Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 19.08.2019, 19:52:44
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

E foarte greu de biruit duhul rău al lumii satanizate care aduce în sufletul și în gura omului credincios multe hule pe care le pune pe limbă sau le împlinește în imaginația sa fără voia credinciosului, abuzându-l, violându-l sau îl târăște în implinirea hulei ca să se manifeste în trup sau să fie comunicată prin limbajul trupului și în gesticulație. Eu mă lupt cu acest duh rău de mic copil și mereu mă biruiește și n-am ce face după ce cad în recidive decât să cer iertare Domnului și eventual victimelor. M-a iertat și m-a curățit întotdeauna. Pot să sper liniștit că dacă iar voi cădea în hulire și iar voi cere iertare Domnul iarăși mă va ierta și curăța de urâciune și-mi va liniști sălbăticia patimilor.

E păcat și dacă hulești cu voia ta dar și dacă o faci fără voia ta lăsându-te târât ca iar să hulești: blestemînd, umilind, invocând acte sexuale perverse, incesturi, felații, spurcări, ejaculări, crime, răutăți, batjocuri, răpiri, denigrări, încercând să-ți recapeți prejudiciul de imagine sau de demnitate, răzbunându-te cu ură și violență pe aceleași victime nevinovate.

E nevoie de multă răbdare divină ca împărtășindu-te prin Har de răbdarea Domnului să ajungi să te liniștești și să poți să nu mai hulești ascultând.

Lupta e grea și dureroasă cu duhurile rele din interiorul omului interior, din mintea, inima și sufletul său, dar te ajută Dumnezeu iar cine are parte de biruință de la Dumnezeu va fi foarte fericit căci pe limba lui nu se va mai găsi minciuna și hula, răutatea și blestemul.

Așa cum au putut și încă mai pot sfinții și drept credincioșii să asculte de Dumnezeu, așa fiecare om poate avea parte de o șansă la tămăduire de la Hristos... dacă nu chiar la victorie!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 19.08.2019 at 20:07:03.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 21.08.2019, 15:49:11
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
Bravo! Esti constient. Ăsta e un pas în față. Așa vei progresa. Eu nu imi permit sa ti dau un sfat pentru că nu pot sa ma pun in locul tău. Având în vedere că iti cunoști starea eu îți recomand să te descarci să nu tii in tine adică orice iti aduce o alinare si aici înclud si masturbarea. Orice activitate care te binedispune si elimină sentimentele negative. E binevenită.
Serios ??? Da bine ca il inveti sa dea dracului ce e a dracului si lui Dumnezeu... ???
Reply With Quote
  #43  
Vechi 21.08.2019, 15:51:00
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
Ceea ce ai tu se numeste tulburare obsesiv compulsivaCiteste despre ea pe internet.Gandurile sunt eronate ,intruzive,false,nu vin cu voia ta,nu esti una cu ele.Se trateaza la psihiatru cu tratament medicamentos,la psiholog cu psihoterapie și poate și la preot pentru consiliere .Am și eu ce ai tu,de asta zic,sufăr mult.
Ai auzit de razboiul gandurilor ?
Psihiatri sunt la limita asta intre mistic si patologic si nu prea stiu ce e misticul de asta baga in tine pastile pana la loc comanda, pana te sedeaza si nu mai stii de tine.
Un psihiatru nu o sa recunoasca un demonizat de la o posta. Dar o sa bage in el pastile pana nu mai misca. Si atunci "e vindecat".

Vezi ca aruncatul de diagnostice "patologice", biologice, asupar problemelor mistice nu rezolva problemele. Nu totul este patologie cum nu totul este mistica.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 21.08.2019, 16:41:05
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Ai auzit de razboiul gandurilor ?
Psihiatri sunt la limita asta intre mistic si patologic si nu prea stiu ce e misticul de asta baga in tine pastile pana la loc comanda, pana te sedeaza si nu mai stii de tine.
Un psihiatru nu o sa recunoasca un demonizat de la o posta. Dar o sa bage in el pastile pana nu mai misca. Si atunci "e vindecat".

Vezi ca aruncatul de diagnostice "patologice", biologice, asupar problemelor mistice nu rezolva problemele. Nu totul este patologie cum nu totul este mistica.
Creierul este un organ ce face parte din corpul omenesc. Așa cum toate organele din corp pot suferi de anumite boli, la fel si creierul. Dar având în vedere complexitatea encefalului si bolile de care suferă sunt asemenea.
Acest copil dacă observați este un vechi utilizator sub pseudonimul de "tigerAvalo9", fiind ortodox si apropiat al BOR. Evident ca s a spovedit, împărtășit de nenumărate ori fără rezultatat. Deci dacă cineva e de vină că a ajuns pe mâna doctorilor psihiatri aceea e Biserica Ortodoxă Română!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 21.08.2019, 20:04:18
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
Bravo! Esti constient. Ăsta e un pas în față. Așa vei progresa. Eu nu imi permit sa ti dau un sfat pentru că nu pot sa ma pun in locul tău. Având în vedere că iti cunoști starea eu îți recomand să te descarci să nu tii in tine adică orice iti aduce o alinare si aici înclud si masturbarea. Orice activitate care te binedispune si elimină sentimentele negative. E binevenită.
Oare tu esti contient daca indreptatesti la decadere pe aproapele? Ma indoiesc.
Masturbarea ofera sentimente desarte(negative), iar tu spre masturbare sfatuiesti.
Doamne ajuutaa!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #46  
Vechi 22.08.2019, 12:56:03
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
Creierul este un organ ce face parte din corpul omenesc. Așa cum toate organele din corp pot suferi de anumite boli, la fel si creierul. Dar având în vedere complexitatea encefalului si bolile de care suferă sunt asemenea.
Acest copil dacă observați este un vechi utilizator sub pseudonimul de "tigerAvalo9", fiind ortodox si apropiat al BOR. Evident ca s a spovedit, împărtășit de nenumărate ori fără rezultatat. Deci dacă cineva e de vină că a ajuns pe mâna doctorilor psihiatri aceea e Biserica Ortodoxă Română!
Vorbesti prostii si te aberezi. "Evident ca"... nu eset chiar evident, este completat ca de obicei de sectari petnru a avea munitie de aruncat impotriva ortodocsilor.

Omul este trup si suflet. Si sufletul este bolnav, nu numai creierul. Iar ce noi numim razboiul nevazut nu prea este in tematica sectara a lui "Iisus in inima credinciosilor"...

Nu numai trupul este bolnav, ci si sufletul. Demonizatii din Gadara cum faceau....

Indemni la pacat, invocand curatenia... halal duhovnicie ai si crestinism de forum. Esti pasionat de crestinism...
Reply With Quote
  #47  
Vechi 22.08.2019, 15:43:34
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bun. Sa ne spună băiatul de când merge la Biserică, ce canoane a urmat, de cate ori s ă spovedit si împărtășit și care a fost rezultatul.
După, Dumneavoastra puteți să i explicați de ce sufletul său este mai bolnav ca al altora si să îi oferiți tratamentul pentru suflet. Nu e mai bine așa?* Că nu suntem aici ca să ne certăm.

@tigeratlantic9 te rog frumos sa ne spui si noua experiența pe care ai avut-o în cadrul Bisericii pe durata evoluției bolii. Si Domnul @gpalama o să analizeze situația, o să ți explice care e problema si o să. ti ofere tratamentul pentru sufletul bolnav.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 22.08.2019, 15:56:25
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Oare tu esti contient daca indreptatesti la decadere pe aproapele? Ma indoiesc.
Masturbarea ofera sentimente desarte(negative), iar tu spre masturbare sfatuiesti.
Doamne ajuutaa!
Acest copil nu are vina ca lumea a fost glazurata de vanitate și narcisism. El are falsa impresie ca trebuie sa fie in randul lumii. Ego ul sau suferă ca viața lui nu e la standardele celor "normali". De aceea i am sugerat să se elibereze de frustrări cand ochiul sau vede opulența. E grasut (120 kg), e schizofrenic si suferă de tulburare obsesiv-compulsiva. Ce mai vreți de la el? Nu e indeajuns? Sa si scoată ochiul, să si taie mâna? O mică plăcere care îi mai alină din suferință. Dar în rândul bigotilor este strigător la cer asa ceva, dracul gol ...
Reply With Quote
  #49  
Vechi 22.08.2019, 17:15:16
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

E trist când oamenii în loc să certe duhul rău din drac, indiferent cine ar putea fi dracul respectiv, ajung de se ceartă între ei împlinind defapt ispita și scopul suprem al răutății egoiste și semețe care pentru mândrie instigă la ceartă și răzbunare între creștini.

Citat:
tigeratlantic9 spune: Ceea ce ai tu se numeste tulburare obsesiv compulsiva. Citeste despre ea pe internet. Gandurile sunt eronate , intruzive, false, nu vin cu voia ta, nu esti una cu ele. Se trateaza la psihiatru cu tratament medicamentos, la psiholog cu psihoterapie și poate și la preot pentru consiliere. Am și eu ce ai tu, de asta zic, sufăr mult.
Practic această stare de neliniște și de tulburare vine din gânduri, probabil din vorbirea și gândirea din interior, a omului cu el însuși, vorbire care începe să nu mai fie complet a ta, deși știi că e a ta pare că vorbești fără voia ta, dar cuvintele și gândurile spun minciuni, lucruri false, greșite, neadevărate, ajungi să vorbești pofte-fapte grozave și răutăți arogante și slanguri-imitații trufașe fără să vrei în ciuda dorinței de oprire a minciunilor, hulelor și răutăților, vorbirea continuă, nu se oprește și parcă te violează, îți începe, îți continuă și alunecă sau deraiază afirmându-se defapt alte idei pe care nu ai fi vrut să le spui și treptat ți se bagă în discuția cu alții sau în discuția cu tine făcându-te să te simți neputincios, penibil, rușinându-te pentru ceea ce iese pe gura ta atât de rău și urât. Mai mult apar vorbe greșite dar sunt și fapte rele.

Soluția nu e să continui cu onania sau malahia ca să-ți eliberezi frustrările prin răzbunări dulci și astfel să te minți după epuizare că așa o să te ''liniștești'' dar nici să te învinovțești peste măsură pentru câte o onanie apărută din senin în fața unor scene hot de pe TV sau de pe net ci soluția cea mai simplă și eficientă este să ții post și să te rogi cu rugăciuni simple.

Trebuie să încerci să nu greșești în vorbire, trebuie să te străduiești să nu greșești în vorbirea către Dumnezeu sau către sine. Greșeala repetată e problema și ca și orice greșală trebuie să te strădui un pic să nu mai greșești și să nu mai disperi când greșești. Nu încerca să corectezi o ''mare'' greșeală căci corecția ei va fi ca un nisip mișcător în care te vei înfunda tot mai mult ci caută să-ți împuținezi greșelile pe care tocmai le faci. Cu cât vei persevera în vorbirea și scrierea fără greșeli, vei constata că vei fi capabil pe viitor să ai către Dumnezeu sau cu tine un discurs, bun, corect și fără greșală, fără păcate, fără hule, fără spurcăciuni.

Practic trebuie să-ți cureți prin post și rugăciune vorbirea cu Dumnezeu ca să fie fără greșeli. Împuținarea greșelilor în rugăciune și ascultare de Dumnezeu este calea spre îmbunătățire a credinciosului. Când vei reuși asta în Credință ca dar de la Dumnezeu vei pricepe că nu mai ai niciun fel de boală... psihică sau funcțională.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 23.08.2019 at 15:53:44.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 02.09.2020, 15:57:23
anonim26 anonim26 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2020
Mesaje: 1
Implicit Raspuns catre catalin

Slava lui Dumnezeu pt duhovnicu pe care-l ai! Asculta de el si te vei mantui! Niciun pacat nu este de neiertat daca te pocaiesti si-ti pare rau ca l-ai facut (nici chiar hula impotriva Duhului Sfant)!

Nu e ceva neobisnuit ce ti se intampla, dovada ca in lumea monahala e un subiect de discutie foarte cunoscut. Ca scriu toti sf parinti despre el.

Citeste te rog in fisier, am copiat din mai multe locuri despre hula.
Attached Files
File Type: doc despre gandurile de hula de la sf parinti.doc (107,5 KB, 10 views)

Last edited by anonim26; 02.09.2020 at 16:00:14.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare