Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 07.04.2012, 11:27:04
alexmatei's Avatar
alexmatei alexmatei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alexmatei
Thumbs down Faci erori foarte mari si grave:

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Pai unul din cei care nu aveau o parere buna despre parintele Calistrat tocmai l-am spus: Parintele Teofil.

Crezi ca e un lucru bun faptul ca cartea lui Mangaiere si mustrare(interviuri luate de Danion,un alt razvratit) ,a fost tiparita fara aprobarea ierarhului locului?
SPRE EXEMPLU: http://www.parintelecalistrat.com/20...-mustrare.html

SOLICIT ADMINISTRATIEI FORUMULUI SA IA MASURI. TU TE PORTI MAI URAT SI MAI LIPSIT DE BUN-SIMT DECAT CEI MAI MARI APARATORI AI ALTOR CONFESIUNI. RUSINE ! TOCMAI AI JIGNIT CONDUCEREA MITROPOLIEI MOLDOVEI SI BUCOVINEI CU ATITUDINEA TA SI PE TOTI UCENICII PARINTELUI CALISTRAT. TU NU ESTI CRESTIN-ORTODOX, TE PREFACI !

""Amintește-le acestea și îndeamnă stăruitor înaintea lui Dumnezeu să nu se certe pe cuvinte, ceea ce la nimic nu folosește, decât la pierzarea ascultătorilor. Silește-te să te arăți încercat, înaintea lui Dumnezeu lucrător cu fața curată, drept învățând cuvântul adevărului." II Timotei 2, 14-15
__________________
"Căci armele luptei noastre nu sunt trupești, ci puternice înaintea lui Dumnezeu, spre dărâmarea întăriturilor. Noi surpăm iscodirile minții si toată trufia care se ridică împotriva cunoașterii lui Dumnezeu și tot gândul îl robim, spre ascultarea lui Hristos." (II Cor. 10, 4-5)

"De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te, Știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit." (Tit 3, 10-11)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 07.04.2012, 11:27:31
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit Pozitia mea în cazul Pr. Calistrat Chifan

Arhim. Teofil Paraian in dialog cu Fabian Anton -extrase

- Prea Cuvioase Parinte, de curînd Biserica Ortodoxa Româna s-a confruntat cu un caz ceva mai delicat, ca sa nu-i spunem altfel. Este vorba, cum probabil banuiti, de Pr. Calistrat Chifan, duhovnic la Sfînta Manastire Bârnova. Am dori sa stim, Prea Cuvioase Parinte, care este pozitia Prea Cuviosiei voastre în legatura cu Pr. Calistrat, ce pareri aveti?
- Pareri foarte rele am!
.....

- Parinte, dar Parintele Calistrat si ucenicii sai spun ca toate acestea sînt minciuni…
- Ce sînt minciuni?
- Ca a facut calugarii pe ascuns, de pilda!
- Mai, am întîlnit eu, eu personal, oameni facuti calugar de el. Pe ascuns! Asa ca sa nu mai…
- Deci nu sînteti influentat de Mitropolie…
- Nu-s influentat de nimeni, nu numai Mitropolie. Eu am întîlnit acum, cînd am fost la Roman, doi insi ce au venit la mine si care mi-au spus ca au fost facuti calugari de Parintele Calistrat si ca ei nu se considera calugari. Unul dintre ei poate ca o sa mearga la manastire iar celalalt se va casatori în vara asta.
- Ucenicii Parintelui Calistrat spun ca cei ce au facut plîngeri împotriva Parintelui Calistrat sînt „influentati”, sînt „vînduti” si „eretici”…
- Bine, ei pot sa zica ce vor dar asta este realitatea!
- Avem dreptul sa luam atitudine din punctul acesta de vedere?
- Avem!
- Sigur?
- Avem! Numai sa putem sa-i convingem…
- Eu am luat atitudine si am iesit ca „eretic”, ca „mason” si ca „S.R.I-st”…
- Draga, poti sa fii sigur ca n-o sa zica nimeni dintre cei care-l sustin pe Parintele Calistrat ca esti om de treaba sau ca esti pe cale buna. Nu o sa zica! Pentru ca ei nu sînt pe cale buna si, nefiind pe cale buna… E cum zice Parintele Arsenie: „În mintea strîmba si lucrul drept se strîmba!”
- Se poate compara acest caz cu cel de la Vladimiresti?
- Eu am povestit, în interviul de la Trinitas, ca si la noi la manastire a fost un caz din asta, în care s-au implicat si credinciosii, si Mitropolitul l-a caterisit pe preotul ce se razvratise – ca preotul de care vorbesc nu facuse calugarii pe ascuns dar slujise fiind oprit de slujba. Deci preotul a fost împotriva Mitropolitului, Mitropolitul i-a luat dreptul de a sluji si el n-a mai putut sluji de atunci, într-adevar. Dar, pîna s-a mai echilibrat putin, a slujit cu un antimis dat de Parintele Ioan de la Vladimiresti care, în loc sa-i spuna: „Nu mai sluji!” i-a spus ca Maica Domnului vrea ca el sa slujeasca si i-a dat un antimis care, de fapt, era un antimis fara valoare. Caci ce înseamna „antimis”? Este un obiect liturgic pe care îl foloseste preotul ca delegat al Mitropolitului sau al chiriarhului locului. Adica chiriarhul locului îi da preotului antimis pentru ca acesta sa poata face Liturghie în biserica în care el slujeste. Ori, daca îi ia antimisul preotul nu mai poate face Liturghie. Deci antimisul este semnul învoirii chiriarhului ca preotul respectiv poate face în biserica Litughie. Iar în cazul acesta Parintele Ioan îi daduse un antimis de campanie – care nici nu stiu de unde l-a avut. Asta deci nu era semnul Mitropolitului, pentru ca Mitropolitul nu mai era de acord ca preotul respectiv sa mai slujeasca. Toate astea pentru ca „În mintea strîmba si lucrul drept se strîmba!”
- Prea Cuvioase, luînd noi aceasta atitudine în cazul Parintelui Calistrat, am primit si o înstiintare, din partea unui monah din Moldova, aparator al Parintelui Calistrat, ce a spus ca „ma va pune la Psaltire!”
- Poate sa ma puna la toate Psaltirile din lumea asta! Pe mine ma apara Dumnezeu caci eu nu fac ceva împotriva Parintelui Calistrat…
- Si pe noi, cei ce am luat atitudine în acest caz, cine ne apara?
- Tot Dumnezeu va apara! Draga, voi trebuie sa stiti ceva…
- Unii au spus ca nu e bine sa luam atitiudine noi…
- De ce nu e bine? Ba-i bine!
- Zic ca nu avem dreptul…
- Draga, asa cum au ei dreptul sa-l sustina asa avem si noi dreptul sa nu-l sustinem! Eu, sa stii ca n-am nimic cu Parintele Calistrat…
- Nici noi nu avem nimic cu dînsul dar, uite, exista – mai ales pe internet – o multime de injurii aduse de ucenicii lui Bisericii Ortodoxe Române si ierarhilor ortodocsi ce s-au pronuntat împotriva Parintelui Calistrat…
- Si aia se considera slujitori ai lui Dumnezeu?
- Ei zic ca da… Ei spun ca noi ne înselam, ca totul este o minciuna si o calomnie, ca nu exista nimic din ceea ce acuza Mitropolia…
- Cum nu exista nimic mai frate? Daca exista oameni care spun ei însisi: „M-au facut calugar fara voia mea!”
- Pe lista „sustinatorilor Parintelui Calistrat” sînt trecuti, ca aparatori ai Parintelui, „de sus, din Ceruri, Parintele Cleopa, Pr. Paisie etc.”…
- Ca aparatori ai Parintelui Calistrat?
- Da. Ce parere aveti?
- Mai, sa fie, dar sa vedem si noi ca-l apara! Sa vedem o schimbare! Ca pîna acum nu stiu daca putem vedea ca-l apara Parintele Cleopa pe Pr. Calistrat…
- Cum exista Parinti si Monahi care stau zilnic pe internet si-si dau cu parerea, unii dintre ei acuzînd ierarhia B.O.R… Fac ei bine sau nu?
- Cum sa faca bine mai frate? Cum sa faca bine?
- Eu am spus ca locul monahilor si preotilor nu este sa stea pe internet…
- Ei trebuie sa-si vada de pacatele lor! În manastire!
- Au voie Monahii sau Preotii sa stea pe internet, zilnic?
- Nu au! Nici macar putin n-au voie!
- Nici macar putin?
- Da!
- Putem face public tot ceea ce ne-ati spus acum?
- Sigur ca da! Da! Da! Da!
- Multumim mult Parinte Teofil!
- Dumnezeu sa va ajute!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 07.04.2012, 11:30:48
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit De unde stiu ca a fost publicata fara binecuvantare!

Tot la capitolul "incalcarea dispozitiilor Chiriarhului" va fi probabil inclusa de catre instanta de judecata si publicarea cartii "Mingiiere si mustrare. Ne vorbeste parintele Calistrat de la Manastirea Birnova". Desi a aparut recent la Editura Sofia, cartea, scrisa sub forma unor interviuri de Danion Vasile, a fost retrasa din librarii dupa doar citeva zile, neavind binecuvintarea IPS Daniel, asa cum ar fi trebuit, ci pe cea a PS Galaction, episcop al Teleormanulu si Alexandriei.

http://www.ziaruldeiasi.ro/local/ias...listrat~ni2rqe
Reply With Quote
  #34  
Vechi 07.04.2012, 13:26:49
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Care o fi realitatea? cum stau lucrurile? socotesc ca noi nu suntem in masura sa stim... o fi? n-o fi?... greu de spus, eu una chiar ca nu stiu.
Un singur lucru stiu insa, ca ar fi bine sa ne abtinem macar un pic si macar acum, cu atat mai mult cu cat este in discutie un preot...
Nu-ti place? Nu te duci! Sunt altii, ai de unde alege..

Cine esti tu, ca sa judeci sluga altuia? nu o spun eu, ca doar eu habar n-am , am mai spus si altadata ca sunt nepriceputa, o spune Sf.Ioan de Kronstadt
http://cristianstavriu.wordpress.com...-de-kronstadt/

Last edited by Adriana Cluj; 07.04.2012 at 13:29:16.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 07.04.2012, 17:08:47
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Nu-ti place nu te duci,e adevarat.Insa daca pastorul nu e bun,nu e gresit sa atragi si pe altii care poate nu au dezvoltat discernamantul?

Avem parerea parintelui Teofil,avem caterisirea ,avem si marturisirea negativa a staretului de la Sihastria,cand era acolo etc.

Mi-am exprimat si eu opinia vizavi de cei care ii fac publicitate,prea multa ,are si site etc etc
Reply With Quote
  #36  
Vechi 07.04.2012, 20:24:56
alexmatei's Avatar
alexmatei alexmatei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alexmatei
Thumbs down Din nou, preiei calomnii pe care nu le mai crede nimeni:

Parintele Teofil si-a cerut iertare parintelui Calistrat inainte sa moara si chiar i-a spus: iarta-ma parinte ca te-am vorbit de rau fara sa te cunosc si fara sa cunosc situatia matale, ci la minciunile celor invidiosi. Tu, mai Daniele777 te-ai mai facut de ras si aici si ai luat "BANNED": http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=10938

Daca tot vrei tu sa fi vedeta, ti-am deschis un thread numai pentru tine pe "Reguli de utilizare a forumului".

"Amintește-le acestea și îndeamnă stăruitor înaintea lui Dumnezeu să nu se certe pe cuvinte, ceea ce la nimic nu folosește, decât la pierzarea ascultătorilor." (II Tim. 2, 14)

P.S. Oricum parintele Calistrat este ucenicul parintelui Cleopa, nu al staretului Victorin, si nici al lui Teofil Paraian. TU DESCHIZI SUBIECTE CARE TE DEPASESC SI NU ESTI CAPABIL SA LE DUCI PANA LA CAPAT:

INTERVIU INEDIT PARINTELE CALISTRAT SI INTALNIRE CU PARINTELE CLEOPA
http://youtu.be/wlgl05MPEZA
__________________
"Căci armele luptei noastre nu sunt trupești, ci puternice înaintea lui Dumnezeu, spre dărâmarea întăriturilor. Noi surpăm iscodirile minții si toată trufia care se ridică împotriva cunoașterii lui Dumnezeu și tot gândul îl robim, spre ascultarea lui Hristos." (II Cor. 10, 4-5)

"De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te, Știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit." (Tit 3, 10-11)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 07.04.2012, 20:33:08
alexmatei's Avatar
alexmatei alexmatei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alexmatei
Thumbs down Fa teologia inainte sa-ti dai cu parerea:

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Tot la capitolul "incalcarea dispozitiilor Chiriarhului" va fi probabil inclusa de catre instanta de judecata si publicarea cartii "Mingiiere si mustrare. Ne vorbeste parintele Calistrat de la Manastirea Birnova". Desi a aparut recent la Editura Sofia, cartea, scrisa sub forma unor interviuri de Danion Vasile, a fost retrasa din librarii dupa doar citeva zile, neavind binecuvintarea IPS Daniel, asa cum ar fi trebuit, ci pe cea a PS Galaction, episcop al Teleormanulu si Alexandriei.

http://www.ziaruldeiasi.ro/local/ias...listrat~ni2rqe
HABAR NU AI DREPT CANONIC; ASA SE CHEAMA DISCIPLINA LA CARE FACI REFERIRE INDIRECT.

Teologul Danion Vasile a cerut ca orice crestin cuvintele de folos sub forma unui interviu, era treaba lui unde si ce carte scoate. Nu-i impune parintele Calistrat altuia ce sa faca, nici nu are cum si nici nu-i crestineste. Cartea a fost scoasa de Danion Vasile cu binecuvantarea episcopului de Teleorman: http://www.parintelecalistrat.com/20...-mustrare.html

ROG ADMINISTRATIA FORUMULUI SA IA MASURI LEGAT DE USERUL "DANIEL_7" ANTERIOR "DANIEL777" AM DESCHIS UN THREAD SI PE "REGULI GENERALE DE UTILIZARE A FORUMULUI"
__________________
"Căci armele luptei noastre nu sunt trupești, ci puternice înaintea lui Dumnezeu, spre dărâmarea întăriturilor. Noi surpăm iscodirile minții si toată trufia care se ridică împotriva cunoașterii lui Dumnezeu și tot gândul îl robim, spre ascultarea lui Hristos." (II Cor. 10, 4-5)

"De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te, Știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit." (Tit 3, 10-11)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 07.04.2012, 20:38:48
alexmatei's Avatar
alexmatei alexmatei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alexmatei
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Mi-am exprimat si eu opinia vizavi de cei care ii fac publicitate,prea multa ,are si site etc etc
Asta te macina pe tine ?... Fa-ti forum unde sa postezi numai ce vrei tu.



SOLICIT ADMINISTRATIEI FORUMULUI SA IA MASURI. TU TE PORTI MAI URAT SI MAI LIPSIT DE BUN-SIMT DECAT CEI MAI MARI APARATORI AI ALTOR CONFESIUNI PRINTRE CARE ORICUM AM INTALNIT NENUMARATI OAMENI DEMNI SI CIVILIZATI. RUSINE ! TOCMAI AI JIGNIT CONDUCEREA MITROPOLIEI MOLDOVEI SI BUCOVINEI CU ATITUDINEA TA SI PE TOTI UCENICII PARINTELUI CALISTRAT. TU NU ESTI CRESTIN-ORTODOX, TE PREFACI !

""Amintește-le acestea și îndeamnă stăruitor înaintea lui Dumnezeu să nu se certe pe cuvinte, ceea ce la nimic nu folosește, decât la pierzarea ascultătorilor. Silește-te să te arăți încercat, înaintea lui Dumnezeu lucrător cu fața curată, drept învățând cuvântul adevărului." II Timotei 2, 14-15
__________________
"Căci armele luptei noastre nu sunt trupești, ci puternice înaintea lui Dumnezeu, spre dărâmarea întăriturilor. Noi surpăm iscodirile minții si toată trufia care se ridică împotriva cunoașterii lui Dumnezeu și tot gândul îl robim, spre ascultarea lui Hristos." (II Cor. 10, 4-5)

"De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te, Știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit." (Tit 3, 10-11)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 07.04.2012, 20:46:28
alexmatei's Avatar
alexmatei alexmatei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alexmatei
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Insa daca pastorul nu e bun,nu e gresit sa atragi si pe altii care poate nu au dezvoltat discernamantul ?
Tu nu vezi ca esti demonizat de la atata mandrie ? Tu ai deschis in viata ta vreo filocalie sa sti ce este DARUL DISCERNAMANTULUI macar teoretic si cum se ajunge la sa ceva. Tu nu faci altceva aici decat sa smintesti oamenii.

"Amintește-le acestea și îndeamnă stăruitor înaintea lui Dumnezeu să nu se certe pe cuvinte, ceea ce la nimic nu folosește, decât la pierzarea ascultătorilor." (II Tim. 2, 14)

"Iar roada Duhului este dragostea, bucuria, pacea, îndelungă-răbdarea, bunătatea, facerea de bine, credința, Blândețea, înfrânarea, curăția; împotriva unora ca acestea nu este lege. Iar cei ce sunt ai lui Hristos Iisus și-au răstignit trupul împreună cu patimile și cu poftele.
Dacă trăim în Duhul, în Duhul să și umblăm. Să nu fim iubitori de mărire deșartă, supărându-ne unii pe alții și pizmuindu-ne unii pe alții." (Galateni 5, 22-26)
__________________
"Căci armele luptei noastre nu sunt trupești, ci puternice înaintea lui Dumnezeu, spre dărâmarea întăriturilor. Noi surpăm iscodirile minții si toată trufia care se ridică împotriva cunoașterii lui Dumnezeu și tot gândul îl robim, spre ascultarea lui Hristos." (II Cor. 10, 4-5)

"De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te, Știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit." (Tit 3, 10-11)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 07.04.2012, 21:31:59
alexmatei's Avatar
alexmatei alexmatei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alexmatei
Smile Pentru administratorul de forum.

Te iubesc ! Sa ai Sarbatori binecuvantate si pline har !

Maica Domnului sa fie cu tine si sa-l lumineze si pe individul acela. I-am oferit de pomana, fara nici folos, prea multe ore din viata mea.

Doamne ajuta !
__________________
"Căci armele luptei noastre nu sunt trupești, ci puternice înaintea lui Dumnezeu, spre dărâmarea întăriturilor. Noi surpăm iscodirile minții si toată trufia care se ridică împotriva cunoașterii lui Dumnezeu și tot gândul îl robim, spre ascultarea lui Hristos." (II Cor. 10, 4-5)

"De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te, Știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit." (Tit 3, 10-11)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
parintele calistrat

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Manastirea cetatuia-iasi adorcrysti Pelerinaje la locuri Sfinte 3 27.02.2010 14:25:49
Părintele Calistrat dorinastoica14 Mari Duhovnici si predicile lor 0 08.02.2009 22:12:04
Parintele Iustin Manastirea Oasa maryya Mari Duhovnici si predicile lor 0 02.06.2008 17:15:34
parintele cleopa de la Manastirea Arad-Gai sofiaiuga Mari Duhovnici si predicile lor 5 16.07.2007 22:23:25