Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 20.04.2011, 11:17:34
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit daca nu stii sigur

Citat:
În prealabil postat de florinna01 Vezi mesajul
M-am rugat la Dumnezeu pt o casatorie binecuvantata,a aparut un el dar nu corespunde deloc,de unde stiu ca e de la Dumnezeu sau nu?
Daca ce-mi doresc eu nu corespunde cu gandirea lui Dumnezeu?
Vreau pe cineva pe care sa-l iubesc sa simt ceva pt el..... chiar daca am o varsta(33) si se spune ca nu mai poate fi iubire,bine nu iubire dar ceva sentimente trebuie sa fie....nu?
Daca te indoiesti insemna ca ceva nu-i in regula.O casatorie nu e doar o simpla asociere.Iar iubirea ESTE la orice varsta, parca as zice ca dimpotriva din ce inainteaza in varsta un om adevarat iubeste tot mai complet...nu exaltat ca la tinerete "zig zag de incantare suprema si disperari fara fund" ci "egal,iremediabil si...pentru totdeauna..."
Reply With Quote
  #202  
Vechi 20.04.2011, 21:20:41
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eram foarte sigur pe mine in ziua cand am vazut-o prima data pe sotia mea.Totul s-a topit cand am vazut-o,parca nimic nu mai conta.Trebuie sa admit ca nu eram un adept al dragostei la prima vedere dar,ca de obicei,socoteala de acasa nu se potriveste cu cea..de la prima intalnire.Parca se oprise lumea pe loc si nu mai conta decat ea.Parca totul era cenusiu in jur si ea era lumina care aducea totul la viata.Am inteles atunci ce inseamna sa-ti zboare fluturi prin stomac.As fi facut orice pentru ea,era un sentiment de o intensitate cum nu mai simtisem.Am fost sigur ca ea este,toata fiinta mea imi spunea asta.Cand mi-a zambit am simtit ca mi-se taie picioarele,cu greu imi stapineam emotiile.Pana in acel moment desconsiderasem complet acest gen de traire.Fiind mai mica decat mine de inaltime am incercat sa profit de avantajul staturii ca sa maschez emotiile.Esec total :) S-a uitat la mine zambind si mi-a spus ,,Nu trebuie sa ma strangi atat de tare de mana,nu fug nicaieri" :) Ne aducem aminte des despre acele clipe si multumim Celui de Sus pt ca ne-a adus impreuna,ne-a dat o familie simpla,credincioasa,fericita si sanatosa.Nici nu cred ca am avea nevoie de mai mult decat avem, cat timp ne avem unul pe altul.

Mereu are un sfat bun cand nu stiu ce sa fac,o vorba buna cand ma vede ingandurat,o imbarbatare cand ma simte trist.Niciodata nu a incercat sa para mai mult decat este,un dar de la Cel de Sus sa fii fericit cum esti.Cred ca educatia familiei i se datoreaza in totalitate,eu am fost mai mult plecat cu munca.A fost si blanda si severa,a stiut cumva sa gaseasca acel echilibru.Conteaza enorm sa ai langa tine o sotie/sot/familie care sa te sustina si sa te iubeasca,mai ales in ziua de astazi.Cred ca a contat mereu,dar azi pare mai greu ca oricand.

M-am gandit mereu la aceea poveste despre acel om care nu stia cand il ajutase Cel de Sus.Acesta i-a spus,,Vezi acesta plaja?Acesta este viata ta.Vezi unde,in loc de 4 pasi apar doar 2?Acolo te-am dus eu in brate".Cred ca pe mine m-a dus in brate mai mult decat meritam,nu stiu de ce dar ii multumesc din tot sufletul pt tot ce ne-a dat.
Reply With Quote
  #203  
Vechi 20.04.2011, 23:05:46
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Eram foarte sigur pe mine in ziua cand am vazut-o prima data pe sotia mea.Totul s-a topit cand am vazut-o,parca nimic nu mai conta.Trebuie sa admit ca nu eram un adept al dragostei la prima vedere dar,ca de obicei,socoteala de acasa nu se potriveste cu cea..de la prima intalnire.Parca se oprise lumea pe loc si nu mai conta decat ea.Parca totul era cenusiu in jur si ea era lumina care aducea totul la viata.Am inteles atunci ce inseamna sa-ti zboare fluturi prin stomac.As fi facut orice pentru ea,era un sentiment de o intensitate cum nu mai simtisem.Am fost sigur ca ea este,toata fiinta mea imi spunea asta.Cand mi-a zambit am simtit ca mi-se taie picioarele,cu greu imi stapineam emotiile.Pana in acel moment desconsiderasem complet acest gen de traire.Fiind mai mica decat mine de inaltime am incercat sa profit de avantajul staturii ca sa maschez emotiile.Esec total :) S-a uitat la mine zambind si mi-a spus ,,Nu trebuie sa ma strangi atat de tare de mana,nu fug nicaieri" :) Ne aducem aminte des despre acele clipe si multumim Celui de Sus pt ca ne-a adus impreuna,ne-a dat o familie simpla,credincioasa,fericita si sanatosa.Nici nu cred ca am avea nevoie de mai mult decat avem, cat timp ne avem unul pe altul.

Mereu are un sfat bun cand nu stiu ce sa fac,o vorba buna cand ma vede ingandurat,o imbarbatare cand ma simte trist.Niciodata nu a incercat sa para mai mult decat este,un dar de la Cel de Sus sa fii fericit cum esti.Cred ca educatia familiei i se datoreaza in totalitate,eu am fost mai mult plecat cu munca.A fost si blanda si severa,a stiut cumva sa gaseasca acel echilibru.Conteaza enorm sa ai langa tine o sotie/sot/familie care sa te sustina si sa te iubeasca,mai ales in ziua de astazi.Cred ca a contat mereu,dar azi pare mai greu ca oricand.

M-am gandit mereu la aceea poveste despre acel om care nu stia cand il ajutase Cel de Sus.Acesta i-a spus,,Vezi acesta plaja?Acesta este viata ta.Vezi unde,in loc de 4 pasi apar doar 2?Acolo te-am dus eu in brate".Cred ca pe mine m-a dus in brate mai mult decat meritam,nu stiu de ce dar ii multumesc din tot sufletul pt tot ce ne-a dat.
Asa e prietene, cand iti simti mana menghina si inima fluture atunci sa stii ca iti "vorbeste" Dumnezeu pentru ca, in momentele alea, degeaba ne-ar vorbi si-n engleza si-n romana si-n scotiana ca, de zapaceala, tot nu pricepeam niica. Saru'mana (cea stransa cu menghina!) sotiei din partea mea. Sper ca i-a trecut vanataia!
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #204  
Vechi 20.04.2011, 23:32:44
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Asa e prietene, cand iti simti mana menghina si inima fluture atunci sa stii ca iti "vorbeste" Dumnezeu pentru ca, in momentele alea, degeaba ne-ar vorbi si-n engleza si-n romana si-n scotiana ca, de zapaceala, tot nu pricepeam niica. Saru'mana (cea stransa cu menghina!) sotiei din partea mea. Sper ca i-a trecut vanataia!
Har, smerenie si jertfa de sine.
I-a trecut vanataia dar de atunci am avut grija ca matahala care iti vorbeste sa nu se mai comporte precum un elefant intr-un magazin cu portelanuri :) Probabil aceste imagini ilustreaza mai bine situatia.Salutari :)
Reply With Quote
  #205  
Vechi 26.04.2011, 13:59:59
florinna01
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
I-a trecut vanataia dar de atunci am avut grija ca matahala care iti vorbeste sa nu se mai comporte precum un elefant intr-un magazin cu portelanuri :) Probabil aceste imagini ilustreaza mai bine situatia.Salutari :)
Ma bucur ca viata vostra e plina de miraculos,magie,unde chiar simtiti ca Dumnezeu va conduce viata,sunteti binecuvantati,sunteti niste persoane speciale.Din pacate nu toti suntem atinsi de o aripa de inger,nu toti ne gasim usor calea in viata,cei care suntem singuri suntem debusolati,ne plangem f des de starea asta,ne simtim uneori inutili sau neimpliniti,pe toate planurile pt ca dk ceva iti lipseste toata energia ta se duce intr-acolo unde nu esti multumit, e o intreaga epopee de analizat.
Consider ca e o anomalie toata chestiunea astea de cautare a celuilalt,ar trebui sa vina totul f usor,de la sine iar dk nu vine s-o lasi balta pt ca nu va veni dk vrei tu....despre mine pt sa spun ca am incetat sa mai caut,ma oboseste numai gandul ca ar trebui sa-mi fac o familie .....daca n-a venit la varsta optima ce rost are sa ma mai obosesc!!!

Frumos exemplul cu B&B.
Reply With Quote
  #206  
Vechi 26.04.2011, 15:00:06
Norina Norina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.04.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinna01 Vezi mesajul
Ma bucur ca viata vostra e plina de miraculos,magie,unde chiar simtiti ca Dumnezeu va conduce viata,sunteti binecuvantati,sunteti niste persoane speciale.Din pacate nu toti suntem atinsi de o aripa de inger,nu toti ne gasim usor calea in viata,cei care suntem singuri suntem debusolati,ne plangem f des de starea asta,ne simtim uneori inutili sau neimpliniti,pe toate planurile pt ca dk ceva iti lipseste toata energia ta se duce intr-acolo unde nu esti multumit, e o intreaga epopee de analizat.
Consider ca e o anomalie toata chestiunea astea de cautare a celuilalt,ar trebui sa vina totul f usor,de la sine iar dk nu vine s-o lasi balta pt ca nu va veni dk vrei tu....despre mine pt sa spun ca am incetat sa mai caut,ma oboseste numai gandul ca ar trebui sa-mi fac o familie .....daca n-a venit la varsta optima ce rost are sa ma mai obosesc!!!

Frumos exemplul cu B&B.
Draga Florina nu trebuie sa crezi ca altii au vieti minunate si totul este frumos si plin.Nu exista nici o persoana la care toate sunt roz.Nu te compara cu altii pentru ca aparentele pot insela si vei suferi mereu.Tu doar cu tine trebuie sa te compari cu ce ai fost ieri si cat din tine ai "crescut" in acest timp.De lipsa celui ce ar trebui sa-ti fie sot e firesc sa suferi si fiecare din cei care nu l-au gasit a suferit chiar daca nu recunoaste,dar trebuie sa invatam sa gestionam aceste neajunsuri si sa ne canalizam energia catre ceva frumos nu catre lacrimi.Credinta nu ne poate umple toata viata din moment ce acum stam la un monitor e clar ca nu suntem calugari sau pustnici si atunci golul pe care il simti uneori il poti umple cu prieteni,calatorii,animale, flori si mai ales copii.Dumnezeu sa te ajute sa-ti simti inima si viata implinita!
Reply With Quote
  #207  
Vechi 26.04.2011, 16:58:34
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinna01 Vezi mesajul
Ma bucur ca viata vostra e plina de miraculos,magie,unde chiar simtiti ca Dumnezeu va conduce viata,sunteti binecuvantati,sunteti niste persoane speciale.Din pacate nu toti suntem atinsi de o aripa de inger,nu toti ne gasim usor calea in viata,cei care suntem singuri suntem debusolati,ne plangem f des de starea asta,ne simtim uneori inutili sau neimpliniti,pe toate planurile pt ca dk ceva iti lipseste toata energia ta se duce intr-acolo unde nu esti multumit, e o intreaga epopee de analizat.
Consider ca e o anomalie toata chestiunea astea de cautare a celuilalt,ar trebui sa vina totul f usor,de la sine iar dk nu vine s-o lasi balta pt ca nu va veni dk vrei tu....despre mine pt sa spun ca am incetat sa mai caut,ma oboseste numai gandul ca ar trebui sa-mi fac o familie .....daca n-a venit la varsta optima ce rost are sa ma mai obosesc!!!

Frumos exemplul cu B&B.
Stimata domnisoara/doamna

As dori sa va spun ce cred eu.S-ar putea ca multi oameni sa nu fie de acord cu ce spun dar eu stiu ce am simtit.Puteam,eu cu sotia mea,sa ne cunoastem mai devreme sau mai tarziu.Ne-am cunoscut cand a hotarit Cel de Sus si privind retrospectiv pot spune ca ne-a cunoscut in cel mai bun moment cu putinta,moment ce a avut implicatii cu privire la viitor.Nici in cazul nostru viata nu a fost numai lapte si miere,am trecut si trecem prin incercari de tot felul dar cand Cel de Sus da incercarea tot EL da si mijlocul cum poti sa o depasesti.Cu voia Lui am depasit tot ce ne-a iesit in cale.Suntem pe deplin incredintati ca Cel de Sus a hotarit cum este mai bine cu privire la noi si de aceea mergem inainte cu speranta, bucurie si Credinta.Si noi ne-am clatinat dar mila Lui ne-a tinut.Incercam,pe cat putem,sa-i multumim prin viata noastra si sa traim miracolul numit ,,viata" pe care ni l-a daruit.

Fiecare viata este unica in felul ei iar scanteia de viata noi este un mic miracol unic si irepetabil pentru fiecare.Si viata dvs este tot un mic miracol,care asteapta sa-l traiti,sa-l descoperiti,sa va bucurati de el si prin acestea sa-i multumiti Celui de Sus.Cineva spunea asa: ,,Miracolul se afla la fiecare pas al vietii si numai preocuparea de a vedea minuni cu orice pret ne impiedica sa vedem acele mici miracole ale fiecarei clipe.Nu miracolele au incetat ci Credinta noastra in ele."

Sunt multi oameni cu inima buna care poate vor dori sa va dea un sfat care sa va ajute.Cum spunea Apostolul Pavel: ,,Bucurati-va intotdeauna.Rugati-va neincetat.Multumiti lui Dumnezeu pentru toate lucrurile; caci aceasta este voia lui Dumnezeu, in Hristos Isus, cu privire la voi.Nu stingeti Duhul.Ci cercetati toate lucrurile si pastrati ce este bun.Feriti-va de orice se pare rau."(I Tesalonicieni capitolul 5).

Eu va doresc din suflet sa traiti viata in Credinta,cu seninatate,in liniste si pace,bucurie si speranta si sa aveti incredere in Cel de Sus care va orandui lucrurile cum este mai bine.

Last edited by Scotland The Brave; 26.04.2011 at 20:35:10.
Reply With Quote
  #208  
Vechi 26.04.2011, 21:58:28
florinna01
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Va multumesc pt mesajele voastre sincere si sfaturile frumoase,cocorel ,scotland,norina, mai ales pt ca ne-ati impartasit din experienta voastra.
Reply With Quote
  #209  
Vechi 02.07.2013, 00:17:04
Mia Mia Mia Mia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 145
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinna01 Vezi mesajul
M-am rugat la Dumnezeu pt o casatorie binecuvantata,a aparut un el dar nu corespunde deloc,de unde stiu ca e de la Dumnezeu sau nu?
Daca ce-mi doresc eu nu corespunde cu gandirea lui Dumnezeu?
Vreau pe cineva pe care sa-l iubesc sa simt ceva pt el..... chiar daca am o varsta(33) si se spune ca nu mai poate fi iubire,bine nu iubire dar ceva sentimente trebuie sa fie....nu?

Cred ca nu esti printre putinele care se intreaba, mai bine vorbeste cu duhovnicul si cred ca mai apoi iti vor da un raspuns cele casatorite deja :)
__________________
"Nu te teme, Eu sunt cu tine."
Reply With Quote
  #210  
Vechi 04.07.2013, 10:54:25
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Cum stii ca el/ea e alesul ?

E foarte bine de discutat si cu un duhovnic, insa pana la urma decizia finala tot persoana in cauza trebuie sa o ia!

Oricat de bine intentionat si cu har ar fi un duhovnic, sau orice alta persoana, nu pot sti daca tu iubesti sau nu sau ai sentimente sau nu fata de persoana aceea!

Aici o chestiune strict personala, la care raspunsul il poate cunoaste numai persoana direct implicata!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Alesul Anna Nunta 213 07.11.2017 18:40:17
cauta cu inima si cu tot ce stii, nu cerceta cu ochii Man Teo Generalitati 15 15.08.2011 19:17:52
cum putem stii care este voia lui Dumnezeu? skicolour Intrebari utilizatori 13 18.01.2011 14:12:28