Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.02.2009, 13:47:10
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit Catedrala ortodoxa din Baia Mare

Dumnezeu sa ma ierte dar mie mi se pare ca seamana mai mult a borta de pastrat vinuri decat a Biserica Ortodoxa.
http://www.episcopiammsm.ro/images/i...os/view_9.html

Parerea mea dom-le.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.02.2009, 14:10:35
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.02.2009, 14:17:21
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Seamana cu o berarie cunoscuta din Bucuresti.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.02.2009, 14:33:54
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Cica asta e Biserica de la primul nivel al catedralei.
Acum se lucreaza sa se dea in folosinta urmatorul nivel care probabil ca nu mai arata asa.
Acum de ce se prefera sa se slujeasca in subsolul catedralei ca banuiesc ca asta e subsolul si nu se slujeste in alta biserica mai incapatoare din Baia Mare - nu stiu.
Probabil ca asa credinciosii se simt mai ca "primii crestini".
Ca si aceia tot in subterane slujeau.

Bine acum de cand se fac Bisericile Ortodoxe cu subterane iar e un mister pentru mine.


Sau cine stie si-au dotat biserica cu subterane pentru viitoarele prigoane ale lui antihrist ala de nu vine odata si parca ne dadusem intalnire ce neserios si antihristu asta dom-le!

:))
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.02.2009, 11:21:52
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Ei imi cer iertare ca am judecat prea repede si cu prea mare pofta de osandire.
Se pare ca acolo se tin slujbele adica la subsolul catedralei ca nu e unde sa se tina in alta parte si atunci se prefera sa se tina la subsolul catedralei decat sa se tina intr-o biserica mai mica sa aiba loc mai multa lume.
Am vazut ca la sfintirea acelei parti au luat parte PF Teoctist,IPS Anania,IPS Teofan,IPS Andrei ,patriarhul Alexandriei printre alti ierarhi eu i-am pomenit pe astia mai renumiti.
Acum e normal sa arate a beci ca asta si e beciul catedralei.
Dumnezeu sa ma ierte ca am judecat osteneala altora pentru a zidi o biserica si imi cer iertare si la cei de au vazut pe aici si i-am smintit.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.02.2009, 12:33:47
studentu's Avatar
studentu studentu is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

eu zic ca arata f bine pentru acel nivel. sa sti ca majoritatea bisericilor care se construiesc acum(cel putin care le stiu eu prin Ardeal) au si 'beci';si nu e doar in Ardeal-si in Iasi sunt biserici care au fost constuite fara 'beci' si isi fac acum subsol;din cate inteleg si Catedrala Mantuirii Neamului o sa fie tot 'cu beci'.
__________________
'HRISTOS ESTE MODELUL IAR NOI SUNTEM CEI CE URMAM MODELULUI'
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.02.2009, 14:30:25
camivero19 camivero19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Nu stiu de unde ati scos asta cu beciul. Poate inainte sa vorbiti ar trebui sa intrati acolo pe bune. Subsolul e superb. Nu e incarcat cu pictura (nici nu cred ca are sens) ci impodobit discret cu icoane. Iar faptul ca ai intrat intr-o Biserica se simte din plin.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.02.2009, 14:53:45
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Mihailt, ti-ai facut un obicei din a arunca cu pietre. Urat.

Subsolul unei biserici poate fi foarte folositor. Stiu o biserica care a transformat subsolul in sala de mese si bucatarie. Apoi subsolul poate fi folosit ca sala de conferinte, cateheza, etc.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.02.2009, 15:00:28
studentu's Avatar
studentu studentu is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camivero19 Vezi mesajul
Nu stiu de unde ati scos asta cu beciul. Poate inainte sa vorbiti ar trebui sa intrati acolo pe bune. Subsolul e superb. Nu e incarcat cu pictura (nici nu cred ca are sens) ci impodobit discret cu icoane. Iar faptul ca ai intrat intr-o Biserica se simte din plin.
cred ca m-ai inteles gresit...eu am pus 'beci' (deci in ghilimele pt ca e deplasat termenu-deci nu cum il foloseste mihail care de vesti de cancan-ba e rau subsolu,ba e aiurea editura...).Daca citesti ce am scris mai atenta observi ca am spus ca e f frumos nivelu si ca e util-isi fac si biserici care nu aveau...
__________________
'HRISTOS ESTE MODELUL IAR NOI SUNTEM CEI CE URMAM MODELULUI'
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.02.2009, 17:06:22
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Dumnezeu sa ma ierte dar mie mi se pare ca seamana mai mult a borta de pastrat vinuri decat a Biserica Ortodoxa.
http://www.episcopiammsm.ro/images/i...os/view_9.html

Parerea mea dom-le.
Mihaile, mare figura esti!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fie-va mila de un om aflat in mare, mare ispita! Ana-Maria N Umanitare 42 08.04.2012 15:12:22
Cea mai mare catedrala ortodoxa din Europa vlad90 Despre Biserica Ortodoxa in general 30 07.05.2010 19:50:19
O mare rugaminte odata cu aceasta Sfanta mare sarbatoare mara2008 Generalitati 7 25.12.2009 22:35:45
Biserica Ortodoxa Romana o mare greseala ? IaniCt Generalitati 6 27.10.2009 02:42:24
catedrala din bistrita quasar Generalitati 1 14.06.2008 09:42:56