Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.01.2011, 12:16:04
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Trebuie sa traiesti pentru ca sa cresti copilul si sa-l vezi la casa lui...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.01.2011, 12:16:36
canarias canarias is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2010
Mesaje: 26
Implicit Ia-o de la capat !!!!

Maria draga,mintea ta bantuita de furtuna,trebuie sa se linisteasca.Trebuie sa te aduni ca sa poti face pasii mici care sa te scoata la liman.Te afli naufragiata in mijlocul oceanului,ce faci ?bati haotic din brate si urli la luna ?Trebuie sa te aduni.Si eu m-am aflat intr-o situatie disperata.Mi-am lasat grijile in mana lui Dumnezeu si m-am rugat zi si noapte,cu lacrima de sange,sa ma scoata din intunericul in care ma aflam,si-ti pot spune spre lauda Celui Prea Inalt,ca rugaciunea nu a fost zadarnica.Pentru inceput,daca as fi in locul tau as duce copilul la mama pentru ceva timp.Sigur mama se va supara,dar in fata evidentei,in mod sigur nu va arunca copilul la cosul cu gunoi.Apoi as sta inchisa in casa,m-as linisti,nu cu tranchilizante ci cu rugaciuni pe care sa le spui cu vorbele tale ,nu sa le citesti cu mintea halaudind in toate zarile.Daca ai in casa o muzica relaxanta,las-o sa curga zi si noapte,caci vibratiile produse ,vor linisti si energiile tale haotice.Nu te stradui sa cauti solutii,ci doar sa te linistesti.Nu te intreba ce vei manca sau cu ce vei plati chiria,de asta se ocupa Domnul.Gasesti pacea si armonia sufletului in pacea si armonia Cerului,vizualizeaza aceasta si va cobora asupra ta,si odata cu ea vor veni si solutiile.Poti introduce o actiune de stabilirea unei contributii de intretinere a copilului,indreptata impotriva tatalui biologic,numai daca minorul este recunoscut de tata si daca acesta realizeaza venituri.Nu e necesar sa consullti un avocat,te pot invata ce e de facut pe mesaj privat.Daca sinele tau fals nu te impiedica poti cauta si accepta orice munca prin care iti poti asigura casa si masa,mai apoi poti cauta ceva potrivit aptitudinilor si experientei tale.Trebuie sa intelegi un lucru : Dumnezeu te iubeste si Te va scoate din incercarea prin care treci,caci incercare se numeste si nu plata pacatelor. " <Nu exista esec,ci doar experienta >,a spus un intelept si are dreptate.Ai primit o lectie,trebuie sa ti-o asumi,sa inveti din ea si sa mergi mai departe,caci desavarsirea se invata din plans si durere.Ai venit in aceasta viata ca sa te desavarsesti,sa te intorci in casa Tatalui,neprihanita,blanda,iubitoare de oameni.Parcurgi acest drum pentru ca l-ai ales,asa ca asuma-ti parcurgerea si stii ca la sfarsit te asteapta Domnul si Stapanul cu toate darurile.Poate am fost cam pretioasa sau dura,dar trezeste-te,nu esti singura,in jurul tau sant ingeri care abia asteapta sa te ajute.Si ca dovada,raspunsurile ce le primesti pe acest link.Domnul e cu tine,nu uita !!!!!Pace si armonie !!!!!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.01.2011, 13:21:38
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit Multumesc.

Multumesc din nou pentru raspunsurile voastre.

Din pacate, iese din discutie in a duce copilul la mama mea. In primul rand este foarte departe, la sute de km si in al doilea rand ca nu poate si oricum nici nu ar vrea, pentru ca are un servici. Singura solutie ar fi sa il dau la gradinita.

Mi-as dori nespus de mult sa se intample ceva bine. Dar nu vad aceasta alternativa.

Dupa cum am mai spus, cel mic are o pensie alimentara lunara pe care serviciul tatalui mi-o trimite la posta. De asemenea si un program de vizita, pe care incearca sa il respecte. Am fost in instanta pentru aceste lucruri. Copilul imi este incredintat mie. Si este desigur recunoscut de tatal lui.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.01.2011, 13:39:02
canarias canarias is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2010
Mesaje: 26
Implicit Nu desnadajdui !

Vad ca mesajele vin catre tine si asta e bine,oamenii nu sant indiferenti. Crede cu toata puterea ca lucrurile sant deja rezolvate si se va infaptui.Probabil in acest moment traiesti din pensia copilului,nu te mai gandi la <investitor >,inchide capitolul ca si cand nu ar fi existat,nu te mai imprumuta caci trebuie sa restitui,fa o pauza de ...asa -zise cautari,stai linistita cu tine si sufletul tau,solutiile se indreapta catre tine. Dar trebuie sa crezi din toata fiinta ta,nu lasa nelinistea sa te cuprinda.Si mai ales < nu desnadajdui >. Domnul e cu tine !!!!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.01.2011, 15:56:52
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Dumnezeu ne dă uneori suferințe, pentru a ne ispăși păcatele, ca să nu plătim pentru ele în viața cealaltă. Cred că de aceea suferi tu acum, dar fii bucuroasă, pentru că astfel vei fi iertată de Dumnezeu în viața de apoi.

Luca 17:6 Și Domnul a zis: "Dacă ați avea credință cât un grăunte de muștar, ați zice dudului acestuia: ,Dezrădăcinează-te și sădește-te în mare', și v-ar asculta.

Asta e soluția pentru a scăpa de belele, CREDINȚA. Trebuie să ai credința că vei scăpa, că Dumnezeu te va ajuta. Roagă-te la Dumnezeu ca să ieși din situația aceasta și crede cu tărie că vei și ieși curând. Diavolul îți va da gânduri că e imposibil, îți va sugera piedici existente sau exagerate (deseori face ca un obstacol neted sau cât un delușor să pară un munte). Dar când te gândești la o piedică spune pur și simplu că NU EXISTĂ aceea, e doar o iluzie și nu te mai gândi la ea, scoate-o din minte.

Marcu 11:24 De aceea vă spun că, orice lucru veți cere, când vă rugați, să credeți că l-ați și primit, și-l veți avea.

La mine a mers întotdeauna, când am reușit să obțin acel bob de credință. Va merge și la tine
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.01.2011, 16:23:46
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria25 Vezi mesajul
Multumesc frumos pentru raspunsuri. Sunt din Bucuresti. Cel mic are pensie alimentara de 100 euro pe luna, iar tatal lui are program de vizita la domiciliul copilului. Toate aceste au fost stabilite in instanta.
E bine ca macar unele lucruri sunt clare. 100 eur poate (spun poate pentru ca nu am copii si nu cunosc cheltuiala) ajung pentru cel mic dar nu pentru tine si cel mic impreuna si mai ales nu cred ca pentru Bucuresti. Te-ai gandit sa schimbi locatia? Bineinteles nu oricum, cauta-ti un loc de munca intr-un oras mai mic unde poate alocatia+pensia alimentara a copilului si un salariu ar putea sa va ajunga, unde chiriile si costurile sunt mai mici.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.01.2011, 16:57:59
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu sa te intareasca,iar Maica Domnului sa te acopere cu Sfantul ei acoperamant!
Gandeste-te ca exista si o iesire din situatia asta,iar mai tarziu Ii vei multumi Bunului Dumnezeu ca ti-a dat o asemenea incercare, sa te curatesti,si sa fii mai fericita dincolo:).
Tot binele pregatit de El alesilor Sai ti-l doresc,multa sanatate,intelepciune si ajutor sa-ti cresti copilul.
Fii fara grija(poate suna stupid),Maica Domnului,Grabnic Ajutatoare,se va milostivi si spre tine!
Domnul sa va aiba in paza totdeauna!Amin.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.01.2011, 16:59:53
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit :)

Multumesc pentru sfaturi si pentru randurile pe care mi le lasati aici.

In principiu, nu am cum sa renunt la partea cu investitorul. Mi-este greu sa renunt la acest gand. Pana la urma, ca ipoteca sa fie ridicata, eu trebuie sa achit acei bani. Sper din tot sufletul ca pana la urma sa mi-i dea si sa nu se ajunga la ceva mai grav.

E cam dificil sa ma mut in alt oras avand in vedere circumstantele. Sper, cumva, sa reusesc sa ating macar linia de plutire. Nu stiu prin ce minune.

Iti dau un exemplu cam ce inseamna un copil de aproape 2 ani. Cam 200 lei inseamna 2 baxuri scutece si 2 cutii de formula lapte pe luna. Ar mai fi fructe, legume, carne, cereale si lactate. Aici, destul de variabil pentru ca nu gatesti industrial. Dar oricum, trece de 100 lei. Curand o sa scapam si de scutece, si o sa fie mai bine. Incaltamintea si imbracamintea sunt scumpicele. O simpla pereche de pantaloni ajunge la 50 lei. M-am luptat si cat am putut i-am cumparat incaltaminte de piele ortopedica, sa isi formeze planta piciorului si sa calce corect. Si sa nu mai zic de jucarii, unde macar 10 lei trebuie sa ai in buzunar sa-i cumperi ceva simplu. Pana acum, i-am cumparat tot ce este mai bun. Am putut. Sa nu mai zic de gradinita, unde iti trebuie ceva banuti buni. Mai revin pe acest subiect.

Si in legatura cu credinta... da, mi se pare foarte mare acel bob de mustar. Cred ca muti muntii din loc daca ai asa ceva. Pe mine sperie cel mai tare faptul ca nu stiu cum sa las aceasta teama deoparte, deznadejdea ce apare, indoiala. Undeva nu fac bine.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.01.2011, 17:00:33
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

ce intelegere 'legala' a-ti facut de 20.000 de euro? o solutie dupa cum vi s-a mai dat ar fi sa mergeti la parinti(bunici, etc) pana va puneti din nou pe picioare...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.01.2011, 17:08:30
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
ce intelegere 'legala' a-ti facut de 20.000 de euro? o solutie dupa cum vi s-a mai dat ar fi sa mergeti la parinti(bunici, etc) pana va puneti din nou pe picioare...
Contract de imprumut cu ipoteca. La notariat. Am avut avocat. Am contracte semnate si separat. Totul a fost legal si mi-am luat toate prevederile. Pe om il cunosc personal. Este un investitor de succes. Nici macar o indoiala nu am avut in acest sens.

Chiar nu am aceasta posibilitate, sa merg la mama mea. Din pacate. Relatia mea cu familia este una destul de rece si controversata. In plus la cat ajutor am primit din partea lor, mai mult de atat nu vor sa faca si stiu ca nu voi primi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nu mai stiu... Marcus Nunta 23 19.11.2016 22:27:42
Cum impacam viata duhovniceasca si viata lumeasca? sophia Biserica Ortodoxa Romana 40 28.12.2012 20:53:52
nu stiu ce sa fac , ajutati-ma allex_adriana Nunta 17 14.03.2011 22:08:08
Viata duhovniceasca vs Viata sanatoasa razvan90 Generalitati 4 09.12.2010 00:54:23
Nu stiu ce sa fac.... Valy76 Pocainta 14 26.07.2010 21:48:15