Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.10.2008, 19:05:49
arsenica arsenica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2008
Mesaje: 1
Post sfanta liturghie s-a scurtat in eparhia husilor

De vreo 3 saptamani,in bisericile din eparhia husilor nu se mai rosteste ectenia celor chemati.Ce parere aveti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.10.2008, 19:25:10
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

in biserica pe care o fregventez inca din pruncie s-a scos ectenia celor chemati de cativa ani buni, la fel si in alte biserici la care am participat la Sf liturghie n-am mai auzit aceasta ectenie,

de Sf Parascheva am participat la Sf Liturghie intr-o biserica de cartier din Cluj si acolo dupa mult timp am auzit din nou ectenia celor chemati , ce-i drept sluja un preot batran,
Probabil ectenia s-a scos deoarece in zilele noastre nu mai exista catehumeni
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.10.2008, 20:02:21
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Ectenia celor chemati

[SIZE=3] [/SIZE]
[SIZE=3]Nu vad nimic rau in scoaterea acestei ectenii. Cuvintele "Cei chemati iesiti..."- atrageau in vechime atentia catehumenilor ca nu vor mai putea participa din acel moment la Sfanta Liturghie. Se sfinteau darurile si se impartaseau credinciosii. Catehumenii, nefiind botezati, nu erau socotiti membrii ai Bisericii si ca urmare, nu se puteau impartasi.[/SIZE]
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.10.2008, 23:20:22
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arsenica Vezi mesajul
De vreo 3 saptamani,in bisericile din eparhia husilor nu se mai rosteste ectenia celor chemati.Ce parere aveti?
Dupa hotararea sinodala, aceasta ectenie a ramas la alegerea episcopului sau a preotului daca sa o rosteasca sau nu!!! In BOGr nu se mai zice de f.mult timp!!! Eu daca as fi preot (mai am un an de studiu) nu as pune aceasta ectenie!!! NU e rau daca nu s-a spus aceasta ectenie, e mai rau daca se "sare" peste Epicleza!!! Atunci da, poti sa urli cu gura cat Romania!!! Stiu si cunosc personal acest caz al unui preot recent hirotonit, care efectiv nu a mai zis "Luati mancati..." ci direct "Sa luam aminte! Sfintele Sfintilor!" de asta ce parere ai? sa ne rugam pt "unitatea sfintelor lui Dzeu Biserici!"!!!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.11.2008, 08:34:52
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arsenica Vezi mesajul
De vreo 3 saptamani,in bisericile din eparhia husilor nu se mai rosteste ectenia celor chemati.Ce parere aveti?
Daca nu te simti odihnita la Episcopie mergi la parintele Trofin in deal sau la biserica Sfantul Ioan la parintele Melinte. NU deznadajdui nici nu te lasa de biserica. Inca mai avem rugatori cum spunea Pr. Arsenie Papacioc
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.11.2008, 10:38:19
alexandrumelenteev's Avatar
alexandrumelenteev alexandrumelenteev is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Mesaje: 6
Implicit

ectenia celor chemati se rostea cu foarte mult timp in urma. depinde de cum alege preotul daca vrea o spune daca nu nu o spune.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.11.2008, 13:59:32
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da alexandru si tu si geo aveti dreptate insa!.. stie arsenica ce stie. Noi ( si eu am copilarit in curtea Episcopiei)eram obisnuiti cu slujbele lungi cu predici frumoase tinute de IPS Ioachim al Husiului. Se faceau privegheri tarzii in noapte..se scoateau moastele Sfintei Mucenite Chiriachi se faceau procesiuni.. Era multa bucurie. Nu voi uita niciodata vecerniile iarna sau slujbele utreniei tinute la lumina lampii.. Episcopia datorita Pr. Mina, a Pr Silvan (batranul care s-a mutat la Domnul) si nu numai..a fost o oaza de pace si bucurie. Acum slujbele s-au scurtat multe din vechile "obiceiuri" s-au schimbat.. insa..Liturghia este si va ramane Liturghie. Sa dea Domnul sa fie asa!.. sa nu dezandajduim ceea ce avem in inimile noastre NIMENI nu ne poate lua..numai pacatele proprii poate indeparta pacea, bucuria, nadejdea, credinta..
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.11.2008, 17:16:45
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Dupa hotararea sinodala, aceasta ectenie a ramas la alegerea episcopului sau a preotului daca sa o rosteasca sau nu!!! In BOGr nu se mai zice de f.mult timp!!! Eu daca as fi preot (mai am un an de studiu) nu as pune aceasta ectenie!!! NU e rau daca nu s-a spus aceasta ectenie, e mai rau daca se "sare" peste Epicleza!!! Atunci da, poti sa urli cu gura cat Romania!!! Stiu si cunosc personal acest caz al unui preot recent hirotonit, care efectiv nu a mai zis "Luati mancati..." ci direct "Sa luam aminte! Sfintele Sfintilor!" de asta ce parere ai? sa ne rugam pt "unitatea sfintelor lui Dzeu Biserici!"!!!
Doamne fereste? niciodata n-am mai auzit asa ceva? poi si nu a luat nimeni atitudine? preotul a fost mustrat de ierarh? s-a mai repetat treaba?
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.11.2008, 18:52:21
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Doamne fereste? niciodata n-am mai auzit asa ceva? poi si nu a luat nimeni atitudine? preotul a fost mustrat de ierarh? s-a mai repetat treaba?
Inainte de a se rosti Crezul parintele este obligat sa cinte Iubite-voi pe Doamne?? daca da de ce unii preotii nu il mai cinta?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.11.2008, 21:05:43
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Inainte de a se rosti Crezul parintele este obligat sa cinte Iubite-voi pe Doamne?? daca da de ce unii preotii nu il mai cinta?
nu este obligat.aceasta se canta cand liturghisesc mai multi preoti in timpul cand se imbratiseaza si isi dau sarutarea frateasca pe umeri!
Daca este un singur preot liturghisitor o canta strana facutativ!

se canta inainte de usile,usile ! Cu intelepciune sa luam aminte!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Liturghie danyel Sfanta Liturghie 81 02.11.2015 16:22:22
Sfanta liturghie Andy00 Resurse ortodoxe on-line 10 30.01.2015 15:29:07
Sfanta Liturghie EDI Despre Biserica Ortodoxa in general 8 02.05.2009 16:52:24
Sfanta Liturghie anavictoria Sfanta Liturghie 57 12.01.2009 19:38:22