosti, sa le afli de la episcopul locului atunci cind v-au chemat la ,,infatisarea" finala inaintea hirotoniei sotului . Daca nu ti le-a spus episcopul aveai obligatia sa cauti sa le afli (asa cum ai facut si cit ai fost eleva, studenta, angajata la un loc de munca, etc,etc)de la alte preotese, preoti ,de la episcopul mai sus numit mergind in audienta la el, de la alti ierarhi ,din manualele sotului(colectia sf. canoane, manuale de formare duhovniceasca, pastoratie, etc,etc)sau din orice sursa nou sau veche aflata. Alegerea de a fi preoteasa nu s-a facut in potriva vointei tale ci cu consimtamintul tau .Atunci ,daca de buna voie te-ai bagat sub lege ... trebuie sa rabzi toate cele ale legii !!
Sa nu intelegi ca te critic, nu, ci din contra mi-ai stirnit admiratia pt. consecventa si hotarirea ta . Dupa viata de aici de pe pamint, care este scurta (in comparatie cu cea viitoare)urmeaza viata vesnica , care asa cum ii spune numele este ,,vesnica". De aceea este f. important ce fel de viata vesnica ne pregatim : de chin sau de desfatare. Daca aici pe pamint cautam sa traim bine si sa ne fie usor, fara a respecta legile care ni se impun fie ca vrem sau nu , cautind mai intii sa ne implinim confortul si binele nostru ...este f. posibil sa scapam raiul . Nu vreau sa intelegi ca spun ca ar trebui aici pe pamint sa cautam cu luminarea chinurile si durerile pt. a mosteni raiul, nu, departe de mine o asemenea sminteala, ci ca nu trebuie sa ne eschivam cu nimic de la tot ce inseamna obligatii si porunci. Nu pe noi ne alegem mai inti, ci pe D.zeu si poruncile lui .
Exista un exemplu magistral de alegere a fericirii si binelui ceres in pofida celui efemer si inselator pamintesc : Sfintii Martiri Brincoveni . Un om matur, intelept, mare traitor de ortodoxie si drept marturisitor al lui Hristos a ales pt. el dar si pt. copiii mai mici (Matei= 12 ani; Radu= 15 ani)sa nu-l vinda pe Hristos (adica sa nu devina iude !!!) pt. nimic, nici cu pretul vietii. Si au ajuns sfinti !

De aceea cred ca asa cum ai ales tu este potrivit, cu conditia ca motivele duhovnicesti sa fie cele care te-au determinat,iar comportamentul iti este meritoriu. Deja ti-ai luat crucea cu multa tarie, preoteaso, du-o pina la capat. ,,Luptate lupta cea buna si vei capata cununa" ii spune sf. ap. Pavel lui Tit. Numai lupta cea buna iti da cununa lui Hristos !

Dumnezeu sa te intareasca, sa-ti dea putere si sa te isbaveasca cu bine din ,,examenul" acesta, pe brate sa te poarte in clipele grele si aleasa bucurie sa-ti rinduiasca tie !
Reply With Quote
  #47  
Vechi 24.11.2009, 11:39:25
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit pt mirela b.

multa sanatate si sa treci cu bine peste acest necaz
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 24.11.2009, 13:37:36
Mascas Mascas is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2009
Mesaje: 1
Thumbs down Va balaciti in manipulatre grotesca !

Numai in Bucuresti sub obladuirea marilor si sfintilor ierarhi slujec peste 25 % preoti recasatoriti! daca divorteaza din anumite motive nu mai este preot??
Poate fi luat darul INAPOI fratilor!!
Caterisirea nu este altceva decit eliminarea din sistemul de manipulare! impus de structura BOR!!
Poate confisca sau lua inapoi DARUL?? NICIODATA!
In Constanta slujesc 2 preoti care au omorit 3 oameni cu masina!
NU predica??? Nu slujesc???
Sunteti manipulati in stil GROTESC! de cei care calugari fiind cu vot de saracie incaseaza salarii necuvenitede la bugetul de stat!
S-ar putea ca si acest comentariu sa fie sters
Va stau la dispozitie !!!!
Biserica !!a creat omul nou inapoiat din punct de vedere politic si religios!! -Ana Blandiana !
Dupa cum se vede si din declinul societatii actuale in care supravietuim!
Deschideti ochii fratilor si nu mai aruncati nucile cu furca in pod ca Pacala!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 24.11.2009, 14:13:54
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mascas Vezi mesajul
Numai in Bucuresti sub obladuirea marilor si sfintilor ierarhi slujec peste 25 % preoti recasatoriti! daca divorteaza din anumite motive nu mai este preot??
Poate fi luat darul INAPOI fratilor!!
Caterisirea nu este altceva decit eliminarea din sistemul de manipulare! impus de structura BOR!!
Poate confisca sau lua inapoi DARUL?? NICIODATA!
In Constanta slujesc 2 preoti care au omorit 3 oameni cu masina!
NU predica??? Nu slujesc???
Sunteti manipulati in stil GROTESC! de cei care calugari fiind cu vot de saracie incaseaza salarii necuvenitede la bugetul de stat!
S-ar putea ca si acest comentariu sa fie sters
Va stau la dispozitie !!!!
Biserica !!a creat omul nou inapoiat din punct de vedere politic si religios!! -Ana Blandiana !
Dupa cum se vede si din declinul societatii actuale in care supravietuim!
Deschideti ochii fratilor si nu mai aruncati nucile cu furca in pod ca Pacala!
si catre cine sa alergam intr-un gand? cine sa ne arate "calea" si sa nu mai fim manipulati grotesc? vreau sa deschid ochii frate! ajuta-ma tu cu ideologia ta.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 24.11.2009, 16:24:09
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Zaharia - ce usor e sa vorbesti!

Sa nu uiti un lucru niciodata: preotul este doua fiinte intr-una: om si preot.
Eu nu stiu ce si cum se discuta acolo in fata episcopului si cat are femeia de spus.
Am banuiala ca este vorba numai, asa cum spui tu, de cele legate de preotie: legi, canoane, reguli, teorii.
Dar ce facem cu omul? Pe ala cum il formam si verificam?
Cate cazuri nu sunt in care omul se schimba dupa casatorie, mai ales la greu, fie el barbat sau femeie.
Totul este bine si frumos cand esti indragostit si cand nu ai probleme, ca esti tanar si te ajuta parintii si-ti dau.
Si cand ajungi la casa ta si dai de greutati, boli, necazuri, iti mai vine sa-ti iei si campii.
Casatoria, indiferent ca este a unui preot,sau a unui mirean, este o loterie.
Nu exista legi si canoane ci numai una: stau si te suport si cand nu se mai poate am plecat.
Unde scrie ca un om trebuie sa indure la nesfarsit si altul (sot sau sotie) sa-l batjocoreasca la infinit?
Nu stiu cata influenta mai are episcopul dupa casatorie in viata personala a preotului si daca il poate indruma si schimba, sau pe preoteasa.
Cred ca nu-l mai intereseaza decat binele obstii si sa nu se vada viata de familie a preotului in afara.
Cum spune Mirela, sa-si rezolve problema de familie. Cum, nu-l priveste pe episcop. Nu-i prea in regula.
N-as dori nimanui sa ajunga la asa o boala grea cum are Mirela si sa fii parasit de cel pe care in fond tu l-ai facut preot. Fara casatorie, deci fara femeie, preotul nu poate fi hirotonit. Era poate mai bine sa fie invers.
I se de in acest caz o povara cam mare preotesei.
"Hai sa ne luam, ca eu trebuie sa ma hirotonesc, trebuie sa fiu insurat!". Cum sa fie insuratl asta, nu conteaza.

Exact vorbele tale i le-as spune eu preotului: "Du-ti crucea pana la capat preote. Te-ai insurat, tine-ti familia si biserica cum se cuvine."
Preoteasa nu este sclava preotului.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rog sa imi raspunda un preot!! Andreea002 Morala Crestina 5 30.12.2012 12:46:02
Preot necasatorit bluester Preotul 3 05.01.2012 00:18:20
Vreau sa ma fac preot petrisor.nicu Intrebari utilizatori 24 17.05.2011 19:18:46
PREOT alexandra Preotul 24 20.01.2007 23:47:25
casatorit, divortat. pot sa ma cunun iar? ion_cu_vaca Nunta 18 26.11.2006 14:21:57