Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.03.2011, 15:55:35
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit Donez pompa de muls

Donez pompa de muls electrica de la NUK. Poate fi folosita atat la priza cat si pe baterii.

Este ultimul accesoriu din capitolul 'bebe', pe care il mai detin.

Cine o doreste, rog sa scrie aici sau pe PM.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.03.2011, 11:52:11
amelia amelia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.03.2011
Mesaje: 1
Implicit pompa

mai am putin si nasc si cred ca mi-ar fi de folos pompa.
mai este valabila oferta?
ameliaoana46@yahoo.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.03.2011, 13:31:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Te-ai inscris doar pentru asta?

Apropo, se foloseste doar in cazuri speciale, nu inlocuieste suptul direct de la san, altfel risti sa pierzi laptele.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.03.2011, 16:21:55
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Da ! S-a inscris doar pentru asta, nu vad de ce nu ar face-o, daca subiectul este strict legat de intrebarea ei .
Ce stii tu despre alaptat, Alin ?
Unele mame nu pot alapta din diferite motive obiective si sunt nevoite sa apeleze la pompa speciala pentru a administra copilului laptele matern in scop de imunizare, macar doua luni de zile, tocmai pentru faptul ca alaptarea artificiala prin pompa nu se compara cu cea naturala si de aceea laptele se retrage dupa o perioada relativ scurta . De regula in acest gen de alaptare se impune si completare cu lapte artificial, laptele matern nefiind suficient .
Este o diferenta mare intre alaptarea naturala si cea mecanica .
Este indicata alaptarea naturala daca ea poate avea loc si daca copilul accepta sa suga, sunt si situatii in care copilul refuza categoric sau nu poate, efectiv, sa faca acest lucru . Insa, pompa mai poate fi benefica si pentru sustragerea laptelui pe cale mecanica, atunci cand acesta este din abundenta si nu poate tine ritmul cu suptul bebelusului, astfel el trebuind eliminat pentru a nu se inflama sanul ca la " furia laptelui " .
Personal, nu am alaptat natural, a fost imposibil, datorita guritei baiatului cu o forma care-l defavoriza in acest sens, si a formei sanului in zona centrala a acestuia, ca sa nu-i spun exact, si acest lucru m-a determinat sa apelez la o pompa mecanica, insa nu era de-aceasta electronica, astfel ca m-am chinuit destul de mult si laptele s-a retras dupa o luna si ceva de zile . Am invidiat mamele care alapteaza, si le-am judecat intr-o oarecare masura pe cele care au posibilitatea sa alapteze dar nu o fac din motive estetice sau de alt gen...egoist si inconstient .
Laptele de mama este sfant ! Daca mama nu prezinta boli care contraindica acest lucru. Eu am facut dupa o luna si ceva zona zoster si, oricum, nu mai aveam voie sa alaptez .
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 11.03.2011 at 16:26:42.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.03.2011, 17:20:55
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amelia Vezi mesajul
mai am putin si nasc si cred ca mi-ar fi de folos pompa.
mai este valabila oferta?
ameliaoana46@yahoo.com
Da. Ti-am lasat un mesaj privat. Trimite-mi te rog adresa completa, codul postal si numele tau.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.03.2011, 13:25:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Da ! S-a inscris doar pentru asta, nu vad de ce nu ar face-o, daca subiectul este strict legat de intrebarea ei .
Ce stii tu despre alaptat, Alin ?
La fel de multe ca si tine.
Ideea era ca nu stie daca chiar o sa-i trebuiasca, normal ar fi fost sa o dea la cineva care chiar stie ca are nevoie, dar daca n-au aparut alti amatori.

Sunt forumuri mai bune pentru asta oricum, aici mai rar cu mamici proaspete.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.03.2011, 01:08:36
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
La fel de multe ca si tine.
Ideea era ca nu stie daca chiar o sa-i trebuiasca, normal ar fi fost sa o dea la cineva care chiar stie ca are nevoie, dar daca n-au aparut alti amatori.

Sunt forumuri mai bune pentru asta oricum, aici mai rar cu mamici proaspete.
Dupa cum vezi, are cineva nevoie de o astfel de pompa. Iar pentru sfaturi de folosire, dintre toti se pare ca tu esti cel mai indicat sa le dai...

Citat:
În prealabil postat de amelia Vezi mesajul
mai am putin si nasc si cred ca mi-ar fi de folos pompa.
mai este valabila oferta?
ameliaoana46@yahoo.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.03.2011, 01:29:02
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Stiu ca sunt forumuri pt mamici. Dar aici mi-am dorit prima data sa incerc in a gasi un destinatar.

Cat despre instrumentul in sine... Sunt mame la care o pompa de muls ajuta enorm si mame care nu au absolut nicio problema privind alaptarea. Eu mizez mult si pe faptul ca daca ai mult lapte si din N motive nu poti alapta o pompa de muls te ajuta atat ca sa nu pierzi laptele si sa nu faci mastita cat si sa stochezi laptele la congelator pentru un consum ulterior.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Donez hainute baietel 12-18 luni maria25 Umanitare 11 05.02.2013 16:21:13