Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 02.03.2014, 23:35:17
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit Off!!!

Sunt extrem de furioasa si de mahnita! Baiatul meu a ramas fara pensie alimentara. Cum poate omul ala, sa se numeasca tata si sa vina numai cu pretentii? Daca-i da o pereche de strampi de 2 ori pe ani si-un kinder, oare asta ii confera titlul? Nu mai lucreaza in tara, dar lucreaza in strainatate si nu duce lipsa de absolut nimic, iar sotia lui nu face decat sa-l directioneze tot mai gresit... sa nu zici nimic tu ca parinte si sa ma lasi pe mine sa ma duc la posta ca un prost si sa aflu ca nu este nimic si apoi sa imi zica ca nu mai primeste nimic... efectiv am inlemnit... ma tot gandesc oare chiar numai el conteaza? dar visul meu asta amarat de a fi fericita intr-o viata simpla, si umana, nu conteaza? cate sacrificii si dureri... si in cateva zile e ziua baiatului meu, sa nu-i cumpar o prajitura la cofetarie? ce pot sa-i doresc lui, ca imi vine sa il trantesc de un zid acum... am tot sperat ca isi da seama de greseala pe care a facut-o si de cat rau ne-a facut, insa vad ca e din ce in ce mai rau directionat... sunt foarte trista.
Reply With Quote
  #282  
Vechi 03.03.2014, 01:19:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Se poate aplica o procedura specifica pentru obtinerea pensiei de intretinere de la un parinte aflat in strainatate care se deruleaza conform Legii nr.36/2012 prin Ministerul Justitiei.

Ministerul Justiției a fost desemnat, în temeiul Legii nr. 26/1991, autoritate transmițătoare. În cazul în care debitorul are domiciliul într-unul din statele parte la Convenția de la New York din 1956 și numai dacă se cunoaște domiciliul exact al celui obligat la plata pensiei, la solicitarea creditorului, ministerul justiției poate transmite dosarul pe care acesta îl întocmește și depune la Registratura Ministerului Justiției, pentru Direcția Drept Internațional și Tratate.

Acest dosar cuprinde o listă de acte , o cerere tip și o procură tip. Cererea și procura se adresează către autoritatea centrală a statului parte la Convenția de la New York (în funcție de domiciliul celui obligat la pensia de întreținere).

În conformitate cu prevederile art. 6 alin. 3 din Convenția privind obținerea pensiei de întreținere în străinătate, la care România a aderat prin Legea nr. 26/1991, în afara unor dispoziții contrare din prezenta convenție, legea care reglementează acțiunile menționate și orice chestiuni conexe este legea statului debitorului, inclusiv în materie de drept internațional privat.

Comisia rogatorie internationala in materie civila sau comerciala este actul prin care o autoritate judiciara dintr-un stat mandateaza o autoritate judiciara din alt stat sa indeplineasca, in locul si in numele sau, un act judiciar intr-un caz determinat.
La cererea partilor sau din oficiu, autoritatile judiciare romane pot sa solicite efectuarea unei comisii rogatorii in strainatate.( procedura este derulaa in fata instantei de judecata).

http://www.avocatnet.ro/content/foru...rainatate.html


Sau mai gasesti:
https://www.google.ro/search?client=...in+strainatate

Pe scurt, sunt proceduri legale, se poate.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #283  
Vechi 03.03.2014, 10:17:59
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit Re:

Multumesc, Alin.

M-am uitat ieri pe forumul acela, la topicuri cu privire la neplata pensiei alimentare. Am vazut ca daca doua luni nu plateste, se considera abandon de familie si este un fapt penal. Totusi, cred ca unii isi scot camasa cumva si se sustrag de la plata pensiei alimentare si tot au de toate si nu li se intampla nimic. Cumva am impresia ca rugamintile si calea amiabila nu vor fi o solutie. Sper sa ma insel. Pana la urma, interesul copilului trebuie sa il protejez. Ma simt sleita, asta era chiar tot ce imi lipsea acum.
Reply With Quote
  #284  
Vechi 03.03.2014, 12:01:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Da, se sustrag daca sunt lasati sa scape.
In cazul asta legea nu se sesizeaza din oficiu, trebuie sa depui reclamatie.

Nu stiu in ce tara este, dar probabil ceva UE, deci sunt destul de sigur ca poate fi extradat.

Poti sa-i spui ca ai vorbit deja cu un avocat si sa-si bage mintile in cap, pentru ca daca intarzie chiar si o singura luna, vei demara procedura juridica, indiferent ce se va intampla dupa si cum va incerca sa indrepte lucrurile.

Daca poti face asta cu o voce ferma, ma indoiesc ca va mai face figuri.
Daca se va duce la un avocat sigur ii va spune acelasi lucru, ca e mai cuminte sa-si vada de treaba lui.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #285  
Vechi 03.03.2014, 14:34:46
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit Re:

Nu este in UE. Dar voi vedea ce sanse am sa il responsabilizez.

Simt ca imi arde toata fata de nervi. Efectiv nu imi vine sa cred cum se poate comporta. Doamne, Dumnezeul meu... l-am iubit orbeste pe acest om, care m-a bagat intr-un colaps financiar si dezechilibru emotional si acum imi spune ca eu sunt un om rau, care vrea doar bani? Oare el nu vede cat de mult ma zbat? De ce ma supune doar la umilinte? ... Imi vine sa bag capul intr-o groapa ca un strut.
Reply With Quote
  #286  
Vechi 03.03.2014, 16:36:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai despre ce suma lunara vorbim?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #287  
Vechi 03.03.2014, 17:29:58
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit Re:

Nu este suma uriasa, insa este esentiala, mai ales in aceasta perioada (450lei). 3/4 din ea merg la gradinita pentru masa si activitati.
Reply With Quote
  #288  
Vechi 03.03.2014, 17:34:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu cred ca e cine stie ce suma pentru el, dar pentru Romania si situatia ta financiara inseamna ceva,
Daca doar pentru atata respectivul face asa circ..
Nu-l lasa sa scape usor.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #289  
Vechi 03.03.2014, 17:38:51
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit Re:

Asa-i, insa cel mic are nevoie de ea. Este un supliment.

I-am zis ca-i un magar, nu m-am putut abtine. Ma rog lui Dumnezeu sa gasesc o cale buna si corecta de a face fata acestei situatii. Ma simt manioasa si umilita. Si imi pare rau de copil.
Reply With Quote
  #290  
Vechi 01.04.2014, 01:01:21
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit Buna seara!

Ma scuzati, nu as vrea sa deranjez cu un nou topic.

Puteti sa va rog sa ne treceti si pe noi la rugaciune si la un maslu, o perioada mai lunga de timp? Trec printr-o perioada tare proasta si cel mic este racit mai mereu. Multumesc mult anticipat.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nu mai stiu... Marcus Nunta 23 19.11.2016 22:27:42
Cum impacam viata duhovniceasca si viata lumeasca? sophia Biserica Ortodoxa Romana 40 28.12.2012 20:53:52
nu stiu ce sa fac , ajutati-ma allex_adriana Nunta 17 14.03.2011 22:08:08
Viata duhovniceasca vs Viata sanatoasa razvan90 Generalitati 4 09.12.2010 00:54:23
Nu stiu ce sa fac.... Valy76 Pocainta 14 26.07.2010 21:48:15