Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.02.2007, 04:35:53
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.467
Implicit

Banuiesc ca multi din voi ati participat vrind, sau poate nevrind(tangential) la vre-un eveniment neobisnuit unde anumiti oameni s-au manifestat ca fiind demonizati, slujba, vizita la duhovnici, la minastiri. As vrea sa povestim aici aceste intimplari, pentru ca consider ca si aceste marturii ajuta la intarirea credintei noastre in puterile Ortodoxiei.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.02.2007, 17:57:08
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Eram acum vreo 4-5 ani cu niste prieteni din Grecia la Pr. Arsenie Papacioc. Parintele ne-a primit sa ne vorbeasca. Cum erau multi oameni la usa, asteptand o binecuvantare sau un timp cu Parintele, iar noi am intrat fara a sta la rand, Parintele i-a invitat si pe ei sa asiste.

Ne-a vorbit cam o ora. La un moment dat, s-au auzit niste sunete foarte ciudate, ca si cand o persoana era stransa de gat si nu mai putea sa respire, si o voce puternica de mai multi barbati zicea "Taci, Arsenie, taci!" Era clar ca era o persoana posedata. Am fost mai atenta la momentele cand incepea vocea sa tipe la Parinte. Cand vorbea despre post, despre rugaciune. Chiar imi amintesc ca a zis la un moment dat ca "Lupta noastra nu este impotriva trupului si a sangelui, ci impotriva incepatoriilor si a domniilor si a stapanitorilor intunericului veacului acestuia, impotriva duhurilor rautatii" (din Efeseni 6, 12). Atunci s-a apucat sa strige diavolul de nu-l mai auzeai pe Parinte.

Parintele nici nu se uita in directia persoanei, considera ca nici nu e acolo. Eu nu m-am putut abtine. Curiozitatea feminina. Si ce vad? Era o fata cam la vreo 20 de ani. Parea atat de normala. Nu m-am uitat prea mult ca sa nu se stanjeneasca, dar vreau sa zic ca pana la sfarsitul discutiei am zis o rugaciune a inimii de parca simteam cum imi sparge inima.

Altadata eram la Constanta la Catedrala, unde sunt Moastele Sf. Pantelimon. Eram mai in spate, se terminase vecernia, fusesem la miruit si mai stateam putin in Biserica aproape de iesire. Cand la un moment dat, vad cum trec pe langa mine o femeie si un barbat care trageau de un baiat de vreo 18-20 de ani care facea in toate felurile. Avea o forta incredibila. Se smulgea din mainile lor, se tavalea, se tragea inapoi spre usa. Parintii (cred) il prindeau iar si-l tot trageau ca sa-l duca la miruit. Se zbatea infiorator. Eu eram cu ochii atintiti, ca asa ceva nu mai vazusem. Cand a ajuns langa Preotul care avea Sf. Cruce in mana, se zvarcolea si scotea niste sunete foarte ciudate, dupa care a inceput sa-l ponegreasca pe Preot. L-a facut in toate felurile si s-a mai linistit. Preotul nu zicea nimic. Cred ca se ruga. L-a miruit tinut de parinti. Tipa atunci ca "Arde! Nu! Arde!" Iar cand a apropiat Sf. Cruce se manifesta si mai rau. Totul s-a incheiat dupa ce l-a scuipat pe Preot. S-a intors, a facut cativa pasi si a cazut la pamant fara sa mai miste. Si-a revenit dupa ceva timp si a plecat.

Am mai vazut doua cazuri in Bucuresti, dar nu se manifestau violent, scoteau numai sunete ciudate. Iar ultima data am vazut acum cateva saptamani pe aici. Eram la Sf. Liturghie intr-o duminica si stateam mai in spate in Biserica. La un moment dat, se auzeau zgomote ca si cand intrase un catel. M-am uitat sa-l dau afara. De fapt era un copilas de vreo 2-3 anisori care se manifesta ca un catel care alearga si respira greu si care se zbatea sa fuga din bratele mamei. Mama, cu parul vopsit in negru cu argintiu, in niste blugi mulati cu talie joasa de se vedea bine mijlocul gol, machiata si cu o privire pierduta... Iar bietul copil, purtand poate efectele pacatelor ei.

Doamne, pazeste-ne de asa ceva si de pacatele parintilor care atarna asupra noastra, precum si de pacatele noastre pe care nu le constientizam sau le uitam!

Elena
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.02.2007, 18:49:46
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Ce spuneti despre exorcismele sectarilor ci Biblia?Ei folosesc Biblia citind versete asupra "posedatilor".Cât e inselaciune si cât adevar?Intreb aceasta in varianta in care eu cunosc ratacirile sectare...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.02.2007, 19:11:44
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Numai inselaciune, fiindca inselaciunea sectarilor nu poate sa repuna adevarul intr-un om. Inselaciunea va duce tot la inselaciune, chiar daca va fi cu Biblia in mana. Si diavolul chiar va putea sa faca minuni ca sa-i determine sa creada ca e bine ce fac si sa cada intr-o mandrie si mai mare. Asta pe langa mandria ca sunt deja mantuiti si ca ei pot sa interpreteze Biblia si ca harul sufla asupra lor din belsug. Inselare peste inselare.

Doamne fereste-ne pe noi de asa ceva si scoate-i si pe ei din ratacirile acestea!

Elena
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.02.2007, 19:21:16
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

"Duhul umilit,inima infranta si smerita,Dumnezeu nu o va urgisi.."Chiar daca cineva isi cunoaste minutul ,ba chiar si secunda mortii sale...cum bine si-a cunoscut batrânul din filmul(Doamne iarta-ma ,era sa zis sovietic)Ostovul."Duhul umilit,inima infranta si smerita,Dumnezeu nu o va urgisi.."de milioane de ori,asadar...pâna la infinit...!!!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.02.2007, 00:17:07
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.467
Implicit

Cea mai memorabila experienta am avut-o la Cernica unde obisnuiam sa merg destul de des cu bicicleta Duminica la slujba. Aveam 16-17 ani pe atunci. Dupa slujba m-am asezat pe o bancuta de linga biserica si care era in apropierea chiliilor unor calugari si in timp ce spargeam si imi curatam niste nuci aud de la un gemulet al primei chilii un tipat prelungit urmat de nechezat de cal. Am sarit ca ars de surprindere si mirare de ce oare or fi adus un cal in camera, asa de clar se auzea. Imediat m-am apropiat si am observat o multime de oameni tacuti adunati la usa care dadea intr-un pridvor. M-am strecurat printre ei sa vad calul care continua sa necheze si mare mi-a fost surprinderea sa vad in chilia plina de oameni(familia) cadouri si donatii ca de fapt calul era o femeie tinuta aproape de un batrin monah care spunea rugaciuni in continuu iar femeia statea nemiscata insa era tinuta de acest calugar...care mai tirziu am realizat ca era parintele Ilarion Argatu.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.02.2007, 23:27:05
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

eu am vazut la biserica din Titan sectia 13 politie nu stiu cum se numeste e din lemn.
Erau 2 tipe posedate Elena si Aurelia.
Mi se pare ca nu erau din Bucuresti le adusese de undeva de la tara (moldova). Avea cam 40 ani una din ele. Cand a adus-o de mana o batrana o fi fost maica-sa a fost ok pana a intrat in curtea bisericii. Dupa ce a intrat cu cat se apropia cu atat se manifesta mai tare. In prima faza a fost OK au venit normal pe poteca aia. Dupa ceva pasi a inceput Elena aia sa se vaite din ce in ce mai tare parca avea dureri fizice puternice. La fiecare vaiet simteam fiori reci pe spate, se auzea parca ar veni de f departe sunetul si exprima o stare de deznadejde si tristete fara margini, nu s-a mai intalnit asa ceva.
In faza urmatoare cand sa o bage ma-sa in biserica a inceput sa tipe efectiv parca o taia ceva in bucati. Dupa momentul asta a intrat in transa. A venit repede un preot zdravan si a inhatat-o apoi si altii. Nu au putut s-o bage in biserica. Avea o putere fantastica nimic nu o oprea. Era slaba si fara muschi nu se asteptau asa ca i-a daramat pe toti dintr-o singura miscare.
Ramasese jos in pragul bisericii unde scrasnea din dinti si se vaita gros ca un porc respira greu se uita extraordinar de urat cu ura groaznica pe toti oamenii din jur desi nu ii cunostea. Apoi a inceput sa se zbata mai rau ca un cal neincalecat si se lovea intr-un stil foarte ciudat pt ca nu poti sa faci in mod normal singur astfel de miscari, parea ca o arunca o forta dint-o parte in alta si o lovea in special la cap.
Apoi de oboseala nu a mai miscat un pic moment in care parea adormita sau in coma. Atunci s-au apropiat inca 5 preoti sa o apuce dar nu au apucat sa se apropie de ea ca i-a simtit si s-a trezit urgent a luat o figura din aia de filme de groaza a inceput sa ranjeasca oribil si sa racneasca apoi s-a ridicat cu tupeu de jos uitand-se la toti din jur si se invartea si se uita la toti dominator cu tupeu si arata mai rau ca un animal de prada. A zis printre dinti ranjit mai multe lucruri nu prea am auzit pt ca eram mai departe (imi era frica si m-am indepartat) dar se auzeau clar minim 5 voci de barbat in cor.
S-a deslusit ceva de genul "nu imi puteti face nimic" si "ea m-a chemat" dar vorbeau de data asta vocile separat cate una, asa abia am inteles ce zicea.
Preotii cand intra in stare de coma citeau, la cea mai mica inconvenienta parca se ridica din morti si se manifesta. Una din ele a fost cand au stropit-o de la distanta cu apa sfintita moment in care a facut spume la gura si a inceput sa scuipe si sa vorbeasca lucruri scabroase referitoare la icoane si tot ce era sfant intr-un hal ca te ingrozeai ce tupeu poate avea incat sa pota jigni cu asemenea ura lucruri sfinte si fara frica de pedeapsa.
In final dupa ce i-au citit toti s-a mai indepartat si cu cat se indeparta de biserica (pragul ei) isi revenea la normal ca si cand ar fi visat si s-a trezit si ea nu facuse nimic, avea complet alta figura pe fata decat inainte nu mai era sfidatoare era modesta si normala si suparata parca avea o suferinta gen cancer sau o boala groaznica, de fapt era boala sufleteasca.
Maica-sa i-a zis ca a facut-o de ras dar se mira nu stia ce a facut si se uita ca avea hainele rupte o durea capul de la lovituri mas-a chiar nu o credea ca nu stie ce a facut si au plecat certandu-se ca de ce a facut-o de ras iar tipa speriata ca nu stia de ce o acuza ca ar fifacut si era f mirata de starea in care era cu hainele rupte mizerie de pe jos pe ea si dureri unde se lovise si sleita rau de puteri ca mergea sprijinita.
De atunci nu am mai calcat pe acolo. Am vrut sa plec dar mi-a zis cineva ca intra in mine daca plec asa ca m-am dus mai departe, eram si curioasa...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.02.2007, 01:17:34
alexandra alexandra is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.10.2005
Locație: Cluj, Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit

AM VAZUT SI EU DE CATEVA ORI INTR-O MANASTIRE DIN JUD. NEAMNT, IN CADRUL SF. MASLU, CE M-A UIMIT CEL MAI MULT E CA AU SPUS CA TOATE FEMEILE CARE SE TUND, SE VOPSESC SI POARTA PANTALONI SUNT AI LOR, SI MULTE ALTE LUCRURI.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.02.2007, 14:10:01
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra
AM VAZUT SI EU DE CATEVA ORI INTR-O MANASTIRE DIN JUD. NEAMNT, IN CADRUL SF. MASLU, CE M-A UIMIT CEL MAI MULT E CA AU SPUS CA TOATE FEMEILE CARE SE TUND, SE VOPSESC SI POARTA PANTALONI SUNT AI LOR, SI MULTE ALTE LUCRURI.
Draga Alexandra,

Poate ar fi bine sa spui asta si la topicul "tinuta in Biserica" unde se mai pledeaza din cand in cand ca femeia poate sa fie si in pantaloni, chiar si in Biserica. E importanta si tinuta exterioara, dar nu ca scop de a da senzatia de smerenie sau respectare a tipicului, ci ca efect al "imbracarii" noastre launtrice.

Legat de topic. Mi-a spus cineva care a participat ca spectator la o exorcizare ca persoana in cauza radea de Preotii care isi faceau semnul crucii stramb, si ziceau glasurile ca n-are nici un efect asupra lor ca nu e dreapta. Iar cand au inceput sa se inchine Preotii facandu-si semnul crucii corect, tipau glasurile sa se opreasca ca ard.
Sa fim deci cu mare luare aminte cand ne inchinam, ca am vazut multe "scheme" ciudate care nu seamana a cruce.

Elena
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.02.2007, 14:35:18
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

prt.alexandra .
scrie daca vrei si pe topicul cu pricina numai sa scrii cu litere mici ca ma dor ochii !
multumesc de intelegere .
maria
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Asa ceva nu am mai vazut costel Stiri, actualitati, anunturi 19 20.12.2015 15:40:25
merita vazut Sf.Asteapta Generalitati 18 30.08.2011 11:25:30
Ati mai vazut asa ceva? dan_ion Rugaciuni 26 15.02.2010 01:02:51
Un documentar cum nu am mai vazut. Luca_002 Generalitati 46 15.12.2007 01:53:54