Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.04.2010, 21:24:26
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit Declaratia de la Balamand

Doamne ajuta!

Am o intrebare despre respectiva declaratie, in care se pare ca sunt recunoscute tainele Bisericii Romano Catolice. Intrebara este daca Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane a recunoscut vreodata aceasta declaratie, daca a acceptat-o in mod oficial?

Din cate am auzit, declaratia nu a fost primita prea bine in multe din Bisericile a caror reprezentanti au semnat-o, multi ierarhi luand atitudine impotriva ei.

Nu stiu insa cum au stat lucrurile in BOR... A acceptat Sf. Sinod declaratia, sau nu?

Bogdan.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.04.2010, 21:37:20
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Declarația de la Balamand am auzit (dar nu am citit surse de primă mână) că a fost respinsă de Biserica Ortodoxă Greacă, dar nu de Sinodul BOR. Din partea Sinodului BOR, documentele au fost semnate de IPS Antonie Plămădeală.

Referitor la chestiunea dacă Sf Taine săvârșite în BC sunt sau nu sunt valide, mulți duhovnici ortodocși de seamă au recunoscut validitatea Tainelor catolice. Printre aceștia amintesc pe Pr. Arsenie Boca, Pr. Cleopa, Pr. Teofil Pârâianu și Pr. Arsenie Papacioc. Alți duhovnici au respins această validitate, iar o hotărâre pan-ortodoxă nu a existat, din câte știu. Deci, putem spune că în lumea ortodoxă există o diversitate de păreri în această privință.

Din punct de vedere catolic, Sf Taine săvârșite în mod valid în BOR sunt valide și pentru BC, după cum arată documentele Sinodului Vatican II.

Pe de altă parte, Declarația de la Balamand nu este magisterială, deci nu leagă pe catolici. Spre exemplu, greco-catolicii au contestat în mod explicit anumite pasaje.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.04.2010, 21:42:04
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Declarația de la Balamand am auzit (dar nu am citit surse de primă mână) că a fost respinsă de Biserica Ortodoxă Greacă, dar nu de Sinodul BOR. Din partea Sinodului BOR, documentele au fost semnate de IPS Antonie Plămădeală.

Referitor la chestiunea dacă Sf Taine săvârșite în BC sunt sau nu sunt valide, mulți duhovnici ortodocși de seamă au recunoscut validitatea Tainelor catolice. Printre aceștia amintesc pe Pr. Arsenie Boca, Pr. Cleopa, Pr. Teofil Pârâianu și Pr. Arsenie Papacioc. Alți duhovnici au respins această validitate, iar o hotărâre pan-ortodoxă nu a existat, din câte știu. Deci, putem spune că în lumea ortodoxă există o diversitate de păreri în această privință.
Pr. Arsenie Papacioc:
http://www.youtube.com/watch?v=7o7UGLTauHI
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.04.2010, 00:14:22
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Referitor la chestiunea dacă Sf Taine săvârșite în BC sunt sau nu sunt valide, mulți duhovnici ortodocși de seamă au recunoscut validitatea Tainelor catolice. Printre aceștia amintesc pe Pr. Arsenie Boca, Pr. Cleopa, Pr. Teofil Pârâianu și Pr. Arsenie Papacioc.
Arata-mi te rog unde scrie ca Pr. Arsenie Papacioc si Pr. Cleopa au spus ca Biserica Romano Catolica are taine valide. Din cate vad din filmuletul postat mai sus (http://www.youtube.com/watch?v=7o7UGLTauHI), Pr. Arsenia Papacioc spune clar ca sunt anatematizati.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.04.2010, 00:17:41
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Pe mine sa ma ierte Dumnezeu, dar ce conteaza pentru noi, ortodocsii, daca tainele catolicilor sunt valide, de vreme ce noi avem tainele noastre si nu ne putem atinge de ale lor???
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.04.2010, 01:21:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Pe mine sa ma ierte Dumnezeu, dar ce conteaza pentru noi, ortodocsii, daca tainele catolicilor sunt valide, de vreme ce noi avem tainele noastre si nu ne putem atinge de ale lor???
Sau: cum de au taine valide, dar nu ne putem atinge de ale lor?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.04.2010, 01:49:05
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Pe mine sa ma ierte Dumnezeu, dar ce conteaza pentru noi, ortodocsii, daca tainele catolicilor sunt valide, de vreme ce noi avem tainele noastre si nu ne putem atinge de ale lor???
Conteaza de exemplu pentru felul in care sunt primiti catolicii la ortodoxie, daca se recunoaste botezul catolic sau nu.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.04.2010, 01:59:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Full Text of the Balamand Statement
The following is the complete text of the Balamand Statement as published in an Eastern Rite Catholic periodical (Eastern Churches Journal, Vol. 1, No. 1, pp. 17-27).

http://www.orthodoxinfo.com/ecumenism/balamand_txt.aspx

Interesant este ca recunosc ca aparitia greco-catolicilor a fost o regretabila eroare din partea lor. mixata cu interese de alta natura decat cele spirtuale.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.04.2010, 02:01:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Conteaza de exemplu pentru felul in care sunt primiti catolicii la ortodoxie, daca se recunoaste botezul catolic sau nu.
Chiar si cel protestant este recunoscut daca e practicant in numele Sf. Treimi prin intreita scufundare (ma rog, ultima parte s-ar putea sa nu fie obligatorie avand in vedere ca nici la noi nu este mandatorie)

Se administreaza doar mirungerea la protestanti, nu stiu in cazul romano/greco-catolicilor, banuiesc ca depinde de fiecare preot cum intelege lucrurile..
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.04.2010, 02:09:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

The Balamand Connection

http://www.fatimapriest.com/ch13.html

Wow! Sa vezi si sa nu crezi.
Au si romano-catolicii anti-ecumenistii lor.
Un preot catolic suparat ca documentul de la Balamand pune capat prozelitismului romano-catolic in Europa de Est care este fara doar si poate o datorie sacra cum specifica mesajul de la Fatima.

Cica documentul nici n-ar fi avut niciodata aprobarea Papei.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Declaratia egumenilor Muntelui Athos impotriva ecumenismului catalin2 Dogmatica 13 25.12.2011 14:58:57
2083 Declaratia Europeana de Independenta Andrei B. Generalitati 0 26.07.2011 15:47:02
Declaratia de la Timisoara-alianta familiilor Ioana-Andreea Stiri, actualitati, anunturi 2 26.08.2010 15:42:15
Semnati declaratia crestina internationala Manhattan lyvkid Stiri, actualitati, anunturi 3 10.02.2010 16:14:26