Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 24.01.2010, 21:22:12
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
deci e mai bine sa nu-ti pui sotia in garda, sau sa fie mai precauta. pana la urma o sa vada ea cum e. mie imi este greu sa fac asta, poate ca este o tampenie, poate este un pacat, dar as prefera ca cineva drag mie sa fie scutit de necazuri sau sa aud ca spune: de ce nu mi-ai spus?
ti-ai sminti sotia daca i-ai spune decat ca este rea(perosoana negativa) si atat. plus ca nu cred ca ai emite pareri de dragul parerilor, ci sigur i-ai spune exact ce simti de persoana respectiva.

Cred ca as sminti-o,i asta sigur..Doar nu e vorba ca e atat de rea incat sa ii faca un rau sotiei mele....
O persoana poate avea actiuni bune sau rele,nu pot sti eu cum si cand are sa si le manifeste..

datoria mea trebuie sa fie sa aduc pace,sa nu inmultesc raul prin raspandirea unei pareri negative...

daca judecam faptul ca toti suntem un singur trup,o singura fiinta in mai multe personalitati,am vedea ca daca o persoana e bolnava,fiind rea,e ca si cum am avea un trup si un madular al nostru ar suferi.Ce facem ,il tratam sau il vorbim de rau.?

Pentru cei sporiti,orice cadere a fratelui nostru produce in ei o durere ,o suferinta....

Pe cand noi ii judecam ca si cum ei nu ar fi oameni,nu fac parte din Biserica,nu si pentru ei s-a rastignit Iisus....
Reply With Quote
  #72  
Vechi 24.01.2010, 22:30:16
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Cred ca as sminti-o,i asta sigur..Doar nu e vorba ca e atat de rea incat sa ii faca un rau sotiei mele....
O persoana poate avea actiuni bune sau rele,nu pot sti eu cum si cand are sa si le manifeste..

datoria mea trebuie sa fie sa aduc pace,sa nu inmultesc raul prin raspandirea unei pareri negative...

daca judecam faptul ca toti suntem un singur trup,o singura fiinta in mai multe personalitati,am vedea ca daca o persoana e bolnava,fiind rea,e ca si cum am avea un trup si un madular al nostru ar suferi.Ce facem ,il tratam sau il vorbim de rau.?

Pentru cei sporiti,orice cadere a fratelui nostru produce in ei o durere ,o suferinta....

Pe cand noi ii judecam ca si cum ei nu ar fi oameni,nu fac parte din Biserica,nu si pentru ei s-a rastignit Iisus....
asta ma interesa daca-i spui. nu sa-i faci si fisa psihologica asta inseamna parere la mine, dar nu sa intru in detalii pe niste presupuneri.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 24.01.2010, 22:55:29
kissserbana kissserbana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.08.2008
Mesaje: 3
Implicit Un sfat

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
de multe ori ma intreb daca barfesc, imi spun parerea sau judec pe cineva.
de ex: ma inteaba X ce parere am de Y si spun despre Y ca este o persoana rea, care imi da fiori si imi este profund antipatica. eu spun ca:
1. mi-am spus parerea despre Y, pentru ca asa cred despre Y.
2. dar nefiind de fata Y, inseamna ca barfesc,
3. si spunand ca e o persoana rea, ar inseamna ca o si judec, nu?
cum trebuie facut sa nu cadem in pacat?
cand imi spun doar parerea?
Unul din marii nostri duhovnici Teofil Paraian spuneae un om daca nu poti sa-l vorbesti de bine nu-l vorbi.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 24.01.2010, 23:04:22
eucred's Avatar
eucred eucred is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.11.2009
Locație: ***
Religia: Ortodox
Mesaje: 83
Implicit

Să nu folosim cuvintele noastre în scopul clevetirii semenului nostru, ci pentru rugăciune și spre slava lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 25.01.2010, 09:53:35
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eucred Vezi mesajul
Să nu folosim cuvintele noastre în scopul clevetirii semenului nostru, ci pentru rugăciune și spre slava lui Dumnezeu.

Intr-o carte se spune ca una din caderile contemporane,este ca in adunari nu se mai vorbeste despre Dumnezeu,ci discutiile sunt despre lucruri desarte...
Ni se pare prea mult ca atunci cand ne intalnim cu prietenii,sau intr-o colectivitate sa vorbim de Dumnezeu,dar asta e normalitatea....
Pentru ca pana la sfarsitul vietii avem de invatat despre viata duhovniceasca ,si cursul vietii il putem vedea ca o scara,ca un urcus spre Dumnezeu,iar asta inseamna sa fim aproape tot timpul cu mintea la lucrurile cele de sus...

A vedea in fratele nostru o persoana mai rea decat noi,asta este o greseala pe care trebuie,pana intr-un sfarsit,sa o reparam,chiar daca pare foarte greu,chiar imposibil,dar daca cerem de la Dumnezeu acest har,cred ca ni se va da noua...
Reply With Quote
  #76  
Vechi 25.01.2010, 11:04:33
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kissserbana Vezi mesajul
Unul din marii nostri duhovnici Teofil Paraian spuneae un om daca nu poti sa-l vorbesti de bine nu-l vorbi.
asta-i idealul.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 25.01.2010, 11:11:21
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
asta-i idealul.
Toata viata trebuie sa tindem spre ideal.....il vom atinge mai mult sau mai putin...

Dar sa nu gasim justificari ,ca sa nu inaintam duhovniceste..Fiecare zi este o experienta pe care o putem folosi in interesul nostru....
Reply With Quote
  #78  
Vechi 25.01.2010, 11:16:27
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Toata viata trebuie sa tindem spre ideal.....il vom atinge mai mult sau mai putin...

Dar sa nu gasim justificari ,ca sa nu inaintam duhovniceste..Fiecare zi este o experienta pe care o putem folosi in interesul nostru....
asa este. dar tot am sa-i spun sotului meu, mamei mele, fratelui meu, celor dragi mie, daca o persoana este dubioasa sau rau intentionata. sa ma ierte Dumnezeu.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 25.01.2010, 11:22:43
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
asa este. dar tot am sa-i spun sotului meu, mamei mele, fratelui meu, celor dragi mie, daca o persoana este dubioasa sau rau intentionata. sa ma ierte Dumnezeu.
Iti dau un raspuns care este valabil si pentru alte neputinte duhovnicesti...

Atunci cand ne vom apropia mai mult de Hristos,asta insemnand ani de experienta in razboiul duhovnicesc,si ani de invatatura,atunci multe lucruri care le vedem imposibil de realizat,ca fiind neaccesibile noua,se vor infaptui cu usurinta...

Cand se spune la Liturghie,Sfintele sfintilor,se presupune si se doreste ca toti cei care participa si se pot impartasi ,trebuie sa se apropie de starea de sfintenie...

Deci Sfintele Taine se dau crestinilor,care prin pocainta si spovedanie au devenit curati,si deci sfinti....

Se spune si in Tatal nostru: Sfinteasca-se Numele Tau,adica sa se sfinteasca peste noi,ca sa devenim sfinti
Reply With Quote
  #80  
Vechi 25.01.2010, 11:26:54
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Iti dau un raspuns care este valabil si pentru alte neputinte duhovnicesti...

Atunci cand ne vom apropia mai mult de Hristos,asta insemnand ani de experienta in razboiul duhovnicesc,si ani de invatatura,atunci multe lucruri care le vedem imposibil de realizat,ca fiind neaccesibile noua,se vor infaptui cu usurinta...

Cand se spune la Liturghie,Sfintele sfintilor,se presupune si se doreste ca toti cei care participa si se pot impartasi ,trebuie sa se apropie de starea de sfintenie...

Deci Sfintele Taine se dau crestinilor,care prin pocainta si spovedanie au devenit curati,si deci sfinti....

Se spune si in Tatal nostru: Sfinteasca-se Numele Tau,adica sa se sfinteasca peste noi,ca sa devenim sfinti
eu ma duc la spovedit saptamana asta, si am sa vorbesc cu duhovnicul meu, daca mai bine tacem chitic, sau putem sa sa-i avertiuzam intr-un fel sau altul pe cei dragi noua.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
judecata lore86 Generalitati 20 08.05.2013 17:49:23
BARFA SI JUDECATA iosif Pocainta 74 03.04.2013 14:50:25
Despre Judecata patinina34 Din Noul Testament 16 09.03.2013 00:38:56
BARFA- rana a sufletului! snowdrop Generalitati 58 21.03.2012 21:17:54
Judecata patinina34 Din Noul Testament 6 04.01.2009 08:01:09