Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.11.2010, 00:15:54
anika12 anika12 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.01.2010
Mesaje: 36
Implicit Cine nu si-a inselat sotul/sotia??

Am fost casatorita 7 ani si nu mi-am inselat niciodata sotul . El insa a facut-o nu o data ci de mai multe ori. Intreband in stanga si in dreapta am aflat ca de fapt toate cunostintele noastre au " calcat stramb". Si culmea e ca nici nu se simt vinovati si zic ca o aventura din cand in cand nu strica. In acest cerc eu sunt vazuta a fi mai putin normala. Acum stau si ma intreb daca toata lumea e asa??? Oare chiar nu mai exista dragoste si respect ci doar sex?? As dori sa fiti sinceri si sa spuneti cine nu si-a inselat sotul/sotia si de ce?? Si daca se poate sa imi spuneti si de cati ani sunte-ti impreuna. O zi buna tuturor.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.11.2010, 00:36:28
iulia_clau_edi's Avatar
iulia_clau_edi iulia_clau_edi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.04.2010
Locație: Nördlingen,Germany
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Nu mi-am inselat sotul si niciodata nu o voi face pentru ca, in afara de faptul ca il iubesc si il respect,stiu ca facand asa ceva,adica inselandu-l pe el ma insel de fapt pe mine cu uraciunile de la cel rau.Cand pacalesti pe cineva nu faci decat sa te pacalesti pe tine insuti.Nu faci decat sa gresesti in fata Lui Dumnezeu.Suntem impreuna de 4 ani si avem un copilas de 2 ani si 6 luni.Cu incredere iti spun ca da,mai exista dragoste si respect insa cu conditia ca amandoi sotii sa se increada in totalitate in Dumnezeu.Fara Dumnezeu mergi pe o cale gresita si o vezi cea mai la moda si frumoasa directie.Si...sunt absolut sigura ca asa vom fi mereu,fara sa inselam ,pentru ca are grija Domnul nostru Iisus de familia pe care i-am incredintat-O.Doamne ajuta asa la toata lumea!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.11.2010, 00:57:34
anika12 anika12 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.01.2010
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulia_clau_edi Vezi mesajul
Nu mi-am inselat sotul si niciodata nu o voi face pentru ca, in afara de faptul ca il iubesc si il respect,stiu ca facand asa ceva,adica inselandu-l pe el ma insel de fapt pe mine cu uraciunile de la cel rau.Cand pacalesti pe cineva nu faci decat sa te pacalesti pe tine insuti.Nu faci decat sa gresesti in fata Lui Dumnezeu.Suntem impreuna de 4 ani si avem un copilas de 2 ani si 6 luni.Cu incredere iti spun ca da,mai exista dragoste si respect insa cu conditia ca amandoi sotii sa se increada in totalitate in Dumnezeu.Fara Dumnezeu mergi pe o cale gresita si o vezi cea mai la moda si frumoasa directie.Si...sunt absolut sigura ca asa vom fi mereu,fara sa inselam ,pentru ca are grija Domnul nostru Iisus de familia pe care i-am incredintat-O.Doamne ajuta asa la toata lumea!
Foarte frumos . Asta imi doream sa aud . Dumnezeu sa va ocroteasca familia si sa traiti fericiti si in Lumina lui Hristos pana la adanci batranete. Feliciari!!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.11.2010, 01:03:29
iulia_clau_edi's Avatar
iulia_clau_edi iulia_clau_edi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.04.2010
Locație: Nördlingen,Germany
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Multumim frumos,totul se datoreaza Lui Dumnezeu,asta e clar.Sa dea Dumnezeu liniste ,dragoste si respect in familia ta,si mai ales credinta caci asta e cheia,nu de mult descoperita si mie.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.11.2010, 00:13:06
carmen trandafir carmen trandafir is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2010
Mesaje: 12
Implicit buna

Sunt casatorita de 25 de ani si nu mi-am inselat niciodata sotul.In schimb el pe mine da de multe ori mi-a si spuso in fata.Dar exista un Dumnezeu ptr toti.De multe ori am fost tentata sa o fac si eu sa io platesc cum sar zice.Dar cel ce rsplateste toate e numai Dumnezeu.De ce sa ma murdaresc? de ce sa nu fiu eu curata inaintea lui Dumnezeu?
ptr citeva minute de placere, si apoi sa regret o viata?
sa ma duc la iad? nu ma-m rugat lui Dumnezeu sa-mi dea taria sa trec peste si asa fac mereu.Si las sfatui pe toate femeile inselate de sot, sa nu faca pasul gresit ptr a se rrazbuna.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.11.2010, 20:11:37
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulia_clau_edi Vezi mesajul
Nu mi-am inselat sotul si niciodata nu o voi face pentru ca, in afara de faptul ca il iubesc si il respect,stiu ca facand asa ceva,adica inselandu-l pe el ma insel de fapt pe mine cu uraciunile de la cel rau.Cand pacalesti pe cineva nu faci decat sa te pacalesti pe tine insuti.Nu faci decat sa gresesti in fata Lui Dumnezeu.Suntem impreuna de 4 ani si avem un copilas de 2 ani si 6 luni.Cu incredere iti spun ca da,mai exista dragoste si respect insa cu conditia ca amandoi sotii sa se increada in totalitate in Dumnezeu.Fara Dumnezeu mergi pe o cale gresita si o vezi cea mai la moda si frumoasa directie.Si...sunt absolut sigura ca asa vom fi mereu,fara sa inselam ,pentru ca are grija Domnul nostru Iisus de familia pe care i-am incredintat-O.Doamne ajuta asa la toata lumea!
De acord cu tine! Sa va ajute Dumnezeu!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.11.2010, 11:31:13
andreibravo andreibravo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Mesaje: 6
Implicit Buna

Draga anika,doar luptand poti castiga,doar crezand poti vedea minuni,doar incercand poti reusi.Dumnezeu incearca credinta tuturor,dar dupa cum stii "Barbatul rau se va mantui prin femeia buna".Eu nu sunt inca casatorit,dar la barbati e ceva deosebit in legatura cu femeile:doar stapanirea de sine,credinta,spovedania,dragostea adevarata si sotia te pot salva,pt ca vrand-nevrand apare tentatia;tentatie ce tb inlaturata imediat.Sf.Siluan Athonitul spunea:"Taie gandul de la radacina",pt ca acest gand mic si care pare nesemnificativ,creste....duce la dorinta....patima...placere...probleme.Dar pt a taia gandul de la radacina,barbatul tb sa fie cu inima curata,tb sa iubeasca,tb sa creada in ajutorul Bunului Dumnezeu.Iar daca gasesti pacea in inima ta,sa stii ca si el va reveni la normal,dand crezare spuselor Sf Serafim de Sarov:"Gaseste pacea in inima ta,si o mie de oameni se vor mantui in jurul tau"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.11.2010, 13:01:29
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Pentru familia ta trebuie sa lupti, dar nu oricum, cea mai mica neglijenta , nepasarea, indiferenta, te pot costa. Dragoste, armonie, incredere, unitate de vederi- in cele bune, sprijin real in orice clipa, daruire,sacrificiu, instituirea unei culturi, traditii specifice familiei- acea unicitate, acel inedit .Dar nimic fara credinta- salvarea e la Dumnezeu.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.11.2010, 00:42:48
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anika12 Vezi mesajul
Am fost casatorita 7 ani si nu mi-am inselat niciodata sotul . El insa a facut-o nu o data ci de mai multe ori. Intreband in stanga si in dreapta am aflat ca de fapt toate cunostintele noastre au " calcat stramb". Si culmea e ca nici nu se simt vinovati si zic ca o aventura din cand in cand nu strica. In acest cerc eu sunt vazuta a fi mai putin normala. Acum stau si ma intreb daca toata lumea e asa??? Oare chiar nu mai exista dragoste si respect ci doar sex?? As dori sa fiti sinceri si sa spuneti cine nu si-a inselat sotul/sotia si de ce?? Si daca se poate sa imi spuneti si de cati ani sunte-ti impreuna. O zi buna tuturor.
Doamna nu sunt casatorit ,insa ceea ce pot sa zic e doar atat si destul de grav unde nu e dragoste nimic nu e ,restul ceea ce tine de cuplu de interactiune cuplului de apropierea in gandire a celor casatoriti se va gasi cine sa comenteze .Deci daca dragoste nu e nimic nu enici respect nici placere nici pasiune (nu acea pasiune animalica ) ci interes, teama de a nu ramane singur , o gandire superficiala care zice ca in timp ne acomodam ne obisnuim unul cu celalalt ,adica o mare minciuna.Imipare sincer rau ca treceti prin asa ceva,daca mie mi s-ar intampla persoana de langa mine ar devenii asemeni scrumierei de pe masa.Dar azi cei multi si fara de dumnezeu sau cu un dumnezeu superficial in minte gandesc ca e ceva normal ....si nu este.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.11.2010, 00:49:29
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

intrebarea este o mare magarie ... pentru ca insinueaza ca normal este sa inseli

evident ca nu ne inselam ...

te-as crede de buna credinta cand ai intreba ... "cine a inselat"?

cand intrebi ... "cine nu a inselat" ... insinuezi ca inselarea este starea normala
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Staretul Tadei, un inselat? Sergiu_B Spiritualitatea ortodoxa 6 14.01.2013 08:39:44
Trebuie sa asculte sotia de sotul ei ? zaharia_2009 Pocainta 108 12.05.2012 19:26:11
Super-ascetul inselat care facea 3000 de matanii pe zi colaps Generalitati 36 04.10.2010 17:49:02