Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.04.2010, 23:44:55
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit In fiecare saptamana pelerinaje la Prislop

Doamne-ajuta!

In fiecare saptamana un autocar, mai mic sau mai mare (functie de numarul de persoane care se inscriu) va pleca intr-un circuit de 2 zile avand ca destinatie principala Manastirea Prislop. Traseul mai include Manastirea Brancoveanu de la Sambata de Sus, Metocul Manastirii Sinaia, o intalnire cu persoane care l-au cunoscut personal pe Parintele Arsenie Boca, precum si o serie de manastiri valcene care se afla pe traseu la dus: Hurez, Polovragi, Lainici, (Arnota si Bistrita optional). Cazarea se face la manastire, sau la pensiune. Plecarea este din Bucuresti, in general sambata. De exemplu, saptamana aceasta plecam sambata, dar cealalta vom pleca vineri pentru a putea fi la Prislop sambata dimineata (pe 8 mai este sarbatorit Cuv. Arsenie cel Mare). Ne intoarcem duminica seara, probabil obositi, dar cu sufletul plin de bucurie.

Mai multe amanunte pe:

http://www.sufletpelerin.ro/

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.04.2010, 12:39:12
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Sihastria, Dobrogea, Aiud si Maramures

Doamne-ajuta!

Peste 3 saptamani vom inaugura inca 4 pelerinaje saptamanale
1. Sihastria, Boroaia, Putna
2. Manastiri dobrogene.
3. Aiud, Ramet, Crisan
4. Manastiri maramuresene

Deocamdata, va astept saptamana aceasta si mai ales cealalta (Cuv. Arsenie cel Mare) ca sa mergem impreuna la Prislop.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.04.2010, 12:56:36
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Minunat! Daca se pot include si manastirile din jurul Bucurestilor, ar fi ideal.
__________________
"De te vei amărî după ce ai căzut în ispită, și-ți mai faci și făgăduințe hotărând că ,,de-acum înainte n-o să se mai întâmple niciodată”, este semn limpede că te afli pe un drum greșit: ți s-a rănit încrederea în tine.

Acela ce nu se bizuie pe sine însuși e uimit cum de n-a căzut mai rău și dă slavă lui Dumnezeu că i-a trimis ajutorul la vreme, fără de care ar fi zăcut mai departe acolo în adânc."

Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.04.2010, 13:52:54
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Manastirile din jurul Bucurestiului

Doamne-ajuta!

Multumesc pentru sugestie.

Recunosc ca este un mic paradox faptul ca plecand cu pelerini din Bucuresti catre catedrale, manastiri, biserici si schituri aflate la distante mari, sarim peste salba de locasuri ortodoxe din Capitala si din jurul ei. Pentru ca la dus este prea devreme, iar la intors este prea tarziu.

Un exemplu: Biserica Sf Nicolae de la Draganescu nu am gasit cum as putea sa o includ in cadrul pelerinajului ce are tinta Prislopul, dar va fi inclusa in cadrul pelerinajului ce vizeaza manastirile dobrogene.

Oricum este o idee frumoasa si am sa incerc sa fac un program care sa aiba ca tematica asezamintele ortodoxe din jurul si din interiorul Bucurestiului.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.04.2010, 16:08:34
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Doamne-ajuta!

Peste 3 saptamani vom inaugura inca 4 pelerinaje saptamanale
1. Sihastria, Boroaia, Putna
2. Manastiri dobrogene.
3. Aiud, Ramet, Crisan
4. Manastiri maramuresene

Deocamdata, va astept saptamana aceasta si mai ales cealalta (Cuv. Arsenie cel Mare) ca sa mergem impreuna la Prislop.

Doamne-ajuta!
rogute frumos, da-mi cateva informatii despre ce se poate vizita in maramures.
am mai postat o rugaminte si pe alt topic, dar nimic...
ce manastiri sunt si poate vreo doua cuv despre ele.
multamesc frumos
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.04.2010, 17:16:13
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
rogute frumos, da-mi cateva informatii despre ce se poate vizita in maramures.
am mai postat o rugaminte si pe alt topic, dar nimic...
ce manastiri sunt si poate vreo doua cuv despre ele.
multamesc frumos
Doamne-ajuta!

Foarte pe scurt:

Manastirea Barsana (prima atestare documentara 1390). Constructie de lemn, ansamblul monahal, o adevarata gradina, include una dintre cele mai inalte constructii de lemn din Europa.

Manastirea Rohia. Icoane pe sticla si lemn. Ridicata intre 1923 - 1925. Strans legata de imaginea parintelui N. Steinhardt.

Manastirea Dragomiresti. Ridicata pe locul unui asezamant monahal din secolul XVII. Adaposteste o icoana a Maicii Domnului, facatoare de minuni.

Catedrala din Baia Mare. Lucrarile de construire au inceput in 1905 si s-au finalizat in 1911. Constructie deosebita, pastrand elemente de arhitectura maramureseana.

Manastirea Breaza. Finalizata in 1954. Arsa in 1960. Refacuta.

Catedrala din Sighetul Marmatiei. Alta constructie zidita, arhitectura tipic maramureseana.

Manastirea Moisei. Constructie de lemn. Asezamant monahal cu inceput de viata de obste atestat la finele secolului XVII. Colectie de icoane vechi.

Eu am in vedere ca in acelasi periplu sa poata fi vazute si cateva din frumoasele manastri bistritene sau clujene: Dobric, Piatra Fantanele, Sf. Apostoli Petru si Pavel (com Rebra). Programul este in lucru.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.04.2010, 12:11:28
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

multumesc tare mult, mi-au prins tare bine!
multumesc ptr timpul acordat ptr a raspunde la mesaj.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.05.2010, 16:01:37
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Doamne-ajuta!

Sambata 29 si Duminica 30 mai pelerinaj la Prislop cu traseul:

Ziua 1 - București - Pitești - Mănăstirea Dintr-un Lemn - Mănăstirea Hurez - Mănăstirea Arnota - Cazare si masă - Ziua 2 Mănăstirea Polovragi - Mănăstirea Lainici - Mănăstirea Prislop (mormântul Părintelui Arsenie Boca) - Mănăstirea Brâncoveanu de la Sâmbăta de Sus (mormântul Părintelui Teofil Părăian) - Intâlnire cu persoane din zona Făgăraș care l-au cunoscut personal pe Sfântul Arsenie Boca - Mănăstirea Sinaia (opțional) - București.

Sambata 5 si Duminica 6 iunie mergem intr-un pelerinaj de 2 zile in zona Neamt. Traseul este:

Ziua 1 - București - Mănăstirea Horaița - Mănăstirea Agapia - Mănăstirea Văratec - Mănăstirea Neamț - Mănăstirea Sihăstria - Cazare la Schitul Urecheni sau la Mănăstirea Sihastria - Ziua 2 - Manastirea Sihla - Mănăstirea Secu - Mănastirea Petru Vodă - București.

Pentru mai multe informatii: http://www.sufletpelerin.ro/ sau 0726.12.72.06 (Laurentiu).

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.05.2010, 21:52:39
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ma gandeam...daca am incerca sa organizam un pelerinaj intre noi, cei de'ai casei? Noi, colegii de forum. Cei vechi si cei noi. Toti cei care nu se tem sa-si dezvalui identitatea..
Am alege impreuna perioada (cred ca vor fi suficiente 3 zile) si locul. In functie de traseu vom alege locul de intalnire.
Am mai propus si anul trecut (si acum 2 ani) asta..
De ce am aceasta ravna de a ne vedea? Pentru ca, am credinta ca, daca ne-am cunoaste, ne-am privi in ochi, am da un alt "aer" forumului. Sunt convinsa ca discutiile vor fi mult mai calde, mai tolerante. Eu una cand vorbesc cu o persoana pe care am vazut-o deja, am in imagine chipul sau. Stiu ca dincolo de monitor sta un OM, prietena/prietenul mea/meu. Nu doar un id..
Ce spuneti?

Cei care au dorit sa se intalneasca in particular au facut-o deja. Fiecare sa faca cum simte. Nimeni nu este obligat la nimic! Eu una insa, m-as bucura sincer daca am avea acesta dragoste si ravna sa ne intalnim cat mai multi si sa ne spunem cele ce le scriem pe aici..fata catre fata..

Daca sunteti de acord, te rugam Laurentiu sa ne ajuti cu organizarea.

Last edited by eduardd; 27.05.2010 at 21:56:52.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.05.2010, 22:04:34
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Ma gandeam...daca am incerca sa organizam un pelerinaj intre noi, cei de'ai casei? Noi, colegii de forum. Cei vechi si cei noi. Toti cei care nu se tem sa-si dezvalui identitatea..
Am alege impreuna perioada (cred ca vor fi suficiente 3 zile) si locul. In functie de traseu vom alege locul de intalnire.
Am mai propus si anul trecut (si acum 2 ani) asta..
De ce am aceasta ravna de a ne vedea? Pentru ca, am credinta ca, daca ne-am cunoaste, ne-am privi in ochi, am da un alt "aer" forumului. Sunt convinsa ca discutiile vor fi mult mai calde, mai tolerante. Eu una cand vorbesc cu o persoana pe care am vazut-o deja, am in imagine chipul sau. Stiu ca dincolo de monitor sta un OM, prietena/prietenul mea/meu. Nu doar un id..
Ce spuneti?

Cei care au dorit sa se intalneasca in particular au facut-o deja. Fiecare sa faca cum simte. Nimeni nu este obligat la nimic! Eu una insa, m-as bucura sincer daca am avea acesta dragoste si ravna sa ne intalnim cat mai multi si sa ne spunem cele ce le scriem pe aici..fata catre fata..

Daca sunteti de acord, te rugam Laurentiu sa ne ajuti cu organizarea.
Doamne-ajuta!

Cu tot dragul. Va astept cu propuneri de trasee. Ca sa nu se iste discutii, trimiteti-mi mai intai pe privat destinatiile pe care doriti sa le atingeti, si pe baza optiunilor fratiilor voastre voi incerca sa fac 2 - 3 trasee care sa cuprinda dorintele tuturor.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Prislop Hartford Generalitati 2 13.02.2012 23:48:20
Prislop si Sihastria heaven Pelerinaje la locuri Sfinte 8 19.05.2011 12:35:30
Manastirea Prislop (Silvasul de Sus) spinum Intrebari utilizatori 0 08.02.2010 16:02:55
poze prislop lorena29 Preotul 0 30.11.2009 11:49:32
Prislop Hartford Generalitati 2 04.08.2008 19:59:53