Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #311  
Vechi 10.11.2017, 15:36:56
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
Eu sunt pentru obligativitate, in sensull interzicerii accesului copiilor nevaccinati in mediul educational. Dar numai in ceea ce priveste vaccinurile esentiale.
Nici tu nu ar trebui să mai mergi la lucru sau la școală sau oriunde în public pînă ce nu te pui la zi cu toate vaccinurile care ți-au expirat de ceva vreme. Cheamă acasă doctorii cu injecția, ca să nu riști sănătatea celorlalți.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #312  
Vechi 10.11.2017, 18:38:21
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nici tu nu ar trebui să mai mergi la lucru sau la școală sau oriunde în public pînă ce nu te pui la zi cu toate vaccinurile care ți-au expirat de ceva vreme. Cheamă acasă doctorii cu injecția, ca să nu riști sănătatea celorlalți.
pe vremea mea nu sufla nimeni , toti avem vaccinurile facute, nu le stiu exact, antipolio, antidiferie, astea... cele pe care le numesc esentiale. acestea trebuie sa fie obligatorii, nu-ti vaccinezi copilul? nu ai voie la scoala cu el...
Reply With Quote
  #313  
Vechi 10.11.2017, 22:11:59
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
acestea trebuie sa fie obligatorii, nu-ti vaccinezi copilul? nu ai voie la scoala cu el...
Ți s-a mai spus că educația este obligatorie, iar afirmația asta se încadrează la capitoul cretinitate. Cetățeanul are DREPTUL, iar nu obligația să acceseze serviciile puse la dispoziție de stat, în vreme ce statul are OBLIGAȚIA de a le furniza și a oferi acces cetățenilor aceste servicii în schimbul contribuțiilor plătite de aceștia la bugetul de sănătate. Mai mult, ținând cont că vorbim de un tratament medical cu rol preventiv care implică și riscuri, obligativitatea este absurdă.

În loc să militezi pentru vaccinarea obligatorie și un consum de resusrse financiare, mai bine ai milita pentru condiții decente de igienă în spitale și școli.
Reply With Quote
  #314  
Vechi 10.11.2017, 22:45:54
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Ți s-a mai spus că educația este obligatorie, iar afirmația asta se încadrează la capitoul cretinitate. Cetățeanul are DREPTUL, iar nu obligația să acceseze serviciile puse la dispoziție de stat, în vreme ce statul are OBLIGAȚIA de a le furniza și a oferi acces cetățenilor aceste servicii în schimbul contribuțiilor plătite de aceștia la bugetul de sănătate. Mai mult, ținând cont că vorbim de un tratament medical cu rol preventiv care implică și riscuri, obligativitatea este absurdă.

În loc să militezi pentru vaccinarea obligatorie și un consum de resusrse financiare, mai bine ai milita pentru condiții decente de igienă în spitale și școli.
vrajeli de fanatic. in primul rand conteaza siguranta.

te-am mai intrebat, tu esti vaccinat?

vaccinurile esentiale chiar asta sunt, spune-i si preotului care ti-a zis ca nu-s, intreaba-l cum de au scapat de polio el, familia lui si restul satului, sa stim si noi, sa nu mai bagam chimicalele alea in noi aiurea...
Reply With Quote
  #315  
Vechi 10.11.2017, 22:58:28
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
pe vremea mea nu sufla nimeni , toti avem vaccinurile facute, nu le stiu exact, antipolio, antidiferie, astea... cele pe care le numesc esentiale. acestea trebuie sa fie obligatorii, nu-ti vaccinezi copilul? nu ai voie la scoala cu el...
Păi da pentru că nu se respectau drepturile omului, pe vremea ta se injectau infanții în maternitate cu seringi de sticlă refolosite și așa a făcut să fie o epidemie de HIV-SIDA imediat după revoluție, că atunci nu s-au mai putut măslui chiar toate cifrele ori trece sub cenzură comunistă.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 10.11.2017 at 23:03:52.
Reply With Quote
  #316  
Vechi 10.11.2017, 23:06:05
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Păi da pentru că nu se respectau drepturile omului, pe vremea ta se injectau infanții în maternitate cu seringi de sticlă refolosite și așa a făcut să fie o epidemie de SIDA imediat după revoluție, că atunci nu s-au mai putut măslui chiar toate cifrele ori trece sub cenzură comunistă.
stiu, chiar la inceputul anilor 80 a inceput nenorocirea, dar nu de la vaccinuri. asta e alta discutie.

edit.
apropo, tu esti vaccinat?
Reply With Quote
  #317  
Vechi 11.11.2017, 07:07:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
pe vremea mea nu sufla nimeni , toti avem vaccinurile facute, nu le stiu exact, antipolio, antidiferie, astea... cele pe care le numesc esentiale. acestea trebuie sa fie obligatorii, nu-ti vaccinezi copilul? nu ai voie la scoala cu el...
Majoritatea care le aveai facute atunci, acum au expirat.

O parte din cele care se fac acum nu le ai.

Deci cand mergi la doctor sa-ti faci fix -urile si upgrade -urile?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #318  
Vechi 11.11.2017, 14:12:33
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Musai să puncteze vaccinul antidifteric (DTP), asta așa ca să nu mai tușească așa mult pe forum.

Last edited by simpllu; 11.11.2017 at 17:43:36.
Reply With Quote
  #319  
Vechi 11.11.2017, 19:55:25
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
vrajeli de fanatic.
Șunculiță, iarăși îți areți colții?

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
in primul rand conteaza siguranta.
Siguranța cui? În acest mod?: https://www.youtube.com/watch?v=Ed4uDJ05iVw

Probabil că de incidența postavaccinală nu ai auzit. Mai întâi sistemul medical să ne ofere siguranță rezolvându-și problemele ca să putem accepta obligativitatea vaccinării.

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
vaccinurile esentiale chiar asta sunt....sa nu mai bagam chimicalele alea in noi aiurea...
Aham, numai că tu nu ai auzit de vaccinuri de genul ăsta: https://vactruth.com/2012/12/16/36-i...after-vaccine/

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
pune-i si preotului care ti-a zis ca nu-s
Care preot? :)) Nu am adus în discuție niciun preot.

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
intreaba-l cum de au scapat de polio el
Acum că tot îți plac preoții, poate găsești aici un răspuns: https://www.youtube.com/watch?v=S_wleNjKj-E&t=5m05s
Reply With Quote
  #320  
Vechi 11.11.2017, 20:10:50
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Pr. dr. Florin Colceag despre obligativitatea vaccinării: https://www.youtube.com/watch?v=Rgz0_OvCKjM
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare