Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 28.02.2012, 12:51:10
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Eu nu sint penticostal -se stie- insa din adunarile lor de aici din Constanta nu am observat a fi ceva in neregula , nici posesesiuni, nici fatarnicie, nici materialism.
din cite a inteles sint cam 3 locatii unde se tin adunarile nsa eu am mers doar la una mai la indemina pt mine o sala inchiriata la "Casa de cultura".

deci nu putem generaliza ,asa cum nu putem generaliza nici unele chestiuni din ortodoxie sau de oriunde.

pina la urma si sarcasmul este tot o violenta deci pacat , unul combinat chiar, mindrie si violenta verbala. Pacat fariseic. caci unii au cautat aurul din noroi si l-au gasit iar ei au vazut doar noroiul care in realitate era la ei.

orice om intelept uraste pacatele fara deosebire.

a critica ceva fara iertare inseamna a nu da posiblatea catre indreptare, echivalentul darii cu piatra, nici tu nu intri in rai nici pe altul nu lasi .

pina la urma este un mit sa vb de ceva deja trecut caci intre timp Dumnezeu poate sa fi schimbat deja acea reallitate -macar si partial urmind ca in timp sa corecteze dupa cum ii este voia chiar deplin.

Pina la urma de ce sa nu ne dorim ca si altii sa devina sfinti? oare ar fi ceva impotriva lui Dumenzeu?

Dumnezeu a promis in VT si s-a jurat ca toata carnea i se va inchina pina la urma si ii va asculta cuvintul.

Ce inseamna acest lucru?
Reply With Quote
  #42  
Vechi 28.02.2012, 12:57:28
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Eu nu sint penticostal -se stie- insa din adunarile lor de aici din Constanta nu am observat a fi ceva in neregula , nici posesesiuni, nici fatarnicie, nici materialism.
din cite a inteles sint cam 3 locatii unde se tin adunarile nsa eu am mers doar la una mai la indemina pt mine o sala inchiriata la "Casa de cultura".
sunt mai multe biserici penticostale in Constanta! si sistemul este sa-ti ia zeciuiala, colecta, daruri, taxe, mai ceva ca pasa turcesc!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 21.01.2014, 04:31:14
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

E adevărat că penticostalii în general nu cred în Sfînta Treime sau doar cei cu care am stat eu de vorbă? Ei susțin ceva de genul că Tatăl e totuna cu Fiul și cu Duhul Sfînt.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 21.01.2014, 10:19:55
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Penticostalii din Romania cred in Sfanta Treime. Cei cu care ati dicutat dvs sunt un curent desprins din penticostali, de aceea continua sa isi spuna penticostali. Noi le spunem branhamisti, de la William Branham, intemeietorul modern al acestei erezii, dar ei se supara daca le spui asa. De fapt erezia este mult mai veche. Prin secolul 2-3 se numea monarhianism, initiatorul ei fiind Praxeas.

Ca sa il verificati intrebati-l din ce biserica face parte si vedeti apoi daca acea biserica este o biserica inregistrata la cult sau doar un grup care s-a strans si si-au spus penticostali.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #45  
Vechi 21.01.2014, 11:31:56
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Penticostalii din Romania cred in Sfanta Treime. Cei cu care ati dicutat dvs sunt un curent desprins din penticostali, de aceea continua sa isi spuna penticostali. Noi le spunem branhamisti, de la William Branham, intemeietorul modern al acestei erezii, dar ei se supara daca le spui asa. De fapt erezia este mult mai veche. Prin secolul 2-3 se numea monarhianism, initiatorul ei fiind Praxeas.

Ca sa il verificati intrebati-l din ce biserica face parte si vedeti apoi daca acea biserica este o biserica inregistrata la cult sau doar un grup care s-a strans si si-au spus penticostali.
Într-adevăr, unul a fost dat afară de la penticostali în timp ce altul a refuzat să mai meargă la ei din diverse motive mai mult politice.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 23.01.2014, 10:00:30
Simion A Simion A is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.01.2014
Mesaje: 6
Implicit aberatii

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Penticostalii din Romania cred in Sfanta Treime. Cei cu care ati dicutat dvs sunt un curent desprins din penticostali, de aceea continua sa isi spuna penticostali. Noi le spunem branhamisti, de la William Branham, intemeietorul modern al acestei erezii, dar ei se supara daca le spui asa. De fapt erezia este mult mai veche. Prin secolul 2-3 se numea monarhianism, initiatorul ei fiind Praxeas.

Ca sa il verificati intrebati-l din ce biserica face parte si vedeti apoi daca acea biserica este o biserica inregistrata la cult sau doar un grup care s-a strans si si-au spus penticostali.
wow..Cata prostie gasesti aici pe forumul asta. citesti 10 minute si deja ti-e plin capul de prostii.
puritatea religiilor, puritatea sectelor..si alte abureli.
voi sunteti normali, oameni buni? cultul ala s-a desprins din altul..si ei de fapt nu sunt penticostali, sunt altceva..bla bla.
pai si ce? penticostalii gandesc toti exact la fel? sau ortodocsii? nu stiu daca am gasit doi ortodocsi de exemplu care sa aiba exact aceleasi pareri in legatura cu credinta lor, fiecare crede anumite lucruri mai putin sau mai mult diferit decat de ceilalti si fiecare crede ca el e cel care are dreptate. pai si atunci, ce trebuie sa facem? pentru fiecare persoana sa facem un cult diferit? hai sa ne prostim, vreti? ca daca vreti, ne putem prosti fara nici o problema.
toate chestiile astea sunt inventate de oameni mici..si crezute de oameni si mai mici, care sunt practic doar niste roboti religiosi care nu pot gandi pentru ei insisi. le-a fost turnate in cap de mici, cand nu aveau discernamant, anumite idei..si acum le cred pe cuvant, ca pe niste axiome, fara sa se gandeasca daca e logic sau nu. si oricum, logica lor e una gaunoasa, care functioneaza doar prin prisma religiei in care au fost crescuti.
fiecare ar trebui sa se poata casatori cu cine vrea, indiferent de religie, care e doar o stampila inventata de om. dragostea ar trebui sa fie mai presus de toate, nu niste idei diferite pe care unul sau altul le are in legatura cu zeul x sau y.
daca e un zeu iubitor, cu siguranta va intelege de ce o persoana care are anumite credinte s-a casatorit cu o alta de credinte mai mult sau mai putin diferite, daca cei doi se iubesc.
restul sunt povesti pentru naivi.
o zi buna
Reply With Quote
  #47  
Vechi 23.01.2014, 10:07:13
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Mulțumesc tare mult pentru lămuriri.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Tags
cununie, neoprotestanti



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cultul crestin baptist sebislider Intrebari utilizatori 243 28.01.2013 23:13:47
Ati sfatui un penticostal sa treaca la ortodoxie? faniela Secte si culte 439 20.01.2012 13:35:47
Mic predicator penticostal!! Templier Knight Secte si culte 35 20.12.2011 20:26:24
Un penticostal in biserica ortodoxa zoridezi Secte si culte 8 08.05.2009 07:14:10