Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.02.2009, 14:21:17
AndreiVlad AndreiVlad is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 3
Implicit Calendarul

Deschid cu interes discutiei o problema mai veche : nu ar fi bine ca noi ortodocsii sa avem toti acelasi calendar si anume cel vechi ? Sunt multe observatii cu privire la noul calendar si toate sunt critice ! Credeti ca ar fi mai bine sa revenim la vechile obiceiuri ? Ne-am grabit cand am trecut la calendarul nou ? E o discutie ampla. Va rog sa nu tragem concluzii pripite. Poate nu este tarziu sa schimbam lucrurile daca putem !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.02.2009, 18:28:17
AndreiVlad AndreiVlad is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 3
Implicit Nedumerire...

Se pare ca pe acest forum - si nu vreau sa jignesc pe nimeni - sunt numai copii care socializeaza si nu au habar (nici nu au cum) de gravitatea problemei deschise de mine. Daca m-am inselat astept in continuare cu interes opinii corespunzaoare din partea unor exegeti. Repet, problema este una foarte importanta pentru mine - si pentru toti !
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.02.2009, 19:03:05
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiVlad Vezi mesajul
Se pare ca pe acest forum - si nu vreau sa jignesc pe nimeni - sunt numai copii care socializeaza si nu au habar (nici nu au cum) de gravitatea problemei deschise de mine. Daca m-am inselat astept in continuare cu interes opinii corespunzaoare din partea unor exegeti. Repet, problema este una foarte importanta pentru mine - si pentru toti !
[COLOR=green]Dacă problema este importantă pentru tine, de ce ar fi și pentru noi, cei normali? Știu cu câtă îngăduință dar și dispreț sunt văzuți, la noi în oraș, "stiliștii", cei care nu sunt în rând cu toată lumea și sunt în urma noastră cu 13 zile. [/COLOR]
[COLOR=green]Uită-te puțin peste Prut! Da, acolo sunt involuați, așa au fost condițiile pentru ei, pe când românii au ținut și țin pașii cu lumea civilizată, lume care a înțeles de ce se merge după un alt calendar de pe la 1925, parcă.[/COLOR]
[COLOR=green]Și, dacă aștepți părerea unor "exegeti", atunci așteapt-o! Aici sunt doar amatori, oameni care vor să învețe câte ceva de la cei din jur.[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Calendarul Bisericesc orthodoxia.i.thanatos Despre Biserica Ortodoxa in general 121 27.04.2023 08:42:51
Ce este calendarul? Calendarul iulian revizuit. Cum si de ce?! Eugen7 Teologie si Stiinta 71 31.10.2011 09:23:19
Calendarul ortodox daniil96 Intrebari utilizatori 0 23.01.2011 22:29:02
Istoria trecerii de la calendarul niceo-iulian la calendarul iulian indreptat ioannistor Resurse ortodoxe on-line 8 20.11.2010 02:17:10
Ciudateniile din calendarul BOR mihailt Generalitati 4 22.03.2009 14:16:15