Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 28.10.2009, 18:32:09
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tzuculina1027 Vezi mesajul
Duceti-va la parintele iustin parvu,la neamt daca este nevoie va dau adresa,sau la biserica alba radaseni la parintele ieremia ca si dansul este vazator cu duhul si spuneti ce si cum va spovediti si spuneti de vrajitoarea va spune sigur daca este adevarat sau nu asta.daca vreti sa mergeti cu adevarat sa imi scrieti sa va dau adrese.
doamne ajuta!

Multumesc pentru sfat, am fost la parintele Iustin. M-a ajutat foarte mult, deoarece datorita lui m-am spovedit pentru prima oara. Nu m-a lasat sa spun pentru ce am venit mi-a spus doar sa ma spovedesc. Acum cand stiu cat de importanta este spovedanie si fuga de pacat imi dau seama ca nici nu era nevoie sa ma asculte. Trebuia doar sa ma spovedesc si sa ma feresc sa mai pacatuiesc.
__________________
În lume necazuri veți avea; dar îndrăzniți. Eu am biruit lumea. (Sfanta Evanghelie dupa Ioan-cap.16)

Singura fericire pe care o ai vine de la cea pe care o dai (Eduard Pailleron)
Reply With Quote
  #152  
Vechi 29.10.2009, 15:35:35
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatoasa Vezi mesajul
Draga Teogur,

Trec prin diverse stari, insa atunci cand am perioade cand ma rog mai mult ma linistesc si sunt detasata. Insa de multe ori sunt cazuta in depresie si sunt trista datorita necredintei mele.
Daca as crede cu adevarat nu m-as intrista indiferent ce s-ar intampla...pana la urma scopul acestei vieti nu este sa traiesti cat mai mult...si ar trebui sa dam atentie mai mare sufletului.
Stiu ca indiferent ce s-ar intampla Dumnezeu va fi langa mine si ma va sprijini cum numai El poate sa o faca, insa uneori cad in deznadejde si mi-e frica ca Dumnezeu nu ma va primi la El...M-am spovedit insa m-am spovedit mai mult de frica ca Dumnezeu o sa ma pedepseasca pentru pacatele mele si nu din cainta adevarata pentru relele ce le-am facut...Imi pare rau pentru pacatele ce le am facut si m-am straduit sa nu le repet, insa stiu ca nu m-am cait suficient pentru ele...

Te rog draga mea nu deznadajdui, eu de mai multo ori am trecut prin aceste stari, de mai multe ori am avut stari vecine cu moarte si am aflat despre boli care puteau conduce catre aceasta...si totusi sunt in viata..au trecut ani buni de atunci si Slava Lui D-zeu pt. toate cred ca sunt in stare destul de buna acum...eu cred si subscriu parerii Duhovnicului ca poate D-zeu doar a vrut sa te atentioneze cu tot dinadinsul pt.ca te iubeste! Apoi indiferent ce ar haotari Domnul referitor la zilele anilor nostri pe pamant..la ce ne-ar folosi sa traim 100 de ani pe pamant fara D-zeu...iata ce ma preocupa mai devreme...
t.mine momentul acesta al trecerii la cele vesnice este unul cutremurator...cel mai important moment din axa vietii unui om!

Toata viata noastra pamanteasca de cand ne nastem intr-acolo curge..spre momentul intalnirii cu Domnul!
Viata aceasta pamanteasca nu are o valoare in sine...ea este pregatirea pt. cea de dincolo din vesnicie!...Toate ne sunt date aici ca noi sa ne manifestam dorirea, alegerea, trairea, cunostintele..tot ce putem acumula, tot ce putem iubi, tot ce putem descoperi toate trebuiesc inchinate Domnului nostru Iisus Hristos in Treime slavit!
De aceea fratilor, cand ni se pare prea mult si prea greu de dus...cand unele lucruri ni se par fara sens..multora suferinta li se pare fara sens..nimic nu este lipsit de sens in viata aceasta...toate ne sunt date pt ca noi "sa invatam" lectia INTALNIRII cu Domnul! Sa putem crede despre noi la sfarsit ca am fost oameni! Sa putem privi in jurul nostru si sa-i vedem si pe ceilalti...pt. ca in general nu putem participa la durerea altuia pt. ca durerea noastra este prea mare..nu-l mai pot vedea pe aproapele pt. ca ma vad doar pe mine...poate ca nu multi si-au propus sa fie olimpici in credinta..eu inteleg prin asta - Kenoza..golirea de sine ..nu mai traiesti pt. tine ci pt.Hristos care traieste in aproapele!
Dar sa ne propunem sa fim oameni crestini sa traim si pt. noi si pt. Hristos si pt. aproapele! Si sa incercam in fiecare zi, macar o data pe zi, sa ne gandim la momentul acesta al trecerii la cele vesnice ...CE RASPUNS VOM DA Domnului nostru IISUS HRISTOS?
Sa incercam sa fim buni, sa iertam, sa iubim, sa nu deznadajduim, sa nu-l uitam pe D-zeu sa putem PRIMI si DUCE crucea pe care ne-a dat-o...!
Cum sa facem sa ne facem viata mai frumoasa, noua si semenilor? Macar sa ne propunem si poate Bunul D-zeu vazand dorirea noastra sa ne daruiasca har si puterea de a trece prin viata alaturi de EL si sa fim demni de INTALINIREA cu EL!

Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dzeu miluieste-ma pe mine pacatoasa!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #153  
Vechi 29.10.2009, 21:23:23
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Draga Marimira, multumesc pentru randurile frumoase si pline de adevar pe care mi le ai scris.
__________________
În lume necazuri veți avea; dar îndrăzniți. Eu am biruit lumea. (Sfanta Evanghelie dupa Ioan-cap.16)

Singura fericire pe care o ai vine de la cea pe care o dai (Eduard Pailleron)
Reply With Quote
  #154  
Vechi 30.10.2009, 12:59:24
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

[quote=pacatoasa;177209]Draga Marimira, multumesc pentru randurile frumoase si pline de adevar pe care mi le ai scris.[/QUO

Nu ai pt.ce sa-mi multumesti draga mea surioara, am facut-o cu mult drag si cu sentimentul persoanei care poate intelege prin ce treci pt. ca as cum am mai spus su eu am trecut in cateva randuri(cel putin 3!) prin aceste sentimente devastatoare...pt. mine cel mai crancen ar fi fost sa las doi copii micuti fara mama...ei acum au aproape 14 si 4 ani....si te inteleg perfect! Crede-ma D-zeu te iubeste sa nu te indoiesti de asta...doar noi ne indoim...crezand ca ne-a uitat...sau ca nu stie la fel de bine ca si noi ceea ce avem nevoie...EL nu ne uita...ne iubeste si ne iarta si ne ajuta neconditionat doar ca noi sa vrem acest lucru de la EL si sa credem intotdeauna ca stie mai bine decat noi ce avem noi nevoie.
IL rog sa- te ocroteasca, sa te lumineze, sa te intareasca in credinta, sa te binecuvinteze cu darurile sale cele multe si bogate si sa-ti daruiasca ceea ce-ti este de trebuinta si de folos atat trupeste cat si sufleteste.
Doamne ajuta!
Cu multa dragoste ,
Marimira
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #155  
Vechi 30.10.2009, 13:32:09
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Stai asa ca mai e un pic si o sa apuci sa vezi cu ochii tai ca nu ai murit in trei ani.
:)
Dupa ce o sa treaca cei 3 ani de la "profetia" care ti-a fost zisa sa vii sa ne scrii aci pe forum.

Last edited by mihailt; 30.10.2009 at 14:11:23.
Reply With Quote
  #156  
Vechi 30.10.2009, 15:05:29
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Uita prostiile astea

Citat:
În prealabil postat de pacatoasa Vezi mesajul
Sa nu va duceti la ghicitoare. Eu am fost si mi a zis ca o sa ma imbolnavesc si o sa mor la 28 de ani(acum am 25)...nu mai pot sa traiesc linistita...imi vine in minte mereu ca o sa mor...am inceput deja sa am probleme de sanatate acolo unde mi a spus ghicitoarea...NU MERGETI LA GHICITOARE
Draga mea, din pacate si eu am fost la ghicitoare, cred ca fiecare dintre noi a trecut mai mult sau mai putin pe acolo...Si mi-a spus o gramada de chestii: n-am devenit nici bogata, nu m-am maritat cu nu stiu ce Fat Frumos,etc, etc, etc, nici fratele meu n-a ajuns primar (eram mic copil cand am auzit chestia asta de la o ghicitoare, dar mi-a ramas in minte!) si nimic din ceea ce spun ele nu se leaga de fapt!
Nu crede in prostiile alea, scoate-ti-le din cap DEFINITIV!!!!!. Pur si simplu!
Multumesc lui Dumnezeu ca, m-am convins singura ca nu trebuie sa merg la ghicitoare, ca nu am ce cauta acolo, si nu trebuie sa cred nimic din ceea ce spun ele.
Are cine sa aibe grija de noi, doar sa ne rugam cu inima curata si infranta atunci cand simtim ca singuri nu mai suntem in stare sa facem ceea ce avem, de facut, sau sa ne ducem crucea. Cerem ajutor unde trebuie, Tatalui Ceresc, Domnului Iisus, Maicii Sfante, sfantului nostru pe care il avem, si-l primim IMEDIAT! EI nu ne parasesc si nu ne inseala!
Fruntea sus si mergi inainte cu ajutorul lui Dumnezeu!
Reply With Quote
  #157  
Vechi 30.10.2009, 21:57:46
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Cerem ajutor unde trebuie, Tatalui Ceresc, Domnului Iisus, Maicii Sfante, sfantului nostru pe care il avem, si-l primim IMEDIAT! EI nu ne parasesc si nu ne inseala!
Fruntea sus si mergi inainte cu ajutorul lui Dumnezeu![/quote]



M-a mangaiat sufleteste cand am citit fraza asta.
__________________
În lume necazuri veți avea; dar îndrăzniți. Eu am biruit lumea. (Sfanta Evanghelie dupa Ioan-cap.16)

Singura fericire pe care o ai vine de la cea pe care o dai (Eduard Pailleron)
Reply With Quote
  #158  
Vechi 31.10.2009, 10:57:16
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatoasa Vezi mesajul
Cerem ajutor unde trebuie, Tatalui Ceresc, Domnului Iisus, Maicii Sfante, sfantului nostru pe care il avem, si-l primim IMEDIAT! EI nu ne parasesc si nu ne inseala!
Fruntea sus si mergi inainte cu ajutorul lui Dumnezeu!


M-a mangaiat sufleteste cand am citit fraza asta.[/quote]

As avea o metoda de a te scapa de obsesia ta in doar 33 de zile,
numai ca e un pic cam dura. Daca esti de acord, ti-o spun, dar
numai daca schimbi, pe perioada respectiva cel putin, cuvantul
din mijloc al semnaturii tale cu altul care crezi tu ca se potriveste
mai bine!
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 31.10.2009, 20:53:06
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

MariS, cum ai putea sa ma scapi de obsesie? Numai rugaciunile catre Maica Domnului ma linistesc, desi trebuie permanent sa ma lupt cu aceste ganduri...in fiecare zi apar, si de aceea incerc sa mi tin mereu mintea ocupata.
__________________
În lume necazuri veți avea; dar îndrăzniți. Eu am biruit lumea. (Sfanta Evanghelie dupa Ioan-cap.16)

Singura fericire pe care o ai vine de la cea pe care o dai (Eduard Pailleron)
Reply With Quote
  #160  
Vechi 31.10.2009, 21:28:02
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatoasa Vezi mesajul
MariS, cum ai putea sa ma scapi de obsesie? Numai rugaciunile catre Maica Domnului ma linistesc, desi trebuie permanent sa ma lupt cu aceste ganduri...in fiecare zi apar, si de aceea incerc sa mi tin mereu mintea ocupata.
E simplu, dar se pare ca nu mai e nevoie. Cred ca ai reusit singura.
Am o nelamurire: de ce ai schimbat semnatura? Ai avut un citat
din Arsenie Papacioc: "Cruce, viata - Inviere".
Acum te rog sa ma ajuti tu pe mine. Eu in fiecare zi cred ca voi
muri a doua zi. Te rog sa ma sfatuiesti cum sa trec peste obsesia
asta.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Slovenia a spus NU Adriana Cluj Homosexualitatea 43 01.08.2013 04:54:45
Cand vom muri? Florin-Ionut Pocainta 40 31.01.2011 15:31:24
Ce ai face daca ai afla ca peste 3 zile vei muri? alexdu Generalitati 50 31.12.2010 12:14:14
ce mi-a spus parintele.... NiCcoleta Arta bisericeasca in general 17 20.02.2007 20:13:14
Ce mai e de spus? Iustin Din Vechiul Testament 3 11.08.2006 21:05:48