Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.11.2009, 22:28:33
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit ce slujbe se pot da unei rude adventiste?

O persoana foarte draga mie a murit.... Era adventista de cand s-a nascut. Inca nu am apucat sa imi intreb duhovnicul despre cum pot sa o ajut in viata de dincolo. Cred ca liturghii nu se pot da...din cate am inteles.

Ramane decat sa o pomenesc la rugaciunea mea personala?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.11.2009, 22:32:24
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de onyx235 Vezi mesajul
O persoana foarte draga mie a murit.... Era adventista de cand s-a nascut. Inca nu am apucat sa imi intreb duhovnicul despre cum pot sa o ajut in viata de dincolo. Cred ca liturghii nu se pot da...din cate am inteles.

Ramane decat sa o pomenesc la rugaciunea mea personala?
Amandoi parintii mei (Dumnezeu sa-i ierte) au fost catolici si de multe ori pomelnicul mi-a fost refuzat, argumentul fiind ca numai credinciosii ortodocsi pot fi pomeniti in cadrul Sfintei Liturghii, asa ca ... imi pare rau... dar mai bine intreaba
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.11.2009, 22:44:00
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Din ce stiu eu numai la rugaciunea personala putem sa pomenim pers. de alta religie.
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.11.2009, 22:50:43
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu-cristina83 Vezi mesajul
Din ce stiu eu numai la rugaciunea personala putem sa pomenim pers. de alta religie.
Si la Psaltire, din cate am inteles...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.11.2009, 23:08:48
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Da la rugaciunile personale.

Iar la Biserica , se pune pe pomelnic numele unui ortodox de la el din familie si tot neamul lui cel adormit .

Acolo intra cei care se sinucid si cei de alta religie, dar nu se pune numele lui, ci al ortodoxului.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Invataturi adventiste incredibile, partea a II-a Erethorn Secte si culte 88 17.11.2019 09:20:07
Blasfemia satanelor adventiste: Trupul lui Hristos este un simplu trup fizic !!! doctor_faustus Secte si culte 22 28.11.2010 13:40:00
slujbe pt raposati? ioana30 Generalitati 14 24.10.2010 18:38:07
Reactia familiei adventiste la botezul ortodox al sotului elenavioletacocos Secte si culte 0 27.10.2009 10:24:06