Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.06.2011, 18:33:40
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit Mi-a plecat duhovnicul :(

Ma plangeam acum ceva timp, tot aici,despre duhovnicul meu, de care nu pot da foarte usor. Iata ca revin cu aceeasi problema:
Dansul slujea la Manstirea Radu Voda, din Buc. Acum s-a facut staretul manastirii Doamna Chiajna..care inca nu este functionala, sunt doar niste ruine. M-a chemat la spovedanie acolo, dar am constatat ca este imposibil de ajuns, practic aceasta manastire este in camp, fara un drum de acces, plin de caiini, buruineni cat mine de mari..etc.
Azi am incercat in fel si chip sa ajung acolo, si cu taxiul ( care nu a vrut sa ma mai duca, cand a vazut unde este manastirea) si cu RATB-ul si nici un succes. Mi se pare imposibil sa ma duc acolo sa ma spovedesc. Dansul nu mi-a mai raspuns la mesaje..si nu stiu pe ce cale sa o apuc.
Eu acolo nu mai mai duc,este peste puterile mele. Alt duhovnic nu am.....nici macar nu am dezlegare de la dansul sa ma pot spovedi la altul.
Ma simt pe un drum fara iesire..
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.06.2011, 18:39:46
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Eu zic sa mai ai rabdare pana iti raspunde la mesaj sau telefon. Trebuie sa iti faca cunoscuta o cale de a ajunge acolo sau macar sa iti dea binecuvantarea de a alege un alt duhovnic la manastirea mentionata. Poate te indruma el ce duhovnic ti s-ar potrivi asta in cazul in care nu exista nicio portita de a junge la el. Se prea poate ca drumul sa nu fie inca in regula dar ei trebuie sa aiba o masina a manastirii si te poate lua dintr-un anumit loc in care poti ajunge cu un mijloc de transport.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.06.2011, 18:48:28
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit

Nu stiu..eu m-am saturat de drumuri facute aiurea, de telefoane la care nu imi raspunde.
Il iubesc f mult, e un om special..dar nu mai pot.

Pe de alta parte, nici nu am dat de altcineva care sa imi placa asa de mult...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.06.2011, 18:51:08
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de onyx235 Vezi mesajul
Ma plangeam acum ceva timp, tot aici,despre duhovnicul meu, de care nu pot da foarte usor. Iata ca revin cu aceeasi problema:
Dansul slujea la Manstirea Radu Voda, din Buc. Acum s-a facut staretul manastirii Doamna Chiajna..care inca nu este functionala, sunt doar niste ruine. M-a chemat la spovedanie acolo, dar am constatat ca este imposibil de ajuns, practic aceasta manastire este in camp, fara un drum de acces, plin de caiini, buruineni cat mine de mari..etc.
Azi am incercat in fel si chip sa ajung acolo, si cu taxiul ( care nu a vrut sa ma mai duca, cand a vazut unde este manastirea) si cu RATB-ul si nici un succes. Mi se pare imposibil sa ma duc acolo sa ma spovedesc. Dansul nu mi-a mai raspuns la mesaje..si nu stiu pe ce cale sa o apuc.
Eu acolo nu mai mai duc,este peste puterile mele. Alt duhovnic nu am.....nici macar nu am dezlegare de la dansul sa ma pot spovedi la altul.
Ma simt pe un drum fara iesire..
la manastirea RADU VODA sunt parinti ff buni cer sfat la unul din acestia si sigur te vei linistii
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.06.2011, 19:02:59
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Probabil ca nu trebuie sa iti placa musai , gindespete ca erai pe vremea lui Iisus sau imediat dupa cind inca nu exista institutia dezlegarii duhovnicului si nici chiar duhovnici, unii isi marturiseau altora pacatele ca sa nu se identifice cu ele si sa nu se simta vinovati ca ar ascunde ceva.
Gindestete ca ai fi pustnic undeva izolat si nu ai avea duhovnic la indemina, in acest caz te spovedesti direct lui Iisus, sfintului Vasile, etc sau eventual Fecioarei.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.06.2011, 19:07:36
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Probabil ca nu trebuie sa iti placa musai , gindespete ca erai pe vremea lui Iisus sau imediat dupa cind inca nu exista institutia dezlegarii duhovnicului si nici chiar duhovnici, unii isi marturiseau altora pacatele ca sa nu se identifice cu ele si sa nu se simta vinovati ca ar ascunde ceva.
Gindestete ca ai fi pustnic undeva izolat si nu ai avea duhovnic la indemina, in acest caz te spovedesti direct lui Iisus, sfintului Vasile, etc sau eventual Fecioarei.
cat nu traiesti in duh crestin ortodox si nu sti ce implica sa ai un duhovnic si sa te spovedesti nu cred ca este intelept sa dai un sfat
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.06.2011, 19:08:16
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Aaaa, stiu despre cine spui tu, e foarte foarte deosebit, are asa, un duh de rugaciune, iar ca el nu am mai vazut parinte la Radu-Voda. Stiam insa ca mai trece pe acolo, chiar daca foarte rar. Nu merita sa renunti la el...

Ai putina rabdare, roaga-te si vei vedea ca vei primi un semn de la el!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.06.2011, 19:08:35
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gdf-fdc Vezi mesajul
cat nu traiesti in duh crestin ortodox si nu sti ce implica sa ai un duhovnic si sa te spovedesti nu cred ca este intelept sa dai un sfat
Multumesc, asta vroiam si eu sa scriu :)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.06.2011, 19:10:20
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Aaaa, stiu despre cine spui tu, e foarte foarte deosebit, are asa, un duh de rugaciune, iar ca el nu am mai vazut parinte la Radu-Voda. Stiam insa ca mai trece pe acolo, chiar daca foarte rar. Nu merita sa renunti la el...

Ai putina rabdare, roaga-te si vei vedea ca vei primi un semn de la el!
Parintele Atanasie :), el este.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.06.2011, 19:18:05
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de onyx235 Vezi mesajul
Ma plangeam acum ceva timp, tot aici,despre duhovnicul meu, de care nu pot da foarte usor. Iata ca revin cu aceeasi problema:
Dansul slujea la Manstirea Radu Voda, din Buc. Acum s-a facut staretul manastirii Doamna Chiajna..care inca nu este functionala, sunt doar niste ruine. M-a chemat la spovedanie acolo, dar am constatat ca este imposibil de ajuns, practic aceasta manastire este in camp, fara un drum de acces, plin de caiini, buruineni cat mine de mari..etc.
Azi am incercat in fel si chip sa ajung acolo, si cu taxiul ( care nu a vrut sa ma mai duca, cand a vazut unde este manastirea) si cu RATB-ul si nici un succes. Mi se pare imposibil sa ma duc acolo sa ma spovedesc. Dansul nu mi-a mai raspuns la mesaje..si nu stiu pe ce cale sa o apuc.
Eu acolo nu mai mai duc,este peste puterile mele. Alt duhovnic nu am.....nici macar nu am dezlegare de la dansul sa ma pot spovedi la altul.
Ma simt pe un drum fara iesire..
cauta pe cineva apropiat sa te insoteasca pana acolo
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vreau sa imi schimb duhovnicul oanamiki26 Generalitati 77 08.11.2017 17:18:27
duhovnicul Adrian Fageteanu Mtcrysty17 Stiri, actualitati, anunturi 44 30.09.2012 18:13:06
duhovnicul potrivit o_copila Generalitati 30 22.08.2011 18:38:30
Cum sa ne alegem duhovnicul tigerAvalo9 Generalitati 18 15.04.2010 22:16:35