Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 23.05.2017, 19:04:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Un om al străzii povestește momentele de groază la care a fost martor în urma tragediei de pe Manchester Arena, de la finalul concertului artistei americane Ariana Grande. Cerșea în foaierul unde a fost declanșată explozia. Apoi a început haosul.
Chris Parker, 33 ani, mărturisește că obișnuiește să cerșească în foaierul din Manchester Arena, mai ales la finalul concertelor, când oamenii își fac drum spre ieșire prin holul respectiv. Se afla în foaier la momentul exploziei, când a fost pus la pământ de forța acesteia. Când s-a dezmeticit a alergat înăuntru pentru a ajuta victimele, notează The Independent.
"Toată lumea era fericită. Toți se îndreptau spre ușile de sticlă, când am auzit o bubuitură, apoi am văzut o lumină puternică și fumul a început să cuprindă locul. S-au auzit apoi doar țipetele", povestește el.
"M-am trezit la pământ, apoi m-am ridicat și am început să ajut oamenii care strigau după ajutor", spune Parker.
"Erau oameni întinși peste tot. Am văzut o fetiță. Nu mai avea picioare. Am învelit-o într-un tricou și am întrebat-o 'Unde sunt părinții tăi? Mi-a răspuns: Tata este la serviciu, mama este aici", își amintește acesta.
Apoi a văzut o femeie rănită grav la picioare și la cap: "A murit în brațele mele. Avea în jur de 60 de ani și mi-a spus că se afla cu familia acolo. Nu m-am mai oprit din plâns".


Cel mai șocant este că a fost un concert al copiilor, spune Chris parker.
"Erau pene și șuruburi peste tot. Oamenii aveau găuri în spate. Nu pot să trec peste urletele pe care le tot aud și peste miros. Miroasea a carne arsă", încheie Parker.
22 persoane și-au pierdut viața și alte 59 sunt rănite din cauza expeilozi ce a avut loc la finalul show-ului Arianei Grande, de pe Manchester Arena. Majoritatea celor prezenți pe arenă erau copii și adolescenți. Ambasada României în Marea Britanie a făcut demersuri pe lângă autorități pentru a afla dacă printre victime sunt și români.
"Sângele, urletele, părți din trupurile oamenilor, toate acestea nu-mi vor mai ieși vreodată din minte". Martorii povestesc scenele de groază de după atacul sinucigaș de la Manchester Arena
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #102  
Vechi 26.05.2017, 22:56:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Cel puțin 23 de persoane au fost ucise și 25 rănite vineri într-un atac armat asupra unor creștini copți în sudul Egiptului, a anunțat guvernatorul provinciei Minya, unde s-a produs tragedia, relatează Reuters.
Potrivit televiziunii de stat, un autobuz care transporta creștini egipteni a fost atacat de bărbați înarmați.
Autobuzul se îndrepta spre mănăstirea Anba Samuel din apropierea orașului Minya, care are o populație numeroasă de creștini copți.
Egiptul se confruntă cu un val de atacuri din 2013, când armata l-a destituit pe președintele islamist Mohamed Morsi, primul lider ales democratic, după proteste masive împotriva conducerii sale.
Multe dintre atacuri au avut ca ținte creștini și biserici.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #103  
Vechi 29.05.2017, 09:03:12
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Multe dintre atacuri au avut ca ținte creștini și biserici.
cred ca majoritatea atacurilor au avut ca tinte, crestini si biserici
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #104  
Vechi 04.06.2017, 04:50:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Un nou atac terorist !

Un individ a lovit cu un vehicul, aparent intenționat, un grup de pietoni, în centrul orașului britanic Londra, anunță poliția, potrivit BBC News online.
UPDATE 03:38 Explozii controlate în centrul Londrei, în cursul operațiunilor poliției
O serie de explozii controlate s-au auzit în centrul Londrei în cursul operațiunilor poliției după atacurile teroriste, informează publicația The Guardian.
Exploziile s-au auzit în London Bridge și Shard, în cursul descinderilor agenților serviciilor de securitate în căutarea suspecților.
UPDATE 03:20 Presa britanică scrie că șapte persoane și-ar fi pierdut viața în cele trei incidente de securitate, însă oficialitățile de la Londra nu au confirmat aceste date
Ambasadorul României la Londra, Dan Mihalache, a declarat că până la această oră nu se cunoaște dacă printre victime se află și cetățeni români:
„Avem celulă de criza la nivel ambasadei. Comunicăm intre noi și cu autoritatile britanice. Suntem in zona informațiilor neconfirmate oficial. Metropolitian Police, care trebuie să dea anumite informații, nu a confirmat numărul de 7 morti pe care presa il vehiculează. Sunt informații care circula in special pe Twitter, pe retelele de socializare, dar nu exista un punct de vedere oficial. Noi am luat legătura cu Foreign Office, cu ministerul de Externe Britanic. Deocamdata la acel nivel nu există date privind identitatea victimelor si române sa stam in legatura până mâine dimineața sa vedem in ce masura, Doamne fereste, printre victime se numara si catetani romani. Au fost trei incidente intr-un interval de o ora, intr-un perimetru destul de restrands din centrul Londrei. Eu cred că e nevoie de calm și să vedem și care a fost natura acestor incidente. Acum suntem la cald. E prematur să emitem judecăți de valoare.”, a spus Dan Mihalache la Digi24.
Până la aceast moment nu s-au primit solicitări de asistență consulară.
UPDATE 03:17 Surse: Un suspect a fost reținut în urma atacurilor teroriste din Londra
Un suspect a fost reținut, în cursul nopții de sâmbătă spre duminică, în cadrul operațiunilor de securitate declanșate după atacurile teroriste din centrul Londrei, anunță surse citate de presa britanică.
Presa britanică a difuzat imagini cu un individ care a fost reținut de poliție în zona London Bridge.
Poliția metropolitană britanică nu a confirmat deocamdată informația.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #105  
Vechi 15.06.2017, 12:54:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Mascarada politică ( 1)

Premierul Sorin Grindeanu l-a acuzat, miercuri seara, pe președintele PSD, Liviu Dragnea, că, din "dorința unui singur om de a avea toată puterea", a dorit schimbarea propriului guvern după numai șase luni de la învestire.
"Înainte de acestă ședință am încercat să înțeleg de ce există această furie de a schimba propriul guvern după numai șase luni de la guvernare, un guvern care, de bine, de rău, a performat și are rezultate. Am vrut să înțeleg de ce timp de mai bine de o lună de zile dl Dragnea și alții au vorbit despre remanieri, analize, demisii și așa mai departe.
Mi-a fost și îmi este foarte greu să înțeleg de unde aceste lucruri, de ce trebuie să pui presiune pe proprii tăi miniștri, pe care tu i-ai pus acolo. Nu am găsit un răspuns, decât unul singur, poate, anume dorința unui singur om de a avea toată puterea", a declarat Sorin Grindeanu.
El a mai precizat că i-a propus lui Liviu Dragnea să își asume împreună "presupusul eșec", anume să demisioneze împreună din funcțiile avute.
"Nu am văzut că s-a întâmplat.Acum o lună, pe 19 mai, dl președinte Dragnea spunea așa: mă mulțumesc toate ministerele, ca cetățean, ca președinte al Camerei Deputaților și ca președinte de partid. Ce s-a scimbat între timp, ce s-a întâmplat chiar nu am reușit să aflu nici măcar în ședința CEx. Să știți că nu mi-am dorit deloc, chiar deloc, să ajungem la acest moment foarte greu pentru PSD și pentru România", a mai spus premierul.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #106  
Vechi 15.06.2017, 12:56:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Mascarada politică (2)

Ministrul Muncii, Lia Olguța Vasilescu, a comentat, într-o postare pe pagina sa de Facebook, că „se pare că dintre toți miniștrii guvernului, numai premierul nu știa că semestrial se face o evaluare a implementării programului de guvernare” și că doar el credea că e pe viață în pe acel scaun. Astăzi, șeful Executivului așteaptă demisiile miniștrilor la Guvern.
Ministrul Muncii a mai transmis că premierul ar fi putut afla despre evaluare ”măcar de la tv”, urmârind emisiunile la care a participat șeful partidului.
"Se pare că dintre toți membrii guvernului, numai premierul nu știa că semestrial se face o evaluare a implementării programului de guvernare. Monitorizarea presei nu se mai face la guvern? Măcar de la tv ar fi aflat, din emisiunile în care a fost prezent Liviu Dragnea. Doar el credea că e pe viață în scaunul acela…”, a scris Lia Olguța Vasilescu pe contul său de Facebook.
După ce a părăsit ședința CExN, premierul Sorin Grindeanu a anunțat la Palatul Victoria că nu va demisiona, după decizia PSD de a-i retrage sprijinul politic, premierul spunând că singura variantă în care va pleca este dacă președintele va numi un alt premier social democrat.
PSD a votat miercuri retragerea sprijinului politic pentru Guvernul Grindeanu, au declarat surse politice pentru MEDIAFAX. Toți miniștrii Cabinetului Grindeanu au demisionat, iar demisiile au fost depuse la Secretariatul General al Guvernului, urmând ca acestea să fie transmise la Palatul Cotroceni, au declarat surse politice pentru MEDIAFAX.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #107  
Vechi 15.06.2017, 12:58:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Mascarada politică (3)

Demisiile miniștrilor au ajuns joi la Secretariatul General al Guvernului și urmează să fie trimise la cabinetul premierului Sorin Grindeanu, au precizat joi pentru MEDIAFAX surse oficiale.
"Demisiile miniștrilor au ajuns joi la Secretariatul General al Guvernului și urmează să fie trimise la cabinetul premierului Sorin Grindeanu. O parte dintre miniștri si-au ridcat exemplarul cu numărul de înregistrare" , au precizat pentru MEDIAFAX sursele citate.
Demisiile devin efective doar dupa ce președintele Iohannis semnează decretele de revocare din funcție.
Carmen Dan, a declarat, joi, că demisiile miniștrilor au ajuns la Secretariatul General al Guvernului și că, din ce a înțeles, nu toți miniștrii au demisionat, precizând că "premierul la momentul acesta este singur".
"Mi-am dat demisia ieri, eu și cred că mulți alți colegi ai mei, am înțeles că nu toți, ieri când am fost chemați la CEx. (...) Premierul la momentul ăsta este singur, miniștrii și colegii noștri sunt...(...) Eu cred că s-au înregistrat demisiile, nu știu, nu am această confirmare. Demisiile noastre au ajuns la Secretarul General al Guvernului. Cred că de aseară. Atât cât suntem unde suntem, continuăm să ne facem treaba limitându-ne la a face doar acele acte de administrare" , a declarat ministrul demisionar al Afacerilor Interne.
Carmen Dan a reiterat ideea potrivit căreia nu i s-a propus funcția de premier.
"Eu îndrăznesc să cred că am fost și încă sunt un ministru de Interne bun" , a completat Dan.
Tudorel Toader a transmis, joi, pe pagina sa de Facebook, că și-a depus demisia din demnitatea de ministru al Justiției, din solidaritate cu membrii Guvernului.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #108  
Vechi 15.06.2017, 13:02:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Mascarada politică (4)

Președintele Klaus Iohannis a primit, joi, scrisoarea liderilor PSD și ALDE prin aceștia anunță retragerea sprijinului politic pentru premierul Sorin Grindeanu, a declarat purtătorul de cuvânt Mădălina Dobrovolschi. Klaus Iohannis îl lasă pe Liviu Dragnea să se descurce singur cu Sorin Grindeanu. În lipsa unei demisii, președintele nu poate desemna constituțional un alt premier, a transmis astăzi purtătorul de cuvânt al Administrației Prezidențiale.
Klaus Iohannis a primit scrisoarea semnată de Liviu Dragnea și Călin Popescu Tăriceanu în care cei doi lideri ai coaliției îl informează că au retras sprijinul politic al Guvernului Grindeanu și vor declanșarea procedurilor pentru numirea unui alt premier.
„Președintele României a primit scrisoarea semnată de președinții PSD și ALDE, prin care aceștia anunță că au retras Guvernului sprijinul politic. Președintele României a luat act de faptul că în interiorul Coaliției de guvernare a apărut o nemulțumire în ceea ce privește activitatea Executivului și că se dorește schimbarea întregului Cabinet” , a precizat purtătorul de cuvânt al lui Klaus Iohannis.
Dobrovolschi a invocat prevederile articolului 106 din Constituția României în ceea ce privește deciziile ulterioare ale președintele referitoare la Guvern și și la premier.
"Potrivit art. 106 din Constituția României, funcția de membru al Guvernului încetează în urma demisiei, a revocării, a pierderii drepturilor electorale, a stării de incompatibilitate, a decesului, precum și în alte cazuri prevăzute de lege. Conform art. 7 din legea fundamentală, dacă prim ministrul se află în una din situațiile prevăzute la articolul 106, cu excepția revocării, sau este în imposibilitatea de a-și exercita atribuțiile, președintele României va desemna un alt membru al guvernului ca prim ministru interimar, pentru a îndeplini atribuțiile prim ministrului până la formarea noului guvern.Deocamdată, nu ne aflăm în niciuna dintre situațiile menționate în Constituție" , a declarat purtătorul de cuvânt al Administrației Prezidențiale.
Dobrovolschi a mai precizat că președintele Klaus Iohannis va declanșa procedurile pentru desemnarea unu nou premier după ce postul va deveni vacant.
"Când funcția de prim-ministru va deveni vacantă, fie ca urmare a demisiei primului-ministru sau prin adoptarea în Parlament a unei moțiuni de cenzură, Președintele României va declanșa procedurile constituționale în vederea desemnării unui candidat pentru funcția de prim-ministru. În situația în care Guvernul va fi demis conform Constituției, Președintele României va urma cu celeritate pașii procedurali prevăzuți în Legea Fundamentală" , a mai precizat Dobrovolschi.
Totodată, șeful statului a cerut soluționarea crizei din cadrul Coaliției, care este o responsabilitate strict a partidelor, a precizat Dobrovolschi.
Răspunsul venit de la Cotroceni nu este cel dorit de PSD și ALDE.
Șeful statului a explicat, prin vocea purtătorului de cuvânt, că, potrivit Constituției, nu poate face nimic?

《 Mascarada continuă, din păcate . . . 》
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #109  
Vechi 15.06.2017, 13:44:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Mascarada politică (5)

Partidul Social Democrat a convocat pentru joi, la ora 14.00, ședința Comitetului Executiv Național, în care inițial trebuia să se discute numele viitorului premier, însă, în urma refuzului dat de Grindeanu, conducerea PSD trebuie se găsească soluții sunt pentru a depăși criza politică.
CExN al PSD va decide, joi, calea de urmat în condițiile în care premierul Sorin Grindeanu nu a demisionat ca urmare a retragerii sprijinului politic, iar președintele Klaus Iohannis a anunțat că va convoca consultări pe tema desemnării unui nou premier doar dacă șeful actual al Executivului aflat în funcție demisionează sau este demis constituțional, prin moțiune de cenzuză.
PSD ar putea decide inclusiv depunerea unei moțiuni de cenzură care să ducă la demiterea constituțională a lui Grindeanu de către Parlament.
Sorin Grindeanu, care spunea miercuri că este de 20 de ani în partid, ar putea fi exclus la ședința de azi, după ce în CExN al PSD de miercuri membrii au votat ca cei care vor face parte dintr-un guvern care nu e susținut de partid, să fie excluși.
Președintele Klaus Iohannis a primit, joi, scrisoarea liderilor PSD și ALDE prin aceștia anunță retragerea sprijinului politic pentru premierul Sorin Grindeanu, a declarat purtătorul de cuvânt Mădălina Dobrovolschi. Aceasta a anunțat că în mometul de față nu se întrunesc condițiile constituționale pentru ca șeful statului să convoace consultări cu partidele pentru numirea unui nou premier.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #110  
Vechi 15.06.2017, 16:20:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Mascarada politică (6)

PSD a decis să depună moțiune de cenzură împotriva Guvernului Grindeanu, potrivit unor surse politice
Membrii Comitetului Executiv al PSD au decis joi să depună moțiune de cenzură împotriva Guvernului Grindeanu, după ce actualul premier a refuzat să își depună demisia ca urmare a retragerii susținerii politice din partea PSD și ALDE.
Toți miniștrii din Cabinetul său au demisionat, iar actele au ajuns joi la cabinetul premierului Sorin Grindeanu.
Acesta are la dispoziție 15 zile să ia act și să le transmită Administrației Prezidențiale, șeful statului urmând să semneze decretele de revocare.
Sorin Grindeanu a fost exclus din PSD, au decis membrii Comitetului Executiv Național- surse
SURSE: Gabriela Firea: Dacă Grindeanu își dorește să consulte organizațiilor locale, atunci acestea să fie întrebate dacă vor excluderea lui
Gabriela Firea a declarat, joi, în ședința CExN al PSD că Sorin Grindeanu a ajuns ca o fantomă în Palatul Victoria și a cerut, dacă își dorește Grindeanu să consulte organizațiilor locale, atunci acestea să fie întrebate dacă vor excluderea lui.
”Dacă premierul vrea consultare largă, atunci că cerem punct de vedere tuturor filialelor PSD din țară privind excluderea lui din partid”, a spus Gabriela Firea în ședința CExN al PSD, potrivit unor surse politice. Declarația vine ca replică după ce premierul Grindeanu a scris pe Facebook că ar trebui să fie consultate toate organizațiile PSD.
Mai mult, Gabriela Firea a declarat că Grindeanu a ajuns un fel de fantomă în Guvern.
Protest cu „#Insist” și scandări „PSD, ciuma roșie! ”, la sediul PSD, în timpul CExN
Câțiva protestari din Piața Victoriei au venit, joi, la ora transmiterii acestei știri, la sediul central al PSD, unde are loc ședința CExN convocată în urma refuzului premierului Sorin Grindeanu de a demisiona, ei având un steag pe care scria „#Insist” și scandând „PSD, ciuma roșie!”.
Protestarii le-au spus jurnaliștilor că cer demisia liderului PSD Liviu Dragnea, dar și a Guvernului, căruia i-au reproșat adoptarea OUG 13.
„PSD, ciuma roșie!, „Noaptea hoți, ziua mafioți!, „Pleacă Tăriceanu, Dragnea și Grindeanu!, „Hoților!”, „Plecați acasă!”, „La pușcărie”!, au scandat aceștia. Ei au arborat steaguri tricolore.
La ora transmiterii acestei știri, ședința CExN este în desfășurare.
Jurnaliștii, ținuți departe de ședința CExN a PSD; presa, la gardul sediului central
Jurnaliștilor care au venit, joi, la sediul central al PSD, pentru a relata despre ședința CExN convocată după ce premierul Sorin Grindeanu a refuzat să demisioneze, nu li s-a permis accesul în curte, aceștia fiind nevoiți să stea la gard, pe trotuar și pe spațiul verde.
CExN al PSD s-a reunit, joi, la ora 14.00. Jurnaliștii au venit cu o oră înainte și au fost anunțați că nu li se permite accesul în sediu sau în curte.
De asemenea, aceștora li s-a transmis că pot merge la toaletă, dar doar câte doi și însoțiți.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde