Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 24.10.2012, 23:28:31
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nici nu mă miră faptul că par exagerate din moment ce cosumul de cafea, suc cu cofeină (Cola, Pepsi etc) este unul foarte ridicat și de asemenea foarte mediatizat. Nu ai să auzi lucruri bune mediatizate. Și cum efectul de turmă funcționează, rezultatul este cât se poate de vizibil. Dar când încep să ne scârtâie "balamalele" încet ne lăsăm de fumat, de cafea, de sucuri s.a.m.d. asta în cazurile fericite când mai avem timp să o facem.
sunt de acord cu tine! Prima oara cumva?
Reply With Quote
  #132  
Vechi 24.10.2012, 23:39:53
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
sunt de acord cu tine! Prima oara cumva?
Nu, cu ceva timp în urmă mesajele tale replicau ceva de genul ”amice mare adevăr ai spus”.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 24.10.2012, 23:43:46
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de myself00 Vezi mesajul
Cugetând la Dumnezeu,în principiu, o săptămână (mă refer doar la apă).
Întrebarea era adresată unui alt user. Răspunsul tău nu are nici un efect asupra ideii care urma. Mulțumesc oricum.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 25.10.2012, 20:03:38
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Homocisteina, un aminoacid din sânge despre care puțini medici știau până foarte recent este considerat un factor major în distrugerea creierului, dar și vinovat de aparitia bolilor cardiovasculare. Este cel mai mare înfudător de vase sanguine, este o substanță extrem de periculoasă pentru vasele de sânge. Este mult mai periculoasă decât colesterolul (de la 9 până 11 ori mai periculoasă).

Homocisteina nu se găsește nici un produs de origine vegetală sau animală, dar se produce în corpul nostru dacă consumăm produse ca:
- cereale decorticate (pâinea albă)
- cafea
- dacă fumăm
- alcool

De semenea se produce și dacă ne-am depășit greutatea corporală, dacă folosim anticoncepținale pe cale orală, precum și folosirea suplimentelor de creșterea masei musculare (aviz salangii).

Produse care scad nivelul de homocisteină din corp:
- cereale intregrale (pâinea integrală, pâinea graham, pâinea neagră)
- hormoni esterogeni sau alimentele care conțin hormoni estrogeni de natură vegetală - soia nemodificată genetic
- exercițiu fizic

sursa: http://drcalinmarginean.blogspot.ro/...ari-video.html ...de la minutul 00:58 se vorbește de Homocisteină.

ps: de la minutul 1:07:50 se vorbește de cafea și efectul decalcifierii
Reply With Quote
  #135  
Vechi 25.10.2012, 20:47:35
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Articole ortodoxe mai ample despre fumat si cafea pe site-ul: http://www.parohiamacin4.org/
Despre cafea:

Consumul de cafea este sau nu dăunător?
Parțial la această întrebare am răspuns mai sus. Consumul de cafea este după proverbul românesc: „Tot ce e mult strică”. Consumul moderat de cafea este util mai ales persoanelor cu activități intelectuale intense. Evitați consumul ZILNIC de cafea! Consumând zilnic cafea, devenim dependenți de aceasta. Trebuie să bem cafea în zilele în care avem nevoie mare de ea. Multe persoane spun: eu nu depind de cafea, pentru că beau foarte puțină, beau doar o ceșcuță pe zi. Dar când e vorba să se lipsească de acea ceșcuță, abia atunci își dau seama de dependență. Din experiența personală vă pot spune că, dacă s-a întâmplat în anumite perioade să consum cafea de pilda 5 zile la rând pentru că am avut nevoie, în ziua a 6-a am renunțat, dar deja simțeam dependența fizică, manifestată prin somnolență și lipsa chefului de orice treabă. Așadar, și în privința consumului de cafea trebuie să avem o dreaptă socoteală: să bem doar la nevoie și atunci o cantitate moderată. Dacă ne doare capul, luăm o pastilă, sau tot tubul? Așa și în privința consumului de cafea: dacă ne simțim obosiți, trebuie să bem o ceșcuță și nu o cană. Că și, dacă luăm aceeași pastilă mereu, nu mai are efect și, în același timp devenim dependenți de ea. Tot așa și cafeaua: trebuie consumată doar la nevoie și nu zilnic, pentru a-i mai simți efectul.

Este păcat să bem cafea? Există păcatul consumului cafelei?
Răspunsul poate fi da sau nu. Este păcat să luăm o pastilă? Nu ! Este păcat să înghițim un tub de pastile? Da, pentru că este sinucidere. Consumul unei cești de cafea la nevoie nu este păcat, ci lăcomia și abuzul de cafea este păcat, pentru că tot ce este dăunător trupului este păcat! Se poate spune că, de exemplu, un bolnav de hipertensiune arterială sau de ulcer gastric păcătuiește ori de câte ori bea cafea, pentru că își face rău trupului lui. Dacă medicina a ajuns la concluzia că a consuma zilnic cafea este dăunător trupului, după cum am văzut mai sus, înseamnă că a consuma zilnic cafea este păcat, pentru că astfel cafeaua devine dăunătoare trupului, iar a consuma cafea la nevoie și în cantitate mică, nu zilnic, nu este păcat deoarece nu dăunează trupului.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 25.10.2012, 21:04:21
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Fumatul intra la alta categorie decat cafeaua (si cacaua are cofeina, ceaiul verde sa negru, Coca-Cola, etc.). Tigarea nu e aliment si da dependenta de la inceput, si dependenta puternica. Parintele Gherontie Puiu de la Busteni ne-a zis ca pleaca ingerul pazitor de la tigare.

Citez tot de pe site: http://www.parohiamacin4.org/pacatul_fumatului.htm
DE CE FUMATUL ESTE UN PĂCAT?
Mulți oameni, simpli sau învățați, susțin că fumatul nu este păcat. Vai ce vremuri și ce oameni am ajuns să vedem! Vai cum ne robim noi oamenii unei puturoase de buruieni otrăvitoare, apoi mai susținem că e bine așa.
Omul pătimaș chiar purtător de nume creștinesc jertfește idolului fumatului de mii de ori mai mult decât a tămâia lui Dumnezeu celui viu, Care ne-a creat, ne ține și se îngrijește de noi.
De aici se poate vedea clar ce idol iubit ne-am făcut noi oamenii până chiar și din buruiana tutunului căreia mulți îi jertfesc și îi slujesc, chiar mai mult decât Lui Dumnezeu căruia îi datorăm toate, până și viața noastră.
Întrucât vatămă sănătatea, scurtează viața și alungă pe Duhul Sfânt, fumatul este păcat.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 25.10.2012, 21:14:00
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu spui lucuri rele Cătălin, dar foarte mare grijă, pasul de la a avea nevoie și de la a fi dependent de ea e foarte mic. Iar "a avea nevoie de ea" foarte ușor devine obișnuință. Cafeaua pe lângă faptul că decalcifiază, consumul ei duce la apariția homocisiteinei, o substanță extrem de periculoasă și favorabilă bolilor cardiovasculare. Nevoia de a bea cafea apare de cele mai multe ori din cauza unei alimentații necorespunzătoare, haotice, a unei alimentații cu conținut mare de colesterol, care nu face altceva decât să dea o stare de somnolență. Deci ca să eliminăm nevoia de a bea cafea trebuie eleminate multe altele...
Reply With Quote
  #138  
Vechi 25.10.2012, 21:47:09
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am uitat să precizez un aspect important: cafeaua duce și la creșterea colesterolului datorită celor doi alcooli conținuți - caveol și cafestol.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 26.10.2012, 09:51:25
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nu spui lucuri rele Cătălin, dar foarte mare grijă, pasul de la a avea nevoie și de la a fi dependent de ea e foarte mic. Iar "a avea nevoie de ea" foarte ușor devine obișnuință. Cafeaua pe lângă faptul că decalcifiază, consumul ei duce la apariția homocisiteinei, o substanță extrem de periculoasă și favorabilă bolilor cardiovasculare. Nevoia de a bea cafea apare de cele mai multe ori din cauza unei alimentații necorespunzătoare, haotice, a unei alimentații cu conținut mare de colesterol, care nu face altceva decât să dea o stare de somnolență. Deci ca să eliminăm nevoia de a bea cafea trebuie eleminate multe altele...

eu cand aveam un servici, consumam o cescuta de cafea zilnic, pentru ca eram servit si nu puteam refuza, asta timp de cativa ani, dupa care nemaifiind cazul, nu am mai consumat niciodata cafea si nici acum nu consum si nici ceai nu beau; nu simt si nu am simtit vreodata niciun fel de nevoie de a consuma cafea.

ceea ce nu as putea spune despre altii, care consumau frecvent cateva cani de cafea pe zi (e vorba de niste doamne) si care marturiseau ca daca se intampla intr-o zi sa nu consume le apuca ameteala (simptomele de sevraj).
Reply With Quote
  #140  
Vechi 26.10.2012, 23:49:58
ecaterina7 ecaterina7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 129
Implicit

Buna seara si Doamne-ajuta!

Eu beau cel putin o cafea pe zi si cel mult doua, o prefer in locul medicamentelor. Am tensiunea foarte mica. Sta pe la 9.4-10.6 si daca nu beau cafea am niste dureri de cap groaznice, banuiesc ca asa cum tensiunea mare nu e buna nici cea mica nu e prea buna.

Am fumat 16 ani si nu credeam ca eu voi reusi vreodata sa ma las de fumat, altcineva fuma in corpul meu, era o senzatie tare ciudata in ultimul timp, nu mai eram eu si am cautat pe internet (care daca stii ce sa cauti pe el nu este daunator deloc, asa cum se spune), am cautat solutii, orice as fi facut sa ma las, nu ma mai suportam, Aveam mustrari de constiinta cumplite si desi nimeni nu imi spunea ca e pacat eu simteam ca este. Daca spun cuiva ca m-am lasat de fumat pentru ca e pacat sunt luata in ras, dar asta este motivul principal. Am citit cartea lui Allen Carr si in sinea mea am sperat ca ma voi lasa de fumat automat, normal ca nu a fost asa, dar nici linistita pe perna n-am mai dormit, am constientizat ca sunt intr-o capcana si ca trebuie sa ies. Tot pe internet am citit ca Acatistul Mariei Egipteanca ar ajuta si mi l-am listat si am citit de cateva ori, dar nu ca pe o formula magica ci tot cu inima indoita, dar sperand ca Dumnezeu se va indura de mine. Anul trecut de Sfanta Maria, pe 15 august am reusit sa renunt la fumat, sper eu ca pentru totdeauna. Dumnezeu m-a ajutat sa le las desi nu mi-a fost usor, iar datoria mea fata de El este sa stau departe de ele pentru totdeauna. Nu as fi reusit de una singura, nu sunt capabila sa fac asta de una singura. Am mai incercat sa ma las si dupa 2-3 ore fara tigari ma apucau toti nervii din lume si tremura carnea pe mine la propriu. M-am rugat Lui si m-a ajutat. Am vrut sa-mi iau tigara electronica, dar o prietena m-a descurajat si bine a facut, le-am lasat brusc pentru ca eu ori fumam un pachet pe zi ori nu mai fumam deloc, am incercat si nu merge. Rugati-va mult la Dumnezeu si El va va ajuta sa renuntati la fumat, insa trebuie sa va doriti cu adevarat, sa nu existe urma de indoaia. Inainte nu puteam sa tin post, sa ma impartasesc, m-au tinut departe de Dumnezeu si de Biserica Lui.

Sa va dea Dumnezeu putere si credinta sa va lasati, nu e usor, dar cu credinta veti reusi!

O noapte linistita!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca sunt fosti fumatori pe forum... cred_cu_adevarat Generalitati 36 25.04.2012 16:35:00
Care este sfatul tau pentru mine,pentru ceilalti,pentru toti forumistii? tigerAvalo9 Generalitati 84 05.09.2011 08:32:49
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Grup de rugaciune pentru neputintele noastre si pentru tara. dorinastoica14 Rugaciuni 186 29.09.2010 22:45:09