Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.11.2009, 13:32:37
pr.vasilealexa pr.vasilealexa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Locație: BN
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliana72 Vezi mesajul
va rog din suflet sa imi spuneti si mie ce s se spune la sfintirea crucii unui mort si de asemenea la pomana de un an.sotul meu nu vrea sa cheme un preot deoarece nu crede in ei,nu ca ar fii de o alta religie dar preotii din aceasta localitate sunt oamenii banului si crede ca o slujba venita din partea lor nu este din suflet.de aceea sotul vrea sa o faca el,mai ales ca este vorba de mama lui.va rog sa. multumesc din suflet imi spuneti unde sa caut ca sa poata el citi
Nu poate face sfințire cel ce nu este sfințit( hirotonit), iar preoții din alta localitate ( parohie ) nu au voie sa săvârșească nici o slujba înafara parohiei lor decât cu acceptul preotului paroh ( gazda) . Ceea ce doreste sa faca sotul tau nu este altceva decat o incercare de substituire . Si Lucifer a voit sa fie asemeni lui Dumnezeu si stim unde a ajuns. Daca a ridicat cruce la mormântul mamei sale arata ca pretuieste amintirea ei ,deci sa nu-si bata joc nici de cruce nici de mama sa.
Roaga-te ca Bunul Dumnezeu sa-l lumineze.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dogme in diferite biserici Tartaruga Dogmatica 140 06.09.2012 16:39:29
Rugaciuni pentru diferite trebuinte Tudor Rugaciuni 21 25.10.2009 21:41:47
traim in lumi diferite. cu inima... rebellu007 Generalitati 27 22.09.2009 16:30:11
Despre inmormantare la baptisti cdiasimi Secte si culte 3 28.12.2008 19:24:00
Despre religiozitate in diferite tari BogdanF Generalitati 0 04.07.2008 09:51:37