Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.02.2009, 20:55:25
nastac_miruna's Avatar
nastac_miruna nastac_miruna is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.11.2007
Locație: BUCURESTI
Religia: Ortodox
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Și vulpea când nu ajunge la struguri, spune ba că-s acri, ba că-s prea sus... Lipsa banilor, în speță sărăcia, e cauza tuturor relelor... De asta atâtea crime, tâlhării, hoții, oameni bolnavi, boschetari, prostie, vieți distruse, copii schilodiți, analfabetism, lipsă de cultură...[/COLOR]
Dumnezeu te-a imbogatit ca sa-i ajuti pe cei care sunt in nevoi, pentru a-ti fi iertate pacatele prin iubirea ta de oameni. Nu ti-a dat bani ca sa-i pastrezi si sa-i cheltuiesti fara rost. Din aceasta cauza a facut si bogatia nesigura, provizorie, nestatornica, ca sa micsoreze pofta noastra nebuna dupa bani
Banii trebuie sa-i dobandeasca cineva ca un stapan adevarat, si nu ca un rob al lor. Nimeni nu este mai lipsit de minte decat robul banilor. Crede ca are putere peste ei, in vreme ce ei au putere peste el.
Sa nu crezi ca, dobandind multe, vei dobandi si adevarata placere. Placere si bucurie si pace ai atunci cand nu vrei sa te imbogatesti. Daca alergi dupa bogatie, atunci nu vei inceta sa te chinui. Dorinta de imbogatire nu poate fi potolita. Cu cat strabati un drum mai lung, cu atat mai mult te indepartezi de scopul tau final. Cu cat iti doresti mai multi bani, cu atat vei fi mai nelinistit.
Ai bani putini si vrei multi. Ai bani multi si vrei si mai multi. Oricati ai avea, tot nu esti multumit.
Normal ca am fost lasati pe pamant sa muncim, sa ne castigam existenta prin munca multa dar nu cu dorinta nebuna de imbogatire. Sa ne dorim sa traim decent si multumind mereu pentru tot, Bunului Dumnezeu!
Si pentru bune si pentru cele care nu ni se par noua bune.
Crede-ma ca nu sunt vulpea care nu ajunge la struguri. Am fost aproape de a pasi in cealalta lume vesnica si Bunul Dumnezeu mi-a mai dat o sansa! Cand afli ca esti condamnat la moarte, banul nu mai valoreaza nimic. Nu mai are nici o putere averea, ce sa mai faci cu ea?
Sa dea Domnul sa cunosti si tu sfanta mila cereasca pe care sa o dobandesti prin pocainta.
__________________
"Intelepciunea lui Dumnezeu are o usa foarte mica. Ca sa intri prin ea trebuie sa-ti pleci capul".



http://omenirea-incotro.blogspot.com/
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.02.2009, 21:04:52
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nastac_miruna Vezi mesajul
Dumnezeu te-a imbogatit ca sa-i ajuti pe cei care sunt in nevoi...
[COLOR=green]Da, câtă dreptate ai... Sunt atât de "bogată" ca bugetar încât, de multe ori, mi-e și rușine să spun unde lucrez...[/COLOR]
[COLOR=green]Dar, pentru mine, important e că-mi iubesc profesia, o fac cu dragoste, cu pasiune și dăruire.[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.02.2009, 21:12:52
nastac_miruna's Avatar
nastac_miruna nastac_miruna is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.11.2007
Locație: BUCURESTI
Religia: Ortodox
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Da, câtă dreptate ai... Sunt atât de "bogată" ca bugetar încât, de multe ori, mi-e și rușine să spun unde lucrez...[/COLOR]
[COLOR=green]Dar, pentru mine, important e că-mi iubesc profesia, o fac cu dragoste, cu pasiune și dăruire.[/COLOR]
Iarta-ma, dar nu m-am referit la tine ci la cei indragostiti de bani! Si stiu sigur ca nu este cazul tau! Bunul Dumnezeu sa fie cu tine mereu.
__________________
"Intelepciunea lui Dumnezeu are o usa foarte mica. Ca sa intri prin ea trebuie sa-ti pleci capul".



http://omenirea-incotro.blogspot.com/
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.02.2009, 21:14:27
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Atunci fă-ți tu casă sau cumpără pâine fără bani...[/COLOR]
Banii sunt neutri: cu ei poti face si bine si rau.
Dar cand ajung banii (deci din iubire de bani) sa-ti dicteze ce sa faci, atunci e rau.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.02.2009, 21:23:48
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nastac_miruna Vezi mesajul
Iarta-ma, dar nu m-am referit la tine ci la cei indragostiti de bani! Si stiu sigur ca nu este cazul tau! Bunul Dumnezeu sa fie cu tine mereu.
[COLOR=green]Să fie! Cu noi toți![/COLOR]
[COLOR=green]Te îmbrățișez![/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.02.2009, 22:31:44
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

[COLOR=#008000]Dar, pentru mine, important e că-mi iubesc profesia, o fac cu dragoste, cu pasiune și dăruire.[/COLOR]
Pai ,vezi Silverstar de fapt esti bogata !Mai bogata ca altii cu miloane de euro in cont.Sunt sigura ca daca ti-ai fi pus in cap sa faci bani ,bani ,ai fi reusit..alta e menirea ta pe pamant,mult mai importanta .Sa fii sanatoasa si Dumnezeu sa te ocroteasca sa treci peste toate neajunsurile .

Last edited by sia; 10.11.2010 at 10:44:10.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.02.2009, 22:41:37
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sia Vezi mesajul
[COLOR=#008000]Dar, pentru mine, important e că-mi iubesc profesia, o fac cu dragoste, cu pasiune și dăruire.[/COLOR]
Pai ,vezi Silversatar de fapt esti bogata !Mai bogata ca altii cu miloane de euro in cont.Sunt sigura ca daca ti-ai fi pus in cap sa faci bani ,bani ,ai fi reusit..alta e menirea ta pe pamant,mult mai importanta .Sa fii sanatoasa si Dumnezeu sa te ocroteasca sa treci peste toate neajunsurile .
[COLOR=green]Multumesc, Sia! Cu toti sa fim sanatosi si fie ca Bunul Dumnezeu sa ne daruiasca fiecaruia exact ce ne dorim. [/COLOR]
[COLOR=green]Te imbratisez![/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.02.2009, 22:59:02
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alx Vezi mesajul
Pai nu stiti ca daca Domnu' nu vrea, nu se intampla? Cum se poate munci, sa te bucuri de rezultate, daca nu vrea Domnu'? Suntem oite dependente de pastor, nu avem cap sa-l folosim; iar daca incercam, e vina dracusorilor.
Alx, atunci cand postezi cate ceva ar fi tare folositor pentru tine sa fii un pic mai ingaduitoare. Ti-am citit unele interventii. Se vede ca ai un creier bine mobilat. Vezi tu, Alx, daca nu iti consulti din cand in cand inima, creierul ajunge sa se comporte ca un copil rasfatat, care nu mai asculta de mama lui.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.02.2009, 23:04:53
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

Ingaduinta, toleranta, etc. e ceva ce poate fiecare ar trebuie sa aiba, de acord; ma stradui, dar, in unele mesaje se strecoara si unele reprosuri mascate, care tind a nu aproba modul antisocial / antiuman /anticivilizat din diferite situatii din viata. Inima e o pompa din cate stiu :) Tot in creier se nasc sentimentele.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.02.2009, 23:35:36
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alx Vezi mesajul
Ingaduinta, toleranta, etc. e ceva ce poate fiecare ar trebuie sa aiba, de acord; ma stradui, dar, in unele mesaje se strecoara si unele reprosuri mascate, care tind a nu aproba modul antisocial / antiuman /anticivilizat din diferite situatii din viata. Inima e o pompa din cate stiu :) Tot in creier se nasc sentimentele.
Doamne-ajuta!

Adrian are dreptate. Si eu, pe un alt topic iti spuneam acelasi lucru. Raspunsurile tale par a sosi din partea cuiva care are doar creier. Dorinta excesiva de a fi obiectiv, corect, riguros in argumentatie duce la depersonalizarea mesajului. Chirurgia asta verbala pe intr-un spatiu crestin suna nefiresc.

Nu spun ca e rau. Dar imi pare straniu.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mandria si altele Tina06 Pocainta 17 27.05.2015 02:34:10
Mandria rim5431 Generalitati 74 05.09.2012 17:39:51
Mandria alynnna Pocainta 39 28.02.2012 23:11:34
Mandria MARIUS_DANIEL Generalitati 59 17.01.2012 14:58:27
mandria si orgoliul in casnicie cristy Nunta 12 20.05.2007 15:59:21