Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.01.2018, 03:46:08
FearGod FearGod is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.04.2014
Mesaje: 40
Implicit Intrebare mutare oseminte

Salut,intentionez sa ma mut cu familia si locuinta in alta localitate si vreau sa stiu daca pot muta osemintele tatalui meu dupa 7 ani in cimitirul din localitatea unde voi locui.In momentul de fata tata este inmormantat intr-un cimitir de la tara intr-un sat care nu prezinta viitor,oameni foarte putini,imbatraniti,fara mijloace de transport in comun,utilitati,scoli,etc

Din cate am inteles legal se poate imi trebuie niste autorizatii de la cimitire si pentru transport.
Acum intrebarea este e bine oare ce fac este crestineste daca il scot din mormant de langa parintii si bunicii lui si il duc in alt cimitir unde sa fim toata familia respectiv mama si eu,sau mai bine il las acolo unde a fost inmormantat de la bun inceput
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.01.2018, 07:13:45
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FearGod Vezi mesajul
Salut,intentionez sa ma mut cu familia si locuinta in alta localitate si vreau sa stiu daca pot muta osemintele tatalui meu dupa 7 ani in cimitirul din localitatea unde voi locui.In momentul de fata tata este inmormantat intr-un cimitir de la tara intr-un sat care nu prezinta viitor,oameni foarte putini,imbatraniti,fara mijloace de transport in comun,utilitati,scoli,etc

Din cate am inteles legal se poate imi trebuie niste autorizatii de la cimitire si pentru transport.
Acum intrebarea este e bine oare ce fac este crestineste daca il scot din mormant de langa parintii si bunicii lui si il duc in alt cimitir unde sa fim toata familia respectiv mama si eu,sau mai bine il las acolo unde a fost inmormantat de la bun inceput
Daca-l deshumati ii stricati odihna. Daca nu-l deshumati va stricati voi comoditatea ca trebuie sa calatoriti interurban pana la el; poate de asta vreti sa-l mutati si pe el impreuna cu voi.

Eu zic ca e mai bine sa-l lasi sa se odihneasca acolo unde e, sa te rogi(sa va rugati) impreuna cu mama ta(sotia lui) pentru vesnica lui odihna si(in special) sa-i amintesti mereu mamei tale ca locul ei de veci e langa el.
Parerea mea.
Dumnezeu sa-l odihneasca!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.01.2018, 10:03:41
FearGod FearGod is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.04.2014
Mesaje: 40
Implicit

Nu e vorba de comoditate problema e ca sunt cam 300 de km distanta de localitatea unde vreau eu sa ma mut,chiar nu stiu ce sa fac,sa-l las singur acolo nu-mi convine.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.01.2018, 20:01:01
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FearGod Vezi mesajul
Nu e vorba de comoditate problema e ca sunt cam 300 de km distanta de localitatea unde vreau eu sa ma mut,chiar nu stiu ce sa fac,sa-l las singur acolo nu-mi convine.
Verifica Iezechiel 21, 30.
Ar fi bine sa realizezi(spre deosebire de mine) ca unde i s-a dat omului sa se nasca, acolo ar trebui si sa traiasca, deoarece acolo va fi judecat.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 13.01.2018 at 05:21:02.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.01.2018, 18:31:57
FearGod FearGod is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.04.2014
Mesaje: 40
Implicit

Dar nu plec in alta tara,sunt foarte multi oameni care se inmormanteaza in alte orase decat cele in care s-au nascut.
E o decizie importanta pe care trebuie sa o fac,de asta si intreb in stanga si in dreapta
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.01.2018, 21:49:47
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FearGod Vezi mesajul
Dar nu plec in alta tara,sunt foarte multi oameni care se inmormanteaza in alte orase decat cele in care s-au nascut.
E o decizie importanta pe care trebuie sa o fac,de asta si intreb in stanga si in dreapta
Oare crezi ca pana la urma nu vei face cum vrei tu?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.01.2018, 02:56:26
FearGod FearGod is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.04.2014
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Oare crezi ca pana la urma nu vei face cum vrei tu?

Daca era dupa mine nu mai stateam la discutii il mutam si gata,o sa intreb preotul sa vedem ce imi zice si o sa fac ce spune el dar cred ca o sa-mi raspunda la fel.
Si mie mi se pare ca le strici odihna daca ii dezgropi de asta am si intrebat
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.01.2018, 04:01:18
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FearGod Vezi mesajul
Dar nu plec in alta tara...
Ma bucur si te felicit.

Citat:
sunt foarte multi oameni care se inmormanteaza in alte orase decat cele in care s-au nascut...
Poate mai multi vor ajunge in curand sa fie incinerati; nu e dupa cum fac foarte multi.

Citat:
Daca era dupa mine nu mai stateam la discutii il mutam si gata,o sa intreb preotul sa vedem ce imi zice si o sa fac ce spune el dar cred ca o sa-mi raspunda la fel.
Si mie mi se pare ca le strici odihna daca ii dezgropi de asta am si intrebat
Imi pare bine ca tii cont de randuiala.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare