Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.03.2010, 20:54:02
Darkanian's Avatar
Darkanian Darkanian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 100
Implicit Despre Evrei

Am si eu o intrebare legat despre evrei. Un coleg de la mine din clasa cica a vazut un documentar despre evrei si el spune ca evrei vor sa controleze lumea ca asa zice acolo un documentar dar vreau sa spun ca asta este lipovean si stie cate ceva despre credinta. Infine dar nu asta este problema faza este ca eu nu stiu ce sa ii zic pentru ca eu stiu ca evrei sunt un popor care au suferit si ca ei va trebui sa treaca la credinta adevarat , dar el sustine ca ei vor sa controleze lumea ca eu uitat de poruncile Lui Dumnezeu mai multe spunea . Si poate gresesc sa ii zic ce stiu eu din Biblie nici nu stiu ce sa ii zic, iar colegul meu de banca la fel il sustine ca a vazut si el documentarul.
__________________
" Unde dragoste nu e, nimic nu e ! "
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.03.2010, 21:47:26
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Darkanian Vezi mesajul
Am si eu o intrebare legat despre evrei. Un coleg de la mine din clasa cica a vazut un documentar despre evrei si el spune ca evrei vor sa controleze lumea ca asa zice acolo un documentar dar vreau sa spun ca asta este lipovean si stie cate ceva despre credinta. Infine dar nu asta este problema faza este ca eu nu stiu ce sa ii zic pentru ca eu stiu ca evrei sunt un popor care au suferit si ca ei va trebui sa treaca la credinta adevarat , dar el sustine ca ei vor sa controleze lumea ca eu uitat de poruncile Lui Dumnezeu mai multe spunea . Si poate gresesc sa ii zic ce stiu eu din Biblie nici nu stiu ce sa ii zic, iar colegul meu de banca la fel il sustine ca a vazut si el documentarul.
Evreii intotdeauna au vrut sa controleze lumea.Si-au fabricat o istorie imprumutand miturile si legendele popoarelor din jur si au pretins ca Dumnezeu a fost de partea lor cand au atacat vecinii si au trecut prin sabie tot ce-au gasit.Se pretind poporul ales..dar nu au cu ce dovedi asta.Iisus s-a nascut in mijlocul lor si l-au rastignit dupa toate minunile pe care le-a facut.Oare daca s-ar fi nascut in Dacia...mai murea pe cruce?Au suferit..este adevarat.dar acum fac cu palestinienii mai rau ca nemtii in lagare.In prezent..majoritatea institutiilor financiare ale lumii,inclusiv congresul Statelor Unite sant controlate de ei.Din cauza lor..tot orientul apropiat este in razboi.Masoneria este plecata de la ei..fiind infiintata de regele Solomon..si reprezinta lupta permanenta impotriva lui Iisus.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.03.2010, 21:51:10
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
Masoneria este plecata de la ei..fiind infiintata de regele Solomon
cum adica?
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.03.2010, 22:33:49
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
cum adica?
Pai Regele Solomon a fost numit arhitectul Templului din Ierusalim....si cam in jurul acestui concept se invarte masoneria. Pana sa isi schimbe statutul de organizatie secreta (pentru ca nu cred ca mai are sens acum...de moment ce au devenit foarte deschisi) aveau ca password- mistria....o aruncau peste cap/ umar (nu mai stiu exact)...si asa se identificau ca fiind masoni, isi si spun arhitecti...si probabil in baza asta se gandesc sa schimbe " arhitectura" lumii...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.03.2010, 23:05:25
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Pai Regele Solomon a fost numit arhitectul Templului din Ierusalim....si cam in jurul acestui concept se invarte masoneria. Pana sa isi schimbe statutul de organizatie secreta (pentru ca nu cred ca mai are sens acum...de moment ce au devenit foarte deschisi) aveau ca password- mistria....o aruncau peste cap/ umar (nu mai stiu exact)...si asa se identificau ca fiind masoni, isi si spun arhitecti...si probabil in baza asta se gandesc sa schimbe " arhitectura" lumii...
aaa,ms.Credeam ca se referea Solomon avea acelasi scop cu masoneria,de aia mi s-a parut ciudat.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.03.2010, 23:37:13
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Evreii sunt oameni ca si romanii, ca si chinezii, ca si americanii.
Toti suntem oameni, de ce trebuie sa facem aceste discriminari?

Last edited by zoridezi; 11.03.2010 at 23:47:08.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.03.2010, 16:05:25
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Evreii sunt oameni ca si romanii, ca si chinezii, ca si americanii.
Toti suntem oameni, de ce trebuie sa facem aceste discriminari?
Buna intrebare..acum pune-o evreilor sa vezi ce-ti vor raspunde.Daca un evreu se casatoreste cu o crestina e aproape izolat de societate.Nu exista popor mai rasist ca evreii..si in tot acest timp ei se plang peste tot de antisionism si antisemitism.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.03.2010, 21:12:18
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Buna intrebare..acum pune-o evreilor sa vezi ce-ti vor raspunde.Daca un evreu se casatoreste cu o crestina e aproape izolat de societate.Nu exista popor mai rasist ca evreii..si in tot acest timp ei se plang peste tot de antisionism si antisemitism.
.......................
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.03.2010, 21:22:17
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Exista o teorie a conspiratiei care zice ca evreii ar fi cauzat holocaustul ca sa poata ajunge in tara lor.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.03.2010, 03:15:12
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit tot referitor la evrei

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Evreii intotdeauna au vrut sa controleze lumea.Si-au fabricat o istorie imprumutand miturile si legendele popoarelor din jur si au pretins ca Dumnezeu a fost de partea lor cand au atacat vecinii si au trecut prin sabie tot ce-au gasit.Se pretind poporul ales..dar nu au cu ce dovedi asta.Iisus s-a nascut in mijlocul lor si l-au rastignit dupa toate minunile pe care le-a facut.Oare daca s-ar fi nascut in Dacia...mai murea pe cruce?Au suferit..este adevarat.dar acum fac cu palestinienii mai rau ca nemtii in lagare.In prezent..majoritatea institutiilor financiare ale lumii,inclusiv congresul Statelor Unite sant controlate de ei.Din cauza lor..tot orientul apropiat este in razboi.Masoneria este plecata de la ei..fiind infiintata de regele Solomon..si reprezinta lupta permanenta impotriva lui Iisus.
"Au suferit..este adevarat" - din ce cauza au suferit (vezi lagarele de concentrare din vremea lui Hitler etc) - fiindca atunci cand Pilat din Pont le-a propus ca in locul ucigasului Baraba (sau Varava - variatiuni de pronuntare), sa Il elibereze pe Iisus Hristos care era nevinovat, evreii (jidanii, jidovii) L-au condamnat pe pe Hristos pe nedrept la moarte prin crucificare, ei toti au zis intr-un glas: 'Sangele Lui sa fie asupra noastra si a copiilor nostri'... si asa a fost!...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Calculul zilei la evrei culianul Sfintele Pasti - Invierea Domnului 9 17.04.2012 20:49:52
eu nu inteleg ceva: despre evrei annajanette Generalitati 10 17.05.2010 00:38:50
Inmormantarea la evrei. Evreulcelales Iudaismul 9 17.12.2009 18:44:18
Anul Nou la Evrei costel Stiri, actualitati, anunturi 9 25.10.2009 20:52:37
intrebari despre evrei dianadi Generalitati 9 01.02.2009 22:10:20