Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Pictura si Sculptura Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.02.2007, 19:45:19
o_copila o_copila is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.01.2007
Mesaje: 23
Implicit

in icoanele in care sunt reprezentati Maica Domnului cu Pruncul in brate trebuie ca Pruncul sa se afle intr-o anumita parte (dreapta sau stanga)?
am o "icoana" cu Iisus pe spatele careia scrie ca este tiparita de "misionarii verbiti". aceasta este o secta? ce trebuie sa fac cu "icoana"? de fapt, se numeste "icoana"? multumesc mult! Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.02.2007, 21:24:23
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Copila draga,

Foarte frumos nick ti-ai ales. Misionarii verbiti sunt o secta provenita din catolicism, secta care a aparut in secolul XIX, considerandu-l pe un preot catolic Arnold JANSSEN ca sfant fiindca a fondat trei congregatii misionare cu scop mai mult social. Deci acesti misionari verbiti umbla si ei sa-si faca adepti. Icoana as zice sa i-o dai preotului de la Biserica ta ca sa o distruga el. Banuiesc ca arde sau ingroapa tot ce are scris numele Domnului si tot ce are imaginea Sa. In orice caz, nu se arunca la gunoi, fiindca indiferent daca este de la o secta, totusi are chipul Mantuitorului!

Elena
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.03.2007, 14:54:43
AndreiPopescu AndreiPopescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 3
Implicit

Doamne ajuta!

Vin si eu cu o intrebare. I-am vazut intr-o biserica pe cei patru evanghelisti reprezentati foarte ciudat: Ioan - vultur, Luca - taur, Marcu - leu, iar Matei - om sau inger. Am cautat sa ma lamuresc despre acest lucru pe internet, dar am gasit o serie de prostii cu ca ar fi o reincarnare din Ezechiel in Matei, din Daniel in Marcu, etc. Poate ma lamureste cineva...

Dumnezeu sa va ajute!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.03.2007, 15:55:41
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Sunt niste imagini pentru a reprezenta plastic caracteristicile celor 4 Evanghelisti, dar si a scrierilor lor.
Ioan - vultur - inaltimea ideilor expuse de Sf. Ap. si Ev Ioan atat in cea de-a 4 -a evanghelie, cat si in Apocalipsa.
Luca-taur - `Simbolul Evangheliei este un taur, pentru ca Evanghelia a treia incepe cu vestirea lui Zaharia, care era preot la templu si tamaia si unde se aduceau jertfe de animale, despre Nasterea Sfantului Ioan Botezatorul.` Mai degraba insa taurul este un vitel, reprezentand intr-adevar aspectul de jertfa pe care evanghelistul pune accentul si trimite la jertfa Mantuitorului - puternic subliniata de Luca (el se adresa neamurilor si devine o prioritate sublinierea jertfei universale a Mantuitorului)
Marcu- leu - Evanghelia sa incepe cu predica Sf. Ioan Botezatorul - leul ce striga in pustie
Matei- inger - incepe cu Buna-Vestire - arhanghelul ce aduce vestea buna Fecioarei: `Bucura-te ceea ce esti plina de har, Marie, Domnul este cu tine` - dar si ca un simbol al unei inspiratii divine (nu ca celelalte nu ar fi fost inspirate...:D)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.03.2007, 15:58:40
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

aaaa...am uitat...nu este o reprezentare ciudata, adica ea este intalnita in foarte multe biserici, reprezentarea cu pricina facand parte din regulile de baza ale erminei ortodoxe. De obicei, o sa gasesti scena asta in cupola mare a naosului - intre cele doua strane, pe tavan... incadrand fie chipul Mantuitorului, fie cel al Maicii Domnului.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.03.2007, 16:11:15
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Inca o chestie despre icoane.Vad ca astazi tot mai mult se vand imagini cu caracter religios,si nu icoane.Pt k asa cum am invatat la istoria artei in liceu,icoanele noastre ortodoxe tre sa arate intr-un anume fel,pictate dupa anumite reguli.Multe din imaginilie vandute pe piata ca icoane sunt balbaieli de inspiratie renascentista.Iar unele se vad si in magazine speciale cu obiecte de cult.Tre sa recunosc akum ca unele sunt frumoase dar parca altfel privesti o icoana bizantina,pictata dupa reguli pastrate de atatea sute de ani.
Ar trebui sa le cumparam doar pe cele bizantine?Ca doar astea sunt 100%ortodoxe.Dintre celelalte multe imi amintesc de statuile din bisericile catolice..
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.03.2007, 16:23:08
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Sunt foarte multe biserici ortodoxe care au pictura renascentista (in Bucuresti - Domnita Balasa, Boteanu etc...). Este drept ca pictura bizantina ne reprezinta, insa in nici un caz nu putem fi (zic eu)atat de `fixisti` sa nu vedem dincolo de stilul folosit.

Insa, trebuie sa recunosc ca acele poze pe care le mai intalnim pe ici pe colo cu ingerasi grasuni pe nori de puf sau sfinte care au forme nu tocmai `proportionate` ma fac oarecum sa stau de doua ori pe ganduri.

Insa nu trebuie nici sa facem din pictura mai mult decat ceea ce este - reprezentari sensibile ale unor diferite persoane sfinte si care au un rol aparte in cult si in educatia religioasa. Ele impartasesc harul divin prin sfintirea de catre preot, insa nu fiindca sunt in stil bizantin sau in stil renascentist, ci fiindca reprezinta persoana sfantului. Efectul lor este acelasi... Aaaa, ca vorbim de o reprezentare cat mai potrivita este cu totul altceva... Atentie insa la fond...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.03.2007, 18:25:36
AndreiPopescu AndreiPopescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 3
Implicit

Va multumesc pt. lamuriri. Sa inteleg ca sunt canonice imaginile... Credeam ca sunt viziuni moderne, necanonice. Multumesc!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.03.2007, 20:40:39
o_copila o_copila is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.01.2007
Mesaje: 23
Implicit

Doamne-ajuta!
Multumesc frumos, Elena! (Nick-ul meu este motivat de faptul ca am 16 ani. Nu sunt chiar o copila, dar… Imi pare rau ca nu mi-am pus (drept nick) numele de botez, Ioana-Raluca.
L-am intrebat pe Parintele meu Duhovnicesc daca este pacat sa pastram in casa astfel de “icoane’ ale altor culturi si mi-a spus ca este bine ca, daca cunoastem oameni apartinand acelor culturi, sa le dam lor, iar de nu, fie sa le pastram, fie sa le ducem la Biserica pentru ca exista un loc in Biserica in care sunt pastrate, impreuna cu alte lucruri asemenea (Biblii fara binecuvantarea Bisericii Ortodoxe sau alte carti, nu stiu exact).
De-asemenea, l-am intrebat si pe domnul meu profesor de desen (care si dumnealui este absolvent de Teologie Pastorala) si mi-a zis ca acestea sunt niste “imagini religioase” si nu este pacat a le pastra in casele noastre, caci si acestea ne pot crea o stare de evlavie fata de cei reprezentati pe ele. Si mi-a mai spus ca nu trebuie distruse, dandu-mi ca exemplu (nu il mai retin exact, dar poate stiti voi si puteti da mai multe detalii) o intamplare relatata in Biblie, in care niste crestini ii huleau pe altii si au aruncat cu pietre in ei si se mirau de ce Mantuitorul nu face acelasi lucru, iar Acesta a zis ca El nu vrea pieirea pacatosilor, ci mantuirea lor. Tot asa si noi nu trebuie sa hulim lucrurile acestea, sa le distrugem, ci sa le folosim spre ajutorul nostru…
Cu drag,
Ioana-Raluca
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.11.2007, 09:56:13
crysstina crysstina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2007
Mesaje: 1
Implicit

buna.sunt cristina si as avea o rugaminte la cei care ma pot ajuta.daca aveti as vrea sa imi trimiteti si mie niste modele de icoane ca sa pot sa le pictez pe sticla ca stau toata ziua acasa din cauza bolii pe care o am (hodkin-o forma mai usoara de cancer)si as vrea sa imi umplu si eu timpul si m-am gandit ca ar fi ceva frumos daca as picta.astept mesajele dumneavoastra.va multumesc:)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari despre post PaulPop Postul 71 22.11.2011 00:02:33
Despre icoane alinutzica Generalitati 22 08.08.2011 16:51:52
intrebari despre miezonoptica cred_cu_adevarat Generalitati 0 29.07.2011 21:21:48
O mica intrebare despre icoane cred_cu_adevarat Generalitati 194 30.03.2011 21:35:16
Despre icoane alecsandru Pictura si Sculptura Bisericeasca 44 29.05.2008 10:58:01