Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 10.10.2018, 13:46:30
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Despre ce vorbești tu acolo? Obiectul referendumului a fost căsătoria, clarificarea termenului ”soți” și nu "redefinirea familiei". ”Redefinirea familiei” a fost parte din boicot. Familia monoparentală și celelalte forme ale ei ar fi rămas neschimbate. Asta ar fi trebuit sa știe poporul.
am mai spus si repet: Curtea Constitutionala in DOUA randuri a clarificat termenul "SOTI" din constututie referitor la intemeierea familiei: UN BARBAT si o FEMEIE. Era oare nevoie de un referendum pentru a clarifica un lucru care era deja clarificat?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #292  
Vechi 10.10.2018, 14:22:09
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Este nonsens ca vrei tu să insinuezi, pentru că proiectul de lege de modificare a Costituției a fost aprobat de CCR. Hai să vedem ce spune CCR.
Reply With Quote
  #293  
Vechi 10.10.2018, 17:53:38
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
am mai spus si repet: Curtea Constitutionala in DOUA randuri a clarificat termenul "SOTI" din constututie referitor la intemeierea familiei: UN BARBAT si o FEMEIE. Era oare nevoie de un referendum pentru a clarifica un lucru care era deja clarificat?
O lege poate fi schimbata oricand, la presiunea vestului. S-a dorit modificarea Constitutiei pentru ca ar fi putut fi modificata extrem de greu, tot cu un referendum care sa aprobe casatoriile homosexuale.
Reply With Quote
  #294  
Vechi 10.10.2018, 18:00:27
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Vina pentru esecul referendumului nu o are numai PSD si Dragnea. Intr-o mai mare masura o au cei care demonizeaza PSD-ul si au asociat referendumul cu o actiune politica. Vina mult mai mare o are presedintele tarii. In primul rand s-a declarat in favoarea casatoriilor gay si i-a jignit pe cei ce nu-s de acord cu ele (de altfel nu vrut sa aprobe referendumului, s-a opus pana la final, fiind obligat pana la urma). In al doilea rand incearca sa duca o vendeta impotriva PSD-ului, care se vrea obiectiva, pentru binele poporului, dar mi se pare ca e mai mult personala.
Reply With Quote
  #295  
Vechi 10.10.2018, 18:05:51
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

orice homosexual poate adopta copii acum, necasatorit fiind, nu s-ar fi schimbat nimic daca referendumul trecea.
vina apartine bisericii, in primul rand, daca se rezuma la strangerea de semnaturi mai aveati o sansa, dar in fiecare duminica preotii au insistat in biserica ca oamenii se mearga si sa stampileze da-ul, asa ca au obtinut efectul contrar.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #296  
Vechi 10.10.2018, 20:35:40
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Și ăsta-i un adevăr istoric? Că așa ziceai pe un topic.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #297  
Vechi 10.10.2018, 21:57:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Episcopul Ignatie al Hușilor și-a exprimat punctul de vedere privitor la referendumul din 6-7 octombrie 2018 într-un text intitulat „Biserică, referendum, resetare”.
Preasfinția Sa subliniază din start faptul că „referendumul a trecut, dar din lipsă de cvorum a fost invalidat”.
Ierarhul infirmă exagerările de tipul „o apocalipsă spirituală s-a declanșat peste România” și „Biserica a suferit o înfrângere colosală, fiindu-i afectat prestigiul și amputat dreptul la prezența ei în spațiul public”.
Personal, consider că toate aceste tirade sunt butaforii verbale. Adevărul este întotdeauna în altă parte, ține de esențe, explică Episcopul Hușilor.
Preasfințitul Părinte Ignatie surprinde obiectiv cum a fost anexată politicului inițiativa cetățenească și în ce a constat „cheia succesului” în manipulare:
„În primul rând, referendumul a fost invalidat, pentru că mașinăria de propagandă a progresiștilor a fost mult mai abilă și mai eficientă. Biserica nu deține, din păcate sau din fericire, reflexul de a gestiona corect și în timpi reali toate minciunile, distorsionările și calomniile grosolane care au curs, în săptămânile trecute, pe albia dezbaterilor publice”.
Denunțând „isteria ipocrită a banilor cheltuiți pe referendum”, părintele episcop îi îndeamnă pe susținătorii ei „să încerce să devină, în mod concret, filantropi”:
„ … să își asume agenda socială prin care își motivează propagandistic atitudinea antieclesială, de vreme ce au clamat pe social media, pe la diverse televiziuni că banii trebuiau cheltuiți pentru scopuri caritabile, pentru orfelinate, pentru copii din centrele de plasament, pentru familiile sărace, de a căror grijă nu mai pot dormi noaptea, și să ne ajute în Vaslui (și în orice altă parte) să întregim această operă filantropică inițiată și susținută discret de Biserică și autoritățile locale”.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #298  
Vechi 10.10.2018, 22:00:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Redăm textul integral publicat miercuri pe site-ul oficial al Episcopiei Hușilor:
Biserică, referendum, resetare
Referendumul a trecut. Din lipsă de cvorum a fost invalidat.
Unii au început să vorbească despre declanșarea unei apocalipse spirituale peste România. Că peste noapte am devenit minoritari. Că valorile creștine au fost înghițite iremediabil de către ideologiile seculariste ale societății post-creștine. Că asistăm la un hiatus insurmontabil între tradiție și cetățenii României.
Alții, triumfaliști de serviciu, cred, cu tărie, că au legitimitatea morală să afirme apodictic că Biserica a suferit o înfrângere colosală, fiindu-i afectat prestigiul și amputat dreptul la prezența ei în spațiul public. Sau că suporterii ideologiei neomarxiste sunt majoritari. Deci, în mod oficial, au dreptul să colonizeze masiv teritoriul spiritual al acestei țări.
Adică, să se așeze la pupitre sau la butoane și să dicteze doctrina totalitară a ideologiei progresist-liberale. Își arogă competența și îndreptățirea civică să ocupe centrul, iar ceilalți, care au votat Da, sunt invitați să se retragă resemnați și umiliți la periferie. Se proclamă euforic că unii, în mod intrinsec, sunt occidentalocentrici și progresiști, pe când alții sunt medievali și retrograzi.
Personal, consider că toate aceste tirade sunt butaforii verbale. Adevărul este întotdeauna în altă parte, ține de esențe.
În primul rând, referendumul a fost invalidat, pentru că mașinăria de propagandă a progresiștilor a fost mult mai abilă și mai eficientă. Biserica nu deține, din păcate sau din fericire, reflexul de a gestiona corect și în timpi reali toate minciunile, distorsionările și calomniile grosolane care au curs, în săptămânile trecute, pe albia dezbaterilor publice.
De departe, cheia „succesului” a fost asigurată de anexarea ideologică a referendumului la politică, la unul dintre partidele actuale, precum și la frica iluzorie că prin vot vor fi modificate și alte articole din Constituție, fapt care s-a soldat cu formarea unui contingent de indeciși sau deciși să nu participe la vot. Cu alte cuvinte, ura fața de un partid a fost mai intensă decât dragostea față de familie, de valorile tradiționale.
Paradoxul este că în această manevră ideologică au căzut inclusiv conservatori creștini, simpli sau intelectuali. Pentru intelectuali, și poate nu numai pentru ei, refrendumul a părut inutil și fără efecte juridice concrete, atâta vreme cât în Codul Civil art. 259, alin. 1, se stipulează, negru pe alb, ce înseamnă cuvântul „soți”.
Prin urmare, calomnia, ideologizarea malefică și dezinformarea au fost mai puternice decât bunul simț și capacitatea de a discerne între grâul adevărului și neghina minciunii. Manipulare profesionistă, ca la carte.
În al doilea rând, Biserica nu a suportat o înfrângere. De ce? Prin deducție logică și confirmată personal, mare (sau o suficientă) parte din cei care nu au votat, exceptându-i pe unii din tabăra nedemocratică #boicot sau #staucasă (pentru că s-au opus unei consultări populare), sunt atașați și cred în valorile iudeo-creștine, în familia naturală.
Vă asigur că această constatare nu se înscrie în logica învinsului care vrea cu orice preț să pară un victorios. Ce folos să mă autoamăgesc cu o victorie goală de conținut? Aș transforma și eu convingerile mele într-o ideologie. Din fericire, fug de ideologie ca dracul de tămâie. Orice ideologie ucide.
Biserica, prin acest referendum, a primit un semnal puternic că trebuie să se focuseze pe un tip de pastorație de proximitate, frontală, pe înființarea a cât mai multe grădinițe, școli confesionale, centre de catehizare creștină, așa cum sunt în Occident, pentru a oferi o alternativă tăvălugului ideologiei neomarxiste a teoriilor de gen care vor să corupă, cu nesimțire și persuasiune diabolică, mintea și inima curată a copiilor.
Am această convingere Biserica va restarta, inteligent și discret, strategiile de pastorație față de proprii credincioși, pentru că deține resursele. Cred că niciun păstor responsabil nu va susține de acum încolo că Biserica poate fi cuantificată după câte ziduri au fost ridicate, ci după cât de mult se regăsește în Biserică și ne recunoaște poporul ca păstori. Deci, în tot răul și-un bine.
De asemenea, Biserica în toată epopeea asta cu referendumul, alături de puținii intelectuali care și-au asumat public valorile de dreapta (Adrian Papahagi, Mihail Neamțu, Teodor Baconschi), a dat dovadă de dreaptă măsură și civilitate în a susține o cauză profund creștină.
Din nefericire, civilitatea aceasta ne-a „costat”: participare mică pentru o cauză atât de mare. Biserica nu a făcut decât să se comporte extrem de european: a susținut ceea ce este constitutiv Europei, rădăcinile ei creștine.
Lipsa de toleranță de care am fost acuzați este una falsă și inventată, chiar dacă, răzleț, s-au auzit voci ale unor slujitori care au transformat apologetica creștină în fricotecă necreștină. Dacă veți avea curiozitatea să vă uitați pe conturile de Facebook ale suporterilor lgbt-iști, veți fi invadați de un val inexplicabil de ură și agesați decibelic de un volum și ritm visceral de creștinofobe. Trist este că numărul celor care i-au jignit pe susținătorii și iubitorii sinceri ai valorilor creștine este majoritar, nicidecum unul izolat.
Un ultim punct. Legat de isteria ipocrită a banilor cheltuiți pe referendum, i-aș provoca pe useriștii progresiști, pe lgbt-iști luminați să încerce să devină, în mod concret, filantropi, să își asume agenda socială prin care își motivează propagandistic atitudinea antieclesială, de vreme ce au clamat pe social media, pe la diverse televiziuni că banii trebuiau cheltuiți pentru scopuri caritabile, pentru orfelinate, pentru copii din centrele de plasament, pentru familiile sărace, de a căror grijă nu mai pot dormi noaptea, și să ne ajute în Vaslui (și în orice altă parte) să întregim această operă filantropică inițiată și susținută discret de Biserică și autoritățile locale. Ar dovedi în felul acesta că nu sunt doar niște propagandiști de serviciu.
Ca o concluzie, Biserica nu trebuie să culpabilizeze pe nimeni pentru invalidarea referendumului, nici măcar poporul pe care îl păstorește. Demonizarea generalizată nu face bine nimănui. Cu atât mai puțin Bisericii, care este înțeleaptă și nu a căzut în această capcană contraproductivă din punct de vedere pastoral.
Așa cum preciza un fin intelectual al țării noastre pe contul personal de Facebook: „Socotesc referendumul ca proces binevenit: a resetat niște coordonate, a developat radiografia României actuale și ne-a scos din somnolență civică, adică din băltirea în prea numeroasele noastre iluzii colective” (Teodor Baconschi).
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #299  
Vechi 10.10.2018, 22:56:11
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Și ăsta-i un adevăr istoric? Că așa ziceai pe un topic.
nu-i un citat, dar hai, treaca de la mine. la care parte te referi, la cea cu adoptia sau la vina? pentru adoptie cauta si tu legea, asa am facut si eu in urma cu ceva timp, ca sa vad cum sta treaba, adoptatorul poate fi si o persoana singura.
in ceea ce priveste vina, este un punct de vedere personal, punct de vedere cu care voi nu veti fi niciodata de acord. :)

edit.nu pot sa nu observ mai sus cum episcopul si-ar dori niste centre de catehizare crestina ca-n occident, mai sa fie, occidentul ala nemernic, pe care-l anatemiza un alt episcop deunazi??? dar poate o fi alt occident...:))
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.

Last edited by Ali Baba; 10.10.2018 at 23:00:49.
Reply With Quote
  #300  
Vechi 11.10.2018, 00:51:14
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
sunt doua decizii ale Curtii Constitutionale care au clarificat termenul "soti" din constitutie: un barbat si o femeie. Motivul refrendumului (de redefinire a familiei) nu-si avea rostul. De la inceput acest referendum a fost sortit esecului, asa cum s-a si intamplat
Cred ca a fost vorba, dupa parerea mea, despre clarificarea termenului de casatorie, si anume ca ea, casatoria, este accesibila doar pentru un barbat si o femeie, iar asta doar pentru a limita adoptia copiilor de persoane de acelasi sex care s-ar "casatori" mai mult pentru a infia copii deoarece toate celelalte conditii de viata le au ca si heterosexualii.

Prin casatorie se defineste indirect si termenul de familie pentru ca doi soti pot forma o familie abia daca li se naste un copil care prin sangele lui ii uneste pe soti.
Daca un barbat si o femeie nu pot avea copii, atunci adoptia unui copil ii uneste duhovniceste pe soti si astfel ca si fara sa li se nasca un copil ei pot forma o familie.

Pentru ca doar din "uniunea" unui barbat cu o femeie pot rezulta copii, tot unui cadru la fel de natural, dar si legal, s-ar cuveni sa fie dati orfanii spre adoptie.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde