Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.10.2007, 21:30:37
mq mq is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2007
Mesaje: 143
Implicit

Este Dumnezeu infinit de bun, milos, iubitor, stiutor ?

Ancah, sper ca iti dai seama ca asta e o intrebare capcana. E o chestiune peste care am dat mai demult, dar acuma mi-a revenit in minte dupa ce am vazut niste discutii.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.10.2007, 22:11:52
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.566
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mq
Este Dumnezeu infinit de bun, milos, iubitor, stiutor ?
Din VT aflam ca nu este infinit de bun, din NT(care este un update la legea veche) nu stim inca ramine de vazut cit mai dureaza circul lumesc si mai ales pina unde o sa ajungem...parerea mea:)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.10.2007, 22:13:49
mq mq is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2007
Mesaje: 143
Implicit

Cultul ortodox spune ca este infinit in toate dimensiunile sale. Inseamna ca avem o problema (probabil inchipuita).
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.10.2007, 22:26:36
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Din canonul de dinainte de Impartasanie aflam ca nu exista pacat pe care iubirea de oameni a lui Dumnezeu sa nu-l biruiasca, deci Dumnezeu este infinit in iubirea Sa,dar este nevoie si de pocainta din partea omului ca sa se produca iertarea. Sfantul Vasile cel Mare vorbea de paradoxul libertatii in crestinism in urmatorii termeni: "La inceput a trebuit sa existe o singura libertate pentru ca sa fie adus omul la existenta, dar pentru mantuire trebuie sa existe doua libertati", iar "libertatea este acordul dintre doua libertati".(Pr Staniloae)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.10.2007, 22:29:44
mq mq is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2007
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Din canonul de dinainte de Impartasanie aflam ca nu exista pacat pe care iubirea de oameni a lui Dumnezeu sa nu-l biruiasca, deci Dumnezeu este infinit in iubirea Sa,dar este nevoie si de pocainta din partea omului ca sa se produca iertarea. Sfantul Vasile cel Mare vorbea de paradoxul libertatii in crestinism in urmatorii termeni: "La inceput a trebuit sa existe o singura libertate pentru ca sa fie adus omul la existenta, dar pentru mantuire trebuie sa existe doua libertati", iar "libertatea este acordul dintre doua libertati".(Pr Staniloae)
Daca iubirea e infinita n-ar mai trebui sa existe nici un "dar" ca sa se produca iertarea. Infinitul nu suporta jumatati de masura.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.10.2007, 22:33:57
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Acest forum nu imi apartine, deci adreseaza te rog intrebarile tale tuturor.
Si ca sa raspund intrebarii tale: DA.
Si mai este si intelept si nu se coboara la micimea noastra. Ne lasa pe noi sa-L descoperim cand vrem noi, dandu-ne liberul arbitru in acest sens.
Poate ar trebui sa ne gandim si la MARIMEA lui Dumnezeu, raportata la propria noastra marime. Pentru mine e un argument, nu singurul, evident, dar hotarator. Daca Dumnezeu a facut acest pamant, si stim cu totii cat e de mare, cu cat mai mare decat mine e Dumnezeu, Care a creat UNIVERSUL? Macro si micro.

Nu mi se pare o intrebare capcana, ci o manifestare a mandriei. Dumnezeu e atat de bun, milos, iubitor,stiutor, etc, incat ne permite o vreme sa ne indepartam de El, ca apoi sa ne cheme, ca un Parinte pe fiii lui.

mq, in ce consta capcana de care vorbeai?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.10.2007, 22:38:20
mq mq is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2007
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Acest forum nu imi apartine, deci adreseaza te rog intrebarile tale tuturor.
Si ca sa raspund intrebarii tale: DA.
Si mai este si intelept si nu se coboara la micimea noastra. Ne lasa pe noi sa-L descoperim cand vrem noi, dandu-ne liberul arbitru in acest sens.
Poate ar trebui sa ne gandim si la MARIMEA lui Dumnezeu, raportata la propria noastra marime. Pentru mine e un argument, nu singurul, evident, dar hotarator. Daca Dumnezeu a facut acest pamant, si stim cu totii cat e de mare, cu cat mai mare decat mine e Dumnezeu, Care a creat UNIVERSUL? Macro si micro.

Nu mi se pare o intrebare capcana, ci o manifestare a mandriei. Dumnezeu e atat de bun, milos, iubitor,stiutor, etc, incat ne permite o vreme sa ne indepartam de El, ca apoi sa ne cheme, ca un Parinte pe fiii lui.

mq, in ce consta capcana de care vorbeai?
Nu e o manifestare a mandriei ci a ratiunii (stiu, adica de la satana).

Daca iubirea Lui este infinita, atunci orice as face tot voi fi primit in Rai. Curios , nu-i asa ?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.10.2007, 22:44:58
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

orice ai face ajungi in rai DACA:te pocaiesti pt orice faci, SI daca nu mai faci ORICE..Dumnezeu e bland si bun dar...si DREPT.:):):)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.10.2007, 22:46:18
cos cos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2007
Mesaje: 112
Implicit

Din iubirea Lui infinita ne-a dat libertatea! Infricosator ce facem noi cu ea! Dzeu ne respecta orice decizie, din iubire, noi ne condamnam singuri rupandu-ne in mod voit de Dzeu , in iad Dzeu pedepseste cu ... dragostea!, iar cei din iad nu vor sa o primeasca si se chinuie, asa cum si noi pe pamant ne chinuim orbecaind in toate patimile refuzand dragostea lui Dzeu, care este fara margini..Aici este iubirea putina, dincolo este iubirea cea multa si fara de sfarsit, in veci!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.10.2007, 22:48:15
mq mq is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2007
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de quasar
orice ai face ajungi in rai DACA:te pocaiesti pt orice faci, SI daca nu mai faci ORICE..Dumnezeu e bland si bun dar...si DREPT.:):):)
Dumnezeu nu e bun, e INFINIT de bun. Deci ca sa nu fi primit in Rai tu trebuie sa faci un rau mai mare decat bunatatea lui, ceea ce nu se poate.


Din moment ce ai introdus cuvantul "dar" ai limitat bunatatea lui Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iubirea este pasiune si frumusete Ionut G. Intrebari utilizatori 3 04.07.2012 12:22:23
Ce va face sa credeti in Dumnezeu ,cum slaviti iubirea fata de divinitate kappa_ii Generalitati 4 13.12.2011 22:07:35
Sf Siluan Iubirea lui Dumnezeu alexdu Generalitati 0 14.05.2011 20:51:22
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 15:27:11
Dumnezeu a trimis iubirea pe pamant - de ce atunci este pacat? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 45 08.02.2010 23:46:13