Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.12.2013, 19:28:20
ioanascutaru ioanascutaru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.12.2013
Mesaje: 4
Implicit Revelion - intre pacat si sarbatoare

"Acest început de an nou lumesc este un lucru diabolic”. Cum comentati aceasta afirmatie? Credeti ca tot ce se intampla de Revelion (sampanie, artificii, dansuri) este pacat? Mergeti la biserica in noaptea dintre ani? De ce?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.12.2013, 20:57:19
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Aceasta noapte reprezinta sfarsitul unui an si inceputul altui an; se cade sa multumim lui Dumnezeu pentru ajutorul primit in anul ce a trecut si sa Il rugam sa ne ajute si in cel ce tocmai incepe. Slujba de la biserica nu se face pentru ca e revelionul ci pentru a incepe un Nou An cu binecuvantarea lui Dumnezeu, pentru ca este Taierea Imprejur a Domnului si Sfantul Ierarh Vasile cel Mare deci, prima zi a anului are mai multe semnificatii.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.12.2013, 16:54:52
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

CUM SA PETRECEM DE ANUL NOU? – Ne invata lamurit Sfantul Ioan Gura de Aur

http://www.crestinortodox.ro/predici...nou-71663.html
“Anul îți va merge bine nu când tu vei sta beat în ziua cea dintâi a lui, ci când, atât în ziua cea dintâi, cât și în cea de pe urmă, și în fiecare zi, tu vei face fapte plăcute lui Dumnezeu. Nu beția înseninează, ci rugăciunea; nu vinul, ci cuvântul înfrânării.

Așadar, dacă voiești să ai vreun folos de la Anul Nou, mulțumește acum când a trecut un an, mulțumește Domnului că El te-a adus până aici, frânge inima ta, numără zilele vieții tale și zi către tine însuți: „Zilele aleargă și trec, numărul anilor se împlinește, eu am si săvârșit o mare parte din cale, dar ce bine am făcut? Oare, nu mă voi duce de aici deșert și gol de toată dreptatea? Judecata este înaintea ușii, viața mea merge spre bătrânețe“. Acestea le cumpănește în ziua Anului Nou, la acestea să gândești în curgerea anului. Să cugetăm la cele viitoare, ca să nu ne zică cineva ceea ce proorocul zicea iudeilor: „Zilele lor s-au stins întru deșertăciune și anii lor au trecut repede“ (Psalmul 77, 37).

Această sărbătoare neîncetată despre care am vorbit, care nu cunoaște vreo curgere a anului și nu este legată cu vreo zi hotărâtă, pe aceasta poate să o prăznuiască deopotrivă săracul și bogatul. Pentru ea nu este de trebuință nici cheltuială și nici avere, ci numai singura fapta cea bună. Tu nu ai avere, dar ai frica lui Dumnezeu, care este mai prețioasă decât toate comorile; o comoară netrecătoare, neschimbătoare, nesecată. Privește cerul, cerul cerurilor, pământul, marea, aerul, speciile dobitoacelor, feluritele plante și tot neamul omenesc. Privește îngerii, arhanghelii și stăpâniile cele de sus. Toate acestea sunt proprietatea Domnului. Robul unui Domn atât de bogat nu poate să fie sărac, când acest Domn este cu milă spre el.

A te veseli în astfel de zile, a avea mare îndestulare într-însele, a lumina cu făclii locurile publice și a împleti cununi, și altele asemenea, este o nebunie copilărească. Tu ești liber de aceste slăbiciuni, ai vârsta creștinească și ești cetățean al cerului. De aceea, nu mai aprinde în această zi focuri în piețe, ci aprinde înăuntrul tău lumina cea duhovnicească, căci „Așa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, încât să vadă faptele voastre cele bune și să proslăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri” (Matei 5, 16). Această lumină îți va face mare câștig. Nu împodobi ușile casei tale, ci poartă-te bine, ca să dobândești din mâna lui Hristos cununa dreptății. Nu face nimic în zadar, nimic fără temei, ci toate întru cinstea lui Dumnezeu, precum Pavel zice: „Ori de mâncați, ori de beți, ori altceva de faceți, toate întru slava lui Dumnezeu să le faceți” (I Corinteni 10, 31).

Tu întrebi: „Cum poate cineva să mănânce și să bea intru slava lui Dumnezeu“. Cheamă un sărac, primește printr-însul pe Insuși Hristos la masa ta, și tu ai mâncat și ai băut întru slava lui Dumnezeu. Dar El voiește ca noi, nu numai să mâncăm spre slava lui Dumnezeu, ci și toate celelalte să le facem tot așa. De exemplu, ieșirea din casă și rămânerea noastră acasă. Și una și alta trebuie să se facă pentru Dumnezeu. Cum însă putem să le facem pe amândouă pentru Dumnezeu? Iată cum. Când tu ieși spre a merge la biserică să iei parte la rugăciune și la învățătura cea duhovnicească, atunci ești întru slava lui Dumnezeu. Dar tu poți să rămâi și acasă întru slava lui Dumnezeu. Cum și în ce chip? Când auzi zgomote, vezi neorânduieli și prăznuiri păcătoase, sau vezi piața plină de oameni răi și obraznici, atunci nu ieși, nu lua parte la neorânduială, și astfel tu ai rămas acasă întru slava lui Dumnezeu."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.12.2013, 17:04:04
Heaven's Avatar
Heaven Heaven is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.02.2013
Locație: Tg-Jiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Bine a spus Sfantul Ioan Gura de Aur,marele propovaduitor al lui Hristos,slava Domnului ca ne-a trimis asemenea ingeri in trup sa ne povatuiasca si pe noi nevrednicii si pacatosii.

Foarte frumoasa si minunata mi se pare si predica Parintelui Cleopa :

(...)

Dar vreau să vă spun că, începând de la Anul Nou, grija noastră cea mai mare trebuie să fie alta. Cel mai mare lucru este să ne înnoim viata, să luăm aminte, cu fiecare an nou să lăsăm câte un păcat care ne stăpâneste cine stie de când si să punem în locul lui o virtute. Să iertăm greselile celor ce ne-au supărat, să-i iertăm pe toti, să începem Anul Nou cu inima curată si cu credintă în Dumnezeu. Să nu începem la crâsmă cu betie, cu fluiere, cu câte si mai câte petreceri. Că dacă începi bine din ziua întâi, fiindcă ziua bună se arată de dimineată, asa o să-ti meargă tot timpul!

Du-te prin sate acum, în noaptea aceasta. Este iadul pe fata pământului! Iată cum stiu oamenii să multumească lui Dumnezeu că le-a mai dat un an de viată. Dar vine moartea la om si-l strânge de gât, de nu mai poate spune nici preotului ce a făcut, că i-a legat limba! Cât ar mai vrea el atunci să-i mai dea Dumnezeu un ceas. Dar nu-i mai dă! Este rânduit: când ti-o veni ceasul, te ia si te duce. Ai vrea să te rogi: "Doamne, mai dă-mi un minut!" Dar nu-ti mai dă! Ai avut destule! Dumnezeu este prea drept! Ti-a dat vreme, dar n-ai vrut să te îndrepti, să te pocăiesti, să plângi, să te rogi! Ti-a dat atâtia ani de viată si n-ai avut nici o grijă. Si atunci vei vedea că nu mai este pocăintă în timpul mortii.

Deci, să ne gândim că, trecând un an de zile, foarte mult trebuie să plângem lui Dumnezeu, că n-am făcut nimic bun si să-I multumim că ne-a ajutat cu mila si cu îndurarea Lui să trecem iarăsi 365 de zile si să ajungem până azi.

Toti trebuie să multumească. Toată zidirea lui Dumnezeu. Căci viata si fiintele si toate vremurile sunt în mâna lui Dumnezeu. Tocmai acum trebuie să multumim lui Dumnezeu, ca să nu vină urgia Domnului peste noi!

Asteptăm mila lui Dumnezeu, dar odată n-ar să mai fie timp, căci vine moartea pentru fiecare! Vine dreptatea lui Dumnezeu, de care nu poate scăpa nimeni! Nu pot scăpa nici împăratii. Unde sunt împărătiile? Unde sunt faraonii Egiptului? Unde sunt sultanii turcilor? Unde sunt craii Germaniei? Unde sunt împăratii de care se cutremura lumea? Unde sunt cetătile? Unde sunt orasele? Unde-i orasul Pompei si unde este Cartagina si orasele vechi care s-au dărâmat de cutremur?

Unde sunt cetătile lumii? Unde sunt puternicii? Unde sunt cei învătati? Unde sunt filosofii? Unde sunt cei care au purtat sceptru si ale căror capete străluceau ca soarele? Unde sunt? Praf, pământ si pulbere s-au făcut. Asa-i dreptatea lui Dumnezeu si vai de noi si de noi dacă cheltuim vremea în zadar. Marele Apostol Pavel spune: Răscumpărati vremea, că zilele rele sunt (Efeseni 5, 16).

Vom cere să mai trăim un minut si n-ar să ne mai dea Dumnezeu! Pentru că trecem fără griji viata aceasta si ne încurcăm cu grijile veacului, de parcă am fi nemuritori. Fum suntem! În toată ziua Biserica ne spune: Omul ca iarba; zilele lui ca floarea câmpului, asa va înflori (Psalm 102, 15). I-a spus Dumnezeu lui Isaia, pentru toti: Tot trupul este iarbă si slava omului ca floarea ierbii; uscatu-s-a iarba si floarea ei a căzut. Si iarăsi zice Duhul Sfânt în psalmi: Zilele lui ca umbra trec; că s-au stins ca fumul zilele mele. Si iarăsi: Anii lor ca pânza unui păianjen s-au socotit; si iarăsi: Zilele mele ca umbra s-au plecat si eu ca iarba m-am uscat.

Pentru cine vorbeste aici Duhul Sfânt? Pentru noi! Să avem urechi, să nu fim surzi. Să nu ne astupăm urechile, că visuri suntem sub soare. Oricine ar fi, praf si pulbere este! Nimic nu rămâne vesnic pe pământ. Unde sunt puternicii de care se cutremura lumea până ieri? Du-te si vezi-i în gheenă, cum îi muncesc dracii. Du-te si întreabă-i acolo: "Cu ce v-ati ales din viata aceasta?" Unde a rămas stăpânirea, unde stiinta, unde puterea popoarelor? I-a luat moartea, după dreptate, si-i tine în legături până în ziua Judecătii de Apoi.

Împăratul Alexandru Macedon era mare filo-sof; învătase filosofia despre suflet si moarte de la acel mare filosof din antichitate, Aristotel, opt ani de zile. Si tot îl cinsteau ai lui, dar el avea cuvântul acela: "Dacă-i moarte, nu-i nimic!"

Dar odată, tot îl lăudau:

- Măria ta, cât stăpânesti! Cât de mare esti!...

- Măi, dacă credeti că am stăpânire, veniti cu mine la malul mării (si marea era tulbure în ziua aceea. Vărsa valuri si se agita). Uite, ca să vedeti ce putere am: Mare, îti poruncesc să stai pe loc!

Dar marea zvârlea valuri peste el.

- Ati văzut? Ati zis că am putere! Ati spus că eu împărătesc. Un val de apă, tot acum mă îneacă. Nu a ascultat deloc de mine. Cum ziceti că am putere, dacă un val de apă nu ascultă de mine?

El era om care cunostea că omul nu poate nimic fără Dumnezeu!

Când era să moară, l-au întrebat generalii lui:

- Măria ta, din ce să-ti facem mormântul? Din marmură? Din aur? Din pietre scumpe de iachint, de hrisolit, de onix, de ametist sau de rubin? Toate pietrele scumpe i le-au spus. Iar el le-a răspuns:

- Dacă-i moarte, nu-i nimic! Să nu-mi faceti mormântul meu din aur si din alte pietre scumpe, ci să-mi faceti mormântul si sicriul de granit. Să nu cumva să mă îmbrăcati în haine aurite, ci simplu, ca un simplu om. Si să lăsati la sicriu două găuri: una în stânga si alta în dreapta.

- Dar de ce asta?

- Pe acolo să-mi scoateti mâinile goale, ca să vadă toti că nimic n-am luat cu mine după moarte.

Să veghem cum petrecem timpul înaintea Domnului. Căci negresit vom muri si ne va cere socoteală ce-am vorbit în fiecare clipă si ce-am gândit si ce-am lucrat.

Aceasta v-o spun pentru Anul Nou! Să multu-mim Preasfintei Treimi si Preacuratei Maicii Domnului, care mijloceste pentru toată lumea, că ne-a învrednicit să mai trecem un an. Să ne hotărâm în inima noastră să punem început bun si să petrecem de aici înainte cu Dumnezeu, crestineste. Să ne împăcăm cu Dumnezeu mai înainte de a ne răpi moartea. Amin!

Puteti citi toata predica aici : http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/nou17.htm
__________________
Dulceata pentru suflet :
Canoanele Maicii Domnului (alcatuite de Sfantul Ioan Damaschin)
Canoanele aghioritice ale Maicii Domnului
"Luati seama ca tare este scump Raiul si TARE ESTE GREU de ajuns la Rai!" (Parintele Paisie Olaru)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.12.2013, 19:54:39
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Nu este bine sa cadem in extreme.
Nici sa sa ajungem sa ne imbatam, sa ne imbuibam fara noima si sa inabusim lumea in muzici si pocnitori.
Dar nici sa stam incuiati in casa, singuri, cu haine cenusii si sa ne plangem amarul.

Se poate foarte bine merge pe drumul de mijloc.
Sa ne pregatim casa si masa cu masura, sa ne adunam cu prietenii, sa ciocnim un pahar la cumpana dintre ani, sa ascultam un banc sau o muzica frumoasa.

Viata este facuta si pentru a o trai.
Si putem sa dam si pomana la cei saraci. Si de Craciun, si de Anul Nou.

La biserica, la slujba? Nu prea stiu sa fie slujbe in noaptea de Anul Nou. Poate la manastiri.
Preotii de mir stau si ei acasa cu familiile lor.

Da, este slujba pe 1 ianuarie: Sf. Vasile. Putem merge la ea.
Cei de la care citati aici erau monahi. Nu aveau familie, nu aveau nimic.
Este normal ca ei sa scrie asa.
Dar din cate am auzit eu pana si la manastiri este in zile de sarbatoare ceva mai bun de mancare si program mai linistit. Macar se mai odihnesc mai mult.

Mi se pare mie ca unii chiar nu mai vor sa tina seama de familie, de prieteni.
Cand trebuie sa fim cu ei, daca atunci nu, atunci nu, numai la biserica?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.12.2013, 20:25:22
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

S-o crezi tu că nu-s slujbe în bisericile de mir din România.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.12.2013, 20:39:29
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul

La biserica, la slujba? Nu prea stiu sa fie slujbe in noaptea de Anul Nou. Poate la manastiri.
Preotii de mir stau si ei acasa cu familiile lor.
La noi la biserica se oficiaza un Te Deum - slujba de multumire in seara de Anul Nou, deci nu noaptea. Pentru noaptea de Anul Nou, dupa slujba, biserica noastra a organizat o petrecere de Revelion in sala sociala a bisericii.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.12.2013, 21:11:57
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu nu stiu ce sa spun.
Ori se face slujba chiar in noaptea de Anul Nou, ori pe 1 ianuarie.
Ambele, una dupa alta nu este posibil.
Eu de ultima varianta stiu. Si am o varsta.
In ultimii ani am auzit ca in unele locuri din Bucuresti ar fi slujba noaptea.
Dar nu stiu sigur. Nu stiu intre ce ore si ce fel de preoti slujesc.
Si preotii sunt oameni si au familie. Nu inteleg cum le pot imbina.
Sa ma ierte Dumnezeu.

Iar aici nu este slujba noaptea in nici un caz.
Se tine pe 1 ianuarie. Nici petrecere nu se face. Suntem mai altfel. Nu comentez.

Si am o intrebare: ce fel de slujba ar fi noaptea in biserica de mir? Vecernie?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.12.2013, 21:31:23
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Se poate asculta si la radio de ex transmisiune in direct de la Mănăstirea Putna:Marți, 31 decembrie - 19.00 - Priveghere la praznicul Tăierii Împrejur cea după Trup a Domnului și pomenirea Sfântului Ierarh Vasile cel Mare
http://www.ortodoxradio.ro/

http://www.ortodoxradio.ro/asculta.html
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.12.2013, 21:36:07
gabitzusv gabitzusv is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2012
Locație: undeva, in creatie
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu nu stiu ce sa spun.
Ori se face slujba chiar in noaptea de Anul Nou, ori pe 1 ianuarie.
Ambele, una dupa alta nu este posibil.
Eu de ultima varianta stiu. Si am o varsta.
In ultimii ani am auzit ca in unele locuri din Bucuresti ar fi slujba noaptea.
Dar nu stiu sigur. Nu stiu intre ce ore si ce fel de preoti slujesc.
Si preotii sunt oameni si au familie. Nu inteleg cum le pot imbina.
Sa ma ierte Dumnezeu.

Iar aici nu este slujba noaptea in nici un caz.
Se tine pe 1 ianuarie. Nici petrecere nu se face. Suntem mai altfel. Nu comentez.

Si am o intrebare: ce fel de slujba ar fi noaptea in biserica de mir? Vecernie?
Este o slujba de Te Deum, chiar asa se numeste si denumirea vine din limba latina: "Te Deum laudamus", in traducere aproximativa ...Tie Doamne (Iti) aducem lauda.

Este o slujba ce cuprinde rugaciuni de multumire, ce dureaza cam 45 de minute. Nu este una din cele 7 laude, randuiala pentru aceasta slujba scurta se gaseste alaturi de celelate ierurgii in Molitfelnic.

Eu sunt din Suceava, aici se savarseste Te Deum de Anul Nou, incepand cu ora 23:30, chiar si la biserici de parohie.

Doamne ajuta!
La Multi Ani.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare