Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Muzica Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.01.2010, 14:24:48
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit Cantari bisericesti vechi, dar mereu noi in sufletele noastre

Va atasez un Axion foarte frumos, dupa parerea mea, scris de Pr. Ionita Naparca, cantaret vestit contemporan cu Anton Pann , dar despre care nu stim mai nimic... O cantare bisericeasca romaneasca veche, dar care mereu imi mangaie sufletul ori de cate ori o aud (de cantat o cant mai putin bine).
Va rog sa-l ascultati pe cel care canta: poate unii il cunoasteti; este Preasfintitul Sebastian Pascanu al Slatinei. Atunci cand a inregistrat melodia nu era decat simplu ierodiacon, la indemnul bunului sau prieten Preasfintitul Ambrozie al Giurgiului (pe atunci ieromonah si staret la Schitul Darvari) au scos o caseta audio care a circulat catava vreme prin Bucuresti.
Vladicii Sebastian ii place f. mult sa cante (are si o voce deosebita , domoala si melodioasa), pe cand era la Bucuresti cam de doua ori pe saptamana mergea la Manastirea Christiana si lua parte la slujba, dar cel mai mult era la strana , unde canta cot la cot cu maicile care se inghesuiau sa aiba cinstea de a canta cu Preasfintitul...

Last edited by GeorgeS; 02.06.2010 at 22:06:14.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.01.2010, 14:35:10
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

Incerc sa refac atasamentul cu partitura psaltica( nu se vede bine).
Sper sa reusesc acum.

Last edited by GeorgeS; 02.06.2010 at 22:06:14.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.01.2010, 15:27:29
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Da, parinte, cu adevarat frumos! Il stiu din primul an de cunostinte psaltice... acum 10 ani... Mila lui Dumnezeu parinte a fost Mare cu mine nevrednicul de a binevoit a ma ajuta sa invat psaltica acasa... numai ajutorul Sau si al Sf.Nectarie si al Maicii Domnului... fara profesor... Eh... nu ma laud ca nu am cu ce, ci am o bucurie extrem de mare... nu pot descrie Bucuria prin muzica (cantarea lui Dumnezeu) si linistea ce ti-o da mai ales in tristeti...
Dumnezeu sa te Binecuvinteze parinte drag! Doamne ajuta!
Blagosloviti!
__________________
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.01.2010, 15:43:25
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Dumnezeu i-a daruit Preasfintitului Sebastian un glas curat si odihnitor prin care, a inaltat si inalta, multe inimi si suflete catre El.

Eu ascultam, din cand in cand, acest axion pe crestinortodox.ro: http://www.crestinortodox.ro/ips-teo...itul-sebastian
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.01.2010, 16:42:15
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

multumim mult, parinte, pentru cantare. este intr-adevar superba. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.01.2010, 16:46:51
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

Am in computerul asta amarat multe carti de psaltica descarcate, mai scot cate o cantare care imi place mai mult si incerc sa o cant la biserica impreuna cu dascalul meu ( e cam batran ,saracul si trebuie sa-l mai ajut).
O alta cantare care va o recomand este " O, prea frumoasa pustie" http://www.crestinortodox.ro/corul-d...nastirea-putna compusa sau culeasa de ierom. Dometie Ionescu . O canta exceptional parintii monahi de la Putna, am gasit si partitura in cartea recent aparuta "Imnologhion liturgic" a Par. Laurentiu Iacob. Am regasit-o si in Antologhionul lui Anton V. Uncu, dar cateva strofe, si intr-un manuscris de la Stavropoleos cu urmatorul motto:" Cantarea Sfantului Ioasaf , Imparatul Indiei, cand a lasat imparatia sa si umbla prin Muntii Sinaredului ,cauta pe staretul sau Varlaam si canta aceasta cantare", iar ca epilog: "Aceasta cantare calugareasca se va canta in timpuri de restriste ,cu mare evlavie si cu glas duios".(nu se prea potriveste mie ca preot de mir dar mereu imi dau lacrimile cand o ascult).(cauta pe la sfarsitul cartii pag 314) http://www.stavropoleos.ro/files/man...%20caprita.pdf



Last edited by GeorgeS; 02.06.2010 at 22:06:14.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.01.2010, 11:47:46
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

O alta cantare veche, dar f. frumoasa scrisa de Nectarie schimonahul, protopsaltul supranumit "Privighetoarea Sfantului Munte". O ascultati aici cantata tot de parintii de la Putna:http://www.crestinortodox.ro/corul-d...nastirea-putna
Despre Nectarie a scris foarte frumos prof. Vasile Vasile in prefata la volumul "Cantari ale Sfintei Liturghii", dar am retinut un aspect mai aparte:unul dintre copistii manuscriselor sale si in acelasi timp ucenic al sau, pe nume Paisie Lambru scrie : cand Schimonahul Nectarie canta la strana, se adunau in biserica multime mare de oameni "de se suiau unii pre altii , ca sa-l vada si sa-l asculte. Si ziceau unii spre altii, ca este grec acela care canta astfel, dar li se raspundea ca este valah. Dar valahii nu canta asa bine, asa ca grec este, si era dezbinare intre ei".
Azi incercam sa-i copiem pe greci si la stil si al ifos si la cantare crezand ca sunt mai buni, dar iata ca am avut un protopsalt care i-a umplut de rusine si de invidie pana si pe greci! Din invidie au incercat sa-l si otraveasca pe Nectarie ca sa nu fie vreun cantaret mai bun ca si ei.
Azi odihneste in cimitirul de Schitul Prodromul , iar sufletul sau canta laude lui Dumnezeu si Maicii Domnului impreuna cu ingerii in ceruri.

Last edited by GeorgeS; 02.06.2010 at 22:06:14.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.01.2010, 15:05:48
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GeorgeS Vezi mesajul
Am in computerul asta amarat multe carti de psaltica descarcate, mai scot cate o cantare care imi place mai mult si incerc sa o cant la biserica impreuna cu dascalul meu ( e cam batran ,saracul si trebuie sa-l mai ajut).
O alta cantare care va o recomand este " O, prea frumoasa pustie" http://www.crestinortodox.ro/corul-d...nastirea-putna compusa sau culeasa de ierom. Dometie Ionescu . O canta exceptional parintii monahi de la Putna, am gasit si partitura in cartea recent aparuta "Imnologhion liturgic" a Par. Laurentiu Iacob. Am regasit-o si in Antologhionul lui Anton V. Uncu, dar cateva strofe, si intr-un manuscris de la Stavropoleos cu urmatorul motto:" Cantarea Sfantului Ioasaf , Imparatul Indiei, cand a lasat imparatia sa si umbla prin Muntii Sinaredului ,cauta pe staretul sau Varlaam si canta aceasta cantare", iar ca epilog: "Aceasta cantare calugareasca se va canta in timpuri de restriste ,cu mare evlavie si cu glas duios".(nu se prea potriveste mie ca preot de mir dar mereu imi dau lacrimile cand o ascult).(cauta pe la sfarsitul cartii pag 314) http://www.stavropoleos.ro/files/man...%20caprita.pdf


va multumesc enorm de mult pt caietul postat de sf.voastra, o sa il imprim... mi-e de mare folos... Daca mai aveti ceva... Dz sa va rasplateasca dragostea!
__________________
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.01.2010, 16:17:27
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

O alta cantare la fel de veche este si "Cantarea diminetii". Versuri de Ioan Heliade Radulescu puse pe muzica bisericeasca de catre Macarie Ieromonahul.

Am ascultat-o in interpretarea psaltilor Catedralei Patriarhale: http://video.crestinortodox.ro/Ye7FK...triarhale.html
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.01.2010, 17:50:02
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

@Geo.nektarios, la aceasta adresa sunt cateva zeci de volume de muzica psaltica atat clasicii greci (Teodoros Phokaeus, Petru Lambadarie, Grigore Levitul, Xurmuz Hartofilax, Trasivoulos Stanitsas) cat si marii nostri psalti romani:Anton Pann, Macarie Ieromonahul, Neagu Ionescu, Ioan Zmeu, Suceveanu http://graeca.canto.ru/upload/MontrealPsaltiki/. Descarcati, tipariti si cantati si pe Domnul laudati!
Pentru "Cantarea diminetii" am vrut sa pun la atasamente si partitura , asa cum apare ea in Antologhionul lui Anton V. Uncu dar nu-mi da voie forumul. (imi spune ca ma limiteaza la 4 imagini).Toata cartea o gasiti aici: http://graeca.canto.ru/upload/Montre...1947_2_png.zip


Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
videoclipuri ce impresioneaza sufletele noastre Sebastiana Generalitati 15 03.08.2011 16:40:29
Sfântul Vasile cel Mare : picături de înțelepciune - PENTRU SUFLETELE NOASTRE cristiboss56 Pocainta 19 12.01.2010 19:45:34
Mereu întâmpin probleme la logare deși am trimis zeci de email-uri... CosminN Stiri, actualitati, anunturi 0 07.06.2009 14:45:55
Pacea in sufletele noastre- Pactul cu vrajmasul - pacea mincinoasa patinina34 Pocainta 5 20.02.2009 11:02:44