Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.07.2009, 19:30:47
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Oana, daca boala asta era de natura terminala exista poate posibilitatea de a se manifesta altruist(desi nici atunci), insa eu, din ce povestesti, am indoieli serioase in privinta lui.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.07.2009, 19:56:08
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Oana, asa este te inteleg, insa incearca sa privesti si altfel, ...cit poti tu de realist ce metode poetice-viclene foloseste... si iti doresc sa te trezesti.

Parerea mea bazata din experienta observarii cazurilor similare este ca el demult a asteptat un motiv CONVINGATOR pentru a scapa de tine, iar acum il are si se foloseste din plin de el

Inca o intrebare... tu l-ai vazut vreodata in timpul crizelor? ai fost personal cu el la doctor, ai participat la discutii?, cit de grave sunt atacurile epileptice, te intreb deoarece muti epileptici au doar niste mici scuturaturi de cap si simt ca nu mai sunt acolo cu cei din jur, dupa care isi revin in citeva minute
Intr-adevar, epilepsia, daca nu are la baza o boala mai grava, poate fi controlata foarte bine cu medicamentele care exista azi. in asa fel incat sa nu mai aiba deloc atacuri. si eu as zice la fel ca si Andrei, ca e un pretext.

Problema ar fi ca daca epilepsia e diagnosticata la varsta adulta, ar putea sa ascunda o tumora cerebrala sau alta boala cerebrala, si sa stie ca are ceva mult mai grav si sa nu-ti fi spus, Doamne fereste. acuma tu stii care e situatia cu adevarat.

Domnul sa te ajute! oricum castigul tau e mare daca te rogi mereu si Il chemi in ajutor, pe Domnul , Maicuta Lui si sfintii.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.07.2009, 22:08:24
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit

Multumesc tuturor pt sfaturi.
Nu stiu cum se simte el, dar eu sunt sfarsita...simt ca nu mai am resurse..ca nu mai pot...am avut azi nenumarate discutii, si se pare ca nu ajungem la nici un rezultat.

Mi-e atat de frica sa nu cad in deznadejde...mi-e atat de frica de singuratate, ma simt a nimanui...stiu ca suna hilar si ipocrit, dar am impresia ca toata lumea mi-a intors spatele...

Sunt totusi constienta ca numai Dumnezeu nu mi-a inchis-o si ca stie El de ce se intampla toate astea.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.07.2009, 22:23:19
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit

Citat:
În prealabil postat de onyx235 Vezi mesajul
asa e,ai dreptate.Faptul ca eu de un an jumatate ma rog lui Dumnezeu sa mi-l redea pe de intregul si totusi nu am primit raspuns la rugaciunea mea, ar trebui sa ma puna pe ganduri. Poate EL nu il vrea pe acest barbat pt mine....
si intr-adevar este o incrancenare f apriga, in mine de a obtine ceea ce doresc, practic cred ca l-am innebunit pe Dzeu cu cererea mea:))), daca se poate spune asta...

Si eu ma rog ff mult Maicii...si faptul ca de cateva ori am primit niste semne de la ea, ma face sa sper in continuare.Nu stiu...am in mine o speranta cum ca totul va fi bine pana la urma, cum nu am avut cu nimic. El poate sa imi faca orice, eu ma incred in puterea Maicii si a Sfintilor la care ma rog...cu toate ca acum mi se pare aproape imposibil..dar la ei nimic nu e imposibil:)
Nu il vrea langa tine? Dumnezeu? Dumnezeu l-ar vrea langa tine dar nu vrea el langa Dumnezeu! Daca tu esti langa Dumnezeu si el nu vrea langa voi atunci Dumnezeu, care respecta libertatea tuturor oamenilor, il lasa in legea lui.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.07.2009, 22:29:02
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Parca e un caz asemanator cu al tau. Priveste:

http://www.youtube.com/watch?v=V8nliVPCy2Y
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.07.2009, 22:42:58
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit

anna, este identica povestea...
multumesc din suflet! :)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.07.2009, 23:19:02
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Parca e un caz asemanator cu al tau. Priveste:

http://www.youtube.com/watch?v=V8nliVPCy2Y
Am urmarit si eu povestea asta cu accidentul...uneori, din cauza unui accident sau abces cerebral (in partea anterioara a creierului) oamenii ...se schimba efectiv. devin nepasatori, reci, brusc si inexplicabil. nu stiu ce se intampla in constiinta lor de sine, dar asa devin, nu mai comunica...e foarte frustrant pentru cei din jur care habar n-au ce se intampla...

in 1892, un muncitor englez (i-am uitat numele, dar e cunoscut) a avut un accident, un tarus intrandu-i in cap, trecandu-i prin partea din fata a creierului si iesin prin spatele urechii. el a supravietuit, dar dintr-un om harnic si bun s-a transformat intr-un hot si a devenit foarte rautacios si vulgar.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 29.07.2009, 00:02:00
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de onyx235 Vezi mesajul
anna, este identica povestea...
multumesc din suflet! :)
Uite, vezi, mai sunt si altii care au suferit asa. Si fata asta desi zice ca i-a trecut, dupa 3 ani se vede ca inca o mai misca. Doar ca a gasit puterea de a merge mai departe.
Sfatul meu pentru tine e sa pui absolut tot ce simti in rugaciune. In felul acesta nici n-o sa-ti reprimi si inghiti durerea, si o sa poti sa-l lasi si pe el in pace o perioada. Lasa totul sa curga in rugaciune, toata durerea ce o simti si toate dorintele tale, vorbeste cu Dumnezeu. De exemplu, daca simti nevoia sa vorbesti cu el, spune-i lui Dumnezeu sa-i transmita El ceea ce ai de transmis, daca El crede ca e bine. Daca te doare, spune-i lui Dumnezeu (sau Maicii Sfinte) cum te doare si de ce, si toate cele. Vei vedea ca asa vei gasi alinare. Crede-ma. E ffffff greu, dar merita. O sa vezi, o sa simti...
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 29.07.2009, 00:28:40
casandrasa casandrasa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.07.2009
Mesaje: 100
Implicit

Scuza-ma ca intervin,dar sunt si eu ''patita''...

Cred ca andreicozia are dreptate,multi barbati asteapta un motiv pentru a se elibera de tine,ei nu te mai vor ,dar daca nu gresesti cu nimic cum ar putea scapa de tine?!

''El'' plangea in hohote,si spunea cat de mult ma iubeste,ca eu eram viata lui....bla,bla...dar ca are el probleme psihice,ca de cate ori are parte de fericire simte ca n-o merita,si o respinge!Pana cand m-a vazut vorbind cu un coleg si m-a parasit pe motivul asta!Bineinteles,plangand si spunandu-mi cat m-a iubit el...
Nu intelegeam!Am ajuns la 40 de kilograme,lesinam de vreo doua ori pe zi....si tot asa....Atunci s-a indurat si el de mine,sa-mi spuna,ca de fapt nu mai ma vroia si ca alt motiv nu a gasit... ADEVARUL m-a linistit.

Ceea ce incerc eu sa-ti spun este ca unii barbati dau vina pe ei,cand nu au alt motiv sa te paraseasca....si asteapta ceva....orice..... epilepsia nu e o boala terminala,si chiar si asa,ar trebui sa-si doreasca sa fii aproape de el....

Pe tine,de fapt incertitudinea te omoara,ca dac-ai stii sigur ca nu te mai iubeste,te-ar durea,ai suferi,dar l-ai lasa in pace!Nelinistea iti da incordare,suparare,zbucium sufletesc...
Asta cred eu....
Roaga-te la Dumnezeu sa-ti dea liniste sufleteasca,ca-n rest are El grija de ceea ce-i bine pentru tine.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 29.07.2009, 01:02:56
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit Alt "tarus" Epilepsia lobului temporal

Citat:
În prealabil postat de monica.miholca Vezi mesajul

in 1892, un muncitor englez (i-am uitat numele, dar e cunoscut) a avut un accident, un tarus intrandu-i in cap, trecandu-i prin partea din fata a creierului si iesin prin spatele urechii. el a supravietuit, dar dintr-un om harnic si bun s-a transformat intr-un hot si a devenit foarte rautacios si vulgar.
"
Căutările după “modulul divin” neural, despre care se crede că gestionează credința religioasă, i-au condus pe oamenii de știință spre diferite regiuni ale creierului. Concurentul inițial pentru această titulatură a fost lobul temporal, întrucât oamenii cu epilepsie de lob temporal spun că trăiesc experiențe religioase intense când suferă atacuri în această regiune cerebrală.

Unul dintre principalii susținători ai acestei teorii a fost Vilayanur Ramachandran, de la Universitatea din California, San Diego, care a îndemnat bolnavi de epilepsie să asculte un amestec de cuvinte cu tentă religioasă, sexuală și neutră în timp ce le-a măsurat nivelul de stimulare și reacțiile emoționale. Cuvintele religioase au stârnit un răspuns neobișnuit de puternic la acești pacienți.
"
extras din:

http://74.125.95.132/search?q=cache:...&hl=en&ct=clnk
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am nevoie de un sfat, va rog SoareD Generalitati 116 02.09.2012 00:09:11
Relatiile parinti/copii, frati/surori - nevoie de incurajari AGabriela Generalitati 21 31.08.2012 12:01:24
am nevoie! piedonee Generalitati 0 06.06.2012 19:36:14
Am nevoie de un sfat... anyone... Generalitati 25 14.06.2011 16:30:12
Am nevoie Danut7 Generalitati 0 15.09.2010 19:50:36