Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.01.2011, 17:15:33
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria25 Vezi mesajul
Contract de imprumut cu ipoteca. La notariat. Am avut avocat. Am contracte semnate si separat. Totul a fost legal si mi-am luat toate prevederile. Pe om il cunosc personal. Este un investitor de succes. Nici macar o indoiala nu am avut in acest sens.

Chiar nu am aceasta posibilitate, sa merg la mama mea. Din pacate. Relatia mea cu familia este una destul de rece si controversata. In plus la cat ajutor am primit din partea lor, mai mult de atat nu vor sa faca si stiu ca nu voi primi.
si ce a-ti ipotecat?

insista cu parintii... stii cum e.. sangele apa nu se face..
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.01.2011, 17:22:12
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria25 Vezi mesajul
Multumesc pentru sfaturi si pentru randurile pe care mi le lasati aici.

Sper, cumva, sa reusesc sa ating macar linia de plutire. Nu stiu prin ce minune.

O simpla pereche de pantaloni ajunge la 50 lei. .
Nu deznadajdui Maria!
Nu-i nevoie sa accepti aceste preturi ridicole. Din fericire exista magazinele second-hand unde poti umple un sac de hainute pentru copil cu doi trei lei/ KG!!.. serios, este o adevarata mana cereasca in caz de nevoie.
Mai exista posibilitatea de a ruga frumos pe preotul de la biserica ta sa anunte dupa predica daca are cineva hainute de copil - sigur se va gasi cineva si de asemenea poate ca-ti gaseste pe la cineva mai instarit si camaruta unde sa stai cu copilul, cine stie poate chiar la preot acasa , CA MARE-I DUMNEZEU!!!.

In privinta copilului, daca nu-l poti plasa gratis la o cresa, ca este prea mititel pentru gradinita, ai putea deocamdata sa-l tii pe linga tine la munca.

Noi in bloc am avut timp de multi ani o femeie de serviciu care spala scarile cu un copilas dupa ea, il tinea pe linga ea mereu, tot de vre-o 2-3 anisori, si unde se ducea ea cu mopul venea si el, asa ca se poate!
Am vazut si femei in piata cu copii linga ele vinzind verdeturi. In privinta cuminteniei nu trebuie sa-ti faci griji, deoarece cind vede ca mama munceste si n-are timp de pierdut, o sa invete sa stea cuminte fara sa deranjeze.

Doamne ajuta si cu curaj tot inainte!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.01.2011, 17:24:23
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Maria, nu dispera! Cere ajutorul lui Dumnezeu dar cu toata increderea ca il si primesti! Tu crezi ca Dumnezeu nu iti stie suferinta? Sufera si El odata cu tine, ai incredere ca nu te va lasa si nu te mai gandi ca nu apuci luna martie. Tu cere de la Dumnezeu si stie Dumnezeu prin cine sa te salveze!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.01.2011, 17:32:06
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria25 Vezi mesajul
Contract de imprumut cu ipoteca. La notariat. Am avut avocat. Am contracte semnate si separat. Totul a fost legal si mi-am luat toate prevederile. Pe om il cunosc personal. Este un investitor de succes. Nici macar o indoiala nu am avut in acest sens.

Chiar nu am aceasta posibilitate, sa merg la mama mea. .
Din pacate Maria foarte multi au luat plasa cu asa zisii investitori "de succes". In toata lumea vuiesc ziarele despre procesele intentate. Legal ai facut tot ce se putea, acum doar ai de asteptat.
Rezolva plasamentul copilului la o cresa si cred ca cel mai bine este sa cauti chiar si mai multe servicii, jumatati de norma, diverse combinatii din care sa-ti poti plati restul cheltuielilor.

La tara nu ai pe nimeni unde ai putea locui o perioada?...deoarece acolo cheltuielile sunt mai mici!

Last edited by andreicozia; 24.01.2011 at 17:39:38.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.01.2011, 17:44:57
cornel cornel cornel cornel is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.12.2010
Locație: Suceava acum in Cypru
Religia: Ortodox
Mesaje: 30
Implicit "Sa-I dam lui Dumnezeu de bunavoie, ceea ce oricum trebuie sa-I dam."

d-zeu da si el ia asteapta sa ajungem la el vrea sa ne vada ca il iubim macar putin asa cum o face el pentru noi foarte mult
fii tare Maria si fie ca Maica Domnului sa te ajute si sa iti calauzeasca pasi
ar trebui si ai tai sa te inteleaga ca parinti si sa te sprijine
si asa esste in viata trebuie sa trecem uneori prin iad ca sa gasim raiul
Doamne ajuta!!!!!!!



"Sa-I dam lui Dumnezeu de bunavoie, ceea ce oricum trebuie sa-I dam."
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.01.2011, 17:53:06
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Multumesc frumos pentru randurile pe care mi le scrieti. Am plans la fiecare incurajare. Multumesc ca sunteti aici pentru mine.

Nu am din pacate unde altundeva sa plec. Trebuie sa stau, sa rabd si ies cumva din acest colaps financiar si psihic.

Voi incerca sa lupt cu deznadejdea. Dar nu stiu cum sa alung aceasta teama. Vreau sa muncesc, sa imi pot creste copilul si sa imi achit datoriile. Cel mai mult imi doresc sa pot sa o iau de la inceput, chiar daca am pierdut tot. Nu stiu cum. Stiu ca Dumnezeu e totul si ca fara El nu pot face nimic. Ma gandesc ca undeva am gresit.

Am atatea intrebari...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 24.01.2011, 18:36:58
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria25 Vezi mesajul
Voi incerca sa lupt cu deznadejdea. Dar nu stiu cum sa alung aceasta teama.
Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Dumnezeu ne dă uneori suferințe, pentru a ne ispăși păcatele, ca să nu plătim pentru ele în viața cealaltă. Cred că de aceea suferi tu acum, dar fii bucuroasă, pentru că astfel vei fi iertată de Dumnezeu în viața de apoi.

Luca 17:6 Și Domnul a zis: "Dacă ați avea credință cât un grăunte de muștar, ați zice dudului acestuia: ,Dezrădăcinează-te și sădește-te în mare', și v-ar asculta.

Asta e soluția pentru a scăpa de belele, CREDINȚA. Trebuie să ai credința că vei scăpa, că Dumnezeu te va ajuta. Roagă-te la Dumnezeu ca să ieși din situația aceasta și crede cu tărie că vei și ieși curând. Diavolul îți va da gânduri că e imposibil, îți va sugera piedici existente sau exagerate (deseori face ca un obstacol neted sau cât un delușor să pară un munte). Dar când te gândești la o piedică spune pur și simplu că NU EXISTĂ aceea, e doar o iluzie și nu te mai gândi la ea, scoate-o din minte.

Marcu 11:24 De aceea vă spun că, orice lucru veți cere, când vă rugați, să credeți că l-ați și primit, și-l veți avea.

La mine a mers întotdeauna, când am reușit să obțin acel bob de credință. Va merge și la tine
Așa lupți cu deznădejdea.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 24.01.2011, 18:55:07
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria25 Vezi mesajul
Ma gandesc ca undeva am gresit.
Asta e sigur. În multe locuri. Numai din ceea ce ați povestit până acum există erori serioase: ați întrerupt studiile, înțeleg că fără să știe ai dv. Ați avut legătură trupească nepermisă. Relațiile cu mama sunt reci.
După ce veți realiza că acestea sunt greșeli care Îl supără mult pe Domnul, după ce Îi veți promite și vă veți promite înșivă să nu repetați asemenea erori, ar fi bine să vă spovediți. Străduiți-vă să și îndreptați ceea ce se mai poate îndrepta. Relațiile cu mama pot fi îndreptate. I-ați telefonat de Crăciun ? Dacă nu, nu e târziu nici acum. Spuneți-i cât de mult o iubiți și cât de singură vă simțiți fără ea. Nu numai dv aveți nevoie de un cuvât bun, și mama dv are nevoie.
Pe urmă, dacă tot ați întrerupt studiile, lăsați-le, deocamdată, așa, întrerupte: le veți relua când veți avea posibilitatea. Un job vă trebuie acum, studiile nu ard. Fiți loială firmei în care veți lucra și lucrați din inimă. Rareori devotamentul la lucru nu este remarcat.
În sfârșit, chestia cu ipoteca și cu împrumutul este mai mult decât suspectă. Dacă ați avut marele noroc să nu luați încă banii, dați înapoi cât se mai poate. În termeni economici, asta înseamnă împrumut pentru consum: curată nerozie. Împrumutul în 90 % din cazuri este nerozie, dar cel pentru consum este astfel în 100 % din cazuri. În nici un caz nu faceți noi împrumuturi ci, doar dacă ați intrat în horă, pândiți o ocazie pentru refinanțare.

Cu frățietate în Cristos,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #29  
Vechi 24.01.2011, 18:57:27
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Multumesc.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 24.01.2011, 18:59:57
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Draga Maria, trebuie sa te gandesti, in primul rand la copilul tau. Ti-e greu, dar gandeste-te ca lui i-ar fi infinit mai greu daca nu ar avea o mama langa el. Daca nu ai mai fi tu, ar ramane practic pe drumuri. Deci nu dispera. Cere ajutor material oricui poti. Poti scrie si la ziarul Lumina, ca si ei se ocupa cu asa ceva, difuzeaza in ziar anuntul de ajutor, probabil dupa o verificare a autenticitatii cazului. Daca vrei, cred ca poti posta aici un cont sau o adresa. Daca esti din Bucuresti, du-te la manastirea Cernica, da acatist pe 40 de zile, in care ii pui pe numele de botez pe tatal copilului, pe sotia lui si pe investitor si vei vedea ca se va alege. Acatist, nu liturghie. Sau le poti lasa numele pentru a fi citite la Psaltire, si mai bine. Ai credinta, ca mare putere au rugaciunile acelea.

Pentru problema cu investitorul, poti citi acatistul Sfantului Mina in fiecare zi, timp de 9 zile, cu lumanare aprinsa - il gasesti pe net.Te poti ruga si la moastele sfantului, ca sunt in centrul orasului.

Sa te ajute Dumnezeu sa razbesti!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nu mai stiu... Marcus Nunta 23 19.11.2016 22:27:42
Cum impacam viata duhovniceasca si viata lumeasca? sophia Biserica Ortodoxa Romana 40 28.12.2012 20:53:52
nu stiu ce sa fac , ajutati-ma allex_adriana Nunta 17 14.03.2011 22:08:08
Viata duhovniceasca vs Viata sanatoasa razvan90 Generalitati 4 09.12.2010 00:54:23
Nu stiu ce sa fac.... Valy76 Pocainta 14 26.07.2010 21:48:15