Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.02.2009, 16:38:22
simona13 simona13 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 41
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancablue Vezi mesajul
Pocaitii spun ca ei stiu adevarul, catolicii la fel, ortodoxii la fel si tot asa. Cine are dreptate si poate dovedi?
Am fost la pocaiti la biserica de multe ori si ei spun ceva de genu:"Legea mea si legea ta nu face doi bani inaintea Lui Dumnezeu pt. ca el ma va judeca dupa legea Lui(Biblia).El nu este nici ortodox nici pocait nici catolic.Ce sa inteleg?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.02.2009, 16:42:06
ancablue ancablue is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona13 Vezi mesajul
Am fost la pocaiti la biserica de multe ori si ei spun ceva de genu:"Legea mea si legea ta nu face doi bani inaintea Lui Dumnezeu pt. ca el ma va judeca dupa legea Lui(Biblia).El nu este nici ortodox nici pocait nici catolic.Ce sa inteleg?
Diferite religii vad diferit pe Dumnezeu, legile sale, lumea: incearca sa aproximeze. Adevarul e doar unul, pe care un om nu il poate sti, ci doar Dumnezeu. (deci legile sale, cele adevarate, unice)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.02.2009, 16:49:31
simona13 simona13 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 41
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancablue Vezi mesajul
Diferite religii vad diferit pe Dumnezeu, legile sale, lumea: incearca sa aproximeze. Adevarul e doar unul, pe care un om nu il poate sti, ci doar Dumnezeu. (deci legile sale, cele adevarate, unice)
Eu cred ca multe religii sunt ratacite pt ca IIsus a zis:"Drept raspuns, Isus le-a zis: "Va rataciti! Pentru ca nu cunoasteti nici Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu. (Mat.22:29)"
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.02.2009, 16:59:48
studentu's Avatar
studentu studentu is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancablue Vezi mesajul
Pocaitii , catolicii, ortodoxii
[COLOR=black] [/COLOR]
[COLOR=black]ORTODÓX, Ă, ortodocși, -xe[/COLOR]
__________________
'HRISTOS ESTE MODELUL IAR NOI SUNTEM CEI CE URMAM MODELULUI'
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.02.2009, 17:00:50
alicia's Avatar
alicia alicia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: RM VALCEA
Religia: Ortodox
Mesaje: 138
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alicia
Implicit

Dragele mele daca sunteti crestine nu mai scrieti IISUS doar cu un I
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.02.2009, 17:01:43
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In cartea ,,Ne vorbeste parintele Cleopa", vol. 3 cred ca vom gasi raspunsurile la intrebarile pe care ni le-ar putea pune un sectant, un catolic, un protestant etc. Cine va citi va putea face o comparatie intre maretia Ortodoxiei si inselaciunea in care au ajuns sectantii cu buna stiinta sau din nestiinta. Dumnezeu sa ne intareasca pentru a putea gasi pocainta adevarata aici in Ortodoxie.

Fireste, e vorba de Ortodoxia traita dupa Canoanele Sfintilor Parinti, nu simpla declaratie ca suntem ortodocsi. In Ortodoxie oare nu suntem invitati la pocainta? Nu ni se spune sa ne marturisim pacatele si sa cautam sa le eliminam in viitor. Aceasta nu este pocainta? Schimbarea numelui de ortodox cu cel de pocait nu-ti aduce mantuire, ci te desparte de Harul lui Hristos dat Bisericii Ortodoxe prin Sfintele Taine.

Ortodoxia inseamna dreapta credinta, dar daca n-o respectam, nu trebuie sa dam vina pe credinta, ci trebuie sa ne cercetam pe noi insine, sa citim carti ale sfintilor, sa luam legatura cu un duhovnic bun pentru a primi vindecarea sufletului nostru. De ce la Slujba Invierii la Ierusalim apare o flacara necreata numai la slujbele ortodocsilor? Apoi Agheasma sfintita de ortodocsi de ce se pastreaza ani de zile? Sa sfinteasca si sectantii Agheasma, daca pot!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.02.2009, 17:04:15
ancablue ancablue is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona13 Vezi mesajul
Eu cred ca multe religii sunt ratacite pt ca IIsus a zis:"Drept raspuns, Isus le-a zis: "Va rataciti! Pentru ca nu cunoasteti nici Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu. (Mat.22:29)"
Se prea poate ca multe religii sa fie ratacite, dar in citat nu se precizeaza care ar fi cea mai potrivita. Fiecare incearca in felul sa sa ajunga "undeva", dar drumurile difera de la persoana la persoana; la fel cum nu exista o reteta universala pentru a trata ceva, la fel nu exista acelasi drum pentru fiecare. Important e ce se urmareste, si unde se ajunge, nu atat de mult mijlocul.
Multumesc pentru corectare, domnule student :)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.02.2009, 17:05:19
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Corectez: ,,Nu ni se spune sa ne marturisim pacatele si sa cautam sa le eliminam in viitor?"
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.02.2009, 17:09:22
ancablue ancablue is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 16
Implicit

Aghiazma? Oxizi de argint, de la argintariile puse in apa, busuioc. Chimie :)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.02.2009, 17:11:46
simona13 simona13 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 41
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
In cartea ,,Ne vorbeste parintele Cleopa", vol. 3 cred ca vom gasi raspunsurile la intrebarile pe care ni le-ar putea pune un sectant, un catolic, un protestant etc. Cine va citi va putea face o comparatie intre maretia Ortodoxiei si inselaciunea in care au ajuns sectantii cu buna stiinta sau din nestiinta. Dumnezeu sa ne intareasca pentru a putea gasi pocainta adevarata aici in Ortodoxie.

Fireste, e vorba de Ortodoxia traita dupa Canoanele Sfintilor Parinti, nu simpla declaratie ca suntem ortodocsi. In Ortodoxie oare nu suntem invitati la pocainta? Nu ni se spune sa ne marturisim pacatele si sa cautam sa le eliminam in viitor. Aceasta nu este pocainta? Schimbarea numelui de ortodox cu cel de pocait nu-ti aduce mantuire, ci te desparte de Harul lui Hristos dat Bisericii Ortodoxe prin Sfintele Taine.

Ortodoxia inseamna dreapta credinta, dar daca n-o respectam, nu trebuie sa dam vina pe credinta, ci trebuie sa ne cercetam pe noi insine, sa citim carti ale sfintilor, sa luam legatura cu un duhovnic bun pentru a primi vindecarea sufletului nostru. De ce la Slujba Invierii la Ierusalim apare o flacara necreata numai la slujbele ortodocsilor? Apoi Agheasma sfintita de ortodocsi de ce se pastreaza ani de zile? Sa sfinteasca si sectantii Agheasma, daca pot!
Ei nici macar nu stiu ce este aceea "agheazma".Cind leam spus ca icoanele noastre fac minuni au zis ca nu toate minunile vin de la Dumnezeu si au iei versetele lor:"Fiindca n-ati vazut nici un chip in ziua cand v-a vorbit Domnul din mijlocul focului, la Horeb, vegheati cu luare aminte asupra sufletelor voastre,ca nu cumva sa va stricati, si sa va faceti un chip cioplit, sau o infatisare a vreunui idol, sau chipul vreunui om sau chipul vreunei femei."(Deutronom:4)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca stie cineva... florin_7vl Generalitati 3 21.09.2010 16:12:35
poate cineva sa ma ajute... Nevrednicul Generalitati 10 16.11.2009 11:57:03
Daca stie cineva sunsray Generalitati 3 14.08.2009 00:24:45
daca poate cineva sa ma ajute virgil1 Generalitati 14 30.05.2009 21:51:10
Daca a citit cineva truthtostone Generalitati 0 22.11.2008 13:23:27