Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 09.08.2012, 02:47:34
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Nu greco-catolicii, ci grecii ortodocsi. Asa si romano-catolicii isi spun ortodocsi. De fapt denumirea corecta este de crestin. Atat ortodocsia, cat si catolicismul sunt caracteristici ale Bisericii lui Hristos. Caracteristica de ortodoxa a Bisericii se refera la dreapta ei credinta, iar cea de catolica se refera la universalitatea ei. Pentru a se face o distinctie intre doua confesiuni mari ale crestinismului s-a mers dandu-se denumirea fiecareia in functie de caracteristica pe care confesiunea respectiva insista. Astfel Biserica rasariteana a fost numita Ortodoxa, iar cea apuseana Catolica. Din punctul de vedere al fiecareia dintre cele doua, ambele isi aroga atat ortodoxia, cat si catolicismul.
Corect ce ati spus. Aveti documente de cand a inceput sa se faca distinctia BC si BO?
Reply With Quote
  #52  
Vechi 09.08.2012, 02:54:04
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Nu, ati scos din context. S-a precizat cum ca, grecii ortodocsi isi spun la propria Biserica si la credinciosi catolica/catolici si ca denumirea de ortodoxia ar fi ceva nou,modern. Grecii nu isi vor spune niciodata catolici, doar cei care sunt uniti cu roma. Si stiu cum s-a ajuns la numele de catolicism si ortodoxie, doar am postat despre asta din punct de vedere istoric, in acelasi mesaj din care ati extras acea fraza-poate nu ati citit mesajul complet.
Laura,
Vorbiti cu grecii inainte de a spune ceva despre ei. Ati participat la Liturghie greceasca? Eu am participat de mai multe ori si in Crez isi spun "Catolica", chiar fara sa intelegeti greaca auziti limpede cuvantul de catolica. L-am intrebat pe unul din ei cum de nu au probleme sa zica "catolica". A zambit amuzat si mi-a zis ca acest cuvant nu inseamna Biserica catolica a Papei (interesant ca si ei zic tot Papa desi grecii il considera ca si latinescul pentru Patriarh), si deci, mi-a zis ca acest cuvant "catolica" inseamna universal, ca au mai multe cuvinte pentru universal iar cuvantul catolica este cel mai universal in acest sens.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Catolicismul si ecumenismul MariaB Biserica Romano-Catolica 115 18.08.2013 21:21:58
Catolicismul vazut de Dostoievski Daniel777 Biserica Romano-Catolica 150 24.08.2012 20:47:23
catolicismul dragos_c Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 28 27.12.2006 16:16:22